Gönderen Konu: MAK TOPLANTISI BİTTİ... HAYIRLI OLSUN :)  (Okunma sayısı 51992 defa)

0 Üye ve 11 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
Ynt: MAK TOPLANTISI BİTTİ... HAYIRLI OLSUN :)
« Yanıtla #25 : 25 Mayıs 2012, 11:59:32 »
Özel avlakçıyla ilgili kampanya çalışması yapılacakmış arkadaşlar.
Toplantıya katılan temsilcilerimizin ifadesidir bu söz.
Sanırım kim olduğu bizzat bu sözü duyan MAK temsilcilerimiz tarafından açıklanır.
O zaman üzerimize düşeni yaparız, Avcılardan intikam almasına yardımcı oluruz :)
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #26 : 25 Mayıs 2012, 12:06:09 »

Pullarda değişiklik yok Emincim.
İl dışı 115 tl.   
İl içi ayrı tam hatırlamıyorum.....

Arkadaşlar artık uyanalım derim bir ilki başlatalım bu yıl kimse pul almazsa derneklerimiz ve federasyon yetkilileriyle beraber hareket ederek il içi il dışı komedisine son vermiş oluruz.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #27 : 25 Mayıs 2012, 12:15:43 »
Bana göre avcı camiamız bir çıkmazın içerisine sokulmak istenmiştir. Ayrıca, O AVCILARDAN İNTİKAM ALMAYA GELDİM DİYEN KİŞİYE BİR BAYAN AVCI OLARAK CEVABIM ŞUDUR;  HADİ ORDAN HADDİNİ BİLMEZ SOYTARI, SENİN O İŞİ YAPMAYA YÜREĞİN YETMEZ.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Aykut ALGÜNEY

• *
« Yanıtla #28 : 25 Mayıs 2012, 12:51:16 »
Bir kaç yıl önce haritada yasak gözüken ancak MAK kararlarında serbest olan bir bölgede bir arkadaşıma ceza kesmişler, tüfeğine el koymuşlar, genç avcı adayı oğlunun önünde arkadaşımı rencide etmişlerdi. Haberi alınca soluğu orman bölge müdürlüğünde aldım, ilk gidişimde bölgeye ilişkin harita elimizde yok yasak sınırlarını göstermeyiz dediler, elimdeki o bölgeye ait askeri haritaları alıp önlerine koydum, bu sefer Doğu yönünü Güney istikameti diye yutturmaya çalıştılar, 5 dk'lık harita ve pusula bilgisi semineri verip susturmak zorunda kaldım, tutmayınca laf kalabalığı yapıp yönetmeliklerden bahsetmeye başladılar, dedikleri yönetmelikleri alıp masanın üzerine koydum, ses çıkaramadılar 3. günün sonunda tüfek geri alındı, ceza makbuzu iptal edilmedi ancak Ava sadece MAK kararlarıyla yasak getirilebileceği konusunu öğrendiler. Cezaya iptal davası açacağımı ve bu makbuzu kesen memur hakkında CMK ilgili maddeleri gereğince dava açacağımı bi daha yetkisi dışında ceza kesmenin ne anlama geldiğini mahkeme karşısında anlatacağımı söyledim. Ancak cezai işlem uygulanan arkadaşım tüm masrafları karşılayacağım, avukatı da ben tutacağım sadece dilekçeyi yaz vekaleti ver dememe rağmen , boş ver uğraşmaya değmez deyip uğraşmadı, hakkını aramadı. Bana da yapacak başka bir şey kalmadı. Halbuki böyle durumlarda Orman bakanlığı memuru korumak için avukat atamıyor kendi avukatını kendi tutacak. Onu pişman edecektim başına buyruk davrandığı için.

Kıssadan hisse; Kanuni haklarını bilir ve düzgün bir uslupla ifade edebilirsen öncelikle kendini zor duruma düşürecek durumlardan uzak kalırsın, haksızlığa uğradığında da hakkını alırsın. Ancak hakkını almak için öncelikle aramak lazım.

ÖRGÜTLÜ TOPLUM OLMA BİLİNCİNİ KAZANAMAZSAK DAHa ÇOK UZUN ZAMAN GÜDÜLECEK KOYUN OLURUZ.

