Gönderen Konu: Fişek ve Tüfek Tavsiyesi Ustalardan Fitil yapan Fişek yardım lütfen  (Okunma sayısı 122902 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Sevgili Forum dostlarım abilerim ustalarım öncelikle herkese hayırlı ramazanlar Uzun süredir forumu takip etmekteyim  ama pek katılım sağlayamıyorum Gerek silah Gerek fişek konusunda yardımınıza ihtiyacım var ve bazı sorulara cevabınıza ihtiyacım var..

Öncelikle Sarsılmaz bir poze tüfeğim var ve uzun yıllardır avlanıyorum ama vurduğum kuşlardan çok kan akıyor ve yaralı düşüyor ölmüyor fişektemi tüfektemi bir problem var bulamıyorum bp meca Rc denemelerim oldu ama aynı sorunlar hep kuştan çok kan çıkıyor tüfeğim yakmıyor bir türlü vurduğum kuşu yıkamıyor yere sağlamına Bana şöyle güzel bir fikir verin yakan fişek veya tüfek neler kullanıyorsunuz siz avda bu türlü sorunlar ile karşılaşan varmı acaba bazı tüfek ve fişekler fitil yapıyormuş diye duydum ama hiç denk gelmedim daha bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var..
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2016, 23:47:24 Gönderen: Tuncay ÖZBEY »
1987-İSTANBUL

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: fişek tavsiyeleri ustalardan lütfen yardım
« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2016, 23:28:34 »
tüfeğiniz güzel.gramajı düşürün+fişek no sunu  artırın(ince saçma)
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

The following users thanked this post: Tuncay ÖZBEY

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2016, 23:31:43 »
tüfeğiniz güzel.gramajı düşürün+fişek no sunu  artırın(ince saçma)

veli bey yüksek gr saçmada kullanmadım ama sonuç pek değişmedi kuşlar sanki böyle iğne batırılmış gibi kan fışkırıyor diğer arkadaşlar tüfeğin fitil yapmadığını söylüyor fitilleme yapan fişek ve tüfek arıyorum forumda varmı acaba bu konuda bilgisi olan
1987-İSTANBUL

Çevrimdışı Evren ATLI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2016, 23:40:55 »
Fitilleme katkısı az olan kurşunla olur markaların tamamına yakını sert saçma kullanıyor fitilleme için ben size jet marka fişeklerin öneririm bende rus baikal var onda kullanıyorum memnunum
1982-Antalya

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 07 Haziran 2016, 23:45:28 »
Fitilleme katkısı az olan kurşunla olur markaların tamamına yakını sert saçma kullanıyor fitilleme için ben size jet marka fişeklerin öneririm bende rus baikal var onda kullanıyorum memnunum

jet marka fişek kullanmadım ben hiç enver bey nasıl güzel fitilleme yaptı mı yakışı yıkışı iyimiydi kuşlarda acaba ?
1987-İSTANBUL

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
      Sarsılmaz ince saçma, düşük gramaj sever genelde.YAF 24,28,30 gr fişekleri, özellikle bior tapa olanları  denemeni tavsiye ederim.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
      Sarsılmaz ince saçma, düşük gramaj sever genelde.YAF 24,28,30 gr fişekleri, özellikle bior tapa olanları  denemeni tavsiye ederim.

mehmet bey siz kullandınız mı acaba Yaf marka nasıl saçması acaba pek yerli kullanmadım ben genelde avrupa fişek kullanıyorum ama tatmin edici gelmedi bana
1987-İSTANBUL

Çevrimdışı Evren ATLI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ben babam iki senedir kullanıyoruz güzel fişek kekliktede tavşandada saçmalar tüylere yapışıp hayvanın içinde kalıyor.Anladığım kadarıyla sızın tüfeğinizin iç çapı dar alın bir kutu deneyin beğeneceksiniz marka gözünüzü doldurmadıysa mirage alın saçması sert ama yumuşak fişektir oda iyidir
1982-Antalya

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ben babam iki senedir kullanıyoruz güzel fişek kekliktede tavşandada saçmalar tüylere yapışıp hayvanın içinde kalıyor.Anladığım kadarıyla sızın tüfeğinizin iç çapı dar alın bir kutu deneyin beğeneceksiniz marka gözünüzü doldurmadıysa mirage alın saçması sert ama yumuşak fişektir oda iyidir

tavsiyelerinizi deneyeceğim enver bey Fitil yapması çok önemli benim için çoğu arkadaşım benim tüfeğim şöyle benim tüfeğim böyle fitil yapıyor diye ballandıra ballandıra anlatıyor bende böyle olmayınca araştırma gereği duyuyorum
1987-İSTANBUL

