Gönderen Konu: Ağır dolu pistonda tüfeğin çalışmaması  (Okunma sayısı 853 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yılmaz İZTAY

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ağır dolu pistonda tüfeğin çalışmaması
« : 25 Haziran 2024, 15:25:58 »
Merhaba. Ata CY Taktik tüfeğimle ilgili bir problemden sizlere bahsedeceğim. Ata CY Taktik tüfeğimi 34 gr'a kadar fişeklerle hafif dolu pistonuyla kullandım ve hiçbir sorun olmadan tüfek çalıştı. Daha sonrasında 44 gr fişek atmak için ağır dolu pistonu taktım fakat tüfek mekanizması çalışmadı. Atım yatağındaki patlamış boş kovanı mekanizma geri gelmediği için tahliye etmedi. Sonra aynı 44 gr fişeği hafif dolu pistonla denedim ve yine hiçbir sorun olmadan tüfek çalıştı yani boş kovanı tahliye edip şarjör borusundan yeni fişekle beslemesini yaptı. Ata CY kullanma kılavuzunda 38 gr üstü fişeklerde ağır dolu pistonu kullanın diyor ama tüfek mekanizması çalışmıyor. Durumla ilgili Ata Arms teknik servis hattı ile iletişime geçtim fakat ilgilenecek personel izinli olduğu için ancak 1 hafta sonra hizmet verebileceklerini söylediler. Böyle bir durumla ilgili bilgisi olan var mıdır? Teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2024, 15:44:08 Gönderen: Yılmaz İZTAY »
1992 Kütahya

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• *
Ynt: Ağır dolu pistonda tüfeğin çalışmaması
« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2024, 08:57:35 »
Merhaba, şu an itibarıyla 24 üye çevrimiçi görünüyor. Ancak şunu söyleyebilirim ki bu forum bitmiş kimse tenezzül edip yorumda bulunmak istemiyor anladığım kadarıyla. Ha faydalı olur ya da olmaz o ayrı konu. Ama insanın bir sorunu olur bir başka paylaşımı olur, onu insanlarla paylaşıp etkileşim içinde olması güzel bir şey. Bu gün senin içinden çıkamadığın konu olur yarın başkasının.. Bilgi alışverişi de böyle böyle yapılıyor. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Biz bunu beceremiyoruz, yabancı forumlarda ( özellikle ABD’de ) yaşı ne olursa olsun yardımcı olabilmek adına en ufak detayına kadar yorumluyorlar. Belki sizler farklı düşünebilirsiniz ama benim gördüğüm bu. İşin özü fabrikada ki arkadaş size buradan daha hızlı çözüm sunacaktır. Saygılar, sağlıklı günler.
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2024, 09:00:39 Gönderen: Muhammet ACAR »
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2024, 10:03:26 »
Fişekle alakalı bir sıkıntı olabilir mi? 44 gram olmasına rağmen basıncı düşük kalabilir başka bir marka ağır dolu denediniz mi
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2024, 10:50:06 »
Merhaba, şu an itibarıyla 24 üye çevrimiçi görünüyor. Ancak şunu söyleyebilirim ki bu forum bitmiş kimse tenezzül edip yorumda bulunmak istemiyor anladığım kadarıyla.

bende şuan çevrim içiyim. lakin o dediği problemle ilgili bilgim ve tecrübem yok.
çevrim içi olduğum ve konuyu okuduğum için bende bilmesem bile işkembe-i kübradan birşeyler yazmalı mıyım?
çağımızın hastalığı olan bilgisi olmadığı halde fikri olan insanlar katagorisine zorunlu giriş mi yapmalıyım?

yoksaaa
konuyla alakalı olmasa bile  başka birinin gönderisine alakasız şeyler yazıp insanların keyfine limon mu sıkmalıyım

BİLEMEDİM...
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2024, 10:52:39 Gönderen: Abdullah ORUÇ »
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2024, 15:17:26 »
Konuyla ilgili bilgisi deneyimi olan insanlar, uygun bir vakitte yazacaktır Muhammet Bey. Burası bir forum, anında ve aynı gün yanıt alamayabilirsiniz.

Merhaba, şu an itibarıyla 24 üye çevrimiçi görünüyor. Ancak şunu söyleyebilirim ki bu forum bitmiş kimse tenezzül edip yorumda bulunmak istemiyor anladığım kadarıyla. Ha faydalı olur ya da olmaz o ayrı konu. Ama insanın bir sorunu olur bir başka paylaşımı olur, onu insanlarla paylaşıp etkileşim içinde olması güzel bir şey. Bu gün senin içinden çıkamadığın konu olur yarın başkasının.. Bilgi alışverişi de böyle böyle yapılıyor. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Biz bunu beceremiyoruz, yabancı forumlarda ( özellikle ABD’de ) yaşı ne olursa olsun yardımcı olabilmek adına en ufak detayına kadar yorumluyorlar. Belki sizler farklı düşünebilirsiniz ama benim gördüğüm bu. İşin özü fabrikada ki arkadaş size buradan daha hızlı çözüm sunacaktır. Saygılar, sağlıklı günler.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Muhammet ACAR

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #5 : 26 Haziran 2024, 15:23:02 »
Yılmaz Bey, tüfeği görmeden bir şey söylemek çok zor.

Atış anındaki sıcaklık/basınç farkı da bilinmiyor anladığım kadarıyla. Atışı ve mekanizmanın çalışmasını direkt etkileyen/etkileyebilecek çevresel faktörlerdir bunlar.

44g dediğiniz fişekte de sorun olabilir.

Piston ve/veya namlu üretiminde de sorun olabilir. Tüfeği görmeden (incelemeden) sebebi şudur denilebilecek bir konu değil maalesef.

Fabrikanın tüfeği görüp incelemesi en doğrusu olur. (Belki daha önceden yaşadıkları ve sebebini bildikleri bir üretim sorunu da olabilir, bu durumda tüfeği görmeden bile tahmin edebilirler sebebini)

Merhaba. Ata CY Taktik tüfeğimle ilgili bir problemden sizlere bahsedeceğim. Ata CY Taktik tüfeğimi 34 gr'a kadar fişeklerle hafif dolu pistonuyla kullandım ve hiçbir sorun olmadan tüfek çalıştı. Daha sonrasında 44 gr fişek atmak için ağır dolu pistonu taktım fakat tüfek mekanizması çalışmadı. Atım yatağındaki patlamış boş kovanı mekanizma geri gelmediği için tahliye etmedi. Sonra aynı 44 gr fişeği hafif dolu pistonla denedim ve yine hiçbir sorun olmadan tüfek çalıştı yani boş kovanı tahliye edip şarjör borusundan yeni fişekle beslemesini yaptı. Ata CY kullanma kılavuzunda 38 gr üstü fişeklerde ağır dolu pistonu kullanın diyor ama tüfek mekanizması çalışmıyor. Durumla ilgili Ata Arms teknik servis hattı ile iletişime geçtim fakat ilgilenecek personel izinli olduğu için ancak 1 hafta sonra hizmet verebileceklerini söylediler. Böyle bir durumla ilgili bilgisi olan var mıdır? Teşekkür ederim.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Yılmaz İZTAY

• *
« Yanıtla #6 : 26 Haziran 2024, 17:59:58 »
Fişekle alakalı bir sıkıntı olabilir mi? 44 gram olmasına rağmen basıncı düşük kalabilir başka bir marka ağır dolu denediniz mi

Kullandığım fişeğin görselini paylaşıyorum. Maalesef başka yüksek gramajlı fişek kullanmaya zamanım yetmedi. Niyetim vardı başka çeşit fişekle de denemeye ama olmadı şimdilik.

1992 Kütahya

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 26 Haziran 2024, 22:21:16 »
Züber in 32 34 gramlarda  barut miktarı  olması gereken hatta birazda bol kepçe idi sıcak havada  top gibi patlar bazen ses ve basınc olarak rahatsız bile ediyordu 32 34 gramlarını yıllarca kullandım verim aldım züberin agır gram dolularında  kesip inceleyenler agır gram dolusu olmasına rağmen barut miktarının kullanılan cinse göre hem uygun olmayan hemde cok az miktarda olduğunu dile getirmişti  farklı bir marka deneyin imkan varsa Avrupa fişek vede Züber  fişegi kesip barut miktarına ve cinsine bakın
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 06 Temmuz 2024, 13:18:42 »
"Aynı fişek hafif dolu pistonuyla çalışıp, ağır dolu pistonuyla çalışmıyor"sa mantıken ağır dolu pistonu sorunludur.
  • Robust 222
  • Breda Astro
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Ahmet HOŞGÜN

• *
« Yanıtla #9 : 23 Temmuz 2024, 21:21:23 »
"Aynı fişek hafif dolu pistonuyla çalışıp, ağır dolu pistonuyla çalışmıyor"sa mantıken ağır dolu pistonu sorunludur.
yada fişek adı gibi ağır değildir
  • frankı Otm.
  • Yıldız Alt Üst
Ahmet HOŞGÜN
1966-SİNOP/ANKARA

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN

Çevrimdışı Şener EREN

• *
« Yanıtla #10 : 24 Temmuz 2024, 11:37:26 »
Ben de yaklaşık altı ay önce Armsan Phenoma aldım ve ağır yük pistonunu ile hiç denemedim tüfeği. İçime kurt düştü şimdi.
  • Rizzini Artemis SP
  • Armsan Phenoma Aura W
1983 - Sinop

Çevrimdışı Yılmaz İZTAY

• *
« Yanıtla #11 : 21 Ağustos 2024, 19:24:54 »
Yeniden merhaba. Aradan bu konuyla ilgili son yazımın üzerinden yaklaşık 2 ay geçti ve bu süreçte tüfeği fabrikasına gönderdim. Tüfek fabrikadan geldi ve işlem raporunda tüfeğin testinin yapılıp çalışır durumda olduğu belirtildi. Bu süreçte de ateşli silahlarla ilgili bilgi sahibi birinden konuyla ilgili tavsiyesi üzerine, yivsiz tüfeklerin mekanik aksamlarının ve namlusunun testi için imal edilen, yüksek basınçlı (1.200 BAR / 60 kg cm²), Zuber marka sürsarjlı test fişeği tedarik edip bu fişekle tekrar ağır dolu pistonu denedim ama yine nafile olarak ağır dolu pistonu düzgün çalışmadı. Nihayetinde, piyasadaki fabrikasyon olarak en yüksek basınçlı olan fişekle de sorun olunca ben de artık ağır dolu pistondan umudumu keserek bu işten vazgeçtim. Açtığım konu başlığına ilgi gösterip cevaplayanlara da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2024, 19:31:42 Gönderen: Yılmaz İZTAY »
1992 Kütahya

Çevrimdışı Ahmet HOŞGÜN

• *
« Yanıtla #12 : 24 Ağustos 2024, 14:37:56 »
sonuç:??? siz çalışmıyor diyorsunuz fabrika çalışıyor diyor Temel ile Dursun hikayesi gibi Allah sabır versin
  • frankı Otm.
  • Yıldız Alt Üst
Ahmet HOŞGÜN
1966-SİNOP/ANKARA

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 25 Ağustos 2024, 01:54:23 »
Yılmaz kardeş merhaba, merak ettik şimdi, "1200 barlık" fişek patlayıp, piston fişek borusu üzerinde sağlıklı manevra yapamamış sa illa ki bir sürtünme ya da darbe izi bırakır diye düşünüyorum. Böyle bir iz yok mu? Tüfeği aldığınız bayiden veya aynı tüfeğe sahip bir arkadaşınızdan farklı bir ağır dolu pistonuyla deneyin bence..
  • Robust 222
  • Breda Astro
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır