Gönderen Konu: Yivsiz Tüfeklerde Nasıl Nişan Alınır? Doğru Tüfek Nasıl Seçilmelidir?  (Okunma sayısı 22731 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bir çoğumuzun av tüfeği ile nasıl doğru nişan alınır ve doğru tüfek nasıl seçilir yorumlarına istinaden bu konuya değinme gereği duydum...Umarım faydalı olur...

Yivsizle atışlarda özellikle vurulamadığında ava bakıp namluya bakmadın o yüzden vuramadın denir.

Sonra benim gibi abartılır namlunun tümü görülerek atış yapılmaya başlanır....Tabi ki sonuç üst atışla sonlanır namlu olması gerektiğinden daha çok yukarı bakmaktadır.

Kimi atıcılarda tufek kasasını/kubuzunu gez gibi kullanıp arpacığı hiç görmeden veya arpacık tepesini görerek atışlarını yaparlar.Sonuç yine hüsran ,alt atışla sonuçlanır. Kuştan bir avuç tüy çıktı yine gitti dersiniz.Adınız traşcıya çıkar...

Yivsiz ve gezsiz tüfeklerde doğru atış tüfek kasası üzerinden bantı/namluyu görmeden arpacığı görerek yapılan atıştır.Eğer tüfeğiniz size tamamıyla uyumluysa bu atış şekli  yüksek bantlı tüfeklerde daha kolay ve çabuk gerçekleşmektedir tabıkı alışabilmış olanlar için...

Bu hataların oluşmasında atıcının bilgisizliği ve yaptığı hatalar kadar tüfek atıcı uygunluğu, tüfek dipçiğinin açıları ve uzunluğu sebep olmaktadır. Bu yüzden en başta kendinize uygun tüfeği seçmeli veya yaptırmalısınız.

Tüfek seçimiyle ilgili verilen metotları hepimiz biliyoruz : Tüfeği yüzüne al hızlıca nişan alabiliyorsan tüfek uygundur. Tavan ve duvarın kesisim köşesine nişan al çizgiyi takip edebiliyorsan uygundur.. Evet bu ve benzeri metotlar doğrudur ancak uygulayabilmek için doğru nişan almanın nasıl olduğunu biliyor olmanız gerekir !
Eğer tüfekte saçmasapan bir bant açısı ,namlu kasa birleşiminde bir üretim hatası veya deformasyon yoksa: En hızlı, en rahat nişan alabildiğiniz uzun süre zorlanmadan nişan hattında kalabildiğiniz ve hedefinizi takip edebildiğiniz tüfek doğru tüfektir.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2014, 01:47:20 Gönderen: Mehmet YAŞA »
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

The following users thanked this post: Reha GÜREL

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
Sizin yazınız daha sade ve anlasılır olmuş, teşekkürler.
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Güzel ve aydınlatıcı bir konu olmuş teşekkürler.İlk defa tüfek alacak kişilerde şerit namluyla nasıl nişan alınıyor kargaşası her zaman yaşanıyor herhalde.Ben bunu evde sürekli tüfek omuzlama çalışması yaparak atlatmıştım.
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ben tesekkur ederim faydali olabiliyorsak ne mutlu....saygilar...
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
1. ve 2. resimler sabit hedefe atarken yanlış atış yapmaya sebep olur ancak 1. ve 2. resimdeki atış şeklini uçar avlarımda ölçülü şekilde kullanıyorum ve güzel sonuç alıyorum. üzerime doğru dikey vaziyette gelen uçar hedefe 1. resimdeki şekilde, geçip giderken benden uzaklaşan hedefe de 2. resimdekine yakın şekilde nışan alıyorum. sonuç %90 olumlu.. 3. resimdeki pozisyon ise sabit hedef kurşun atışları için kullandığım uygulama. ama yine de bantı hiç görmemek değil de, arpacığı görürken bantı çok ama çok hafif silme görmek daha iyi sonuç sağlar sabit hedef atışlarında.. Ama senin de dediğin gibi bütün bunlardan önce tüfeğin avcıya uygun olması şart...
Güzel bir bilgilendirme ve paylaşım olmuş. Emeğine sağlık..

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
benim turkiyedeki tufegim surekli bu yuzden ust atiyor demekki alt yada ust attigini anlayamamiyordum yanlis yere attigimi biliyordum dmemekki ust atiyormusum  ???
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Mehmet KILIÇ 41

• AvlakForum Üye
  • *
değerli bilgileriniz için teşekkürler bir metot ta ben ekleyeyim istedim yabancı bir videoda izledim geze pipet yapıştırılıyor tam ortalayarak  ve gözler kapalı nişan alınıyor pozisyonu bozmadan nişan alınan göz açılıyor eğer pipetin içinden arpacığı  açtığın anda görebiliyorsan o tüfek size göre tam ölçülerde demektir mehmet beyin de dediği gibi bant ile namlu kusursuz olmalı
  • tek kırma huğlu
  • çift kırma huğlu
  • sarsılmaz magic
  • setter

Mehmet KILIÇ
1982 İZMİT

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
aslında bu bilgiler hedefe atarken daha çok işe yarar mesela ben ava attıktan sonra ne bandı ne arpacığı nede hayvanı hatırlamıyorum.Kundağa alıştıktan sonra doğrult at oluyor.Paylaşım için teşekkürler.
1993 ERZİNCAN

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
Faydalı bir bilgi teşekkürler.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Selçuk KAYGISIZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Sarsilmaz superchampion silahim var hareketli hedeflerre atislarda seriti tanamen goruyorum demekki ust atiyormus hain tufek.bu tufegi hangi usta duzeltir ki.fabrikaya gondersem ilgelenirler ni acaba
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Sarsilmaz superchampion silahim var hareketli hedeflerre atislarda seriti tanamen goruyorum demekki ust atiyormus hain tufek.bu tufegi hangi usta duzeltir ki.fabrikaya gondersem ilgelenirler ni acaba

Dipçik size göre uygun değil biraz yüksek sanırım.
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

Çevrimdışı Selçuk KAYGISIZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Dipçik size göre uygun değil biraz yüksek sanırım.
Sanirim oyle. stogerde sadece arpacigi goruyorum onun olcusuyle karsilastirip yeniden dipcik yaptirmak gerekecek
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

• Müdavim Üyemiz
Sanirim oyle. stogerde sadece arpacigi goruyorum onun olcusuyle karsilastirip yeniden dipcik yaptirmak gerekecek

dipçik ayar contası varsa onunla kundak düşülüğünü ayarlayabilirsiniz,eğer tetik çekme mesafesi kısaysa arka pedin arasına parça koyabilirsiniz veyauzunsa dipçikten yeterlikadar kestirebilirsiniz.
ama sizin söylediğinize göre bantı üstten görüyorsanız o kundak size diktir veya tetik çekme mesafesi çok kısadır veya herikiside...
öncelikle hangi  ölçülerin size uygun olmadığınıbelirleyin sonra yol haritanızı çizin derim.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
bu bilgilere ek olarak sılahı omuzlayıp hedefe kılıtlendıgımızde burunla sılahı tuttugumuz bas parmak eklemi arasındakı mesafe 1,5-2 parmak arası olmalıdır...sılahın dipçiği uzunsa vede kestırmek gerekıyorsa sunuda unutmamak gerekır sılahı dıpcık tabanından yarım cm kesınce burun ıle başparmak eklemi arasında  2 cm açık kapanır...gerekli durumlarda dipçik açı ayar setleri ile dipçiğe eğiklikte verilir sağ sılah atanlar sağa doğru sol sılah atanlar sola doğru eğilir...dipçik düşüklüğüde pedin oldugu kısım 6.3 cm  elle tuttuğumuz dıpcık yanı 3.8 cm olmalıdır...saygılar....
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

