Gönderen Konu: ANGIT AVINA BEKLİYORUM!!!  (Okunma sayısı 4418 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aslan POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
ANGIT AVINA BEKLİYORUM!!!
« : 20 Haziran 2018, 17:20:07 »
         Avcı dostlar hepinizi Antep-Urfa meralarına angıt avlamaya beklerim!

Ne zaman derseniz, tabii ki sezonu açıldığında...

Sezon ne zaman açılıyor? Seneye inşallah :D

Bu sezon açılması resmi olarak zor artık. MAK açıklandı...

Bu kış Antep ve Urfa civarında çok sayıda angı ördeği vardı. 300'lü 400'lü sürüler gördük. Aynı şekilde Diyarbakır ve Adıyaman çevresinde çok olduğunu duyduk. Kışın memlekete gittiğimde Elazığ çevresinde epey gördüm. Doğuda Van Gölü çevresinde önceki yıllarda çoktu. Yine aynı şekilde olduğunu tahmin ediyorum. İç Anadolu ve  Batıdaki sulak alanlarda da kışın yüksek sayılarda olduğu malum.

Ee o zaman bu kuşun avı neden yasak???

Tabii resmi olan yasaktan bahsediyorum. Yoksa hakikatta yasak falan yok. Avlayan çok!

Ama yine de sizleri bekliyorum! Fotoğraf çekeriz...  Bazen sakarcalarda geliyor onlara atarız bizde ;D

Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: ANGIT AVINA BEKLİYORUM!!!
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2018, 21:13:40 »
Selamlar Aslan Bey.her uçan hayvanı öldürmek zorunda değiliz.elin amerikalısı dişi ördeklere tüfek kaldırmazken bizim yaptığız katliamlar ortada.kuralları geçtim hayvanlara dinimizin emrettiği şekilde bile davransak yeter...okumanız dileğiyle

https://www.google.com/amp/s/ihyaca.wordpress.com/2012/12/04/islamiyette-hayvan-haklari-ve-hayvanlara-eziyetin-cezasi/amp/
Ali TATAR
1985 Antalya

The following users thanked this post: Mesut ÖZKAN, Hüseyin İŞCEN, Aslan POLAT

Çevrimiçi Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2018, 21:32:07 »
7 gun 24 saat avi serbest bile olsa;
kumru, kugu, angit gibi hayvanlara vicdan sahibi hic bir avci tufek dogrultmaz! bu kuslar tek esli bir yasam surer.. esi ölen kus bir daha ciftlesmez ve omrunun sonuna kadar yalniz yasar.!
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2018, 22:23:24 Gönderen: Yağız KAYA »
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2018, 22:29:32 »
Ne angıt vururum ne yanımdakilere vurdurum.  Zaten monogram kuşlardan benimde 100 lü alaylar halinde gördüğüm oldu bazen seyremek vurmaktan daha keyifli bence. Aynı şekil suna yada atmam seyrederim zaten okadar saf bir kuşu vurmaktan zevkte almam.
Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: Kerim AVCI, Yakup GÖKDEMİR, Doğan ATEŞ, Aslan POLAT, Ercan VERON

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #4 : 20 Haziran 2018, 22:46:02 »
Yaklaşık 7-8 sene olmuştur. Avda gezerken tarladan 5 tane kalktı, uzaktan ördek oldukları belli ama hava kapalı, renklerini ayırt edemedim.
Gidiyorlar diye bakarken bir anda dönüp üzerime doğru gelmeye başladılar. Tabi heyecan adrenalin tavan yaptı..
Tam tepedeyken duble atış ve biri düştü. Gittim baktım, bildiğin ördek ama turuncu renkte.. Bu nasıl bir şey falan tabi ozaman bilmiyorum ki angıt ilk defa görmüşüm.
Sonradan öğrendim tabi angıt ve suna yasak tür.. Geçen sezon gölde avdayken suna ördeği 2 defa denk geldi atmadım. O kadar masumca geliyorlar ki, müdahale etmesen gelip önüne konacak sanki..
Gürültü patırdı yapıp kaçırdık tabi ama onları sağ bırakmamışlardır, hiç sanmıyorum.. Aç ve azgın insan çok var memlekette..

