Gönderen Konu: BPS 34g. 3-4-5 no DAĞILIM TESTİ(Düzeltme içerir)  (Okunma sayısı 4291 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhaba değerli arkadaşlar daha önce yaptığım dağılım testlerine gelen uyarılar üzerine testleri yenilemeye karar verdim,özellikle sayın @İbrahim AYSU Beyin(Kendisi benim için referans kişidir) lisanı münasiple ifade ettiği durumları tekrar gözden geçirerek  kısıtlı zaman ve ekipman eksikliğine rağmen denemeleri tekrarladım.Daha önceki iki denememde Bps 34g 3 ve 5 numaraların saçmalarını tartarak oranlamıştım ve kullandığım terazinin yanlış tartığını farkedince sayımları  tekrar yaptım her numaradan 3 er fişek keserek en yüksek rakamı baz alarak denemeleri tekrarladım daha önce denemede baz alınan 34 g 5 no 204 adet iken gerçekte 230 adet,3 numara 136 iken gerçekte 145 adet olduğu anlaşılmıştır.
Mesafe şerit metre ile tekrar ölçülmüştür ve daha önceki denemelere göre mesafe 15 cm kısalmıştır.
Atışta  30 inç lik daire dışına giden saçmaları merak ettiğim için büyük ebadlı kağıt kullandım.Bilimsel bir test değildir.
Testlerle ilgili bilgiler kağıtların üzerinde yazmaktadır.İsabet sayılarında çok fazla değişiklik gözlenmemesine rağmen yüzdelik rakamlar değişmiştir bu durumdan dolayı özürlerimi kabul etmenizi istiyorum.

3 numara testi sağdan kuvvetli esen rüzgarda,ikinci 5 numara testi hava kararırken yapılmıştır.

resim yuklemek

resim yuklemek

resim yuklemek

resim yuklemek

resim yuklemek

resim yuklemek

resim yuklemek

resim yuklemek

resim yuklemek

resim yuklemek

resim yuklemek

resim yuklemek

BUNLARDA DAHA ÖNCE PAYLAŞIMINI YAPMIŞ OLDUĞUM DENEMELER(Saçma sayılarının değişmesi gereken denemeler)

yükle resim

resİm yÜkleme

resim upload
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2016, 14:41:43 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Ynt: BPS 34g. 3-4-5 no DAĞILIM TESTİ(Düzeltme içerir)
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2016, 10:38:35 »
.
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2016, 23:51:36 Gönderen: Selim UYGUN »

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2016, 14:48:16 »
çalışmalar denemeler  için teşekkürler teyfik bey :D
Teşekkür ederim Selim bey,bir hatayı düzeltmiş olduk.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2016, 14:53:38 »
elinize saglik,  cok ozverili ve ozenli bir calisma olmus.. grupmani gayet tatmin edici benim icin.  barut artik birakiyor mu namluda? bir kere bildircinda zuber kullanma gafletinde bulunmustum, 1 saat namlu temizledim. simdi rafta gorsem kafami ceviriyorum😊
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #4 : 04 Ekim 2016, 15:14:43 »
Elinize sağlık @Tevfik GÜN özenli çalışmanız ve paylaşımınız için.

Sonuçlara göre bu fişekteki saçmaların antimony oranının artırılmış (sertleştirilmiş) ve özkütlelerinin hafifletilmiş olduğunu anlayabiliyoruz.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2016, 21:40:49 »
elinize saglik,  cok ozverili ve ozenli bir calisma olmus.. grupmani gayet tatmin edici benim icin.  barut artik birakiyor mu namluda? bir kere bildircinda zuber kullanma gafletinde bulunmustum, 1 saat namlu temizledim. simdi rafta gorsem kafami ceviriyorum😊
Teşekkür ederim Yağız Bey,şu ana kadar kullandığım serilerde namluda artık gözlemlemedim.

Elinize sağlık @Tevfik GÜN özenli çalışmanız ve paylaşımınız için.

Sonuçlara göre bu fişekteki saçmaların antimony oranının artırılmış (sertleştirilmiş) ve özkütlelerinin hafifletilmiş olduğunu anlayabiliyoruz.

Teşekkür ederim İbrahim Bey.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2016, 21:48:39 »
Tevfik hocam özverili paylaşımdan dolayı teşekkürler, eline sağlık.
Benim kestiğim 34 gr 5 no fişekte 248 saçma çıktı. Ben düz hesap 250 dedim. 1 tane fişek kestim ama tek başına ölçü olmaz. Saçmaları pensle ezdim, çok yumuşak değil ama sert de değil. Kıvamı iyi. Bp 34 gr 5 no fişekten de 230-235 saçma çıkıyor. Aşşağı yukarı aynı değerlerde. Ama bu fişeği farklı yapan 1.90 tecna barut, ve bu baruta basınca ve sert patlamaya rağmen sapıtmayan istikrarlı grupmanı.. Yani geçit avı için tam da aradığımız bir özellik.
Sezon açılınca inşallah avda deneme şansım olacak. Ancak ozaman avdaki vuruş gücü ve etkisini tam olarak anlayabilirim..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2016, 22:09:51 »
Paylaşım  için teşekkürler. ..
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #8 : 04 Ekim 2016, 22:14:25 »
Bence şu haliyle başarılı bir fişek,aynı çizgide ve geliştirerek devam ederlerse diğer üreticilere de örnek olur.Teşekkürler Tevfik bey.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2016, 10:02:48 »
Tevfik hocam özverili paylaşımdan dolayı teşekkürler, eline sağlık.
Benim kestiğim 34 gr 5 no fişekte 248 saçma çıktı. Ben düz hesap 250 dedim. 1 tane fişek kestim ama tek başına ölçü olmaz. Saçmaları pensle ezdim, çok yumuşak değil ama sert de değil. Kıvamı iyi. Bp 34 gr 5 no fişekten de 230-235 saçma çıkıyor. Aşşağı yukarı aynı değerlerde. Ama bu fişeği farklı yapan 1.90 tecna barut, ve bu baruta basınca ve sert patlamaya rağmen sapıtmayan istikrarlı grupmanı.. Yani geçit avı için tam da aradığımız bir özellik.
Sezon açılınca inşallah avda deneme şansım olacak. Ancak ozaman avdaki vuruş gücü ve etkisini tam olarak anlayabilirim..

Teşekkür ederim Emrah Bey,tabi fişeğin iyisi avda belli olur, bir kez alakargada denedim 5 no 4 çentik şok 30-35 metrede uçarda paket oldu iyi gibi duruyor,tahtalıları bekliyoruz artık.

Paylaşım  için teşekkürler. ..
Teşekkürler sayın Yıldız.

Bence şu haliyle başarılı bir fişek,aynı çizgide ve geliştirerek devam ederlerse diğer üreticilere de örnek olur.Teşekkürler Tevfik bey.
Teşekkür ederim Erol Bey.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