Bunun için yapılması gerekenleri başka bir konu açılırsa paylaşır , geliştiririz. Ben iki geniş avcılık forumundan, masa başı konfederasyon ve federasyonlardan daha fazla ümitliyim bu konularda. Bu camiayı ancak bu iki forumun önderliğinde örgütleyebilir, veya bu bilinci yayabiliriz ki içinde bulundukları federasyon veya konfederasyonlarda aktif görev alıp hareketlensinler.

Bu toplantıdan 1 ay kadar sonra il av komisyonu öncesi avcı derneklerini topladılar ( HER NASIL OLDUYSA , TAŞ FALAN DÜŞTÜ HERHALDE KAFALARINA ), bizim derneği temsilen ben gittim, bir sürü avcı derneği temsilcisi orda, milli parklar şube müdürü  almış sazı eline anlatıyor konu yeni avlak yasası, avcı arkadaşlardan biri biz milli parklardan bi tarihte keklik aldık doğaya saldık, köye indi kuşlar diye başladı müdür bey alectoris Chukar, Allectortis graeca diye anlatmaya konu dağılıyor diye lafa girdim. Doğaya bu şekilde keklik, sülün salımı yasaktır yaptığınız alenen çevre ve orman kanunna göre suştur, bilinçsizce avcı dernekleri, belediyeler, muhtarlar, hatta milli parklar yetkilileri suç işlemektedir. ayrıca Doğaya bırak kekliği solucan bile salamazsınız. Bu iş geniş bir bilimsel altyapı ve hazırlık gerektirir dedim. Bu sefer sayın müdür " evet bu güne kadar salım yapan derneklere cezai işlem uygulamadık ama bundan sonra salım yapan dernekleri gerekirse kapatırım " dedi. Ben de ona senin dernekler kanunundan haberin var mı , ben izin vermezsem sen benim derneği bırak kapatmayı burnunun ucunu bile sokamazsın dedim. Bana hep hakaret eder gibi konuşuyorsunuz dedi. bende kanunları, yönetmelikler çantamdan çıkarım haritalarla beraber önüne koydum ben bunlara bağlı olarak konuşuyorum sen  neye dayanarak konuşuyorsun, oturduğun koltuğu padişah tahtı sandın herhalde dedim sustu.

KOnu değişti limitlere ve yasak sahalara geldi avcı dernek temsilcileri şurası yasak olsun burası yasak olsun diye başladılar öneri sunmaya, ben dinliyorum harita önüme gelince kapattım, İzmir bu sene çok avlandı komple kapansın dedim. Yahu elinizdeki hangi bilimsel verilere dayanarak yasak sahası belirliyorsunuz dedim, cevap yok. Konu geçti limitlere geldi her kafadan bir ses çıkıyor ben artık saldım kendimi, söz almak isteyen varmı dedi söz aldım. " Bekasin neden 1 tane soyu falan mı tükeniyor" dedim kaç tane olsun diye sordu, ben de 10 tane olsun dedim, baktı limit 1 tane yok 10 olmaz limit, 1 den 10'a çıkaramayız dedi ( Gerekkçe her neyse artık ), bu sefer ben sordum kaç olsun o zaman diye " 10 olmaz 5 yapalım" dedi. Yine o arada hangi bilimsel dayanaklar değerlendirilerek ortaya çıktıysa bu 5 rakamı " Ben de " iyi 5 olsun ortayı bulalım dedim". Güler misin ağlarmısın.

İl av komisyonlarında iş bitmiyor. Kendimiz de öz eleştiri yapalım eksikilklerimizi tespit edelim, sonra da gerekli altyapıyı hazırlayalım, ilçe av komisyonu, il av komisyonu, mak bunlara da eş güdümlü aktif katılımı sağlarız ama örgütlü toplumun temelinde de para yatıyor, hizmet üretebilmek için yıllık 15-20 tl dernek aidatıyla hangi dernek faal olacak, hangi federasyon yada konfederasyon aktif olacak. emanet meknalarda, emanet masalarda hizmet üretecek konfederasyon veya federasyonlar ancak bu kadar hizmet üretir. Uzun lafın kısası, avcılığı "Av hayvanı öldürme ve bununla böbürlenme sanatı " olmaktan  çıkarmalı gerçekten çamurlu olan dibimizi kendi imkanlarımızla temizlemeliyiz ki kimse bizi sağda solda itip kalkmasın. Her sene MAK şöyle, MAK böyle demekten sıkılmadınız mı.???
Aykut ALGÜNEY
1972-İzmir

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• *
« Yanıtla #29 : 25 Mayıs 2012, 13:24:18 »
Arkadaşlar ağlama edebiyatı yapmadan,kimseye hakaret etmeden çıkan sonuçları gözden geçirelim.
1-Domuz avının bir gün arttırılması olumlumudur.Yetmez ama evet.
2-Sezonun açılışının 1 hafta ertelenmesi yavru üveyik ve bıldırcınlar yönünden olumludur.
3-Teyple avcılık ve başka sebeplerle bıldırcın sayısında azalma vardır.Dolayısıyla limit azaltımı doğrudur.
4-İzmir ve çevresinde keklik limitinin 4 olması akıl alabilecek bir şey değildi. 2'ye düşürülmesi olumludur.Ancak nasıl ki bıldırcın kapanışını İzmir için uzun tutabiliyorlar keklik limitini de illere veya bölgelere göre farklı tutabilirlerdi kanımca.
5-Bagaj limitleri ile ilgili avcını beyanını esas almaları olumludur.
Bütün bu saydıklarım geçen yıla göre olumlu gelişmelerdir.Sistemi kökten değiştirmeden mevcut yapıyla MAK'nun bundan daha iyi kararlar alabileceğini ümit etmek hayalciliktir.
Gelelim özel avlak temsilcisine.Şayet bu şahsın işlettiği bir özel avlağı varsa ticaretin kuralları işler.Avcılar olmadan kime vurdurabiliyorsa vurdursun kuşlarını.Etkili bir boykot sorunu çözecek gerekli dersi alacaktır.
Saygılar...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 25 Mayıs 2012, 13:48:44 »
Limitin düşürülmesinde karar 9'a karşı 12 ile alınmış.
Enteresan olan, Özel avlak temsilcisi şahsın bütün oylarını avcılar ALEYHİNDE kullanması.
Limitin de düşürülmesini istemiş.
Toplantıya gelir gelmez " ben avcılardan intikam almaya geldim" gibi ön yargılı cümle kurmuş.

Gençlik ve Spor Bakanlığı temsilcisi domuz avının 4 gün olması, hareketli mühre, Bagaş limiti konularında avcılarla birlikte hareket etmiş.
Kendisine teşekkür ediyoruz.
Avcıların aleyhine davranan özel avlakçıyı kınıyorum :(
SN KİLLİ özel avlağına birdaha gitmessiniz olur biter ,, bu sitede kimsede gitmesin,, avcının aleyhinde davranmanın ne olduğunu bir sezonda anlar....av mümkün olduğunca yasaklansın,, kısıtlansın,, zorlaştırılsınki özel avlaklar yoğunlaşsın para kazansın,, zengin kesim avlansın imkanı dar olanlar ve kırsalda yaşayan vatandaşımız hepten BOHÇACILAŞSIN biz orta hallilarde böyle sitelere takılıp klavye başı avcılığı yaparız artık.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 25 Mayıs 2012, 14:00:11 »
bu arada bu sene bakanlıkça her zaman özel avlak temsilcisi olarak MAK toplantısına çağrılan SN.MEHMET ARPAZ,IN yerine ege bölgesinden bilgisi ve eğitimi ne derece yeterlidir bilinmez bir özel avlak temsilcisinin çağrılması ve devamlı avcıların karşısında tavır almasıda ŞİKE değilde nedir.....MİNARE ÇALINMIŞ KILIFIDA HAZIRLANMIŞ.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #32 : 25 Mayıs 2012, 14:10:49 »
SN KİLLİ özel avlağına birdaha gitmessiniz olur biter ,, bu sitede kimsede gitmesin,, avcının aleyhinde davranmanın ne olduğunu bir sezonda anlar....av mümkün olduğunca yasaklansın,, kısıtlansın,, zorlaştırılsınki özel avlaklar yoğunlaşsın para kazansın,, zengin kesim avlansın imkanı dar olanlar ve kırsalda yaşayan vatandaşımız hepten BOHÇACILAŞSIN biz orta hallilarde böyle sitelere takılıp klavye başı avcılığı yaparız artık.....

Hakan Bey, Adı geçen şahsın bu sözü söylediğini bizzat Ege Bölgesi MAK temsilcisi ve Federasyon Başkanımız Sn Ersin DÜZYOL söyledi. Telefonda yaptığımız dost konuşmasının izinsiz paylaşımını şahsımca uygun bulmadığım için sordum "Abi bunu sitede paylaşabilir miyim" diye. Kendisi bizzat duyduğunu ve paylaşmamda sakınca olmadığını, hatta Sn Kamil ÜÇBAŞ' ın da duyduğunu ve bu konuda bir kampanya yapılabileceğini söylemesi üzerine ben burada paylaştım. Şahsın kim olduğunun açıklanmasını ve yapılacak bir sivil tepkinin ne olduğunu Federasyon ve Avcı Yayın organlarının birlikte organize etmeleri yerinde olacaktır. Tabi bir de ilgili temsilcinin açıklamasını duymak gerekir. Yargısız infaz olmamalıdır. Olay zamanla daha iyi anlaşılacak ve tepki ona göre verilecektir kanımca.
Aykut Bey, bahsettiğiniz tarzda keyfi uygulamalara pek çok defalar rastladık ya da duyduk. Sizin gibi konu hakkında bilgi sahibi birikimli dostlar kendisinin ve çevresinin haklarını koruyabiliyor. Ancak bunun yaygınlaşması gerekiyor.

Av tutkusu Dergisindeki geçen ayki sayıdaki yazımın konusu sizin verdiğiniz örnekle ilgiliydi.
Çulluğun limiti 4, kekliğin limiti 4 iken, sürülerle gezen, başka ülkelerde tarım zararlısı muamelesi gören ve limitsiz avlandırılan Tahtalının limitini hangi bilimsel dayanakla 3 olarak belirlendiğini sormuştum :)
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Fatin ÇATIKKAŞ

• *
« Yanıtla #33 : 25 Mayıs 2012, 14:27:57 »
bir b...k tan anladıkları yok gidiyorlar birde oraya karar almaya.oraya gidenlere sorun bakalım bu güne kadar hiç kaçak avcı yakalamışlar mı veya tarlaya atılan zehirlerle mücadele etmişler mi.
   intikammış.onları oraya getirende suç.nedir bu kardeşim yaaa.hangi düzgün avcıya ekimin 13 üne kadar keklik kalacak bohçacılardan.açın şu kekliği ekimin ilk veya eylülün son haftası.
    YAZIKLAR OLSUN.
Fatin ÇATIKKAŞ
1977 MANİSA

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 25 Mayıs 2012, 14:40:25 »
Hakan Bey, Adı geçen şahsın bu sözü söylediğini bizzat Ege Bölgesi MAK temsilcisi ve Federasyon Başkanımız Sn Ersin DÜZYOL söyledi. Telefonda yaptığımız dost konuşmasının izinsiz paylaşımını şahsımca uygun bulmadığım için sordum "Abi bunu sitede paylaşabilir miyim" diye. Kendisi bizzat duyduğunu ve paylaşmamda sakınca olmadığını, hatta Sn Kamil ÜÇBAŞ' ın da duyduğunu ve bu konuda bir kampanya yapılabileceğini söylemesi üzerine ben burada paylaştım. Şahsın kim olduğunun açıklanmasını ve yapılacak bir sivil tepkinin ne olduğunu Federasyon ve Avcı Yayın organlarının birlikte organize etmeleri yerinde olacaktır. Tabi bir de ilgili temsilcinin açıklamasını duymak gerekir. Yargısız infaz olmamalıdır. Olay zamanla daha iyi anlaşılacak ve tepki ona göre verilecektir kanımca.
Aykut Bey, bahsettiğiniz tarzda keyfi uygulamalara pek çok defalar rastladık ya da duyduk. Sizin gibi konu hakkında bilgi sahibi birikimli dostlar kendisinin ve çevresinin haklarını koruyabiliyor. Ancak bunun yaygınlaşması gerekiyor.