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
büyüklerimizden 30 yıl önce öğrendik ki ''tüfeğin yakması=saçmanın fitillemesi=avın yaralı kaçmaması'' diyorlar

bir fişek denediğimde ilk işim fitillemiş mi diye bakmak oluyor artık fişeklerde
1987-İSTANBUL

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Efsane yine hortlamış.

Benim tüfeklerim bir türlü fitil yapmıyor.

Ama hakkını yiyemem  iyi öldürüyor.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Osman DÖŞLER, Abdullah ŞAHİN 07, Sonay ŞEMEN, Tuncay ÖZBEY

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Fitilleyen tüfek mi fişek mi? Yoksa ikisi birden mi? Tüfekte fitilleme özelliği yoksa , fişek tek başına bu işi halledebilir mi?
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Fitilleyen tüfek mi fişek mi? Yoksa ikisi birden mi? Tüfekte fitilleme özelliği yoksa , fişek tek başına bu işi halledebilir mi?

ibrahim bey merhaba Değerli ustalarımızın Gözlemlerinden dediklerine göre Tüfek ve Fişek uyumundan dolayı diyorlar ama Burda Eski avcılarımız var baya gördüğüm kadarı ile kara barut zamanından kalma abilerimiz onlarda acaba bu duruma nasıl cevap verir okumak isterim saygılar
1987-İSTANBUL

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
Efsane yine hortlamış.

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Efsane yine hortlamış.

evet suat bey benimkide yapmıyor ama yapanlarınki nasıl yapıyor ? bunu anlamaya çalışıyorum aynı marka fişek kullandığım halde mesela bende olmuyor ama dostumda oluyor enteresan bir olay  :)
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2016, 00:42:30 Gönderen: Tuncay ÖZBEY »
1987-İSTANBUL

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
Yaşım icabı babamın arkadaşlarının av muhabbetlerini dinlerdim.

Bugüne kadar hiç fitilleme imiş, başka bir şey imiş, hiç duymadım.

Ha atılan mesafelerden, barut ve saçma gramajlarından,tüfek model ve markalarından konuşurlardı.

Daha çok yeni avcılarımız meraklı böyle şeylere galiba.

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN, Abdullah ŞAHİN 07, Tuncay ÖZBEY

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
Yumuşak bir saçma bulun tamer bey,gerekirse aldığınız fişeklerin birini bozup saçmaları ezin, sert saçmalarla avın değil sizin burnunuzdan fitil fitil getirir alimallah.

reeder_P9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

The following users thanked this post: Alpay ARICI, Tuncay ÖZBEY

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yaşım icabı babamın arkadaşlarının av muhabbetlerini dinlerdim.

Bugüne kadar hiç fitilleme imiş, başka bir şey imiş, hiç duymadım.

Ha atılan mesafelerden, barut ve saçma gramajlarından,tüfek model ve markalarından konuşurlardı.

Daha çok yeni avcılarımız meraklı böyle şeylere galiba.

osman bey anadoluda bizim eski avcılarda aksine kahvelerde tüfekler fişeklerden konu açılınca hemen fişek yakma yıkma gibi konulara geçerler fitilleme yapmayan fişek veya tüfekleri beğenmezler çoğuda eskiden beri avrupa tüfek kullanır bu amcaların acaba yerli tüfek ve avrupa tüfek çelik farklarından dolayı olabilir mi bu tür fiziki olaylar
1987-İSTANBUL

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yumuşak bir saçma bulun tamer bey,gerekirse aldığınız fişeklerin birini bozup saçmaları ezin, sert saçmalarla avın değil sizin burnunuzdan fitil fitil getirir alimallah.

Nasıl yani Fatih bey anlayamadım ? Sert saçmalar  :-\
1987-İSTANBUL

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
Bizim insanımız hurafeleri sever.
Bir hayvan grupmn içerisinde kalırsa ölür,grupmana tam girmemişse yaralanır, grupman dışı kalmışsa kurtulur.
İnsanımızda buna bakarak karar verir.
Tamamen kişisel görüştür. Kendini buna inandıran kişinin anlattıkları, dinleyenler tarafafından kabul görür ve onlarında başkalarına aksettirmesi
ile sürer gider.