Daha geçen gün göl kenarına fotoğraf çekimi için gittim, bayram arefesi. Yasak sahada akşam üstü ördek avlayanlar vardı gölün içinde.
Oruçlu ağzımla istem dışı küfür ettim. Yahu bukadar azgınlık olur mu.. Ramazan, bayram arefesi, palaz ördekler, haziran ayı.. Neresinden tutsan elinde kalıyor. Yazıktır günahtır ayıptır...
Böyle yapan adam, benim gözümde her belaya müstehaktır..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Lokman DERELİ, Aslan POLAT

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2018, 23:27:51 »
Aslan Bey bence gördüğü olaylara tepkili.
1988-Denizli

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Aslan POLAT

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 21 Haziran 2018, 08:16:13 »
Tabi Aslan bey angıt avlıyor diye bir yorum çıkarmadım bu konudan kesinlikle sadece kendi görüşümü belirttim. Aslan bey tepkisini ortaya koymuş birazda mizah ekleyerek.
Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: Yağız KAYA, Bilal AYDIN, Aslan POLAT

Çevrimdışı Aslan POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 24 Haziran 2018, 15:11:44 »

Tam olarak durum bu... Neden tepkiliyim? Bunu biraz geniş vaktim olunca açıklayacağım.

Çevrimdışı Aslan POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Haziran 2018, 10:30:27 »
7 gun 24 saat avi serbest bile olsa;
kumru, kugu, angit gibi hayvanlara vicdan sahibi hic bir avci tufek dogrultmaz! bu kuslar tek esli bir yasam surer.. esi ölen kus bir daha ciftlesmez ve omrunun sonuna kadar yalniz yasar.!

Yağız Bey, kuşlar konusunda çok araştırma yaptım. Eşi ölünce bir daha eş tutmayan bir kuş olduğuna dair hiç bir bilimsel kaynak bulamadım! Ben sadece av zamanı doğada olmuyorum. Fırsat bulduğum her zaman doğadayım. Doğa ve kuş fotoğrafı da çekiyorum. Baharda angıtlar eş tuttuğu zaman yalnız gezen bir angıt daha görmedim. Hep çift gezerler.

Kumru, kuğu gibi hayvanları vurmayı bizde de günah sayarlar. Kimse vurmaz. Zaten kumruları üveyik gibi avlamaya çalışsalardı nesli tükenirdi.

''Vicdan sahibi hiç bir avcı tüfek doğrultmaz'' demişsiniz. Vicdanın kaynağı nedir? Şimdi kanunlar angıt avına izin verse buna tüfek atanlar vicdansız mı olacak?  Dinimizce bu kuşların hepsi helal, avlanabilir. Kuğu ve angıt, yesılbaş ve sakarca kazıyla aynı hükümde. Kumru ise üveyik ve tahtalı ile aynı. Kanunlar ve inançlarımızın uygun gördüğü bir işi kim vicdansızlık sayabilir.

Karabatak kuşu ava açıldı bu sene. Eti yenmeyen, avında hiç bir zevk olmayan bu kuşa tüfek doğrultanlar vicdansız mı olacak? Konuya çok misaller getirebiliriz...

Buradan sizi tenkit ettiğimi zannetmeyin yanlış anlamayın. Ben de zaten bu vicdan meselesine temas etmek için aćtım konuyu. Şunu demek istiyorum bu konuda:
Vicdansızlığa göz yumanlar, vicdanlı mı oluyor? Zalimliğe göz yumanlar, masum mu oluyor? Haksızlık karşısında susanlar ne oluyor???

Angıt, suna, toy, turna, mezgeldek, kuğu, flamingo, vaşak, karakulak... Vurup duruyorlar ve bir de sosyal medyada yayınlıyorlar. Bunlara seyirci kalanlar vicdanlı mı oluyor? Far avcısı dolu ortalık. Bunları görmezden gelenler vicdanlı mı oluyor...?