Av tutkusu Dergisindeki geçen ayki sayıdaki yazımın konusu sizin verdiğiniz örnekle ilgiliydi.
Çulluğun limiti 4, kekliğin limiti 4 iken, sürülerle gezen, başka ülkelerde tarım zararlısı muamelesi gören ve limitsiz avlandırılan Tahtalının limitini hangi bilimsel dayanakla 3 olarak belirlendiğini sormuştum :)

SN.KİLLİ konudan tamamen haberim var farkında iseniz bende isim vermedim ama avlak ege bölgesinde deyince anlayan anlayacağını anladı zaten ATALAR BOŞUNA SÖYLEMEMİŞ << CAHİLDEN DOSTUN OLACAĞINA ,,,, ALİMDEN DÜŞMANIN OLSUN >>cahil dosttan zarar görürsün amma alim düşmandan birşeyler öğrenirsin ... ne diyelim olan olmuşşş.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #35 : 25 Mayıs 2012, 14:43:55 »
Türkiye geneli bana pul alanların toplamını bilgi edinmeden vermişlerdi.

İlhan hoca il bazında almış.

Hala pul almayan iller var ve bazıları kekliğin çok olduğu yerler.

Adana   2.376   Edirne   3.834     Malatya   1.325   

Adıyaman   302   Elazığ   946   Manisa   3.378   

Afyon   691   Erzincan   307   Mardin   0   0

Ağrı   23   Erzurum   218   Mersin   3.243   

Aksaray   267   Eskişehir   1.588   Muğla   3.373

Amasya   388   Gaziantep   853   Muş   46   

Ankara   5.244   Giresun   552   Nevşehir   835   

Antalya   5.895   Gümüşhane   122   Niğde   377   

Ardahan   20   Hakkari   8  Ordu   749   

Artvin   217   Hatay   1.144  Osmaniye   599   

Aydın   3.646   Iğdır   55   Rize   457 

Balıkesir   3.010   Isparta   812   Sakarya   2.306   

Bartın   560   İstanbul   10.247   Samsun   2.140   

Batman   86   İzmir   5.665   Siirt   7 

Bayburt   0   0   K.Maraş   1.331   Sinop   791 

Bilecik   1.156   Karabük   260   Sivas   699   

Bingöl   216   16.880   Karaman   1.118   79.755   Ş.Urfa   0   0

Bitlis   0   0    Kars   0   0    Şırnak   24   

Bolu   78   Kastamonu   682   Tekirdağ   3.759   

Burdur   1.385   Kayseri   1.657   Tokat   503 

Bursa   6.176   Kırıkkale   404  Trabzon   1.550   

Çanakkale   3.624   Kırklareli   3.016  Tunceli   114   

Çankırı   512   Kırşehir   480   Uşak   2.179   

Çorum   835   Kilis   93   Van   227   

Denizli   3.114   Kocaeli   2.662   Yalova   619 

Diyarbakır   539   Konya   3.487   Yozgat   967   

Düzce   462   Kütahya   1.393   Zonguldak   1.332   

TOPLAM   115.355   8.525.520
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 25 Mayıs 2012, 14:46:49 »
bir b...k tan anladıkları yok gidiyorlar birde oraya karar almaya.oraya gidenlere sorun bakalım bu güne kadar hiç kaçak avcı yakalamışlar mı veya tarlaya atılan zehirlerle mücadele etmişler mi.
   intikammış.onları oraya getirende suç.nedir bu kardeşim yaaa.hangi düzgün avcıya ekimin 13 üne kadar keklik kalacak bohçacılardan.açın şu kekliği ekimin ilk veya eylülün son haftası.
    YAZIKLAR OLSUN.
sn.çatıkkaş DOĞRU SÖYLÜYORSUNUZ SİZİN BÖLGENİZ MANİSADA ekimin 13,üne kadar kalırsa üçerli,, beşerli ,, birkaç parça kuş kalır ancak bu mak temsilcilerinin sorunu değil ,,etkin bir bölgesel koruma olması lazım,, avcı kendi avını kendisi koruyacak,, tepkisini koyacak,,yetkili mercileri harekete geçirecek(milli parklar av hayatı koruma,,jandarma)vs.vs.arayacak,, ihbar edecek,, gerektiğinde kaçak avlananın yakalanması için canla başla çalışacak,, bilmem anlatabildimmi.....
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2012, 14:48:12 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

TURGAY YILMAZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : 25 Mayıs 2012, 15:13:59 »
Bravo... İç Anadolu da açılış tarihini 25 Ağustos yaparak Bayram tatilini de harcamışlar... Artık Ankara'ya en yakın farklı bir bölgeye gidip av mı yaparız yoksa biz de mı 18 nde acarız bilemiyorum..

Çevrimdışı Serkan ERTENLİCE

• *
« Yanıtla #38 : 25 Mayıs 2012, 15:46:59 »
Bizim memlekette 853 avcı varsa buraların avı torunlarıma bile kalır diyeceğim alakası yoktur dağ taş avcı.Demekki belgeli avcı devede kulak.Sağ olsun yetkililer o devede kulak olanlarında almaması için ellerinden geleni yapıyor.devam edin kar edersiniz.
Serkan ERTENLİCE
1977 GAZİANTEP
KARDEŞ MECBURİ ARKADAŞTIR,ARKADAŞ SEÇİLMİŞ KARDEŞTİR

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #39 : 25 Mayıs 2012, 15:48:20 »
MAK kararları hakkında yorum yapmaya gerek yok,
Her yıl aynısı olduğu için bende aynısını yazıyorum.

BİZ BUNLARI HAK EDİYORUZ...
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Gürkan ZAN

• *
« Yanıtla #40 : 25 Mayıs 2012, 16:14:02 »
 HER SENE AYNI TERANE
GÜRKAN ZAN
1974 SAKARYA
Ey Türk Oğuz Beyleri! Üstten gök çökmedikçe, alttan yer delinmedikçe bil ki Türk ulusu, Türk yurdu, Türk Devleti, Türk töresi bozulmaz. EY ÖLÜMSÜZ TÜRK ULUSU! KENDİNE DÖN! SU GİBİ AKITTIĞIN KANINA, DAĞLAR GİBİ YIĞDIĞIN KEMİKLERİNE LAYIK OL! ''Bilge Kağan''

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• *
« Yanıtla #41 : 25 Mayıs 2012, 16:21:28 »
Osman bey can alıcı bir yerden vurmuşsunuz.Mardin,Bayburt,Ş.Urfa,Bitlis ve Kars illeri avlanma pulu alımında "0" çekmişler.Bu sitede ve başka sitelerde bu illerde ikamet ederek paylaşımda bulunan ve yaptığı her avın altına bir de üstelik "limitler dahilindedir"yazan arkadaşlar bakalım nasıl açıklama getirecekler.
Arkadaşlar ülke avcılığımızda eksikliği en çok hissedilen şey etkin bir denetim sisteminin olmayışı.Zaten yeterince denetim yapılmıyor,yapılsa da avcılık belgesi,pul ve takoz konrolü ile sınırlı oluyor.Bugüne kadar kaç tane avcı limit aşımı dolayısıyla ceza yemiştir acaba.Zaten hemen hemen herkes Allah ne verdiyse vuruyor.Kendisi limiti geçmiş bile olsa gruptaki toplam rakamda bir aşma olmadığı takdirde sorun kalmıyor.Velev ki aşım olsa bile Jandarma'nın basit arama dışında bagaj arama yetkisi yok zaten.Evrakları tam olan bir avcıya da Av koruma memurlarının şayet bir şikayet üzerine gelmemişlerse çıkarın bakalım ne vurdunuz dediklerini görmedim.
Ülke avcılarının neredeyse %90'ının kaçak avcı olduğu bir ortamda yılın her ayında zaten kaçak avcılık yapılıyor. Farla tavşan,keklik,çulluk avlayan mı arasın,acemi köpek yetiştiriyorum diye avı hiç kapatmayan mı ararsın,yerli domatesler çıktı tavşan güveçi çok güzel olur diye haziran ayından itibaren tavşan avını açan mı ararsın,su başı avcılığı yapan,kafes avcılığı yapan,teyple keklik çağıran,şehirli avcılar gelmeden ne varsa biz vuralım diyen köylü avcı mı ararsın,takoz neymiş ben kullanmam,hiç bir ormancı benim tüfeğimi alamaz sıkıysa gelsinler bakalım diyen mi ararsın,bunlar zaten göç kuşu biz vurmasak başka ülkelerde konserve yapıyorlar kuralım teypleri Allah ne verdiyse vuralım diyen mi ararsın....daha bir sürü örnek verilebilir.Arkadaşlar hala anlayamıyormusunuz.MAK kararları %10'luk bir avcı kesiminin faaliyetleri ile ilgili düzenleme getiriyor.Geri kalan %90'ın umrunda değil MAK'nun ne karar aldığı.Bir durduran olmadığı sürece bildikleri gibi,canları istedikleri gibi avlanmaya devam edecekler.Bir ülkede hukuk sistemi ve bunların getirdiği müeeyyideler ancak asker,polis ve sivil memurlar yoluyla uygulanabilir.MAK'nun aldığı bu kararları hakim kılacak bir sistemi kurmadan ancak havanda su dövülüyor demektir.Avcılar avına sahip çıkmalı,sistemi etkin hale getirecek tedbirleri dernekler,federasyonlar yoluyla tek bir ses haline gelerek aldırmalıdır.İşte o zaman sizinle ilgili kararları sizin dışınızdakiler emrivaki yaparak alamaz...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #42 : 25 Mayıs 2012, 16:24:06 »