• Müdavim Üyemiz
dipçik düşüklüğüde pedin oldugu kısım 6.3 cm  elle tuttuğumuz dıpcık yanı 3.8 cm olmalıdır...saygılar....

bu ölçü kişiye göre değişir mehmet bey herkeste aynı olmaz ;)
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
evet bende onun bılncındeyım ama ortalama standart baz alınan degerler bunlar standart sılahlarda olması gereken ölçüler sonra dıpcık acı ayar setlerı ıle kısı kendıne gore ayarlatır yada ayarlar ama bızım yerlı uretımlerde buna hıc dıkkat edılmıyor maalesef standart olculere...saygılar
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
kopyacı lığa devam yani :)
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
http://avlakforum.com/forum/avcilik-ve-avlanma-bilgileri-teknik-konular/churchill-yontemiyle-dipcik-ayarlama/#quickreply

Sevgili Dostlar 1-2 Yıl kadar önce internetten indirdiğim ve yazarını şu anda hatırlamadığım bir yazıyı sizlerle paylaşmak ve sizlerden bir konuda yardım istiyorum. Umarım faydası olur.

Yivsiz av tüfeği ile yapılan atışlarda mutlak başarı atıcıya uygun bir tüfekle olmaktadır. Herkesin bildiği gibi yivsiz av tüfeklerinde gez olmamakta ve gezin göreceği vazife göz ile yapılmaktadır. Her atışta göz uygun yerine konulabilinmelidir. Bu da ancak atıcının vücuduna uygun bir tüfekle olabilir.

Herkesin bildiği ve tüfek alırken uyguladığı bir yöntem vardır. Tüfek ele alınır kol "L" şeklinde tutulur ve dipçik kolun içine yerleştirilir ve tetiğin işaret parmağının ilk boğumuna gelip gelmediğine bakılır. Eğer tetik parmak boğumundaysa tüfek uygun denilir. Bu sadece tüfeğin uygun dipçik boyunu göstermektedir ve daha titiz bir uygulama ile tüfek uygunluğu test edilmek isteniyorsa başka yöntemlere baç vurulmalıdır. R.Churchill'in testide bunlardan biridir.

İngiltere'nin meşhur bir silah yapımcısı ve Scotland Yard'ın danışmanı olan Robert Churchill'in önerdiği tüfeğin uygunluk testi böyledir.

Test için öncelikle 1x1 metre ebadında kare şeklinde bir hedefe ihtiyacınız vardır. Bunu bu boyutlarda alacağınız çıtalar ile yaptıktan sonra üzerini kalınca açık renk bir kağıtla kaplayabilirsiniz. Hedefin ortasına 10 cm. çapında parlak renkte bir nokta koyduktan sonra ve hedefi de göz hizanızın yüksekliğinde arkası emniyetli bir yere yerleştirdikten sonra hedefiniz hazırlanmış olacaktır.

Hedefe atış yapacağınız uzaklık 16 yard ( 14.63metre) olacaktır.
Hedefe atış uzaklığının 16 yard olmasının sebebi Churchill'in açıklamalarına göre hedefteki her 1 inch'lik hata tüfek dipçiğinde 1/16 inch'lik bir düzeltmeyi gerektirmektedir.
Hedefe belirlediğiniz bu uzaklıktan ava atar gibi normal atış pozisyonunuzda rahat 5-6 atış yapın. İki gözünüzde açık olsun ve bütün dikkatiniz hedefe yönelsin. Yivli tüfek gibi nişan alınmamalı sadece tüfek iyi omuzlanarak (tam olarak yerine oturtularak) atış yapılmalıdır.

16 yard mesafeden yapılan atışta grupman oldukça dar olacaktır. Şimdi yapılacak olan, saçmaların en yoğun olduğu bölgeyi işaretlemektir. Bu işaretlediğiniz yerin daha önce hedef üzerine koyduğunuz 10 cm çapındaki noktaya düşey ve yatay olarak mesafesini ölçtükten sonra atış yapılan noktadan uzağa düşen her inch'lik mesafe için dipçik üzerinde 1/16 inch'lik düzeltme yapýlacaktýr. Ölçümde alacağınız not bir örnek verirsek şöyle olacaktır; 3 inç yukarıda ve 2 inch sağda gibi.

Tüfek üzerindeki düzeltmeler nasıl yapılacak?

Solak olmayan atıcılar için söylersek;

Eğer atışınız yukarı gelmişse ağaç inceltilerek dipçik alçaltılmalı.

Eğer atışınız sola gelmişse ağacın sol tarafını incelterek gözün sağa kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız sağa gelmişse sol taraftaki ağaç kalınlaştırılmalı ve gözün sola kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız aşağıya gelmişse ağaç yükseltilmeli ve gözünde yukarı kayması sağlanmalıdır.

Solak atıcılar için yana olan düzeltmelerin tersi yapılırken düşey olanlar aynen uygulanır.

Bu düzeltmelere bakıldığında yivli tüfeklerde yapılan gez ayarlamasıyla aynı olduğu görülür burada gez yerine tüfeğin üzerinde pozisyon alan gözümüz vardır.
Bu düzeltmeler yapılırken dikkat edilmesi gereken ağaç üzerinde yapılacak inceltme ve kalınlaştırmaların daha önce ölçtüğünüz hedef ile sizin atışınız arasındaki inch olarak mesafenin, her inch'inin 1/16'sý kadar olmasıdır.
Bir örnek verirsek atışınız hedeften 4 inch aşağıya ve 4 inch'de sağa gelmişse dipçik 4/16 inch yükselmeli ve bu kadarda sola gelmelidir.
Dipçiğin yükseltilmesi belki ince mantar tabakaların ağaç üzerine yapıştırılması ile olsa da ağacı alçaltmak(törpülemek) bu işi bilen biri tarafından yapılmalıdır

Verilen ölçüler bizim sistemimize uymamaktadır. Aslına sadık kalınmak için yazılarda çevrilme yapılmamıştır. Çevrim tablosunu kullanabilirsiniz.

1 cm. = 0.394 inch
1 metre = 3.28 feet = 39.4 inches
1 kilometre = 0.621 statute mile
1 inch = 2.54 cm.
1 foot = 30.48 cm
1 yard = 0.914 metre
1 statute mile (1,760 yards) = 1.61 kilometre

Alıntıdır.....

« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2014, 15:14:14 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 En güzeli bir kutu fişek ve boş arazide bol bol dikilecek hedef  :) avcı tüfeği atış yapa yapa tanır huyunu suyunu çözer diye düşünüyorum. Ben birinci resimdeki gibi atınca üst vuruyo ikinci resimdeki gibi attımmı başarılı sonuç oluyo ama nişan hattı çok sıfırlama olduğunda hedefi kapatmak gerekiyo hareketli hedeftede zor üstekik şerit nerdeyse hiç görünmediğinden hedefe doğru gözünüzle düzlem çizmeniz zor. En düzün sonucu 3.resimdeki gibi hafif şeridi görerek alıyorum. Şeridi hafif görmek hem doğru nişan hattı çizmeyi sağlıyo hemde hafif üst atış sağladığından hedefin biraz altına nişanalıp hedefi görerek arpacıkla doğru atış yapmayı sağlıyo.
 Zaten av hayvanı azalıyo bide millete doğru nişanalmayı öğretmeyin burda  :P :P
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Herkese rastgele
Ben Tüfeklerdeki alt veya üst vuruş olayına  dipçik ölçüsünün tüfek satan firmaların anlattığı gibi etkili olduğuna inanmıyorum. Çünkü tüfeği sıcak bir havada kullanırken üstünüzdeki kıyafetin kalınlığı az, kışın kullanırken kalın kıyafet var o zaman ne olacak.!!!
Bana göre bu alt vuruş ve üst vuruş ; nişan almayla kesinlikle ilgilidir ama bir de namlu ile namlu üzerinde bulunan bantın yerleştirmesiyle de ilgilidir. Tüfeği yüzlediğinizde tüfek üzerinde bulunan bantı , arpacığın tüfekle birleştiği yerde tek bir çizgi halinde görüyorsan, arpacıkda hedefdeyse ve tetiği çekerken veya fişek ateşlendiğinde tüfeği nişanını bozacak şekilde hareket ettirmiyorsan tüfek hatalıdır.
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
En güzeli bir kutu fişek ve boş arazide bol bol dikilecek hedef  :) avcı tüfeği atış yapa yapa tanır huyunu suyunu çözer diye düşünüyorum. Ben birinci resimdeki gibi atınca üst vuruyo ikinci resimdeki gibi attımmı başarılı sonuç oluyo ama nişan hattı çok sıfırlama olduğunda hedefi kapatmak gerekiyo hareketli hedeftede zor üstekik şerit nerdeyse hiç görünmediğinden hedefe doğru gözünüzle düzlem çizmeniz zor. En düzün sonucu 3.resimdeki gibi hafif şeridi görerek alıyorum. Şeridi hafif görmek hem doğru nişan hattı çizmeyi sağlıyo hemde hafif üst atış sağladığından hedefin biraz altına nişanalıp hedefi görerek arpacıkla doğru atış yapmayı sağlıyo.
 Zaten av hayvanı azalıyo bide millete doğru nişanalmayı öğretmeyin burda  :P :P
doğru nişan almayı öğretmek için bilgi versekte bu tur bılgıer tamamen tecrubeden ıbaret zamanla tecrube kazana kazana zaten hedefe nısan almayı daha kolay hale getırıyor ınsan bız burada aksam avı yaparız genelde ne arpacığa bakarız ne geze ucan hayvanı gordukmu gum elımız alısmıs zaten tecrube kazanmısık yllardan berı kı ıyı avlar yapıyoruz cok sukur...
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
bız burada aksam avı yaparız genelde ne arpacığa bakarız ne geze ucan hayvanı gordukmu gum elımız alısmıs zaten tecrube kazanmısık yllardan berı kı ıyı avlar yapıyoruz cok sukur...
Mehmet bey güzel bir noktaya deyinmiş. hareketli hedefte veya uçar avında 1. adım avcıya-atıcıya uygun tüfektir, gerisi atış yaptıkça kazanılan tecrübe. bu tecrübe üzerine koydukça artar ama devam ettirmezsen azalır. usta atıcılar bile 1-2 ay eline tüfek almasınlar bak bakalım neler değişiyor ? bu fotoğraflardaki atış şekli sadece sabit hedef için herkeste geçerli olabilir. hareketli hedefte her avcının ya da atıcının kendi stili farklıdır.
hareketli hedefte özellikle de uçar avında ava atış yaparken gez veya arpacık falan bunların hesabını yapmazsın,beyin onlara takılırsa başarılı olmak zor olur.Mehmet beyin dediği gibi sadece kazandığın bir beceri ve tecrübe vardır, refleksin gelişmiştir, avı görürsün farkında olmadan tüfeği omuzlamışsındır bile hatta tetik düşürmeden hemen önce yine bi bakmışsın içgüdüsel olarak gerekli önleme hesabı yapılmış herşey ayarlanmış herşey hazır sana sadece tetiği çekmek kalmış...
yani özet olarak  tüfek & atıcı uyumluluğu + refleks becerisi ve kazanılmış tecrübe = hareketli hedefte başarılı isabet

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Mehmet bey güzel bir noktaya deyinmiş. hareketli hedefte veya uçar avında 1. adım avcıya-atıcıya uygun tüfektir, gerisi atış yaptıkça kazanılan tecrübe. bu tecrübe üzerine koydukça artar ama devam ettirmezsen azalır. usta atıcılar bile 1-2 ay eline tüfek almasınlar bak bakalım neler değişiyor ? bu fotoğraflardaki atış şekli sadece sabit hedef için herkeste geçerli olabilir. hareketli hedefte her avcının ya da atıcının kendi stili farklıdır.
hareketli hedefte özellikle de uçar avında ava atış yaparken gez veya arpacık falan bunların hesabını yapmazsın,beyin onlara takılırsa başarılı olmak zor olur.Mehmet beyin dediği gibi sadece kazandığın bir beceri ve tecrübe vardır, refleksin gelişmiştir, avı görürsün farkında olmadan tüfeği omuzlamışsındır bile hatta tetik düşürmeden hemen önce yine bi bakmışsın içgüdüsel olarak gerekli önleme hesabı yapılmış herşey ayarlanmış herşey hazır sana sadece tetiği çekmek kalmış...
yani özet olarak  tüfek & atıcı uyumluluğu + refleks becerisi ve kazanılmış tecrübe = hareketli hedefte başarılı isabet

guzel dılekleriniz ıcın cok tesekkur ederım emrah bey aynen sıze katılıyorum guzel bır sekılde ozetlemıssınız.... konuya ek olarak uçar avı ıle olan dusuncelerinize katılıyorum...yeni silahım stoger m3000 le ınsallah daha ıyı avlar yapmak kısmet olur :)...Allah bütün avcıları önce kazadan beladan korusun sonrada ıyı guzel ve zevklı avlar nasıp etsın...saygılar...
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
guzel dılekleriniz ıcın cok tesekkur ederım emrah bey aynen sıze katılıyorum guzel bır sekılde ozetlemıssınız.... konuya ek olarak uçar avı ıle olan dusuncelerinize katılıyorum...yeni silahım stoger m3000 le ınsallah daha ıyı avlar yapmak kısmet olur :)...Allah bütün avcıları önce kazadan beladan korusun sonrada ıyı guzel ve zevklı avlar nasıp etsın...saygılar...
O0

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• AvlakForum Üye
  • *
"İnsan beyni mükemmel bir adaptasyon uzmanı.Bir belgeselde yetişkin insanlara gözlük taktırıyorlar bu gözlükler herşeyi çift gösteriyor ve bu gözlüklerle top oynatıyorlar ilk başta müthiş komik kareler ortaya çıksada 15 dk sonra bu denekler sanki gözlük yokmuşcasına top oynuyor ve hatta klas hareketler yapıyorlar ve tekrar gözlükleri çıkarmaları isteniyor ve tekrar top oynuyorlar tuhaf olan ise gözlüksüz topu yine komik şekilde oynuyor olmaları çünkü beyin gözlüğe adapte oldu ve hemen adaptasyondan kurtulamadı.
Adapte olmuş bir beyin otomatik pilota geçer sen farkında olmasan da parmağına tetik düşüreceği yeri söyler.Bu zamanla kazanılacak bir adaptasyon zaman derken bol pratikle.Tüfeği hedefe doğrulttuğunda şu kadar önleme vereyim hesabı gereksiz olur.Ben ilk alıştığımda önlemeli atışla alıştım süpürme olayını öğreten gösteren anlatan olmadı düz mantık hareketli hedefin önüne atılması gerektiği herkesin malumu bende bu mantıkla başlamıştım.ilk zamanlar paralel gelen giden hariç yan geçen 10 15 mt deki bıldırcını bile vuramıyordum.Şimdi hangi av olursa olsun ilk gözümle takip eder tüfeği kaldırdığımda direk atış yapacağım noktaya kaldırıp tetik düşürüyorum.Bunun en büyük avantajı ise parlama avlarında seri atış yapmak bana göre."
Yukarıdaki yazı ÖNLEME İLE NEDEN VURAMIYORUM başlıklı konuda Sinan Uçak Kardeşimizin yazısından alıntıdır. 
İşin özü bu...
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)