« Son Düzenleme: 30 Haziran 2018, 16:05:05 Gönderen: Aslan POLAT »

The following users thanked this post: Murat TEPE, Emrah AKDENİZ, Hüseyin İŞCEN, Bilal AYDIN, Halis UZEL

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 25 Haziran 2018, 13:01:01 »
        Yağız Bey, kuşlar konusunda çok araştırma yaptım. Eşi ölünce bir daha eş tutmayan bir kuş olduğuna dair hiç bir bilimsel kaynak bulamadım! Ben sadece av zamanı doğada olmuyorum. Fırsat bulduğum her zaman doğadayım. Doğa ve kuş fotoğrafı da çekiyorum. Baharda angıtlar eş tuttuğu zaman yalnız gezen bir angıt daha görmedim. Hep çift gezerler.

Kumru, kuğu gibi hayvanları vurmayı bizde de günah sayarlar. Kimse vurmaz. Zaten kumruları üveyik gibi avlamaya çalışsalardı nesli tükenirdi.

''Vicdan sahibi hiç bir avcı tüfek doğrultmaz'' demişsiniz. Vicdanın kaynağı nedir? Şimdi kanunlar angıt avına izin verse buna tüfek atanlar vicdansız mı olacak?  Dinimizce bu kuşların hepsi helal, avlanabilir. Kuğu ve angıt, yesılbaş ve sakarca kazıyla aynı hükümde. Kumru ise üveyik ve tahtalı ile aynı. Kanunlar ve inançlarımızın uygun gördüğü bir işi kim vicdansızlık sayabilir.

Karabatak kuşu ava açıldı bu sene. Eti yenmeyen, avında hiç bir zevk olmayan bu kuşa tüfek doğrultanlar vicdansız mı olacak? Konuya çok misaller getirebiliriz...

Buradan sizi tenkit ettiğimi zannetmeyin yanlış anlamayın. Ben de zaten bu vicdan meselesine temas etmek için aćtım konuyu. Şunu demek istiyorum bu konuda:
Vicdansızlığa göz yumanlar, vicdanlı mı oluyor? Zalimliğe göz yumanlar, masum mu oluyor? Haksızlık karşısında susanlar ne oluyor???

Angıt, suna, toy, turna, mezgeldek, kuğu, flamingo, vaşak, karakulak... Vurup duruyorlar ve bir de sosyal medyada yayınlıyorlar. Bunlara seyirci kalanlar vicdanlı mı oluyor?

''Gece tavşan avı'' yazıp arattırın bakalım sosyal ağları neler çıkıyor. Bunları görmezden gelenler vicdanlı mı oluyor...?

karseşim yorumun harika ........ bende angının çok bol olduğu bölgede yaşıyorum ve arkadaş çevresi olarak vurmuyoruz ama vurmayınca canı gönülden istiyoruz sezonda sisli havada üzerimden geçtiler attım vuramadım tüfek attığımdan dolayı ne kadar vicdan azabı çektim ben bilirim acaba dedim vursaydım allah ta benim ailemi elimden alırmıydı? Geçen gün bir muhabbete şahit oldum yan köydeki avcılardan bir tanesi sezonda tam 170 adet angıt vurmuş ben ne yapıyım  nerelere gidiyim .......
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

The following users thanked this post: Zafer YÜKSEL, Aslan POLAT

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #10 : 25 Haziran 2018, 14:20:05 »
        bunlar halk arasında yayılan gerçek olmayan söylentilerdir, ama böyle olması vurulsun anlamına gelmesin sonuçta  yasak, gelelim neden yasak olduğuna, neye göre yasak olduğuna,nesli mi tükenmiş
yoksa göze güzel geldiği için mi yasaklanmıştır........

bağırtlak içinde aynı düşüncelere sahibim, bir şey yasaksa nedeni olmalı, vurmak isteyen zaten her türlü vuruyor ....

ama kalkıp ta nesli tükendi üç beş kuş kaldı die yasaklamasınlar,

bilimsellik adına yapılan hiç bir çalışma yok malesef, üretimimiz bile doğa ya salınan kuşlar bile hep göz boyamak amaçılı..........

kota verilen türlerin sayıları neye göre yapılmış, kim hangi dağa çıkıpta şurda şu kadar tavşan saydık şurda şu kadar keklik saydık diyebilirki....... 

ülkemizde yasak sa yasaktır, nedeni yoktur yasaktır :D

gönül veren tüm dostlara rastgele

• fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

The following users thanked this post: Aslan POLAT

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 25 Haziran 2018, 14:25:04 »
        bunlar halk arasında yayılan gerçek olmayan söylentilerdir, ama böyle olması vurulsun anlamına gelmesin sonuçta  yasak, gelelim neden yasak olduğuna, neye göre yasak olduğuna,nesli mi tükenmiş
yoksa göze güzel geldiği için mi yasaklanmıştır........

bağırtlak içinde aynı düşüncelere sahibim, bir şey yasaksa nedeni olmalı, vurmak isteyen zaten her türlü vuruyor ....

ama kalkıp ta nesli tükendi üç beş kuş kaldı die yasaklamasınlar,

bilimsellik adına yapılan hiç bir çalışma yok malesef, üretimimiz bile doğa ya salınan kuşlar bile hep göz boyamak amaçılı..........

kota verilen türlerin sayıları neye göre yapılmış, kim hangi dağa çıkıpta şurda şu kadar tavşan saydık şurda şu kadar keklik saydık diyebilirki....... 

ülkemizde yasak sa yasaktır, nedeni yoktur yasaktır :D

gönül veren tüm dostlara rastgele

+1
1988-Denizli

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 25 Haziran 2018, 19:03:56 »
Selamlar
Gediz deltasının yakınlarında ,bundan 20 yıl önce balık avlamak için teknemle 3-4 gün kalacak şekilde avlara çıkardım .Bu avlardan birinde avcıların tüfek seslerinden yaklaşık yarım saat sonrasında teknenin çevresinde tek başına uçan ve sürekli öten bir angıt gördüm.Bu hayvan ben oralarda olduğum 3-4 gün boyunca gece gündüz eşini aradı hem de nerdeyse hiç susmadı .Deniz üstünde tekne içinde olduğum için benden ürkmediğinden yakından görebiliyordum .O günden sonra angıt avından açıkçası  soğudum.Bu gördüklerimi anlattığım oranın yerli balıkçıları buna benzer çok durumlarla karşılaştıklarını söylemişti.

Gerisi herkesin vicdanına kalmıştır.Allah bize akıl ve mantık bahşetmiştir.Bilimsel veri ve vicdan kıyaslamasını pek ala  yapabiliriz.

Saygılarımla

+1
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Yağız KAYA, Aslan POLAT

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 25 Haziran 2018, 22:24:00 »
    ''Biz de toy avına bekleriz, suna avına bekleriz! Daha ne avlamak isterseniz bekleriz... Ne zaman mı? İstediğiniz zaman. Bizde zaman, tür ve limit kısıtlaması yok! Özgürce avlanın! Nereye mi? Bitlis, Muş, Van'a bekleriz!''

Bu sözler bana ait değil tabii. 14. Bölge müdürlüğüne ait. Bu sözleri söylediklerine inanmıyorsanız buyrun inceleyin!

http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=198684.0
http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=198952.0

Fakat ben sizleri kesinlikle böyle bir şeye davet etmiyorum! Fakat hepinizi sezon açılınca beklerim. Kurallı, vicdanlı avcılık yapanların başımız üstünde yeri var. Buyrun misafirim olun. Sizi en bol av nerdeyse oraya götüreceğim!

Ben ''toyları, sunaları vurmayalım. Zamanında avlanalım. Far avcılarına müsade etmeyelim'' dedikçe buna kızanlarda var. Böyle dedik diye bizi şikayet ediyorlar...

http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=198995.0

Ne demiş atalarımız? ''İt ürür, kervan yürür.''

« Son Düzenleme: 25 Haziran 2018, 22:37:59 Gönderen: Hüseyin BAŞARIR »
1980-Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Doğan ATEŞ, Aslan POLAT

Çevrimdışı Aslan POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 29 Haziran 2018, 17:16:00 »
Selamlar Aslan Bey.her uçan hayvanı öldürmek zorunda değiliz.elin amerikalısı dişi ördeklere tüfek kaldırmazken bizim yaptığız katliamlar ortada.kuralları geçtim hayvanlara dinimizin emrettiği şekilde bile davransak yeter...okumanız dileğiyle

https://www.google.com/amp/s/ihyaca.wordpress.com/2012/12/04/islamiyette-hayvan-haklari-ve-hayvanlara-eziyetin-cezasi/amp/

Verdiğiniz linki sonuna kadar okudum. Bir müslüman  olarak her noktasına katılıyorum. Okumayan arkadaşlara da tavsiye ediyorum! Fakat benim her uçanı vurma isteğimi nereden çıkardınız? Onu anlayamadım. Bir de dinimizin helal ettiği şekilse av yapmak merhametsizlik olabilir mi? Yeşilbaş vursak caiz de, angıt caiz değil mi?   

Av zamanı kurallarına göre vururuz. Zamanı değilse koruruz! Kışın keklik vururuz, hem de aç kalmasınlar diye yem dökeriz.. Bir kuş yavrusu yuvadan düşse onu yerine koymak için çatıya çıkarız.. Hayvanlar su ićsin diye dağda su sızıntılarını kazıp havuzcuklar yaparız.. Karınca görsek basmayız, ekmek kırıntısı bırakırız önüne... Bir kuş bir hayvan yaralı gitse o kadar üzülürüz ki ''Keşke atmasaydım da yaralanmasaydı'' deriz...  Yani bu konuda merhamete ters olan nedir?

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Aslan POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 30 Haziran 2018, 16:48:41 »

Evet tepkiliyim! Arkadaşlar en büyük tepkim kendimize, biz avcılara! Çuvaldızı kendimize batıralım önce... Duyarsızlığımıza tepkim. Bananeciliğimize tepkim. Umursamazlığımıza,  duyarsızlığımıza... Tepeden ne gelirse kabul etmemize, hiç ses çıkarmamamıza...

''Avcıyız, kurallı ve bilinçli avcıyız'' diyoruz. Fakat gereğini yerine getirmiyoruz. Hakkımızı aramıyoruz... DKMP'ın bilimsellikten uzak, avcılık gerçeklerinden uzak, inanç ve geleneğimizden uzak kararlarına hiç tepki vermiyoruz...  Çevremizde her türlü avı serbestçe her mevsim yapanlara bir şey demiyoruz...  Göller kurutuluyor, av hayvanlarının yaşam ve üreme alanları tahrip ediliyor... Susuyoruz! 

Ava başladığım zamanlar 3-4 tüfek atmıştım angıtlara, fakat hiç vurmadım. Zaten ördek avı da favori avım değil. Dağ ve gezme avlarını severim,  beklemeyi sevmem. Angıt avı açılmış ta olsa hiç bir zaman avına gitmeyeceğim. Belki başka avlar yaparken denk gelirse atarız. Bu kadar. Derdim angıt avının açılması değil yani. Derdim DKMP'ın tepeden inme kararlar alması ve bizim buna tepkisiz kalmamız..

Şimdi bu MAK'ta karabatak kuşunun avı serbest edildi. Niçin? Bu av kuşumu? Değil! Eti yenen bir kuş mu? Değil! Avlanması sevilen bir kuş mu? Değil! Sayıları çok mu artmış, diğer av hayvanlarını tehdit mi ediyor? Değil!.. E o zaman bunun avı niye serbest oldu? Hangi akıl, hangi inanç, hangi bilimsel veriler  doğrultusunda ava açmaya karar verdiniz?

Gelelim angıta... Bilimsel olarak konuya bakarsak; yaşam alanı ve popülasyonu çok geniş. Dünya nüfusu 8-10 milyon. Nesillerinin azalması konusunda hiç bir endişe yok! Bizim ülkemizde de en bol bulunan su kuşlarından. Geçtiğimiz kış Urfa-Antep civarında çok sayıda gördük. Gördüğümüz sakarca kazı, angıtın 5'te biri değildi.

Avcılık açısından bakarsak, her ülkede avı serbest. Biz de de serbest gibi bir şey. Denetim olmadığı için vuran, vuruyor.. Bazıları hususi avına gidiyor...

İnançlarımız noktasından konuya bakarsak, avı ve yenmesi helal. Diğer ördek ve kaz türleriyle aynı hükümlere tabi!

E o zaman avının yasak olmasının sebebi ne? Yasalara uyanlar ve belgesi olan avcılar seyretsin, diğerleri vursun diye mi?

