Gönderen Konu: MAK TOPLANTISI BİTTİ... HAYIRLI OLSUN :)  (Okunma sayısı 51962 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: MAK TOPLANTISI BİTTİ... HAYIRLI OLSUN :)
« Yanıtla #125 : 05 Haziran 2012, 18:43:37 »
Alıntı yapılan: Taşkın GESİLİ link=topic=152547.msg1057178#msg1057178 date= herkes 2016 da kara avı bitiyor bekleyin görün diyorlar ne demekse....

[/quote
TAŞKIN BEY 2016 yılında kara avının bittiği falan yok devlet kararını çoktan vermiş zaten adım adım uyguluyor tüm bu olumsuz durumlar insanları iyice bıktırıp avından ve avcılığından bezdirip amaaannnn ne olacaksa olsun artık dedirtmek için yapılan danışıklı dövüşler... 2016 yılından itibaren her yer devlet ve özel avlak oluyor ,,özellleştirebildikleri meralar özel avlak olarak özelleştiremedikleri meralarda devlet avlağı adı altında köy tüzel kişilikleri ve özel idare uhdesinde işletilecek avlak olarak para karşılığı ava açık alanlar olarak yeni bir avcılık sistemine geçiyor devletimiz konu bundan ibaret ,,yani yeni bir biz yaptık olsada olacak olmasada olacak durumu 4+4+4 eğitimi gibi,,kürtaj meselesi gibi,,4 c,li çalışanların durumu gibi,,özel yetkili mahkemeler gibi, vs.vs. çoğaltılıp gidilebilecek bir sürü uygulamada olduğu gibi maalesef avcılığımızada bu şekilde el attılar.... BİZ NE KADAR BAĞIRIRSAK BAĞIRALIM ,,İMAM BİLDİĞİNİ OKUMAYA DEVAM EDECEK,,biz avcılar olarak bu imamın arkasında namaz kılınmaz diye hep birlik olup saf tutmassak belki o zaman birşeyler değişir.....
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2012, 18:50:28 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• *
« Yanıtla #126 : 05 Haziran 2012, 19:59:35 »
Volkan Bey MAK 12 ye 9 gibi avcılar aleyhine bir sayıyla karar alıyor diyerek eleştiriyorsunuz..MAK toplantısında İlçelerden ve dolayısıyla İllerden gelen taleplere göre hareket ettik diyerek önemli bir çarpıtma daha yapıyorlar.Çünkü İl Av Komisyonunda 11 kişinin 3 avcı.İlçede ise sadece 1 üye avcı.Dolayısıyla derenin suyunu baştan kesiyorlar ve  İlçe ve İl Av komisyonu kararları sanki avcıların talepleriymiş gibi lanse ediliyor.Bu maçın sonucu belli.Bin sefer toplansa bininde de sonuç avcıların aleyhine olur.
İlçe av komisyonunda konuya hakim sadece bir avcı üye ile Bakanlığı temsilen görevli bir mühendis oluyor.Diğer üyeler ya çevreci bir tutumla ya da devleti temsil eden kurumun önerilerine uygun olacak şekilde oy kullanıyor.
Mühendis bakanlığın konuyla ilgili önerisini sunuyor.Siz karşı önerinizi sunuyorsunuz.Kabul edenler-etmeyenler sonuç belli.Bu kandırmacadan kurtulmadan müsbet bir sonuç beklemek saflık olur...   
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #127 : 05 Haziran 2012, 22:19:35 »
Seçkin Bey ilçe komisyonlarının durumunu yeni öğrendim. Merkez komisyon buz dağının üstteki kısmıymış demek. Hamasi şeyler yazmak istemiyorum. Bundan sonra MAK için, daha doğrusu oraya katılan avcılar için kolay kolay laf etmem ben. Tek ki son toplantıdaki gibi sürdürsünler. Şu anda çok önemli olan, mümkünse tüzük mü neyse, işleyiş şeklini değiştirmek gerek. Oraya devletin görevlisi oturduğunda maaşı hak etmeli. Neyi savunuyursa araştırma mı yapacak, neyse ilmi bilmi savunmalı. Daha çok yazasım var da, boşa gitmesin.

Bu komisyonların işleyişiyle, kuruluşuyla ilgili kuralları incelemek istiyorum. Çok kanıma dokundu bu 12/9.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #128 : 06 Haziran 2012, 12:13:33 »
Arkadaşlar işin temeli illerde atılıyor.

İlimizde güçlü olamıyorsak, ilimizde istediğimiz kararları aldırmaktan acizsek...
Kusura bakmasın, aciz olan kulüp başkanının o koltuğu başka bir arkadaşa bırakma zamanı çoktan gelmiştir.
Koltuğun hakkını verecek birilerine yer vermesi lazım.

Bazı kulüp başkanları  il komisyonunda istediği kararları  nasıl aldırıyor sorsun öğrensin.......

İş MAK toplantısına varmadan halledilmeli....

MAK MAK diye ağlamayı bırakıp avcıların kendilerini sorgulama zamanı gelmiştir.
Bu sorgulama kendi kulübünden başlanmalıdır.
Bu işlerin çözüm yeri klavye başı değil, kulüplerdir.

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,152930.0/topicseen.html

Bu topıc de avın 7 günden 3 güne indirilişinin, ve avcıların muhteşem tepkisinin hikayesi :) mevcuttur.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2012, 12:18:14 Gönderen: Ramazan KİLLİ »
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #129 : 06 Haziran 2012, 13:03:23 »
artık kulupler bir ticarethane üyelerde mürşteri.....

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #130 : 06 Haziran 2012, 13:27:32 »
artık kulupler bir ticarethane üyelerde mürşteri.....

Bu yorumunuza hiç katılmıyorum Musa Bey.
Kulüplerde yönetimde görev alan arkadaşlar, günlük mesaisinden, ailesinden, işinden zaman çalarak yapıyor bu işleri.
Bu iş özveri işi.
İstisnalar dışında para için yapıldığını düşünmüyorum.

Sadece yeteri kadar özveri gösteremeyecek kulüp başkanları varsa,
Bıraksınlar bu işi, kimse vazgeçilmez değildir.
Daha hevesle, bu işe daha çok zaman ayıracak, uğraşacak insanların önünü açsınlar.

Avcı Kulüplerinin sayısı ile  hayvansever geçinenlerin kurduğu oluşumların sayısı aynı mı?
Neden bir avuç insan bu kadar başarılı oluyor da bizim gibi kalabalıklığı ile övünen avcılar hep kaybeden oluyor.

Yetreri kadar mesai harcan mıyor......
Bu güne kadar yapılan çalışmalar için teşekkür edilip, bu eskiyen yöneticileri yenilemek gereklidir.

Sözüm canla başla çalışan yöneticilere değil elbette.....
MAK ı  Ankara da ki bir müdürün adı zanneden kulüp yöneticilerini kastediyorum.....

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #131 : 06 Haziran 2012, 13:41:38 »
Ben kulüp başkanlığı da yaptım, aradan 10 sene geçmiş o zamandan bu yana tövbe ettim.

Hiç kimseyi memnun edemezsin,arkandan konuşur ,yüzüne övgüler yağdırırlar.

Kulüplerde hep dikkat edin, kendi kulübümüde baz alıyorum.

Bugüne kadar hep zengin ve eski üyeler başkan olmuştur.

Öyle tahsilli işten güçten anlayan etrafı tanıyan insanlar pek olmamıştır.

Türkiye de kulüp sayısı 2000 adede yakındır ama Türkiyede ilçe sayısı 1000 adet bile değildir.

Bazı ilçelerde birden fazla kulüp olması ayrımcılığa yol açmaktadır.

anlaşamayan gidip kulüp açmakta bu da birlikteliğe darbe vurmaktadır.

Her ilçede mutlaka bir kulüp olması hem dernek masraflarını hem de üyeler arasındaki birlikteliğin devamını sağlayacaktır.

Begenmiyorsan yönetimi kongre zamanı seçim ile yerini sen alabilirsin.

Uzatmayalım günümüzde mevzuatı bilen, iletişimi olan, Avcılık ile ilgili oluşumları yakından takip eden, üst makamlar ile koordineli olan drnek başkanları gerekmektedir.

Derneğin 1000 tane üyesi olacağına iş yapacak ve onu destekleyecek 100 tane üyesi olması yeterlidir.

Türkiyede her bölgenin federasyonu var acaba derneklere sorarmısınız neden bu federasyonlara katılmıyorlar.

Bi,rde bu zamanda her işin başı para, herşey para ile yürüyor.

Ticarethane,müşteri vb adlandırmalar gereksizdir.

Varsa öyle üyelik parası almayan,bedava pul veren ve benzeri faaliyetler yapan benide arasınbende yararlanayım.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #132 : 06 Haziran 2012, 13:46:14 »
Ben kulüp başkanlığı da yaptım, aradan 10 sene geçmiş o zamandan bu yana tövbe ettim.

Hiç kimseyi memnun edemezsin,arkandan konuşur ,yüzüne övgüler yağdırırlar.

Kulüplerde hep dikkat edin, kendi kulübümüde baz alıyorum.

Bugüne kadar hep zengin ve eski üyeler başkan olmuştur.

Öyle tahsilli işten güçten anlayan etrafı tanıyan insanlar pek olmamıştır.

Türkiye de kulüp sayısı 2000 adede yakındır ama Türkiyede ilçe sayısı 1000 adet bile değildir.

Bazı ilçelerde birden fazla kulüp olması ayrımcılığa yol açmaktadır.

anlaşamayan gidip kulüp açmakta bu da birlikteliğe darbe vurmaktadır.

Her ilçede mutlaka bir kulüp olması hem dernek masraflarını hem de üyeler arasındaki birlikteliğin devamını sağlayacaktır.

Begenmiyorsan yönetimi kongre zamanı seçim ile yerini sen alabilirsin.

Uzatmayalım günümüzde mevzuatı bilen, iletişimi olan, Avcılık ile ilgili oluşumları yakından takip eden, üst makamlar ile koordineli olan drnek başkanları gerekmektedir.

Derneğin 1000 tane üyesi olacağına iş yapacak ve onu destekleyecek 100 tane üyesi olması yeterlidir.

Türkiyede her bölgenin federasyonu var acaba derneklere sorarmısınız neden bu federasyonlara katılmıyorlar.

Bi,rde bu zamanda her işin başı para, herşey para ile yürüyor.

Ticarethane,müşteri vb adlandırmalar gereksizdir.

Varsa öyle üyelik parası almayan,bedava pul veren ve benzeri faaliyetler yapan benide arasınbende yararlanayım.
     Gayet açık ve net bir yorum olmuş.   Benimde düşüncelerime tercüman oldunuz teşekkürler
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #133 : 06 Haziran 2012, 15:13:21 »
İl, ilçe ve merkez komisyonlarına katılan üyeler;

1) illerde ve valilik gerekli görürse ilçelerde:

"Madde 4 — İl av komisyonu valinin veya görevlendireceği vali yardımcısının başkanlığında; biri il müdürü, diğeri Orman Genel Müdürlüğü’nün ilde bulunan kuruluşunu en üst düzeyde temsil eden birim amiri olmak üzere Bakanlıktan iki, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl Müdürlüğü ile milli eğitim müdürlüğü, gençlik ve spor il müdürlüğü, jandarma teşkilatı ve gönüllü kuruluşları temsilen birer, mahalli avcı kuruluşlarından üç üye olmak üzere toplam onbir üyeden teşekkül eder.

Valilik gerekli hâllerde, il av komisyonundaki yapıya benzer ilçe av komisyonu kurabilir."

yukarıda toplam 11 üye var.

Bakanlık 2,
Mahalli avcı kuruluşlardan, 3
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl Müdürlüğü, 1
milli eğitim müdürlüğü, 1
gençlik ve spor il müdürlüğü, 1
jandarma teşkilatı, 1
gönüllü kuruluşlar, 2      (gönüllü kuruluş sayısı yazılmamış ama hesaba göre 2 olmalı)

2) Merkez Av KOmisyonu kuruluşu:

"Merkez Av Komisyonu Bakanın veya Müsteşarın başkanlığında, Bakanlık ve Genel Müdürlük merkez teşkilatı ilgili birimlerinden üç, bir bitki koruma uzmanı ve bir veteriner hekim olmak üzere Tarım ve Köyişleri Bakanlığından iki, Jandarma Genel Komutanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile orman fakülteleri ve gönüllü kuruluşları temsilen birer, bu Yönetmeliğin 17 nci maddesinde belirtilen dokuz coğrafik bölge esas alınarak belirlenecek avcı kuruluşlarından dokuz, özel avlak temsilcisi bir olmak üzere toplam yirmibir üyeden teşekkül eder."

Bakanlık ve Genel Müdürlük, 3
bitki koruma uzmanı, 1
veteriner hekim, 1
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 2
Jandarma Genel Komutanlığı, 1
Orman Genel Müdürlüğü, 1
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, 1
avcı kuruluşlar, 9
gönüllü kuruluşlar, 2      (gönüllü kuruluş sayısı yazılmamış ama hesaba göre 2 olmalı)

Görüldüğü gibi oylamaya katılanların özellikleri, vasıfları bunlar.

Bu kuruluşların kaçı avcılanacak av adedi, avlanacak yer seçimi konusunda yetkili ve ilgili? Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün bu komisyondaki görevi dışında, yıl veya yıllar içerisinde yaban hayatı ile ilgili bir çalışması veya katkısı var mı? Oylamaya katıldığında, mesela limit belirlenirken verdiği oyun doğruluğu açısından ne kadar ve ne gibi bilgilere dayanıyor? Aynı mevzu her türlü oylamada geçerli. Mesela gönüllü kuruluşlar neyin nesidir? Gönüllü denilen kuruluşlar oy hakkını hangi bilgi ve veriye göre veriyor. Veteriner bile buna dahil. Veteriner limiti veya pervaneli mühreyi ne kadar tanıyor ve sonuşlarını biliyor.

Arkadaşlar daha çok şey yazarım ama bana bu kuruluş şekli, çalışma şekli, oylama durumları falan hiç bilimsel, adil, mantıklı gelmiyor. Bence bu teşkilatın yeniden kurulması ve her üyenin konusunda masaya bir şeyler koyabilecek özellikte olması ve bunu yapması gerekir. Ben bunun teşkilatın mahkeme vesaire şekilde devre dışı kalması ve yeniden teşkilatlandırılması ve çalışma şeklinin değişmesi taraftarıyım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• *
« Yanıtla #134 : 06 Haziran 2012, 15:39:20 »
Şöyle en baştan göz atıp baktığımda yarum yapanların tek kelime mantıksız konuştuğunu görmüyürum herkez doğruyu ve mantıklı olanı savunuyor, e soruyorum size bizlerin daha yaşı küçük büyüklerimiz bize ön ayak olsun burda konuşmak yerine bişeyler yapsın, yapsınlarda bizde onlara destek olalım kim avcılığı bitirebilirya MAK'mış yemişim makını alırım tüfeği omuzuma istediğim gibi avlanırım kimin o kadar parası var özel avlağa vermeye soruyorum size adam haftanın 6 günü afedersiniz eşşek gibi çalışıyor evinden çocuğundan karısından zaman ayırıp hafta sonu ava gideyim bi çizmelerim çamurlansın bi toprağın kokusunu duyayım av vurmak hikaye diyor cebindeki para belli zaten özel avlağa nasıl gidecek, arkadaş ben bunu ahada YEMİN EDEREK yazıyorum bu av işi kanserden daha kötü kanserin tedavisini bulsalar bunun bulamazlar beni öyle kolay kolay kimse vazgeçiremez demiyorum allahın kulu avdan vaz geçiremez  diyorum, siz bırakın TÜRKİYE'yi MARMARA bölgesinde olan meralara bile tek tek adam dikemezsiniz nerde kaldı özel avlakçılık, he şöylede bi durum var tamam yapsınlar bende kaçak avcı olurum gidip özel avlağa para vermek yerine yakalanana kadar av yaparım yakalanıncada özel avlağa vereceğim parayı devlete veririm, nede olsa her hafta sonu gidicem paramı dayanır ama diğer türlü çok denetim varya sene bir kez ya yakalanırım ya yakalanmam, bu özel avlaklara gidenlerdende bişey anlamıyorum zaten av açıkken her hafta sonu gidiyorsun amacımız öldürmek değil doğayla iç içe olmak diyorsun e daha neden zavallı uçamayan hayvanları vurup özel avlakçıyıda zengin yapıp söz sahibi yapıyorsun???YABAN TV'de izledim isim vermiyorum ya keklikler uçamıyor ya kamera kekliği çekiyor tekme vurup kuşu kaldırıyor sonrada tüfek atıyor daha biz neyi neden TARTIŞIYORUZKİİİİİİ millet.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2012, 17:10:18 Gönderen: Kemal BOZKURT »
Kemal BOZKURT
     ^^RİZE^^
1987 İSTANBUL / Kartal

jpg upload

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #135 : 06 Haziran 2012, 15:39:53 »
Diğer yetkililer olması gerekenler diyelim abi güzelde bu avcı kuruluşlardaki 9 kişi kim?Hangi kuruluş ben onu anlamadım?Özel avlakçımı,hangi temsilci,biliyosun avcı denildimi son zamanlarda moda oldu,bohçaçısı var,eski avcısı yeni avcısı,internet avcısı,yaban avcısı, vb....Ha birde yurtdışına ava giden burjuva avcılarımız var.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2012, 15:42:05 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #136 : 06 Haziran 2012, 16:27:34 »
Şöyle en baştan göz atıp baktığımda yarum yapanların tek kelime mantıksız konuştuğunu görmüyürum herkez doğruyu ve mantıklı olanı savunuyor, e soruyorum size bizlerin daha yaşı küçük büyüklerimiz bize ön ayak olsun burda konuşmak yerine bişeyler yapsın, yapsınlarda bizde onlara destek olalım kim avcılığı bitirebilirya MAK'mış yemişim makını alırım tüfeği omuzuma istediğim gibi avlanırım kimin o kadar parası var özel avlağa vermeye soruyorum size adam haftanın 6 günü afedersiniz eşşek gibi çalışıyor evinden çocuğundan karısından zaman ayırıp hafta sonu ava gideyim bi çizmelerim çamurlansın bi toprağın kokusunu duyayım av vurmak hikaye diyor cebindeli para belli zaten özel avlağa nasıl gidecek, arkadaş ben bunu ahada YEMİN EDEREK yazıyorum bu av işi kanserden daha kötü kanserin tedavisini bulsalar bunun bulamazlar beni öyle kolay kolay kimse vazgeçiremez demiyorum allahın kulu avdan vaz geçiremez  diyorum, siz bırakın TÜRKİYE'yi MARMARA bölgesinde olan meralara bile tek tek adam dikemezsiniz nerde kaldı özel avlakçılık, he şöylede bi durum var tamam yapsınlar bende kaçak avcı olurum gidip özel avlağa para vermek yerine yakalanana kadar av yaparım yakalanıncada özel avlağa vereceğim parayı devlete veririm, nede olsa her hafta sonu gidicem paramı dayanır ama diğer türlü çok denetim varya sene bir kez ya yakalanırım ya yakalanmam, bu özel avlaklara gidenlerdende bişey anlamıyorum zatan av açıkken her hafta sonu gidiyorsun amacımız öldürmek değil doğayla iç içe olmak diyorsun e daha neden zavallı uçamayan hayvanları vurup özel avlakçıyıda zengin yapıp söz sahibi yapıyorsun???YABAN TV'de izledim isim vermiyorum ya keklikler uçamıyor ya kamera kekliği çekiyor tekme vurup kuşu kaldırıyor sonrada tüfek atıyor daha biz neyi neden TARTIŞIYORUZKİİİİİİ millet.
Eline Diline sağlık Kemal cim İsim de versen farketmez. görünen köy kılavuz istemez. Ama artık bizimde birlik olamamamızın  cefasını çok çekeceğiz.
HERKESE ÖZGÜR AVLAKLAR'DA RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #137 : 06 Haziran 2012, 18:37:49 »

Uploaded with ImageShack.us

Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #138 : 06 Haziran 2012, 18:45:17 »
Diğer yetkililer olması gerekenler diyelim abi güzelde bu avcı kuruluşlardaki 9 kişi kim?Hangi kuruluş ben onu anlamadım?Özel avlakçımı,hangi temsilci,biliyosun avcı denildimi son zamanlarda moda oldu,bohçaçısı var,eski avcısı yeni avcısı,internet avcısı,yaban avcısı, vb....Ha birde yurtdışına ava giden burjuva avcılarımız var.

Gönüllü kuruluşlar HAYVANSEVER tayfası :)

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #139 : 06 Haziran 2012, 19:00:19 »
Gönüllü kuruluşlar HAYVANSEVER tayfası :)

özel avlakçılar,,hayvan sever dernekler,,yeşilci,, doğacı,, yaban hayatı sever dernekler...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #140 : 06 Haziran 2012, 19:14:45 »
http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,153008.0.html

Yukardaki topıc e uğramanızı ve görüşlerinizi paylaşmanızı dilerim.

• *
« Yanıtla #141 : 07 Haziran 2012, 17:11:43 »
Ramazan Bey özel mesaj attım ama sanırım göremediniz o yüzden buradan sorularımı yöneltiyorum.
 "Kusura bakmasın, aciz olan kulüp başkanının o koltuğu başka bir arkadaşa bırakma zamanı çoktan gelmiştir.
Koltuğun hakkını verecek birilerine yer vermesi lazım.Bazı kulüp başkanları  il komisyonunda istediği kararları  nasıl aldırıyor sorsun öğrensin......."diyorsunuz önceki mesajınızda.daha sonra ise "Bu yorumunuza hiç katılmıyorum Musa Bey.Kulüplerde yönetimde görev alan arkadaşlar, günlük mesaisinden, ailesinden, işinden zaman çalarak yapıyor bu işleri.Bu iş özveri işi.İstisnalar dışında para için yapıldığını düşünmüyorum.
Sadece yeteri kadar özveri gösteremeyecek kulüp başkanları varsa,Bıraksınlar bu işi, kimse vazgeçilmez değildir.Daha hevesle, bu işe daha çok zaman ayıracak, uğraşacak insanların önünü açsınlar."diyorsunuz.
1-Bu iki görüş arasında bir çelişki var mı?Bu işin hem bir maddi getirisi yok ve hem de günlük mesaisinden , ailesinden zaman çalarak bu işler yapılıyorsa o zaman bu koltuğu neden bırakamıyor bu başkanlar.
2-Kastınız sadece bir veya birkaç başkan ise o zaman neden direkt olarak isim vermiyor ve tüm başkanları zan altında bırakıyorsunuz.
3-Hangi dernek başkanları hangi il av komisyonunda istediği kararaları aldırabilmiş isimlerini açıklarmısınız? 11'e 3 gibi son derece adaletsiz bir temsil durumunda bu il başkanları bu işi nasıl başarmışlar sorsun öğrensinler diyorsunuz şayet siz sorduysanız lütfen açıklarmısınız nasıl oluyormuş bu iş.
4-Sorun sadece yöneticilerde mi yoksa onları seçenlerde de bir eksiklik olabilir mi?"Layık olduğunuz şekilde yönetilirsiniz"sözüne inanırmısınız?
5-Bu soru size Osman Bey "Lokal adı altında kendi adına mekan çalıştıran,lokale müşteri olsun diye avcı olsun olmasın önüne geleni dernek üyesi yapan,oluşturduğu üye yapısı dolayısıyla yapılan bütün seçimlerin galibi olan,av ve avcının taleplerine duyarsız, dernek yönetimlerinin olduğu şehirlerde avcıların bu yönetimlere katlanamayarak yeni bir oluşum içinde olmaları eleştirilmeli mi yoksa bu isyan şayet bütün çareler tükenmişse teşvik mi edilmelidir.
" Uzatmayalım günümüzde mevzuatı bilen, iletişimi olan, Avcılık ile ilgili oluşumları yakından takip eden, üst makamlar ile koordineli olan dernek başkanları gerekmektedir."diyorsunuz son derece doğru söylüyorsunuz ama bir taraftanda"Ben kulüp başkanlığı da yaptım, aradan 10 sene geçmiş o zamandan bu yana tövbe ettim.
Hiç kimseyi memnun edemezsin,arkandan konuşur ,yüzüne övgüler yağdırırlar."diyerek yukarıda saydığınız dernek başkanı  vasıflarına sahip bir insan olarak artık sorumluluk almam diyorsunuz.
Bu durum sadece dernek yönetimlerinin değil tüm Türkiyenin sorunudur.Elini taşın altına koyan insanlar kısa bir süre sonra küsüp ayrılmakta,önemli bir bölüm insan ise sadece akıl vermekte ve sadece konuşmakta.Kime sorsanız TV'de hangi programlar olmalı diye herkes;belgesel,kültür,sanat programları der ama ne yazıkki evlendirme programları ile diziler en büyük reytingi alır...
Hiçbir doğum sancısız olmaz.Yeterince acı çekmeden elde edilen şeyin kıymeti olmuyor.Buradaki sesler hala çok cılız.Avcı sesini daha gür bir şekilde duyuramamanın acısını çektikçe,çözüm için önerilerini sıraladıkça,haklarına sahip çıktıkça  dernek , federasyon ve  konfederasyon başkanları gereğini yapacak, yapamayanlar ise yeterince bu işe gönül vermiş olanlara bu makamları bırakacaklardır.Tabandan bir talep,bir baskı olmadan hiç bir yönetim kendiliğinden değişmez.Yönetimlere şekil ve yön verenler onu oluşturan bireylerdir...
Ramazan Bey açmış olduğunuz bu başlık,avcılığın 3 güne inmesinin hikayesi ve il av komisyonunun olşumu ile ilgili konu başlıklarıyla önemli noktalara parmak basıyorsunuz.İhtiyacımız olan şey de bu zaten avcılar şunu istiyor,bunu istiyor diye herkes bir şeyler söylüyor ama gerçekte avcılar ne istiyor.Bu istekler ne ölçüde gerçekleşebilir.Hangi bedeller ödenecek bunlar bütün bu tartışmalar sonunda ortaya çıkacak.Şahsım adına yaptığınız çalışmayı önemsiyor ve tebrik ediyorum. Selamlar...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #142 : 07 Haziran 2012, 17:29:36 »
Seçkin Bey telefonunuza hemen dönemediğim için özür dilerim. İlk fırsatta sizi arayacağım.
El cevap :)
1- İki görüş yok çelişki de yok. İki çeşit kulüp başkanı var :)
2- Amacım sadece kulüp başkanını zan altında bırakmak değil. Amacım bütün avcıları zan altında bırakmak.
Biz avcıların bir sorunu varsa, bizim çözmemiz gerekiyor. Sorunu çözecek kadroları oluşturmamız gerekiyor.
İşini iyi yapan avcıya da kulüp başkanına da sözüm yok. Sözüm başkanlık koltuğunu sırf ETİKET olsun diye işgal edenlere.
3- Uşak da alınan kararlar bu şekildedir. Manisada ( Akhisar Avcılar Kulübü Başkanı Sn M. SUCU dan duyduğum) böyledir. Ben Uşak için net konuşuyorum. Vali yardımcımızla, Milli park müdürümüzle dolayısıyla devlet temsilcileriyle birlikte uyum içinde alınıyor kararlar, nedeni İl kulüp başkanımız da, Eşme Kulüp başkanımızda milli parklarla sadece il komisyonunda birlikte olmuyorlar. Sürekli ikili ilişkilerin olumlu olmasını sağlıyorlar. Bizim en güçlü olduğumuz yer ilimiz olması kadar normal ne var Seçkin Bey. İstenildikten sonra bu ilişkiler gerekirse siyasilerde araya sokularak iyi tutulabilir. Kaldı ki ben de devlet memuruyum. Devlet memurları da iyi ilişkilerle sorunların çok kolay çözüleceğini bilirler. Yeter ki iyi niyetli olunsun.
4- Sorun sadece yöneticilerde mi yoksa onları seçenlerde de bir eksiklik olabilir mi?"Layık olduğunuz şekilde yönetilirsiniz"sözüne inanırmısınız? Kesinlikle inanırım. Sorun hepimizde.
5- Osman Bey cevaplasın :)
Selam ve sevgilerimle....

Çevrimdışı Kubilay ACAR

• *
« Yanıtla #143 : 07 Haziran 2012, 17:48:16 »
BENİM EN ÇOK MERAK ETTİĞİM ŞU. ARABADAN İNDİK, BİSMİLLAH DEDİK 2 ADIM SONRA BİR KEKLİK SÜRÜSÜ KALKTI VE ATEŞ ETTİK 3 TANE DÜŞTÜ, NE OLACAK? AV BİTTİ ONAMI YANACAĞIZ YOKSA EYVAH BİTANE FAZLA VURDUM NE YAPSAM DİYEMİ DÜŞÜNECEĞİZ? NOT: BÖYLE BİRŞEY MUTLAKA BAŞA GELİYOR O YÜZDEN SORMA İHTİYACI DUYDUM.
Kubilay ACAR
1980-Zonguldak

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #144 : 07 Haziran 2012, 19:15:02 »
BENİM EN ÇOK MERAK ETTİĞİM ŞU. ARABADAN İNDİK, BİSMİLLAH DEDİK 2 ADIM SONRA BİR KEKLİK SÜRÜSÜ KALKTI VE ATEŞ ETTİK 3 TANE DÜŞTÜ, NE OLACAK? AV BİTTİ ONAMI YANACAĞIZ YOKSA EYVAH BİTANE FAZLA VURDUM NE YAPSAM DİYEMİ DÜŞÜNECEĞİZ? NOT: BÖYLE BİRŞEY MUTLAKA BAŞA GELİYOR O YÜZDEN SORMA İHTİYACI DUYDUM.
Sende haklısın kardeş
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #145 : 08 Haziran 2012, 10:12:47 »
alaya atarsan 3 te düşer 5 te düşer.. tek tek seçip atarsan böyle olmaz.. neyse bu ayrı bir konu ayrıca tartışılmalı başımızda daha bbüyük dertler var :)
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

• *
« Yanıtla #146 : 08 Haziran 2012, 10:23:56 »
Arkadaşlar,dün Ramazan Bey'le uzunca bir telefon görüşmesi yaptık.Memnuniyetle görüyorum ki yurdumuzun her köşesinde avcılığımızın geleceği ile ilgili düşünce üreten ve düşüncelerini hayata geçirme çabası içinde olan pek çok avcı var.
Ramazan Bey'in sorularıma verdiği cevaplara bir bakalım.
"1- İki görüş yok çelişki de yok. İki çeşit kulüp başkanı var. " son derece doğru ve  aynı zamanda iki çeşit avcı var.Birinci guruptakiler avcılıkla ilgili doğru düzgün bir kısıtlamanın olmadığı,avlanma günleri,avlanma pulu ve harcı gibi birtakım bedellerin ödenmediği dönemlerin temsilcileri.Hala yeni düzene adapte olamadılar ve mevcut alışkanlıklarını değiştirmek istemiyorlar.İkinci guruptakiler ise Türkiye'nin ve Dünyanın geldiği bu noktada avcılığın sürdürülebilir olması için avcıların tabiatta var olanı topladığı ilkel çağlardaki yaklaşımı bir an önce terk ederek neyi nasıl yaparız uğraşına girmiş avcılar.Bir tarafta Almanya'daki,İtalya'daki köpek üreticilerini takip ederek en iyi kanları yurdumuza getiren ve dünyadaki örnekleriyle paralel bir şekilde FCI çatısı altında KIF'ı faaliyete geçirerek safkan köpeklerini kayıt altına aldıranlar ve diğer tarafta ise o köpekler show köpeği diyerek hala av yapsın yeter kırık falan farketmez diyenler.
"2-Amacım sadece kulüp başkanını zan altında bırakmak değil. Amacım bütün avcıları zan altında bırakmak." Toplumun gözünde avcılar olarak zaten zan altındayız.Basında av tüfeği kullanılarak işlenilen suçların tamamı avcılara maledilmektedir."Acımasız avcılar kuğuyu yaraladı,trafik levhalarını delik teşik ettiler"gibi bir sürü olumsuz haber çıkar basında.Biz ne yaparız onlar avcı olamaz eli tüfekliler yapmıştır deriz.Ama şunu unutmayalım ülkenin zaten %90'ına yakını kaçak avcı ve eli tüfekli dediğimiz grubu oluşturuyor.Bir kaç avcının kışın aç kalan hayvanlara yem vermesi ile bu olumsuz algı değiştirilemez.Hemen hemen her insanın içinde çevreye duyarlılık vardır ancak avcılığı onaylıyormusunuz dediğinizde desteğin çevreci harekete göre son derece düşük olduğu görülecektir.Bu nedenle karar alıcıların avcılara mesafeli durması son derece normal bir sonuçtur.Avcılar dünyanın en büyük çevrecileridir sloganının toplumda kabul görmesi ve inandırıcı olması için yapılması gereken çok fazla şey vardır.Bu konuda yolun başında bile sayılmayız.
Son söz "Layık olduğunuz şekilde yönetilirsiniz"sözüne inanırmısınız? Kesinlikle inanırım. Sorun hepimizde."
Selamlar...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Bülent KOCA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #147 : 08 Haziran 2012, 10:55:22 »
3 te düşer 5 de düşer biraz ileride 15i de düşer;avcılık anlayışınızı kutlarım!
Bülent KOCA-1970  Çal   505 8281132 Alaşehir

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #148 : 08 Haziran 2012, 11:24:47 »
Ramazan bey ;

kendi kulübümü baz alayım, Dernek yönetimlerini seçenlerdeki suç daha büyük.

Ülkemizdeki avcı potansiyelinin tahsil seviyesini düşük görüyorum.

Bunu nerden kast ettiniz derseniz 2002 yılında kulübümüzde yaptığımız AVcı Eğitim Kurslarındaki,

Tahsil belgelerinin evrak olarak istendiği zaman daha iyi anladım.Bir çok üyenin İlk tahsili olmadığını,Çoğunun İlk tahsil olduğunu,

Orta ve Lise eğitimin çok az mezun çoğunlukla terk olduğunu sürer gider.

Bu tip bir üye çeşidi Avcılık konusunda hiçbir yorum getiremez bu yüzden,

kendisi ile iyi arkadaşlık ve avcılık ilişkileri olan,variyet,tanınmışlık vb özellikleri olan kişileri seçerler,

kendilerini açıklasınlar diye yetki verirler.

Böyle bir üye tipine ne anlatırsanız anlatın,söyleyin,yemin edin, kuran-a el basın başkasının sözünü dinlemezler.

Yapılan kanunlarda Türkiye de dikkat edin arzuya göre değil zorlamaya göre kabul ettirilen kanunlardır.

Derneklerde haset,çekememezlik,ayrımcılık çoktur( İnsan olmanın özelliklerinden) bu yüzden kimse kimseyi begenmez,

bu Avcı camiasının genelinde de olduğundan ondan birlik olmayıda beceremeyiz.

Seçkin Bey,

evet bana yapılanlara göre küstüm.Dışarıdan bakmak farklı içine girince anlamak farklı oluyor.

Ben yapı olarak haksızlığa,ayrımcılığa tahammül edemiyen biri olmamadanda kaynaklanıyor olabilir.

Birde ne yaparsanız yapın yapıyı düzeltemiyorsunuz, sistemi kıramıyorsunuz,düzeni yok edemiyorsunuz.

Yapmaya çalışınca tepki oluşuyor,kendi kulübümde bile bu yüzden kaç kere üzerime yüründü, en yakın arkadaşlarım bile müdahale etmediler.

Yüzüme karşı çok iyi olan üyeler, arkamdan neler  konuşmuşlar ne tepkiler göstermişler şaştım kaldım.

Bu yüzden tövbe ettim ki ben haftanın 5 günü derneğe giden biri idim şu anda ayda 1 kere zor uğruyorum.

Fazla uzatmayayım,

Türkiyede dernek yönetimlerinin % 80 ini çalışmamaktadır. Üye yap,pul al, vb etkinlikler düzenlemektedir.

Kulübümü Fatih Avcılar Derneği olarak İlk kuulan MAYHF federasyonuna soktum.

O zaman 5 üye idi 9 senede 20 üye olmuş. Ama Marmara Bölgesinde 500 küsur kulüp var.

Şimdi iletişim kurulmamış demeyin  o zaman bu federasyon gazete çıkarıp bütün derneklere düzenli olarak gönderdi iletişimde bulundu.

Diğer federasyonlara da bakın kaç üyeleri var, bunlar Dernek yöneticilerinin kabahatidir.

Türkiye de yeni bir Avcılık sistemi oluşturulmalıdır.

Her önüne gelen tüfek alıp,pul alıp avcı olmamalıdır.

Avcı sayısını fazla artırmak çözüm değildir. Önemli olan nitelikli avcı sayısını artırmaktır.

Bedel verilecekse bu verilmelidir,dünyanın hiçbir yerinde bedavaya avcılık yoktur.

Federasyonlarda aktif rol alınmalıdır,desteklenmelidir.

Burada kaç bin tane üye var, derneğinize soruyormusunuz, herhangi bir federasyona üyemisiniz d,ye.

Daha yazılacak çok şey var,
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Fatih KARAKOÇ

• *
« Yanıtla #149 : 08 Haziran 2012, 11:39:07 »
İlk bakışta sezon açılışının ( bıld. ve üveyik için) biraz ertelendiğini görüyorum. Bence yerinde. Üveyikler de bıldırcınlarda yavru olabiliyordu.

Bıldırcının limiti düşürülmüş, Kekliğin limiti düşürülmüş.....

Sormadan edemeyeceğim, Keklik limitini 2'den 4 'e neden çıkarmıştınız geçen sezon? Keklik popülasyonunda %100 bir artış mı olmuştu?

Şimdi 4'den 2'ye neden düşürdünüz? Popülasyonda %100 gibi mantıksız bir düşüş mü oldu:)

Neden 2 den 3 e çıkarmadınız mesela ..... Neden 4 ten 3 e inmiyor....

Bu kararlar
Popülasyonla mı ilgili,
Popo lasyonla mı ilgili :)

abi  katılıyorum kesinlikle.
     Limit kararını verenler kendileride bulimite uyacakmı.hiç sanmıyorum.
     Ben  yada baska bir avcı arkadasım 250 km yol yapıcak 2 tane keklikle geri  döncek.
     kimse kimseyi kandırmasın.
     Bu sadece benim icin degil herkez icin gecerli.
  Alınan kararların yaptırım güçü olmadan alınmıs kararlar olması lazım..
  • Ata mp bore poze
  • Beratta 1200 gs
  • Belçika çifte 16 call