Gönderen Konu: o biiiiirrrr yıldııııııız...:))  (Okunma sayısı 63470 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• *
    • REMINGTON
Ynt: o biiiiirrrr yıldııııııız...:))
« Yanıtla #125 : 15 Temmuz 2009, 10:52:30 »
Aslında ben buraya SABOT ve YİVLİ NAMLULAR diye 2 konu yazdım....Fakat bu yazılar eridi gitti....Aynı şekilde taxidermy ve yapılışı resimli olarak paylaştım oda malesef eridi gitti...Bunları insanların okuyacağı bir yere koyun dememe rağmen.....Malesef.....

RASTGELE
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #126 : 15 Temmuz 2009, 10:56:50 »
Sayın Ansam,
Rifled şokla atılan bir sluggerın etkili mesafesi ne kadar değişiyor?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #127 : 15 Temmuz 2009, 10:57:55 »
brenneke tip çekirdekleri denedinizmi?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #128 : 15 Temmuz 2009, 10:59:35 »
Kastım tam olarak şu: Remington slugger 1 oz 100 yard mesafede 30 cm düşüyorsa yivli şokla ne kadar düşüyor?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #129 : 15 Temmuz 2009, 11:05:20 »
şöyle diyim....230yrd.+50 mt...gibi tutuğunuz yere gidiyor....
Deneyle sabittir...

Hikaye şu...300 win.mag.. 2 tüfeği 200 mt..sıfırladık...200 mtredeki hedefin 50 metre ardında toprak var....

sehpadan yivliyi çıkarıp..yerine beretta teknys stonegoat gold yivli şoklu tüfeği taktık..tahmini 200 mtye 1 metre üst tutup sabitledik....gözlerimize kendimizde inanamadık..çünkü kurşun 250 mt.rede 1 metre üst gidip toprağa girdi.......:)))))))

Daha sonra tahmini olarak hedefe namluyu masanın aparatıyla indirdik....yaptığımız tüm atışlarda 200 mt.deki hedefe kurşun vardı....50 mt gerisindeki toprağa girdi...yaniii 250 mt..ve işin ilginci toprağa çok fazla girmişdi kurşunlar....

Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

• Expert Üye
« Yanıtla #130 : 15 Temmuz 2009, 11:57:32 »
Bu fişeğin markası nedir?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #131 : 15 Temmuz 2009, 12:00:28 »
300 Win Mag e neredeyse meydan okuyacak yahu..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #132 : 15 Temmuz 2009, 13:06:16 »
Sevgili DURHASAN sanada kızıyorum....YAZDIM 50 kere bunları.....Tekrarlatmayın bana.....

Sabot...kılıf demek....

içindeki çekirdeklerde büyük çoğunluğunda kurşun yok yada çok az..yani mantarlaşma genelde yapmazlar..bu yüzden hızları çok olduğundan namluya zarar verebilirler..bu nedenle SABOTla sarılırlar.....Bu kurşunları yivli şokla atarken..20-25 mt.re sonra sabotun  Haç olmuş hali gözlenir...buda demektir..yivli şok kurşunu döndürür....

sabotdada...fosterdada yivli şokla atıldığında mesafe uzar.....

Şimdi gelelim....normal kurşuna....örnek berenneke....yivli şokla atarsak yukarda verdiğim resimlerdeki gibi olur....:)))))))  yukardaki yerli fişek...(berenneke klonu)

bunlar normal namlu ile atıldığında eğilmez-büzülmüz-mantar olmazlar.....Ama ben bir şekilde oldurmuşum......:))))))))

Siz takın atın bişey.olmaz ...Çok iyide olur...neden..?

şok sonundan başına bir eğim vardır..düz giren yivli setli kurşun bunlara hiç bir şekilde denk gelmez gelmediği için..başa ve uca denk gelen yerleri şok tekrar çizer..namludan çıkınca fırıldak gibi dönmeye başlar...:))))))))))))))

KUANTUM FİZİĞİ.....dönerek giden cisim güç kaybetmez ..tepkiye uğradığında büyük güç ortaya çıkarır.....

RASTGELE

YAZDIRDINIZYA HELAL OLSUN....
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2009, 13:07:34 Gönderen: A.Selçuk KARAKÖY »
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #133 : 15 Temmuz 2009, 13:17:27 »
Ben diyosam  işe  yarıyordur.......Fakat barnes sabot atma....:)))))) çok üst atıyor...Dürbün takmak gerek yada red dot barnez atıcaksan...çok uzağa gider ayrıca...
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #134 : 15 Temmuz 2009, 13:23:02 »
bak bunların hepsi domuzlardan çıkan ganimetler.....

barnes sabotlar-remington buckhammerlar--remington high velocity- ve 45acp pul olmuş çekirdek..bil bakalım nerden çıktı..:)))))))))))))))))

Şimdi sorarsın bunlar neyle atıldı diye...bazıları namlu ile bazıları şok ile....

Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• Expert Üye
« Yanıtla #135 : 15 Temmuz 2009, 13:56:21 »
Sayın Ansam bu kızma işini Şaka olarak algılıyorum veya öyle algılamak  istiyorum..Bildiğimiz birşey olsa zaten meşgul edip sormaz size zahmet ettirmezdik..
Ben yivli şoku takıp brenneke veya fosterla 100 metreye göğsümü gere gere atabileceksem gerisi ne gam..(domuzlar kayırsın :) )
Tam yivli namluya alışıyoruz yivli şok çıkyor..Yivli şokla sabot atma fikrine alışmaya çalışıyoruz-enerisinden korktuğum için-
Normal slug kurşunların rifled şokla atılabileceğini öğreniyoruz..
Sayın Ansam sizin hızınıza yetişemiyoruz..:)
Bak bende kızıyorum :) :)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Yavuz KOÇAK

• *
« Yanıtla #136 : 15 Temmuz 2009, 14:00:09 »
ingiliz dipçik sanırım
Keserken Elmayı Kızmadım Karşıma Çıkan Elma Kurduna,Çünkü Bıçak Vuran Bendim Onun Yurduna...
Yavuz KOÇAK
1980-Hatay/Yayladağı
5337284118

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #137 : 15 Temmuz 2009, 14:31:19 »
Aslında ben buraya SABOT ve YİVLİ NAMLULAR diye 2 konu yazdım....Fakat bu yazılar eridi gitti....Aynı şekilde taxidermy ve yapılışı resimli olarak paylaştım oda malesef eridi gitti...Bunları insanların okuyacağı bir yere koyun dememe rağmen.....Malesef.....

RASTGELE
ben bilgisayarıma kopyalamıştım bu yivli namlu ve paradoks şok konularını  :) :) :) :) :)
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #138 : 15 Temmuz 2009, 14:45:44 »
Ben diyosam  işe  yarıyordur.......Fakat barnes sabot atma....:)))))) çok üst atıyor...Dürbün takmak gerek yada red dot barnez atıcaksan...çok uzağa gider ayrıca...
Sayın Ansam bu kızma işini Şaka olarak algılıyorum veya öyle algılamak  istiyorum..Bildiğimiz birşey olsa zaten meşgul edip sormaz size zahmet ettirmezdik..
Ben yivli şoku takıp brenneke veya fosterla 100 metreye göğsümü gere gere atabileceksem gerisi ne gam..(domuzlar kayırsın :) )
Tam yivli namluya alışıyoruz yivli şok çıkyor..Yivli şokla sabot atma fikrine alışmaya çalışıyoruz-enerisinden korktuğum için-
Normal slug kurşunların rifled şokla atılabileceğini öğreniyoruz..
Sayın Ansam sizin hızınıza yetişemiyoruz..:)
Bak bende kızıyorum :) :)
Sevgili DURHASAN sanada kızıyorum....YAZDIM 50 kere bunları.....Tekrarlatmayın bana.....

Sabot...kılıf demek....

içindeki çekirdeklerde büyük çoğunluğunda kurşun yok yada çok az..yani mantarlaşma genelde yapmazlar..bu yüzden hızları çok olduğundan namluya zarar verebilirler..bu nedenle SABOTla sarılırlar.....Bu kurşunları yivli şokla atarken..20-25 mt.re sonra sabotun  Haç olmuş hali gözlenir...buda demektir..yivli şok kurşunu döndürür....

sabotdada...fosterdada yivli şokla atıldığında mesafe uzar.....

Şimdi gelelim....normal kurşuna....örnek berenneke....yivli şokla atarsak yukarda verdiğim resimlerdeki gibi olur....:)))))))  yukardaki yerli fişek...(berenneke klonu)

bunlar normal namlu ile atıldığında eğilmez-büzülmüz-mantar olmazlar.....Ama ben bir şekilde oldurmuşum......:))))))))

Siz takın atın bişey.olmaz ...Çok iyide olur...neden..?

şok sonundan başına bir eğim vardır..düz giren yivli setli kurşun bunlara hiç bir şekilde denk gelmez gelmediği için..başa ve uca denk gelen yerleri şok tekrar çizer..namludan çıkınca fırıldak gibi dönmeye başlar...:))))))))))))))

KUANTUM FİZİĞİ.....dönerek giden cisim güç kaybetmez ..tepkiye uğradığında büyük güç ortaya çıkarır.....

RASTGELE

YAZDIRDINIZYA HELAL OLSUN....
BAK! BAK! BAAKKK!!! ,,, ARKADAŞLAR NELERDE ÖĞRENİYORUZ... BENCE BU KONUYU İLGİLENEN SINIRLI SAYIDA ÜYEMİZE KİLİTLEYELİM,,, MEMLEKETTE YİVLİ  SİLAHLAR SATILMAZ HALE GELİR VALLAHİ YAHUUUUUU,,, SİZ NELER YAPIYORSUNUZ BÖLEEEEEE  :o :o :o :'( :'( :'( :-X :-X :-X
Hakan AKMAN

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #139 : 15 Temmuz 2009, 19:53:02 »
Bilim sayılırsa BİLİM........
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #140 : 15 Temmuz 2009, 19:57:51 »

Sevgili dostlar Sabotları anlatmışız fakat asıl önemli konuyu unutmuşuz....
Yivsiz av tüfeğinde orta mesafelerde yivli tüfek hassasiyeti sağlayan namluları..Yani bizim paradox yada rifled barrel dediklerimiz...

Kısaca geçmişine değinirsek yivsiz tüfeğe ilk yiv-set yapan firma  Holland&Holland firması fakat onların amaçları çulluk avında saçmayı dağıtmak...ve başırılıda olurlar..namlunun çıkışına 5-10 cm denemelerden sonra...tam boy haline getirip çulluk avcılarının beğenisine sunmuşlar....

Ama konu kurşun olduğunda Amerikan Hasting firması kurşun namlularına bizim SLUG namlu dediğimiz..İlk yiv-set koyan firma..Daha sonraları büyük silah devleride SLUG namlularına bu özelliği koymuştur....

Namlu ne işe yarar?
Sabot kurşunlarda şöyle bir problem vardır..Sabot (kurşunu tutan kılıf)
düz namlu ile atıldıklarında kılıf kurşunu bıraktıkdan sonra dönme olayı olmadığından kurşun takla atar.....Bu taklayı önlemek ve düz yollamak için bu tarz namlular kullanılır....Dev fişek üreticileri şöyle der 1550 fps hızı geçen saçmalı fişekler dahil tüm kurşunlar namluya zaraar verir ayrıca atıcıyada.....Bizim famtazi yaptığımız ve avlarda kullandıklarımız..1900 fps ve 2000 fpsdir....düz namluya yaDA mobil şokLU namluya en fazla verdikleri zarar namlu ucudur..
Neler yapar bu namlular...yakın mesafede müthiş delicilerdir her zaman söylerim yakın çıkan domuza atış yapınca yanınızda en kalın ağacı gözünüze kestirin..çekirdekler 50 kalibreden 73 kalibreye kadar olduğundan ayrıca çekirdeklerin çok sert olmasıyla beraber 5-30 mt.gibi mesafelerde avı delerler...Ağaç espisi bu yüzden avın size saldırma olasılığı oluyor..Görmüş yaşamış biri olarak :)
Fakat en son Sevgili Talip yaşadı 100 kglik bir azılıyı 120 mt.reden barnes sabotla vurdu..ki..ilk 2 atış çok üst gitmişdi...

Daha sonraki yıllarda rifed choke adında bizim standart şok tüplerinin değişik versiyonları çıkar..
bunlar 14-12-8 olarak yapılırlar....14 ün amacı Remington standart kurşunlarınıda atabilmekdir...
Diğer tüm markalar kurşunlarına 12 set ve yiv koyarlar bu yüzden 12 li şok ile kullanılması uygundur....
Tabii sabot olduğundada 8-8 kalın şoklar çıkarılmışdır...

Bu şokların ayrıca hepsi saçma atıldığında aşırı dağılım sağlarlar...Kuş avı için kullanılabilir...
Peki rifled şok işe yararmı...

Genelde sorulan..5 yada 10 cmlik kısmın sabotu döndürüp döndüremiyeceği ile alakalı olur...Yani düz namludan çıkarken düz giden sabot..şoka girdiğinde acaba düzmü çıkar...yoksa dönmeye başlarmı...?
Namluylada atsanız şoklada sonuçda çekirdeğin atılan hedefe gittiğini göreceksiniz....Ama hassasmıdır...Dönermi...En kolayı şokla normal kurşun atıp tüpü kirletmektir...Şok kirlendikden sonra..kılıfı beyaz olan Barnes sabotlardan atın...10-25mt.arası kılıfı bulacaksınız açılmış şekilde...ve üstünde şokun izlerini...Tabiki bir namlu kadar iyi sonuç çıkaracağı söylenemez..

Normal kurşun atılırsa şokla çok daha verimli olacağı sabota nazaran kesindir..çünkü orman tipi kurşunlardada yivler ve setler vardır...Bazı markaların kurşunları şoka denk gelebilir..Bazı ları tamamen farklıdır...farklı olan kurşunlar avdan yada toprakdan çıkarıldığında üstlerinde aksi yönde şokun izleri görülmekdedir..

RASTGELE
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2009, 20:07:09 Gönderen: A.Selçuk KARAKÖY »
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Yahya ÇALIŞKAN

• *
  • L'espoir est ma force. . .
« Yanıtla #141 : 15 Temmuz 2009, 19:59:56 »
Hayırlı olsun en güzel avlarda en güzel günlerde kullanmak nasip olsun.Türkiyenin en kuzeyi Sinoptan kucak dolsu selamlar...

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #142 : 15 Temmuz 2009, 20:03:34 »

SEVGİLİ DURHASAN SENİNKİLER KAÇ ÇENTİKLİ OLACAKMIŞ ?
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #143 : 15 Temmuz 2009, 20:10:22 »
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #144 : 15 Temmuz 2009, 22:54:40 »
puhaaaaaaaaaa...sana şöle diyim eğer bu ürünü avrupadan alıcaklarsa işleri çok zor ben satın alabileceğini sanmıyorum ..İnşallah satarlar da eline ulaşır...
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #145 : 16 Temmuz 2009, 10:43:28 »
Bilim sayılırsa BİLİM........
SAYILIR SEVGİLİ SELÇUK SAYILIR  ;) ;) ;) 8) 8)  TEKRAR TEŞEKKÜRLER..... SELAMLAR....
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2009, 10:44:42 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #146 : 17 Temmuz 2009, 14:32:16 »

arkadaşlar yıldız tüfegim bakımdan geldi...
ejektörler tereyagı gibi olmuş...
elkundagının metal aksamı degiştirilmiş..
kilit mandalı gayet güzel ayarlanmış...

olumlu,olumsuz görüş bildiren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum......
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2009, 14:51:14 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #147 : 17 Temmuz 2009, 14:53:32 »
Tekrar hayırlı olsun. Allah kazasız belasız kullanmak nasip eder İnşallah.

Bir Yıldız hayranı olarak darısı bütün Yıldız hayranlarının başına diyorum ;)
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #148 : 17 Temmuz 2009, 16:28:54 »
 GÜLE , GÜLE ,, KAZASIZ BELASIZ,, NİCE ZAMAN ,, KULLANMANIZ DİLEKLERİMLE SELAMLAR SAYGILAR BİROL BEY TEKRAR HAYIRLI OLSUN ......
Hakan AKMAN

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #149 : 17 Temmuz 2009, 20:35:45 »
Tekrar hayırlı olsun. Allah kazasız belasız kullanmak nasip eder İnşallah.

Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]