Gönderen Konu: MAK TOPLANTISI BİTTİ... HAYIRLI OLSUN :)  (Okunma sayısı 51975 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zafer YAMAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: MAK TOPLANTISI BİTTİ... HAYIRLI OLSUN :)
« Yanıtla #75 : 28 Mayıs 2012, 09:39:49 »
TEŞEKKÜRLER ERSİN BEY
Bizi bilğilendirdiğin için zaten avcılar ava gidelim 20 30 vuralım demiyor otomatiğe 5 fişek koyalım demiyor   mantıklı bir şeylerin olmasını istiyor
                                                                                                                                                                                                selamlar saygılar.
Zafer YAMAN
1963 Kartal İSTANBUL

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #76 : 28 Mayıs 2012, 11:57:27 »
Ege bölge temsilcisi olarak elimden gelen her şeyi yaptım bildırcın kapanışını 27 01 2013 e tek olarak ben aldım rüzgarla dönen müğrenin kabul edilmesini oylattım kabul edildi göçmen kuşlarda dört güne düştük onu dahi oylamadan çıkmadı sadece domuz avını kabul ettiler il dışı iki günlük limitte spor bakanlığı memur arkadaşın desteği ile avcı beyanına inanılmasını sağladık izin veya bildirme kalktı limitlere gelince ben kendi bölgemin illerinden gelen teklifi gördüm 4 ıl iki 3 il dört olsun vermiş malum doğu batılılar gelmesin diye çoğunluğu iki vermiş ilmiti biz maka gitmeden kaybetmişiz yınede mehmet arpaz gelseydi oy çokluğu olurdu malesef gelen özel avlakçı ailesinin bile heyecanla bizim düştüğümüz bu anı bekliyormuş bunu kendi söyledi bazı arkadaşlar belki yanlış anladı biz takipçisi olursak özel ve örnek avlakçılara yaban hayvanı avlayamaz mademki intikam ben paralı  avlaklarda yaban hayvanı avlanılmamasını teklif ettim kabul edildi takipçisi olalım derim özel avlakçını yeri ÇANAKKALE KARDELEN AVLAĞI Adıda RECEP SERİM Şimdi arkadaşımız demişki ilçe ve il komisyonlarını ciddiye alalım çok doğru izmirde her dernek tarafımdan aranıp gereken bilgiyi aldım gerekli müdahaleyi ve kavgayı yaptım kararların fotokopisini haritanında fotğrafını aldım bu yeterlimi değil çünkü bütün herkezin bunu yapması lazımki oraya gittiğinde elinde kendini haklı çıkartacak belge olsun ankaraya yürüyüş yapalım peki geçen sene her yerde ilan ettik ankaraya gidiyoruz otobüs tuttuk dedik manisadan dokuz kişi izmirden onüç kişi ankaradan kimse yok en yakının misal verdim fedrasyonlar meselesine gelince eğer onlarda bizle beraber çalışsalar köpek yarışmalarında yurt dışı avlarda medya önünde boy gösterceklerine yaban hayatı ve avcılarınla igilenseler ozaman birlik beraberlik olur istediğimizi alırız akademısyen meselesine gelelim bu işler kitapla kalemle olmuyor yaban hayatını doğayı yöreni dernekleri gariban avcıyı nasıl kollarımı tüm toplantılarda bulunup avcını dertlerin anlatmasını avlağına sahip çıkmasını yaban hayatını korumayı devamlı toplantılar yapıp bürokrata ben onların yanındayım demesini bilen avcının temsilcisi olur MAK başarılımı geçti hayır her türlü dürüstlüğü temizliği belgelenmiş TÜRKavcısına güvenilyomu hayır Benim dürüstlüğüme sözüme inanan herkeze burdan sesleniyorum DOKUZ AVCI ÜYE ARKADŞIM inanınki elinden gelen herşeyi yaptı fakat iller ve bölgelerden gelen teklifler ve bize karşı olanlar bizi engelledi ama inanın tüm avcıların bütün sıkıntılarını olması gerekenleri bakana iletilmesi için rapor tutturduk uygularlar uygulamazlar takdir onların ama takipçısi biziz ben yine söylüyorum gelin desteklemeğe devam edin birlik olalım hakkımızı çoğalmazsak arayamayız beni herzaman arayıp bilgi alabilirsiniz bazı gelişmeleri sırası geldikçe paylaşacağım saygılar

Çalışmalarınız ve açıklamalarınız için teşekkür ederim Ersin Başkanım.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #77 : 28 Mayıs 2012, 14:04:01 »
Ersin bey yüreğinize sağlık
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı İrfan GÜNAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #78 : 28 Mayıs 2012, 14:58:19 »
2012-13 haritası varmı acaba,taslakta avlanılacak yer kalmamış gibi birşeydi inşallah onda bir düzelme olmuştur
İrfan GÜNAL
1977-Çanakkale

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #79 : 28 Mayıs 2012, 21:20:03 »
Ersin Bey samimi çabalarınız ve bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederiz. Ülkemizin avcılık ve doğal hayatla ilgili meseleleri senede bir sefer, o da komisyonun kararıyla çözülmez. Sadece avcıların ortak sorunlarını çözmek için birlikte hareket edilmesi bile bu şartlarda iyi.

Şimdilik sormak istediğim, yarı otomatik ve pompalı tüfeklerde fişek adedi ile ilgili epey sıkıntı çektik malum. Bu seferki toplantıda bu hususun net şekilde çözülmesi için karar metninde bir iki değişik cümle bekliyorduk. Bu konu gündeme gelmedi mi?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ahmet GÜÇLÜ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #80 : 28 Mayıs 2012, 21:42:02 »
Bana sorarsanız nüfus yoğunluğuna ve il deki ruhsat sayısına göre belli bir sayı çıkarıp,

bunun altında sayıda pul alan ve hiç almayan illeri ava kapatırdım.

Ama bunu diğer illerden gelen arkadaşlar haksızlık olarak nitelendi,rebilir onlarda haklılar.

Radikal kararlar almak lazım,

Ruhsat süresi biten kişi ava gitsin gitmesin, yenilemezse tüfeğini devlete teslim etmeli.

Av belgesi olmayan kişilere fişek satışı yapılmamalı.

Senelik av belgesi olan kişininde tahmini 1000 adet diyelim av da kullanılabilir fişek istihkakı verilebilir.

Misal daha çok örnek verilebilir.
Ahmet GÜCLÜ
1980 DENIZLI
[email protected]

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #81 : 28 Mayıs 2012, 21:53:46 »
Ege bölge temsilcisi olarak elimden gelen her şeyi yaptım bildırcın kapanışını 27 01 2013 e tek olarak ben aldım rüzgarla dönen müğrenin kabul edilmesini oylattım kabul edildi göçmen kuşlarda dört güne düştük onu dahi oylamadan çıkmadı sadece domuz avını kabul ettiler il dışı iki günlük limitte spor bakanlığı memur arkadaşın desteği ile avcı beyanına inanılmasını sağladık izin veya bildirme kalktı limitlere gelince ben kendi bölgemin illerinden gelen teklifi gördüm 4 ıl iki 3 il dört olsun vermiş malum doğu batılılar gelmesin diye çoğunluğu iki vermiş ilmiti biz maka gitmeden kaybetmişiz yınede mehmet arpaz gelseydi oy çokluğu olurdu malesef gelen özel avlakçı ailesinin bile heyecanla bizim düştüğümüz bu anı bekliyormuş bunu kendi söyledi bazı arkadaşlar belki yanlış anladı biz takipçisi olursak özel ve örnek avlakçılara yaban hayvanı avlayamaz mademki intikam ben paralı  avlaklarda yaban hayvanı avlanılmamasını teklif ettim kabul edildi takipçisi olalım derim özel avlakçını yeri ÇANAKKALE KARDELEN AVLAĞI Adıda RECEP SERİM Şimdi arkadaşımız demişki ilçe ve il komisyonlarını ciddiye alalım çok doğru izmirde her dernek tarafımdan aranıp gereken bilgiyi aldım gerekli müdahaleyi ve kavgayı yaptım kararların fotokopisini haritanında fotğrafını aldım bu yeterlimi değil çünkü bütün herkezin bunu yapması lazımki oraya gittiğinde elinde kendini haklı çıkartacak belge olsun ankaraya yürüyüş yapalım peki geçen sene her yerde ilan ettik ankaraya gidiyoruz otobüs tuttuk dedik manisadan dokuz kişi izmirden onüç kişi ankaradan kimse yok en yakının misal verdim fedrasyonlar meselesine gelince eğer onlarda bizle beraber çalışsalar köpek yarışmalarında yurt dışı avlarda medya önünde boy gösterceklerine yaban hayatı ve avcılarınla igilenseler ozaman birlik beraberlik olur istediğimizi alırız akademısyen meselesine gelelim bu işler kitapla kalemle olmuyor yaban hayatını doğayı yöreni dernekleri gariban avcıyı nasıl kollarımı tüm toplantılarda bulunup avcını dertlerin anlatmasını avlağına sahip çıkmasını yaban hayatını korumayı devamlı toplantılar yapıp bürokrata ben onların yanındayım demesini bilen avcının temsilcisi olur MAK başarılımı geçti hayır her türlü dürüstlüğü temizliği belgelenmiş TÜRKavcısına güvenilyomu hayır Benim dürüstlüğüme sözüme inanan herkeze burdan sesleniyorum DOKUZ AVCI ÜYE ARKADŞIM inanınki elinden gelen herşeyi yaptı fakat iller ve bölgelerden gelen teklifler ve bize karşı olanlar bizi engelledi ama inanın tüm avcıların bütün sıkıntılarını olması gerekenleri bakana iletilmesi için rapor tutturduk uygularlar uygulamazlar takdir onların ama takipçısi biziz ben yine söylüyorum gelin desteklemeğe devam edin birlik olalım hakkımızı çoğalmazsak arayamayız beni herzaman arayıp bilgi alabilirsiniz bazı gelişmeleri sırası geldikçe paylaşacağım saygılar

Ersin bey açık yürekliliğiniz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler, sadece MAK e giden temsilcilerle iş bitmiyor görüldüğü gibi :(
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Mahmut YURDUSEVEN

• *
« Yanıtla #82 : 28 Mayıs 2012, 22:13:14 »
ava gitmek çin okadar hazırlık yapacaksın.evraklarını hazırlayacaksın.trabzondan kalkıp erzıncan bayburt erzurum dağlarına gidecek sin araziye girmenle bir duble atış yapacaksın .tamam avım bitti diyip arabaya döneceksin.kimse kimseyi kandırmasın arkadaşlar.ozaman ya avı bırakacağız  yada mak bizi  bohçacı yapacak.
Mahmut YURDUSEVEN
1978-Trabzon

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• *
« Yanıtla #83 : 29 Mayıs 2012, 12:54:05 »
Mahmut Bey,keklik limiti geçen yılı saymazsak zaten 2 idi.O kadar yolu giden avcının 2 ya da 4 keklikle yetinmeyeceği aşikardır.Önceki yıllarda vurduğunuz avları ne tedbirler alarak getiriyorsanız yine aynı modeli uygulamaya devam edeceksiniz. Musa Bey'in dediği gibi "benim avcım işini bilir"Tek fark yakalandığınızda 4 değil de 2 kekliğin üzerindeki sayıların cezasına katlanacaksınız.Bugüne kadar bohçacı hiç olmadım diyorsanız bugünden sonra yine olmazsınız merak etmeyin.
Ben avcılığı trafikte araç kullanmaya benzetiyorum."Ben hayatım boyunca hiç kırmızı ışıkta geçmedim,hiç hız ihlali yapmadım,hiç hatalı sollama yapmadım,hiç hatalı park etmedim vs.diyebiliyorsanız veya bunun mümkün olabileceğini söylüyorsanız ben de bir avcının hayatının hiç bir döneminde bohçacılık yapmadığının mümkün olacağını kabul ederim.Ama asıl önemli olan trafik suçu işlemek değil trafik canavarı olmamak.
Bu ülkedeki avcıların % 90'ına yakını belgesiz avlandığı için zaten bohçacı olarak adlandırılıyor.Geri kalan %10'luk grup içinde de MAK kararlarının tamamına istisnasız uydum hayatım boyunca diyenlerin sayısı % 1'in altındadır.Bir kere bu gerçekleri itiraf ederek ne durumda olduğumuzu bir tesbit edlim.Bu ülkede bohçacılık bu kadar yaygın olmasaydı,MAK'ın aldığı kararlardan canı yanan insan sayısı fazla olur ve sesleri çok daha gür çıkardı."Benim avcım işini bugüne kadar gayet iyi biliyordu ve aynı tas aynı hamam olmaya devam ettiği sürece bilmeye devam edecek.Ancak şunu bilmeliyiz ki bu böyle gitmez.Bir yerde kara bitecek.   
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #84 : 29 Mayıs 2012, 13:36:32 »
Mahmut Bey,keklik limiti geçen yılı saymazsak zaten 2 idi.O kadar yolu giden avcının 2 ya da 4 keklikle yetinmeyeceği aşikardır.Önceki yıllarda vurduğunuz avları ne tedbirler alarak getiriyorsanız yine aynı modeli uygulamaya devam edeceksiniz. Musa Bey'in dediği gibi "benim avcım işini bilir"Tek fark yakalandığınızda 4 değil de 2 kekliğin üzerindeki sayıların cezasına katlanacaksınız.Bugüne kadar bohçacı hiç olmadım diyorsanız bugünden sonra yine olmazsınız merak etmeyin.
Ben avcılığı trafikte araç kullanmaya benzetiyorum."Ben hayatım boyunca hiç kırmızı ışıkta geçmedim,hiç hız ihlali yapmadım,hiç hatalı sollama yapmadım,hiç hatalı park etmedim vs.diyebiliyorsanız veya bunun mümkün olabileceğini söylüyorsanız ben de bir avcının hayatının hiç bir döneminde bohçacılık yapmadığının mümkün olacağını kabul ederim.Ama asıl önemli olan trafik suçu işlemek değil trafik canavarı olmamak.
Bu ülkedeki avcıların % 90'ına yakını belgesiz avlandığı için zaten bohçacı olarak adlandırılıyor.Geri kalan %10'luk grup içinde de MAK kararlarının tamamına istisnasız uydum hayatım boyunca diyenlerin sayısı % 1'in altındadır.Bir kere bu gerçekleri itiraf ederek ne durumda olduğumuzu bir tesbit edlim.Bu ülkede bohçacılık bu kadar yaygın olmasaydı,MAK'ın aldığı kararlardan canı yanan insan sayısı fazla olur ve sesleri çok daha gür çıkardı."Benim avcım işini bugüne kadar gayet iyi biliyordu ve aynı tas aynı hamam olmaya devam ettiği sürece bilmeye devam edecek.Ancak şunu bilmeliyiz ki bu böyle gitmez.Bir yerde kara bitecek.   
sn.biltekin görüşlerinize tamamen katılıyorum KARA 2016 yılında bitecek zaten.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #85 : 29 Mayıs 2012, 14:28:38 »
sn.biltekin görüşlerinize tamamen katılıyorum KARA 2016 yılında bitecek zaten.....

2016 ' da kara avı biter ise, başta bu işten evine ekmek götüren, av bayileri, fişek üreticileri, outdoor giyim üreten üreticiler ve avlakforum.com gibi sitelerde biter yazık olur...

Avlanmayan milyarlarca kelik ve tavşan ve bukdar kapalı alan varken nasıl bitecek onu da anlamadım ama ? 
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #86 : 29 Mayıs 2012, 14:41:37 »
2016 ' da kara avı biter ise, başta bu işten evine ekmek götüren, av bayileri, fişek üreticileri, outdoor giyim üreten üreticiler ve avlakforum.com gibi sitelerde biter yazık olur...

Avlanmayan milyarlarca kelik ve tavşan ve bukdar kapalı alan varken nasıl bitecek onu da anlamadım ama ? 

Senin dediklerini düşünen birileri olsa zaten bu kararlar bu şekilde alınmaz.Yetkili bilgili deneyimli işin uzmanı kişilerle istişare edilir herkezin memnun kalacağı kararlar ortaya çıkar.Biz insanlar arasındaki sınıf farklılıklarından dolayıda insanlar zengin fakir ayırt edilmeye başlanılırsa bu sefer senin dediğin milyarlarca keklik önce yurtdışından gelen avcılara paralı olarak avlatılır bahaneside döviz getirisi olarak,sonrada kalanlarını bizim boynunda ava giderken flar takan başındada horoz tüyü olan rita avcılarımız avlar...

Bizde beraber bagda oturur videolarını izleriz,hatta alırız elimize bir kuşlastik şişe dikmece oynarız..Köpekleride veririz barınağın birine...Ha bu arada balık avına gitmeyi düşünmüyorum onada yoğunlaşırız bu seferde barajları gölleri ihale ederler..

Ben kelebek ve mantar toplamayı düşünüyorum...

Ördeğin ömrüde vak vakla geçermiş...Bu arada 3  5 sene daha yaparız av muhabbeti...
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2012, 14:44:38 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #87 : 29 Mayıs 2012, 15:17:28 »

Sivas' da Erzincan' da 5 yıldır kapalı olan bölgeler var ve şayet avlanmıyor ve gerçekten kornuyorsa orda keklik popülasyonu 10 sene avlanmaya yeter... Sanırm bu kararları aldıran ve bu toplantılarda çoğunluk oluşturan kişiler, keklik ve bilimum (Dağkeçisi dahil) av hayvanı dolu alanları  devletten 3 kuruşa kiralayıp, büyük gelirler eldecekler yine birilerinin kesesi dolacak... Her alanda olduğu gibi bal tutan parmağını yalayacak biz masum, mazlum avcılarda avcumuzu yalayacağız.. Bunun başka açıklamas yok....
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Ersin DÜZYOL

• *
« Yanıtla #88 : 29 Mayıs 2012, 19:52:43 »
Taşkın bey sen ne güzel avcılığın sırtından ekmek yiyenleri düşünüyorsun fakat hiç bir av ve silahtüccarını çıkıpta avcının hakkını aradığını gördünmü avcı holding sahiplerini yaptığı avcılıktan başka av ve yaban hayatı için bir şey yaotığını gördünüzmü bu  sıkıntılarımızı dile getirmek için çareler ararken hiç biri bakandan avcı adına randevumu almış konuşçak çok şey var limit iki olmuş onu tartışıyoruz avlaklarımız elden gidiyor lütfen onu tartışalım birlikte çareler düşünelim  saygılar
Ersin DÜZYOL
1958 izmir çimentepe

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #89 : 29 Mayıs 2012, 20:11:27 »
Taşkın bey sen ne güzel avcılığın sırtından ekmek yiyenleri düşünüyorsun fakat hiç bir av ve silahtüccarını çıkıpta avcının hakkını aradığını gördünmü avcı holding sahiplerini yaptığı avcılıktan başka av ve yaban hayatı için bir şey yaotığını gördünüzmü bu  sıkıntılarımızı dile getirmek için çareler ararken hiç biri bakandan avcı adına randevumu almış konuşçak çok şey var limit iki olmuş onu tartışıyoruz avlaklarımız elden gidiyor lütfen onu tartışalım birlikte çareler düşünelim  saygılar
  Doğru yazmışsınız Ersin bey  bence de biran evvel çareler düşünülmeli.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

• *
« Yanıtla #90 : 29 Mayıs 2012, 20:36:17 »
Taşkın Bey birkaç konunun üzerinden tekrar geçmek gerekiyor sanırım.
1-Bir bölge ava kapatıldığında bu ancak o bölgeye dışardan gelen ve o bölgede bir yerel tanıdığı olmayan avcılar için geçerli oluyor.Doğa Koruma'nın yeterli araç ve elemanı olmadığı,Jandarma'nın da avcılıktan çok daha önemli ve hayati buldukları başka görevleri olması dolayısıyla yeterli kontrol maalesef sağlanamıyor.Bir şikayet olmadığı sürece herşeyin yolunda gittiği varsayılıyor.O bölgedeki yerel avcıların aralarında bir husumet olmaması durumunda bir şikayet sözkonusu olmuyor.Herkes bir diğerini görmezden geliyor.Şikayet sözkonusu olmadığına göre kolluk güçleri açısından da zaten bir sorun yok gözüküyor.Dolayısıyla ;yeterli denetim sağlamadan yasak koymak ancak zaten kurallara göre avlanmaya çalışan % 10'luk bir avcı grubunu bağlıyor.Geri kalan % 90'lık kaçak avcı grubu hiçbir yasaklamaya uyma mecburiyetinde olmadan avlanmaya devam ediyor.
2-Ülkenin Doğu ve Güneydoğu illeri dışında yeterli av kaynağına sahip olduğunu sanırım iddea edemeyiz. Özellikle batıdaki büyük iller çevresinde çok büyük bir avcı nüfus yaşıyor ve yakın avlaklar üzerinde büyük bir baskı oluşturuyorlar.Sivas'ta ,Erzincan'da ya da diğer doğu-güneydoğu illerinde ciddi bir keklik popülasyonu olduğu doğrudur.Ana sebep bu bölgelerden yaşanan göç ve terör korkusudur.Ancak buradaki kaynağı bitmez bir kaynak olarak görmemek gerekir.Zira anormal sayılarda keklik avlandığını çeşitli muhabbetlerde duyuyoruz.Ayrıca bu bölgelere İstanbul'dan ,İzmir'den ava gitmek kişi başı 500 TL gibi bir maaliyet getiriyor.2 günlük av için 2 günde yol için gerektiğini düşünürseniz zaman ve para maaliyetinin birçok avcının bütçesinin çok üzerinde olduğu aşikardır.Bir özel avlakta bir kekliğin 25 TL'ye vurdurulduğu ve limit aşımı gibi bir problem olmadığı gözönüne alınırsa paralı avlakların her tarafı kaplamamaları koşuluyla bir alternatif olarak değerlendirilebileceğini düşünmekteyim.Özel avlak sayısının azlığı dolayısıyla rekabetçi fiyatların oluşmadığı ve gelecekte çok daha iyi fiyatların verileceği aşikardır.7 Euro gibi bir bedelle sülün avlanabildiğini duymuştum bir Balkan ülkesinde.
3-Gelelim avlakları yurtdışından gelen avcılara paralı avlatacaklar meselesine."At sahibine göre kişner"biz avcı camiası olarak tek bir ses haline gelemediğimiz ve sayısal olarak büyük bir örgüt(avcılık konfederasyonu) olamadığımız sürece her türlü müdahaleye açık olacağız demektir.Demokrasilerde hiçbir iktidar büyük bir oy potansiyeline sahip bir camiayı karşısına alamaz.Kayıt dışı avcıları engelleyecek ve bu işe gerçekten gönül vermiş insanların taleplerini hükümetlerin gündemine aldıracak bir sistemi süratle oluşturmalıyız.
4-Zengin-fakir ayrımına gelecek olursak:avlanma pulu+harcı+dernek aidatı=250 TL Bir sezonda sadece haftada bir ava gidilse 25 gün 20 TL yol masrafı=500 TL Fişek-tüfek-ekipman=500 TL Üstüne bir de köpek bakılıyorsa aşısı-yemeği vb=500 TL yani toplam=1.750 TL Bunlar asgari rakamlardır.Ülkemizde avcılık belki paralı değildir ama bedava da değildir.Yukarıda belirtilen meblağları ödeyemeyen kişiye fakir diyorsak zaten mevcut modelde de fakirlerin avlanma hakkı yoktur.Avlanmak dünyanın her yerinde bir ayrıcalıktır ve bir bedeli vardır.Az ya da çok bir bedel ödenmeden avcılık yapmak mümkün değildir.Zira biz avcılar tüm ülkenin ortak zenginliği olan av hayvanlarımızı tek taraflı olarak tüketmekteyiz.İktisadın temel kuralıdır.Arz sabit olduğu sürece talep artarsa fiyatlar yükselir.Avlanmak bir temel ihtiyaç olmadığına göre devletin bunu finanse etmesi beklenemez.Zira devletimiz eğitim,sağlık gibi alanlarda dahi sosyal bir devletin gereğini tam anlamıyla yerine getirememektedir.Devletin avcılara yaptığı en büyük  kıyak yeterli denetimi yapmayarak kaçak avcılığı görmezden gelmesidir.Sürdürülebilir olmayan husus budur.Çok geç olmadan bir dur denmelidir.
Saygılarımla...       
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #91 : 30 Mayıs 2012, 00:29:07 »
''Ülkemizde avcılık belki paralı değildir ama bedava da değildir'' Seçkin bey yazılacak tüm cümleler yazılmış,olay budur..Bu yazınız noktayı koymuş..teşekkürler
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #92 : 30 Mayıs 2012, 08:41:32 »
Taşkın bey sen ne güt bahçesinde özel avcılığın sırtından ekmek yiyenleri düşünüyorsun fakat hiç bir av ve silahtüccarını çıkıpta avcının hakkını aradığını gördünmü avcı holding sahiplerini yaptığı avcılıktan başka av ve yaban hayatı için bir şey yaotığını gördünüzmü bu  sıkıntılarımızı dile getirmek için çareler ararken hiç biri bakandan avcı adına randevumu almış konuşçak çok şey var limit iki olmuş onu tartışıyoruz avlaklarımız elden gidiyor lütfen onu tartışalım birlikte çareler düşünelim  saygılar

Ersin Bey haklısınız, zaten biz geleceğimizi, çocuklarımızın gelecek neslin yaşayacağı av sıkıntılarını bırakın avı yaban hayatını hayvanat bahçesinde bile zor göreceğininin bilincinden olsak 1 dakika bile durmadan sokaklara dökülürüz ama güzel yurdumun bilinçsiz insanları bu olan bitenden bir haber biz gibi haberdar olanlarda kapitalist dünyanın cenderesi içerisinde ekonmomik kaygı ve ekmek parası uğruna klavye başıdnan bişeyler yapabilirmiyiz diye çırpınıyoruz...

Haaa; Bu arada çok güzel söyleşmişsiniz silah ve mühümmat üreticileri bu işten ekmek yiyen sanayici ve tüccarlar av ve yaban hayatı için ne yapıyor diye... Yapmasınlar bakalım zaten yapsalar dünya markası olmak yolunda büyük adım atarlar oda Türk markalığına yakışmaz çünkü eminim şu sitede bu konuya yazı yazan sadece bir kaç kişiye geri kalan 17.000 üyenin içerisinden kıskıs gülerek dediği yada   dedikleri gibi onlara da enyayiye bakarmısın sanki bir şey değişecek gibi birde zamanını ve parasını harcıyor diye..

Ancak bugünler, bu cennet ülkenin doğal güzellikleri HES' lerde ve altın madenlerinde yaşandığı ve engellenemediği gibi yabacı sermayaye üç kuruşa gelir elde etmek adına avlaklarımızda peşkeş çekilirse ozaman anlatırız torunlarımıza;

* Benim bir köpeğim vardı İZmir CAC yarışmasından mera birincisi olmuştu hatta hiç ummadığım paralara yavrularını satmıştık evladım ama şimdi nerdeeeeeeeee :(

* Eskiden şu tepede keklik ve tavşan olurdu kimselere sormadan vurduğumuz hayvana hiç bir para ödemeden arkadaşlarımızla ama hem zengin hem fakir ama kankilerimizle sosyal statü farkı olmadan avlanabilirdik ve o abilerimizden çok şey öğrendik... Keşke evldım sizinde böyle imkanlarınız olsaydı ama şimdi nerdeeeeeeeeeee :(

* Eskiden bu tarlalara buğday ve nohut ekilirdi şimdi bakma özel avlak olduğu için avcılardan daha çok ve kolay para kazanıldığı için ekilmiyor , ne zevkli olurdu bilirmisin evladım sabah kırağısı düşmüş buğday saplarının kokusunda pırrrrt fıııııııııııırt dye bıldırcının kalkması ve köpeğnin aport etmesini eğilerek beklemek, haaa derenin kenarında amcanlarla vurduğumuz kuşlardan bakır sac üzerinde bıldırcın yapar yerdik üzerine buzzz gibi karpuzu da yiyip o ağacın altında 15 dk dinlanmek varya tüm ylın yorgunluğunu alurdı ama şimdi nerdeeeeeeee bir bıldırcını vurmak olmuş 3€ sanki kasaptan pirzla alıyorsun evladım...... :(

Şimdi nerdeeeeeeee  dememek için gelin ele ele verelim, bu işe gönül vermiş büyüklerimiz emekli abilerimiz var verelim vekaletimizi gönüllü olan avcı abilerimize daha öncede dedim kluplere verdiğimiz aidatlarla profesyonel avukatlar tutsun ve sorsun bizim adımıza 5 senedir nedenbu avlakalr açılmıyor, özel avlak olunca kimin cebi dolacak kim avlanacak benim meralarımda kekik kokan dağlarımızda....

Kayseri' den tüm avcı arkadaşlarımıza gelin birlik olalım diyorum....

Taşkın 
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Sezer İNAN

• *
« Yanıtla #93 : 30 Mayıs 2012, 12:13:55 »
quote author=Taşkın GESİLİ link=topic=152547.msg1055431#msg1055431 date=1338293848]

Sivas' da Erzincan' da 5 yıldır kapalı olan bölgeler var ve şayet avlanmıyor ve gerçekten kornuyorsa orda keklik popülasyonu 10 sene avlanmaya yeter... Sanırm bu kararları aldıran ve bu toplantılarda çoğunluk oluşturan kişiler, keklik ve bilimum (Dağkeçisi dahil) av hayvanı dolu alanları  devletten 3 kuruşa kiralayıp, büyük gelirler eldecekler yine birilerinin kesesi dolacak... Her alanda olduğu gibi bal tutan parmağını yalayacak biz masum, mazlum avcılarda avcumuzu yalayacağız.. Bunun başka açıklamas yok....
[/quote]
Taşkın Beye sonuna kadar katılıyorum.Ayrıca ben değişik zamanlarda ve konularda bu meseleye çoğu kez değindim .Ancak ne yazıkki avcı arkadaşlarımızdan tek bir yorum bile yapılmadı.Devlet bu avın çok olduğu yerleri özel avlakçılara felan sömürttürünce o zaman kafamız dank edecek.Arkadaşlar harekete geçme zamanı gelmiştir,uyumayın ..Ha yok buralar özel avlak felan olmaz diyorsanız o zaman da derimki,bu bölgeler 3-5 yıldır keyfi kapatılıyor. Ve o avlaklarda bazı hüner gücü yüksek,büyük eşi dostu olan kişiler rahatça avlansın diye yapılıyor.Veya o bölgeleri sürekli kapattıran adamlar o bölgeleri kıskanıyorlarki ..
Sezer İNAN
1975-Kayseri

enis kıran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #94 : 30 Mayıs 2012, 12:34:53 »
HADİ HAYIRLI UĞURLU OLSUN.NİCE MAK TOPLANTILARINA.GENE OLAN BİZE OLDU HAYIRLI OLSUN

Çevrimdışı Ersin DÜZYOL

• *
« Yanıtla #95 : 30 Mayıs 2012, 15:09:56 »
İşte insanlara vereceğin mesaj bu onlar yapmıyorsa biz yapalım birlik olalım çoğalalım yeni av kanunu tasarısı hazırlıyalım ilçe komisyonlarına il komisyonlarının takipçisi olalım belgeliyelim haritaları fotoğraflıyalım yasakların gerekçelerini isteyelim ünüversitelerde inceletelim yok olan yabanhayatının ve doğanın kimler tarafından yok edildiğinin hesabını soralım zormu değil ben yapıyorum internette BİMER yazıyorsun sorgulamaya giriyorsun bilgilendirme hakkından soruyorsun yazılı istiyorsun HAYDİ ŞİMDİ HERKEZ BİMERE YAZSIN HAKKINI ARASIN gelen cevaplarla ne yapacağimızın yolunu çizelim burdan hukukçu avcı dostlarımız en büyük görev atalarınız geleneğini korumak için sizleri bekliyor r EGE YABAN HAYATI VE AVCILIK FEDERASYONU her zaman öncülüğe hazırdır saygılar
Ersin DÜZYOL
1958 izmir çimentepe

Çevrimdışı Zafer YAMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #96 : 30 Mayıs 2012, 16:24:41 »
Sevgili Sayın Başbakanım
Çalışmalarınızı taktirle izliyoruz çok sağolun
benim sorum şu çok sevdiğimiz ata sporumuz olan avcılığı ve atıcılığı kanunlar çerçevesinde ve belgeli olarak babam ben ve oğlum yapmaya çalışıyoruz fakat şu son merkez av komisyonunda alınan kararların avrupa daki ile uyuşmadığını ve bir çok konuda mağdur kaldığımız görülüyor.
Örnek:elimizde kullandığımız av tüfeklerine bile kaçtane fişek koyacagımız bile belli değil biri 2 diyor biri 3 diyor bunun gibi kolluk kuvvetleri
ile sürtüşmek istemiyoruz     
                    SELAMLAR SAYGILAR.   
Ersin bey bu mesajı bimerden başbakana gönderdim  yönlendirme için çok teşekkürler.
Zafer YAMAN
1963 Kartal İSTANBUL

• *
« Yanıtla #97 : 30 Mayıs 2012, 20:07:20 »
Sevgili Başkanım,
Federasyonunuza üye Aliağa Merkez Avcılar ve Atıcılar Derneği başkanı olarak avcılık ile ilgili çalışmalarınızı yakından bilen ve husustaki fedakarlıklarıızın da farkında olan bir çalışma arkadaşınız olarak benim bu mevzudaki fikrimi daha önce sizinle paylaşmıştım,şimdi de tüm avcı dostlarla paylaşalım.
Öncelikle;avcılar,dernekler,federasyonlar ve tepe noktada konfederasyon olan bir hiyerarşiye göre örgütlenen bir modelimiz var.Dolayısıyla avcıların talepleri bir havuzda toplanarak dernekler kanalıyla federasyonlara ve oradan da konfederasyona ulaştırılmalıdır.Görülecektir ki avcılar tarafından her konuyla ilgili onlarca farklı uygulama talebi gelecektir.Bu talepler içerisinden çoğunluğu sağlayanlar derneklerin talebleri olarak federasyona,federasyonların da görüşü ile konfederasyona ulaşmalıdır.Konfederasyon yönetimi tabanın ne istediğini buna göre tesbit etmeli ve siyasi otorite nezdinde sonuç almaya yönelik çalışmalıdır.
Ancak burada büyük  bir sorun olduğunu düşünmekteyim.Başta başkanı olduğunuz EYHAF olmak üzere bir iki tane daha aktif federasyon olmasına karşın ortada sesi soluğu çıkmayan,ses getirecek bir aktivite içinde olamayan bir konfederasyonumuz(AYHAK) var maalesef.Ayhak yönetimi son derece değerli insanlardan oluşmaktadır ancak bu beklenen aktiviteyi oluşturmaya yetmemektedir.Başbakan'dan randevu alacağım, sorunlarımızı anlatacağım dediğinizde size "nerede sizin konfederasyon yönetiminiz"diye sorarlarsa Ege bölgesi temsilcisi bir federasyon başkanı olarak ne cevap vereceksiniz demiştim.Dolayısıyla ilk önce ihtiyacımız olan şey her konuyla ilgili netleştireceğimiz ,çoğunluğun taleplerini içeren bir fikrimiz olmalıdır.Yoksa her avcı tabii ki BİMER'e başvurabilir ancak bu bize birbiriyle tezat fikirler içeren,ne istediğini bilmeyen bir topluluk görüntüsü verir.Kıbrıs'taki federasyonun yaptığı gibi çok geniş kapsamlı bir anket oluşturulmalı ve sadece avcılık belgesine sahip avcılar tarafından cevaplandırılmalıdır.Bu böyle yapılmadan beyan edilen fikirler biz dernek başkanları ile siz federasyon başkanlarının fikri olmaktan öteye bir anlam taşımayacaktır.Avcılar,lokal adı altında kahvehane işletmekten başka bir görev ifa etmeyen dernek yönetimlerini değiştirmeli,böyle gelmiş böyle gider anlayışından uzak,özveri ile çalışacak yeni yönetimlerini oluşturmalıdır.Biz bir başkan seçelim o bizim adımıza ne gerekiyorsa yapar vurdumduymazlığını bir tarafa bırakmalı,yönetime; fikirlerimizle ve çalışmalarımızla katkı sağlamalı,bizi temsil etme yeteneğini gösteremeyen yönetimlerin yerine yenilerini getirmeliyiz.
Burada bir başka sorun önümüze çıkıyor.İyi de bu kadar özveriyle çalışacak yönetimleri nereden bulacağız. Sanki onlarca talip var da biz içinden kimleri seçelim diye düşünüyoruz.İşte bu sorunun cevabını bu sitede ve başka sitelerde klavye başında atan tutan,milleti gaza getiren,meydan okuyan,komplo teorileri üreten laftan başka bir katkı sağlamayan tüm avcı camiasına soruyorum.Nerede bu avcı hakimlerimiz,avukatlarımız, mühendislerimiz,iktisatçılarımız,siyasetçilerimiz,bilim adamlarımız,sözü olan,fikri olan avcılarımız.Şayet bütün bu kaynaklara sahipsek nerede o zaman bu kaynakları kullanarak helva yapacak yöneticilerimiz.
Şimdilik bu kadar yazıyorum.Selamlar,Saygılar...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Halil ÖZKAN

• *
  • Avcı köpeğiyle nam yapar
« Yanıtla #98 : 30 Mayıs 2012, 21:50:47 »
ne yapalım buna da şükür.ya hepten yasaklardı avı.bizi ilgilendiren konularda söz hakkımız ve temsil edilme oranımız bu kadar düşük olursa sonuç pek de sürpriz gelmedi bana açıkçası...
Halil ÖZKAN
1976-Çanakkale-İKAMET İSTANBUL

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #99 : 30 Mayıs 2012, 22:34:11 »
Ersin Bey ileride avlaklar özele geçecek falan diyoruz da, bu konuda komisyonun, federasyonların falan yetkisi yok mu? Orman bakanlığı ilgileniyordur tamam ama avlakların işletilmesi konusunda tek söz onların mı? Komisyon veya federasyonların yetki çerçevesinde dahil olabileceği bir nokta yok mudur? Önce mevcut durumu bir öğrenebilsek derim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.