Gönderen Konu: *Gelin Yeni MAK Üyelerini Belirleyelim*  (Okunma sayısı 6179 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
*Gelin Yeni MAK Üyelerini Belirleyelim*
« : 06 Haziran 2012, 18:58:26 »
İl, ilçe ve merkez komisyonlarına katılan üyeler;

1) illerde ve valilik gerekli görürse ilçelerde:

"Madde 4 — İl av komisyonu valinin veya görevlendireceği vali yardımcısının başkanlığında; biri il müdürü, diğeri Orman Genel Müdürlüğü’nün ilde bulunan kuruluşunu en üst düzeyde temsil eden birim amiri olmak üzere Bakanlıktan iki, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl Müdürlüğü ile milli eğitim müdürlüğü, gençlik ve spor il müdürlüğü, jandarma teşkilatı ve gönüllü kuruluşları temsilen birer, mahalli avcı kuruluşlarından üç üye olmak üzere toplam onbir üyeden teşekkül eder.

Valilik gerekli hâllerde, il av komisyonundaki yapıya benzer ilçe av komisyonu kurabilir."

yukarıda toplam 11 üye var.

Bakanlık 2,
Mahalli avcı kuruluşlardan, 3
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl Müdürlüğü, 1
milli eğitim müdürlüğü, 1
gençlik ve spor il müdürlüğü, 1
jandarma teşkilatı, 1
gönüllü kuruluşlar, 2      (gönüllü kuruluş sayısı yazılmamış ama hesaba göre 2 olmalı)

2) Merkez Av KOmisyonu kuruluşu:

"Merkez Av Komisyonu Bakanın veya Müsteşarın başkanlığında, Bakanlık ve Genel Müdürlük merkez teşkilatı ilgili birimlerinden üç, bir bitki koruma uzmanı ve bir veteriner hekim olmak üzere Tarım ve Köyişleri Bakanlığından iki, Jandarma Genel Komutanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile orman fakülteleri ve gönüllü kuruluşları temsilen birer, bu Yönetmeliğin 17 nci maddesinde belirtilen dokuz coğrafik bölge esas alınarak belirlenecek avcı kuruluşlarından dokuz, özel avlak temsilcisi bir olmak üzere toplam yirmibir üyeden teşekkül eder."

Bakanlık ve Genel Müdürlük, 3
bitki koruma uzmanı, 1
veteriner hekim, 1
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 2
Jandarma Genel Komutanlığı, 1
Orman Genel Müdürlüğü, 1
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, 1
avcı kuruluşlar, 9
gönüllü kuruluşlar, 2      (gönüllü kuruluş sayısı yazılmamış ama hesaba göre 2 olmalı)

MAK toplantılarına kimler katılıyor belli,
İl Komisyonuna katılanlar da belli,
İlçeler valilik gerek görürse yaptığı için yapılmıyor. En azından bizim burda öyle.

Bize düşen nedir?

Avcılıkla ilgili düzenlemeleri belirleyen yönetmeliğin alternatifini hazırlayıp, isteğimiz doğrultusunda değiştirilmesini sağlamaktır. Çok mu hayali? Hani çok kalabalık bir camiaydık? Biz başlatalım. Kıvılcım büyüyüp etkili bir yangın haline gelir belki. Gelmezse de literatürde bir kaynak olur.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun Av Komisyon’ları ile ilgili 3.maddesine göre  18 Mayıs 2004 tarih ve 25466 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürülüpğe girmiş olan “Merkez Av Komisyonu, İl ve İlçe Av Komisyonlarının Görevleri, Çalışma Esas ve Usullerine Dair Yönetmelik” gereği her yıl İlçe, İl ve Merkez Av Komisyonları toplanmaktadır.

Yönetmeliğin bir kaç satırı değişecek yani........
Burda belirleyelim değişikliği.....
Sonra herkes kendi ilinin millet vekiline ulaşsın.....
Bimer e mail gönderilsin...
En küçük şikayeti bile dikkkate alan BİMER binlerce mail ile elbette ilgilenecektir.

Önce İl av Komisyonundan başlayalım........
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
Ynt: *Gelin Yeni MAK Üyelerini Belirleyelim*
« Yanıtla #1 : 06 Haziran 2012, 19:07:36 »
Şuanki yönetmeliğe göre 11 üye var

Valilik gerekli hâllerde, il av komisyonundaki yapıya benzer ilçe av komisyonu kurabilir."

Bakanlık 2,
jandarma teşkilatı, 1
gönüllü kuruluşlar, 2   

Benim teklifim;

Bakanlık 2, (Biri vali yard. biri milli park müdürü)
Mahalli avcı kuruluşlardan, 5
milli eğitim müdürlüğü, olmamalı.......
gençlik ve spor il müdürlüğü, olmamalı......
jandarma teşkilatı, 1
gönüllü kuruluşlar, 2 Biri hayvan severlerden biri varsa özel avlakçılardan olma şartı getirilmeli. Özel avlak yoksa sadece 1 hayvansever.

Görüşlerinizi bekliyorum......

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 06 Haziran 2012, 19:22:09 »
Şuanki yönetmeliğe göre 11 üye var

Bakanlık 2,
jandarma teşkilatı, 1
gönüllü kuruluşlar, 2   

Benim teklifim;

Bakanlık 2, (Biri vali yard. biri milli park müdürü)
Mahalli avcı kuruluşlardan, 5
milli eğitim müdürlüğü, olmamalı.......
gençlik ve spor il müdürlüğü, olmamalı......
jandarma teşkilatı, 1
gönüllü kuruluşlar, 2 Biri hayvan severlerden biri varsa özel avlakçılardan olma şartı getirilmeli. Özel avlak yoksa sadece 1 hayvansever.

Görüşlerinizi bekliyorum......

sn killi illakide eşitliği bozma adına tekil sayılı bir üye olma durumu gerekmiyorsa gönüllü kuruluş olarakta bir üye yeterli olmalı yani sayı 10 a düşmeliki maç 0=0 başlamış olsun haklı olan bilimsel gerçeklerle mücadele eden ikna kabiliyeti yüksek olan taraf kazansınki herşey adilane olsun
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 06 Haziran 2012, 19:40:25 »
Hakan Bey,Bu sadece hayvansever temsilcileri olur o zaman, İlde özel avlak varsa o nun da temsili açısından 2 yazmıştım. Yoksa 1 zaten, yine tartışalım.

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #4 : 06 Haziran 2012, 21:14:25 »
Hocam bence avcı temsilcileri 5 yerine şöyle olabilir;
Her ilçenin en çok üyesi olan dernek başkanları, örneğin o ilin 10 ilçesi varsa 10 dernek başkanı şeklinde...
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 06 Haziran 2012, 23:33:39 »

...
Bize düşen nedir?
...
herkes kendi ilinin millet vekiline ulaşsın.....
Bimer e mail gönderilsin...
...

Zor bir şey değil. Buradan başlayabiliriz. Bu konuyu tartıştıktan sonra ortak bir yazı da gönderebiliriz.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2012, 23:35:23 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• *
« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2012, 00:19:42 »
BİMER ne oluyor bilgilendiriseniz iyi olur eğer işe yarayacaksa önce ben başlamak istiyorum
Kemal BOZKURT
     ^^RİZE^^
1987 İSTANBUL / Kartal

jpg upload

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 07 Haziran 2012, 01:04:02 »
Hocam bence avcı temsilcileri 5 yerine şöyle olabilir;
Her ilçenin en çok üyesi olan dernek başkanları, örneğin o ilin 10 ilçesi varsa 10 dernek başkanı şeklinde...
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• *
« Yanıtla #8 : 07 Haziran 2012, 13:16:32 »
BİMER'in sayfasına girip güzel bir dilekçe yazdım ve bunu sizlerlede paylaşıp bütün avcılarında aynı dilekçeyi yazıp göndermesini isteyecektim ama sayfada AD SOYAD ve TC numaramın uyuşmadığı yazıyor ve dilekçeyi gönderemiyorum aynı sıkıntı başkalarındada varmı acaba?
Kemal BOZKURT
     ^^RİZE^^
1987 İSTANBUL / Kartal

jpg upload

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• *
« Yanıtla #9 : 10 Haziran 2012, 13:00:10 »
Usta görüyomusun bak ben yazmışım sana yorum hatta BİMER'e bile ama başka takan yok.
Kemal BOZKURT
     ^^RİZE^^
1987 İSTANBUL / Kartal

jpg upload

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 10 Haziran 2012, 13:59:32 »
Eywallah Kemal Kardeşim. :)

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 12 Haziran 2012, 14:45:24 »
SN.KİLLİ herşeyi çok çok güzel özetlemişsiniz...

KIF ile EYHAF düşman,
Drahthaarcı ile poınterci düşman,
Çullukçu ile keklikçi düşman,
Mera yarışmacıları birbirlerine her yarışmadan sonra düşman
Falan siteyle, filan site birbirine düşman,
A federasyonu ile B federasyonu üye kapma yarışından düşman,
Köpek satıcıları birbirlerine düşman,
Tüfek satıcıları birbirine düşman
Doğu illerinin avcısıyla batı illerinin avcısı düşman,
Say say bitmez walla.........

Şimdi bu düşman kardeşleri nasıl bir araya getirip ortak bir eylem yapacaksın.
Nasıl bu eyleme ön ayak olursun?
Nasrettin Hoca gibi kalırsın Timur; un önünde yapayalnız

Çözüme gelince;
Bizim sorunumuz MAK ta alınan kararlarla başlamıyor mu?
Mak ta istediğimiz kararı aldırma yolu çoğunluğu almak değilmi?
Gelin MAK kurullarını, il av komisyonunun üyelerini belirleyelim diye aşağıdaki konuyu açtım.
Bakın kaç kişi fikir yazmış.............

Ana hatlarla ne istediğimizi belirlemeliyiz önce.....
Ne istediğimizi bilmeden kimin karşısına çıkacağız?

Limit şu olsun, tüfek haznesi bu olsun önerileri kısa vadede sorunu çözer.....
Asıl çözüm, İl komisyonlarında ve MAK da çoğunluğu almaktır.........

Fikir sahibi olanların genel hatları belirlemesi,
Sonra bakanlığı ve BİMER i mail bombardımanına tutarak işe başlaya biliriz....

Sonrası.... Var .... ama bunu başaramıyoruz ki

SÖYLEYECEK BAŞKA BİR ŞEY KALMAMIŞ KONUNUN AKTİFLİĞİNİ VE İLGİSİZLİĞİNİ GÖRDÜKÇE << BİZDEN BİR CACIK OLMAZ >> diyesim geliyor...

Hakan AKMAN

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• *
« Yanıtla #12 : 15 Haziran 2012, 19:24:10 »
Ramazan Bey,il ve ilçe av komisyonlarının oluşumu ile ilgili düşüncelerimi şöyle özetleyeyeim.Öncelikle yönetmelik değişikliğini kim yapacak?Bakanlık yani siyasi irade.Siz; siyasi iradenin başı olsanız böyle bir kararı almadan önce birtakım verileri değerlendirerek işe başlardınız herhalde.
1-Türkiye nüfusunun 18 yaşın üzerinde olanlarının sayısı yaklaşık 45 milyondur.45 milyon içinde avcı sayısının 1 milyon civarında olduğu tahmin edilmekte olup yasal avcı sayısı 115 bindir.18 yaş üstü nüfusa göre yasal avcıların oranı binde 2.5 kişidir.Geri kalan 997.5 kişinin önemli bir çoğunluğu muhtemelen avcılığa karşıdır.Avcılar toplumun tamamına ait doğal zenginliğimiz olan av hayvanlarını devletin verdiği izinle avlamaktadır.Siyasi irade böyle bir tabloya baktığında avcıların lehinde olabilecek bir düzenlemeyi acaba düşünür mü?
2-Avcılar;kışın yoğun kar yağışının olduğu dönemlerde yemleme çalışması yapma gibi son derece sembolik bir destek dışında av ve yaban hayatına katkı sağlayacak önemli bir aktivitenin içinde değillerdir.Avcılar dünyanın en büyük çevrecileridir sözü ülkemiz için slogandan öte bir anlam taşımamaktadır. Aksine basında av tüfeğiyle işlenen suçlarla ilgili çıkan haberlerin çoğu avcıların hanesine, eksi puan olarak yazılmaktadır.Avcılar genel imaj olarak "palavracı,cani ve katliamcı olarak tanınmaktadır.Hal böyleyken av ve yaban hayatı ile ilgili kararları  avcılara bırakmak "tilkiye tavuk çiftliği emanet etmek"gibi algılanmaktadır.
3-Avcı camiasını temsil edebilecek kayda değer bir organizasyon yoktur.Türkiye Atıcılık Federasyonu'nun  bu misyonu ne kadar yerine getirdiği ortadadır.Avcılık Federasyonları ile Konfederasyonun ne kadar sayıda avcının temsilcisi olduğu bellidir ve maalesef durum içler acısıdır.Avcılıkla ve yaban hayatı ile ilgili Amerika'da veya Kanada da olduğu gibi "Ducks Limited"türü bir gönüllü  avcı kuruluşu da yoktur.
4-Düne kadar hiçbir bedel ödemeden avlanmaya alışmış avcılardan oluşan av camiası bu işlerin finansmanını devletten beklemektedir.115 bin kişinin avlanma pulu alması ve harç ödemesi ile bütün yurtta etkin bir avcılık sisteminin finansmanı mümkün değildir. Bu işin içine özel sektör girmesi durumunda da "parası olmayan av yapamayacak-sadece zenginler avlanacak"düşüncesi devreye girmektedir.Ama unutulmamalı Türkiye'de avcılık zaten parasız değildir.Avlanma pulunu,harcını yatıramayan,bu kadar yüksek akaryakıt fiyatı ile ulaşım maaliyetlerini karşılayamayanlar zaten yasal avcılık yapamamaktadır.
5-Sizin de belirttiğiniz gibi avcı camiası birbiriyle sürekli bir kavga halindedir.Bu konuda çaba gösteren arkadaşlarımız maalesef Timur ile Nasrettin Hoca'nın durumuna düşmektedir.
6-Avcıların; avlanma günleri-limitler gibi vb. konularda genelinin hangi düşüncede olduğu belli değildir.Avcılar şunu istiyor ya da bunu istemiyor diyerek camiayı temsil edenler kendi görüşlerini dile getirmektedir.Çünkü elde bu yönde yapılmış bir çalışma ve bunların verileri yoktur.
Yukarıda yazılanların tümü bir özeleştiridir ve çuvaldızı başkasına batırmadan önce iğneyi kendine batırmaktır.
Selamlar saygılar...     
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2012, 19:27:51 Gönderen: Seçkin BİLTEKİN »
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 16 Haziran 2012, 01:09:20 »
Pek çok konuda sizinle aynı görüşteyim Seçkin Bey.
Yazdıklarınızın hepsi realite.
Ancak işe bir yerden de başlanmalı.
Bence ilk iş kabullenmemek olmalı.
Çaba gösterilmeli, bu çabayı gösteren yetkin kişiler de var camiamızda.
Ancak kendilerini "seçkin" saydıklarından mıdır, yoksa başka nedenlerden midir genel avcı camiasına kendilerini ve çalışmalarını doğru dürüst anlatıp, kitle olarak hareket etmede eksik olduklarını düşünüyorum.

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• *
« Yanıtla #14 : 16 Haziran 2012, 16:29:42 »
Ramazan Bey,"çuvaldızı başkasına batırmadan önce iğneyi kendine batıralım"derken amacım durumu kabullenelim değil camiamız adına birtakım taleplerde bulunmadan önce mevcut halimizin bir fotoğrafını çekmekti."Çaba gösterilmeli, bu çabayı gösteren yetkin kişiler de var camiamızda.Ancak kendilerini "seçkin" saydıklarından mıdır, yoksa başka nedenlerden midir genel avcı camiasına kendilerini ve çalışmalarını doğru dürüst anlatıp, kitle olarak hareket etmede eksik olduklarını düşünüyorum."diyorsunuz.Haklısınız da ancak bu tek tek kişilerle olabilecek bir şey değildir.Avcılar adına söz söyleyebilecek kurum AYHAK'tır.Bütün yetersizliklerine rağmen bölgesel avcılık federasyonlarının tepe noktası bu kurumdur.Kurumu temsil eden Başkan Işın Arıkök ve Genel Sekreter Mustafa Güzel; bahsi geçen yetkin kişileri bulmak,üniversitelerden görüş almak,ülkemiz siyasetçilerine nüfuz etmek,dağınık olan camiayı toplamak vs gibi bütün sıkıntıların muhatabı olmalıdır.AYHAK ülkemiz avcılığı için bir model oluşturmalı,Devletin hazırlamış olduğu modelin karşısına kendi alternatif modelini sunmalıdır.Bence bütün taleplerin muhatabı konfederasyon olmalı,bu alanda yaşanan MAK kararları da dahil olmak üzere bütün başarısızlıklar bu kurumun hanesine yazılmalıdır.MAK  öncesi göstermelik bir toplantı ile nasıl hareket edileceğini belirlemeye çalışmak ve akabinde yaşanılan başarısızlığı özel avlak temsilcisinin üzerine yıkmak kanımca yönetim zafiyetinin bir göstergesidir.Aynı kurum yarı otomatik tüfeklerde takoz olmaması dolayısıyla mülkiyetinin kamuya geçirilemeyeceğini idea etmiş ama maalesef açılan davaları avcılar kaybetmiştir.Benzer bir durum bir üyemizin de başına gelmiş,Ayhak’tan alınan görüşe göre mahkemeye itiraz edilmiş ama tüfeğe yine de  el konulmuştur.Bırakın 2+1 takoz olmamasını tüfekten 3 fişek çıktı diye birçok avcının tüfeğinin mülkiyeti kamuya geçirilmiştir.
Konfederasyon madem ki avcı camiasının tepe yönetimidir o zaman üzerindeki ölü toprağını bir an önce atmalı bu camianın bütün dinamizmini harekete geçirmelidir.Bunu yapamıyorlarsa da yapabilecek olanlara görevi devretmelidirler.Boşa geçirilecek zaman kalmamıştır.
KKTC Avcılık Federasyonunun sitesini www.avfed.com    incelemenizi öneriyorum.Özellikle de Avcılık Profili Araştırması bölümünü dikkatinize sunuyorum.Yavru Vatan nerede Ana Vatan nerede daha iyi görülecektir.Bulgaristan’ın,Romanya’nın,Amerika’nın ve bu konuda başarılı çalışmaları olan bütün ülkelerin avcılık modelleri incelenmeli,bizim yapımıza uygun olan model belirlenmeli ve Devleti yönetenlerin önüne ciddiye alınacak bir çalışma ile çıkılmalıdır.Kanımca bu görev Konfederasyonundur.Selamlar,Saygılar…   
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 16 Haziran 2012, 17:38:34 »
Her şeyden önce federasyonların güç kazanmaları gerek. Ne kulüpler, ne tek tek avcılar bir şey elde etmemiz kolay değil. MAK üyelerini seçmek için gayret edebiliriz ama avcı temsilciler ortak fikirde olsa bile karşısında bir o kadar kararlı avcı karşıtı üyeler de katılacak; sayıca da fazla olarak. Bakanlığa sayısını artıralım isteği yapabiliriz ama ikna ederiz? Bakanlık kendi tarafı varken avcıya destek olmaları için sağlam bir sebep üretilmeli. Karamsar olmak istemiyorum, en kötüsüne göre düşünmeye çalışıyorum.

MAK'daki üye sayısını dengelemek için bir şey koyamazsak, biraz ileri olacak ama MAK'ın işleyişini komple bozmak daha basit bile olabilir. Gerekçesi de mesela şu olabilir; bilimsel ve sürdürülebilir değildir. Oy çokluğuyla kekliğin adedini, ne zaman avlanacağını belirlemek bilimsel midir? Gerçekçi midir? Diğer konularda da oyla olmayacak şeyler var elbet. Yani MAK'da oyla değil bazı bulgulara göre karar alınmasının sağlanması gerek. Oy işi sakat.

Yine de MAK için il komisyonlarına aktif ve bilgili olanların seçilmesi iyi bir başlangıç olabilir.

Seneler önce ele alınması gereken konular birikti birikti dağ oldu. Yumak dolaştıkça dolaştı düğüm oldu. Başlanırsa çözülür elbet.

MAK konusu dışında bir de paralı avlaklar konusu var ki, bu gerçekleşirse hiç kafa yormaya gerek kalmaz. MAK özel avlaklarda kaç tane veya ne zaman ve ne şekilde avlanacağı için karar alsa ne olur, almasa ne olur. Parası olan avlanır. Federasyonları güçlendirmezsek olacağı bu. MAK bence daha sonra geliyor.

Bunları yazdım ama her sefer yazdığım gibi bu konuları bildiğimden değil, anladığım kadarına yorum yapıyorum. Yanlışım varsa doğrusunu daha iyi bilenlerden öğreniriz. Hatta gerekirse yanlış yazdığımı silerim bile.

AYHAK(http://www.ayhak.com) gibi federasyonların da web sayfaları olmasını ve yarışmalar harcindeki  bilgilendirici, bilgi toplayıcı, çözüm için çalışan konuların üst sırada olmasını diliyorum. Son MAK toplantısıyla ilgili bir görüş, bir öneri, bir bilgilendirme gibi gündemi takip eden çalışmalar görmek istiyorum. Mesela en basiti şu üç fişek konusu için mahkeme veya başka düşünceleri var mı vs vs bir sürü şey var.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 16 Haziran 2012, 19:23:55 »
Her şeyden önce federasyonların güç kazanmaları gerek. Ne kulüpler, ne tek tek avcılar bir şey elde etmemiz kolay değil.

MAK için il komisyonlarına aktif ve bilgili olanların seçilmesi iyi bir başlangıç olabilir.

Seneler önce ele alınması gereken konular birikti birikti dağ oldu. Yumak dolaştıkça dolaştı düğüm oldu. Başlanırsa çözülür elbet.

MAK konusu dışında bir de paralı avlaklar konusu var ki, bu gerçekleşirse hiç kafa yormaya gerek kalmaz. MAK özel avlaklarda kaç tane veya ne zaman ve ne şekilde avlanacağı için karar alsa ne olur, almasa ne olur. Parası olan avlanır. Federasyonları güçlendirmezsek olacağı bu. MAK bence daha sonra geliyor.

sn.KÖYDEMİR işin en can alıcı noktası son paragrafınızdaki paralı avlaklar konusu MAK,,limit,, hazne,, fişek,,vs hepsi şuan için FASA FİSO başka birşey değil...
DEVLET BABA diyorki ben bu ülkenin avcılığı için BİR DON BİÇTİM 2016,ya kadar zamanınız var gelin bu donu birlikte dikelim ,,fikir verin ,,fizibilite çalışmaları yapın,,projeler ortaya koyun Kİ DİKİLECEK OLAN DON ÜSTÜNÜZE GÖRE OLSUN yoksa bu donu ben kafama göre dikerim ister dar ister bol mecburen giyeceksiniz ,, giymessenizde donsuz kalacaksınız tercih sizin diyor........
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Fatih KARACA

• *
  • Geleceğin çiçekleri,geçmişin kökleriyle beslenir.
« Yanıtla #17 : 16 Haziran 2012, 21:40:18 »
Mevcut kanunları;ben böyle anlıyorum diyerek, keyfi ,bencil,saçma bir uslup içerisine giren insanlara yapacak bir şey yok. Sözün bittiği yerdeyiz. Belki öfkeyle böyle konuşuyorum ama bu kadar samiyetsiz bir durumda ne yapılabilirki. Tek çare kayıt dışına çıkmak....
Fatih KARACA
1976 Sarıköy/ Gönen/BALIKESİR