Ava atınca fitilleme yapan bir tüfek var. Atış müsabakalarında plakları daha iyi kıran tüfek de fitilleme yapıyor o zaman buna ne demeli. :)
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Orhan AKSOY, Suat ÇALIŞKAN, Mert PASTIRMACI, Tuncay ÖZBEY

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bizim insanımız hurafeleri sever.
Bir hayvan grupmn içerisinde kalırsa ölür,grupmana tam girmemişse yaralanır, grupman dışı kalmışsa kurtulur.
İnsanımızda buna bakarak karar verir.
Tamamen kişisel görüştür. Kendini buna inandıran kişinin anlattıkları, dinleyenler tarafafından kabul görür ve onlarında başkalarına aksettirmesi
ile sürer gider.

Ava atınca fitilleme yapan bir tüfek var. Atış müsabakalarında plakları daha iyi kıran tüfek de fitilleme yapıyor o zaman buna ne demeli. :)

Benimde Görüşüm Fitilleme yani saçmaları tüyle birlikte deri içine nufuz etmesidir saçmadan kaynaklanır genelde galiba
1987-İSTANBUL

The following users thanked this post: Alpay ARICI

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Ben avı da avcılığı da rahmetli babam ve rahmetli amcamdan öğrendim. Ve tabii ki birlikte av yaptıkları av arkadaşlarından.

Çocukluğumdan beri avlarını gördüğüm tüfekler (ve daha sonra benim de bizzat avlandığım) hep Avrupa tüfeklerdi, hiç böyle fitilleme mucizesine şahit olamadım dersem, avlandığım ve avını gördüğüm bunca Avrupa tüfeğin kötü örnekler olduğu anlamını çıkarabilir miyiz ? :) Ya da hiç mi iyi fişek denk gelmedi acaba ?

osman bey anadoluda bizim eski avcılarda aksine kahvelerde tüfekler fişeklerden konu açılınca hemen fişek yakma yıkma gibi konulara geçerler fitilleme yapmayan fişek veya tüfekleri beğenmezler çoğuda eskiden beri avrupa tüfek kullanır bu amcaların acaba yerli tüfek ve avrupa tüfek çelik farklarından dolayı olabilir mi bu tür fiziki olaylar
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Osman DÖŞLER, Suat ÇALIŞKAN, Atagan YILDIZ, Tuncay ÖZBEY

Çevrimdışı Tuncay ÖZBEY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ben avı da avcılığı da rahmetli babam ve rahmetli amcamdan öğrendim. Ve tabii ki birlikte av yaptıkları av arkadaşlarından.

Çocukluğumdan beri avlarını gördüğüm tüfekler (ve daha sonra benim de bizzat avlandığım) hep Avrupa tüfeklerdi, hiç böyle fitilleme mucizesine şahit olamadım dersem, avlandığım ve avını gördüğüm bunca Avrupa tüfeğin kötü örnekler olduğu anlamını çıkarabilir miyiz ? :) Ya da hiç mi iyi fişek denk gelmedi acaba ?

Doldurma fişeklerde görülebiliyormuş böyle olaylar anlattıkları kara barut ile doldurma eski yumuşak saçmalar vs gibi olabilirmi ibrahim bey
1987-İSTANBUL

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
Tuncay bey saçmayı sert bir cisimle ezip kıyaslama yapacaksınız.
Yakmayı bilmemde fitilleme denen saçmayı hayvanın tüyüyle beraber sokma var. Benim düşünceme göre fişekle alakalı saçması yumuşaksa veya gramaji gereği enerjisini avın içinde bırakıyorsa o fişek fitilleme denen olayı yapıyordur.
Birde eskiden anlatılanlar hep tüfeklere mal edilir ama yanlış bence,eskiden saçmalar kurşundu gitgide saçmalar sertleşti...

• Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Bu konuyla ilgili bir makale yazmak gerekli.

Aynı konuya birde ağzından SARI SU getiren tüfekler eklendim mi tıklanma rekoru kırar vallahi...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Osman DÖŞLER, İbrahim AYSU, Abdullah ŞAHİN 07, Sonay ŞEMEN