BÜTÜN TOPLULUKLAR HAK ETTİKLERİ GİBİ YÖNETİLİRLER...... . >:(

Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim... Biraz önceki listde pul alımı sıfır olan illerden gelen paylaşımların yayınlanmamasını rica ediyorum moderatörlerimzden yada üyelik şartına , yada paylaşım şartına pul ve tezkere zorunluluğu getirilmesini rica ediyorum. Kendimi çok ama çok keklenmiş hissettim zoruma gitti birde adamlara güzel av, ellerinizi severim , helal be diye şakşakçılık yapmışız burdan yıllarca....

Avı, gerçek bir avcı gibi kuralına uygun yapan tüm arkadaşlarıma sadece saygılarımı sunuyorum, diğer bohçacılara mı tüm kalbimle sitem ve nefretimi sunuyorum.....

Taşkın/ KAYSERI
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #43 : 25 Mayıs 2012, 16:52:40 »
Bana sorarsanız nüfus yoğunluğuna ve il deki ruhsat sayısına göre belli bir sayı çıkarıp,

bunun altında sayıda pul alan ve hiç almayan illeri ava kapatırdım.

Ama bunu diğer illerden gelen arkadaşlar haksızlık olarak nitelendi,rebilir onlarda haklılar.

Radikal kararlar almak lazım,

Ruhsat süresi biten kişi ava gitsin gitmesin, yenilemezse tüfeğini devlete teslim etmeli.

Av belgesi olmayan kişilere fişek satışı yapılmamalı.

Senelik av belgesi olan kişininde tahmini 1000 adet diyelim av da kullanılabilir fişek istihkakı verilebilir.

Misal daha çok örnek verilebilir.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #44 : 25 Mayıs 2012, 18:39:26 »

BÜTÜN TOPLULUKLAR HAK ETTİKLERİ GİBİ YÖNETİLİRLER...... . >:(

Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim... Biraz önceki listde pul alımı sıfır olan illerden gelen paylaşımların yayınlanmamasını rica ediyorum moderatörlerimzden yada üyelik şartına , yada paylaşım şartına pul ve tezkere zorunluluğu getirilmesini rica ediyorum. Kendimi çok ama çok keklenmiş hissettim zoruma gitti birde adamlara güzel av, ellerinizi severim , helal be diye şakşakçılık yapmışız burdan yıllarca....

Avı, gerçek bir avcı gibi kuralına uygun yapan tüm arkadaşlarıma sadece saygılarımı sunuyorum, diğer bohçacılara mı tüm kalbimle sitem ve nefretimi sunuyorum.....

Taşkın/ KAYSERI

teşekürler taşkın bey çok güzel söylemişşiniz ,,osman beyede teşekürler verdiği liste sayesinde ,,ak koyun kara koyun belli oldu,,ilaveten  sormak istiyorum ,,mak bu listeyi görüyorda neden bu illeri ava açıyor,bu illere dışarıdan kaç tane avcı arkadaşımız av yapmaya gidecek merak ediyorum ,,,sözün bittiği yer ,,,,
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Bülent HAZIR

• *
« Yanıtla #45 : 25 Mayıs 2012, 19:22:55 »
arkadaşlar kusura bakmayın bu konularda bıraz acemıyım. bu mak kararlarını alan 12 kısı kım nerden secılıyor, bu kararı alma yetkısını onlara kım verıyor???, bilmediğim için soruyorum kusura bakmayın. birde keklık avcısı olarak 2keklik ne kadar çok saçma olmuş bence. insanları direk kaçak avcılığa itiyorlar gıbı geldı bana. sonu hayırlı olsun
Bülent HAZIR
1981 DENİZLİ şuan eğirdir

free image hosting

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #46 : 25 Mayıs 2012, 23:30:13 »
iki keklik çok olmuş bire inmeli,bir tavşanda çok yarıma düşürülmeli......  bu şartlarda pul almak yasal avcı olmak akıl işi degil, bizim gibi koyun olmak istemeyip almayanlara ne diye kızarsınız anlamak zor.... 
o makda kim varsa bencillik yapıp kendi bölgelerini yabancıdan kıskandıkları için heryıl limitleri düşürme derdindeler, 7 günü istemeyişlerinin nedenide aynıdır... nasıl olsa iki günlügüne uzaktan yabancı avcı gelmez hele bir av gününde iki keklik için hiçkimse gelmez düşüncesidir.... böyle bölgeci şehirci aşiretçi düşüncenin sonucudur bunlar... türkiye avcılarıyız bilinci gelişmedigi sürece yabancıyı avcıyı öcü gördügümüz sürece bu işler ömürbillah düzelmez......
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #47 : 26 Mayıs 2012, 00:03:11 »
..... YAPARSA İYİSİNİ YAPAR
Özel avlaklara çeyrek kaldı arkadaşlar
sözde yaklaşık dört milyon avcı var deniliyor,  dört bin oy çok şey değiştirir
ama biz birlik olursak
Birde  yurt dışından köpek getirterek övünen yaptığı avları bizlerle paylaşıp, pula gelince sıfır çeken arkadaşlar !
Taşkın kardeşimin dediği gibi KEKLENMEK benimde çok zoruma gidiyor,
Rasgelebilirse  HEPİMİZE RASGELE
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2012, 00:08:28 Gönderen: Nuri ÖNEL »
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 26 Mayıs 2012, 00:36:22 »
MAK kararları hakkında yorum yapmaya gerek yok,
Her yıl aynısı olduğu için bende aynısını yazıyorum.

BİZ BUNLARI HAK EDİYORUZ...
Marmara ,ege ve akdenizin pul sayılarına bakın lütfen..KENDİM İÇİN KONUŞUYORUM:BEN BÖYLE BİR SAF KOYUNUM İŞTE..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Sezer İNAN

• *
« Yanıtla #49 : 26 Mayıs 2012, 00:38:24 »
Özel avlak sahibinin ne işi var Mak  toplantısında.Özel avlakta avlanmanın kuralı ,kanunu mu varmışta toplantıda söz sahibi oluyo.Ticari çıkarı için katılacağı ve görüş sunacağı belli zaten.. Arkadaşlar özel avlaklara şimdiden tepkimizi gösterelim.Kesinlikle özel avlaklarda avlanmayalım.Yoksa her yeri satıp özel avlak yaparlar ve bizde avcumuzu yalarız.....Gidişat kötü.. Bence Ankarada bütün avcılar toplanıp yürüyüş yapmalıyız.Ses getirmeliyiz.Bizimle kafa bulanlara karşı sesimizi yükseltmezsek ..Avcılığı unutun arkadaşlar....
Sezer İNAN
1975-Kayseri