Yani konu angıt değil! Bilmem anlatabildim mi?

The following users thanked this post: Bilal AYDIN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 03 Temmuz 2018, 10:04:48 »
          Evet tepkiliyim! Arkadaşlar en büyük tepkim kendimize, biz avcılara! Çuvaldızı kendimize batıralım önce... Duyarsızlığımıza tepkim. Bananeciliğimize tepkim. Umursamazlığımıza,  duyarsızlığımıza... Tepeden ne gelirse kabul etmemize, hiç ses çıkarmamamıza...

''Avcıyız, kurallı ve bilinçli avcıyız'' diyoruz. Fakat gereğini yerine getirmiyoruz. Hakkımızı aramıyoruz... DKMP'ın bilimsellikten uzak, avcılık gerçeklerinden uzak, inanç ve geleneğimizden uzak kararlarına hiç tepki vermiyoruz...  Çevremizde her türlü avı serbestçe her mevsim yapanlara bir şey demiyoruz...  Göller kurutuluyor, av hayvanlarının yaşam ve üreme alanları tahrip ediliyor... Susuyoruz! 

Ava başladığım zamanlar 3-4 tüfek atmıştım angıtlara, fakat hiç vurmadım. Zaten ördek avı da favori avım değil. Dağ ve gezme avlarını severim,  beklemeyi sevmem. Angıt avı açılmış ta olsa hiç bir zaman avına gitmeyeceğim. Belki başka avlar yaparken denk gelirse atarız. Bu kadar. Derdim angıt avının açılması değil yani. Derdim DKMP'ın tepeden inme kararlar alması ve bizim buna tepkisiz kalmamız..

Şimdi bu MAK'ta karabatak kuşunun avı serbest edildi. Niçin? Bu av kuşumu? Değil! Eti yenen bir kuş mu? Değil! Avlanması sevilen bir kuş mu? Değil! Sayıları çok mu artmış, diğer av hayvanlarını tehdit mi ediyor? Değil!.. E o zaman bunun avı niye serbest oldu? Hangi akıl, hangi inanç, hangi bilimsel veriler  doğrultusunda ava açmaya karar verdiniz?

Gelelim angıta... Bilimsel olarak konuya bakarsak; yaşam alanı ve popülasyonu çok geniş. Dünya nüfusu 8-10 milyon. Nesillerinin azalması konusunda hiç bir endişe yok! Bizim ülkemizde de en bol bulunan su kuşlarından. Geçtiğimiz kış Urfa-Antep civarında çok sayıda gördük. Gördüğümüz sakarca kazı, angıtın 5'te biri değildi.

Avcılık açısından bakarsak, her ülkede avı serbest. Biz de de serbest gibi bir şey. Denetim olmadığı için vuran, vuruyor.. Bazıları hususi avına gidiyor...

İnançlarımız noktasından konuya bakarsak, avı ve yenmesi helal. Diğer ördek ve kaz türleriyle aynı hükümlere tabi!

E o zaman avının yasak olmasının sebebi ne? Yasalara uyanlar ve belgesi olan avcılar seyretsin, diğerleri vursun diye mi?

Yani konu angıt değil! Bilmem anlatabildim mi?

ah be güzel arkadaşım,

tepkimiz hep bu karadüzene değilmi ezbercilikten başka konuyla iştigal olmayan yaptım oldu bittilerle yönetilmiyormuyuz camia olarak biz biçare oturduğumuz yerden  ilimden fenden uzak akademik  kriteri olmayan kararlara legal avcı olarak isyan reddesine gelsede uymuyormuyuz.

avı ve avcılığı gerçekten bu işe gönül vermiş karşılıksız mesai harcayacak AVCILIĞI AVCILAR YÖNETMELİ  demiyormuyuz yıllardır,..

ama o toplum bilinci ve avcılarda birlik beraberlik tek yumruk olmak yok malesefki iş böyleyken meralar sıkıntılı iyi günler görüp sayınbakanlığın  ava ve avcılığa sahip çıkması temennisiyle veya küllün yetkilerin bu işi yapabilecek başka bir kuruma devredilmesi dileklerimle.

gerçekten avcı olan avcıya gönülden selam eder rastgelsin derim.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2018, 10:06:40 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN