Gönderen Konu: Akdaş 420 L 20 kalibre  (Okunma sayısı 2521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Onurhan KULA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Akdaş 420 L 20 kalibre
« : 12 Nisan 2017, 20:10:02 »
Akdaş firmasına 20 kalibre 66 cm bir süperpoze yaptırdım. Mobil şoklu şuan 5-4 numaralı şokları taktım. Acaba aranızda çulluk avında kullanan abilerim varsa sizinde önerilerinizi alabilirmiyim..
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2017, 01:16:12 Gönderen: Onurhan KULA »
1995 - İstanbul-Silivri
Setter
Fişek Koleksiyoneri..

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: Akdaş 420 L 20 kalibre
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2017, 21:41:27 »
Sabit şoklu 20 ga süperpoze ile 26-28 gr 7-8 numara keçe tapa kullanıp güzel av yapan bir tanıdığım var.
Fişekleri kendisi dolduruyor. Mke barut kullanıyor ama ölçüsünü bilmiyorum.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Onurhan KULA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2017, 01:17:14 »
Sabit şoklu 20 ga süperpoze ile 26-28 gr 7-8 numara keçe tapa kullanıp güzel av yapan bir tanıdığım var.
Fişekleri kendisi dolduruyor. Mke barut kullanıyor ama ölçüsünü bilmiyorum.
Bende çullakta kullanmak istiyorumda acaba randıman alabilirmiyim diye bir sormak istedim
1995 - İstanbul-Silivri
Setter
Fişek Koleksiyoneri..

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Sefa KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2017, 10:31:03 »
Ben Akdaş 320 SE kullanıyorum. Tüfeğim 61 cm namlu ve 5 - 5 sabit şokludur. Ben bütün bir yıl bu tüfekle bıldırcın ve çulluk avı yaptım. Hiçbir kayıbımın olmadığına inanıyorum. Sezonunda tamamen Çulluk avına endeksli avcılık yapan biri olarak ben hiç bir dez avantajını görmedim. Çok araştırmıştım, tereddütlerim vardı, ama aldıktan sonra baktımki hiç bir problem yok. Ben köpekle alakalı olmayan avlara pek silah atmıyorum. Bu şekilde fermalı avlarda da zaten üstün yetenekler gerekmiyor. Bu nedenle ben tüfeğimden çok memnunum. Kullanmaya doyamıyorum. Dengeli, haif, sağlam, inanılmaz bir taşıma kolaylığı var, cebimede 18, 20 fişek alıyorum. Bu şekilde gayet memnunum halimden. Aklınıza takılan ne olursa cevap vermeye çalışırım. Çünkü bir iki yıl önce bende hep bu cevapları aramıştım.  :) Fişek sorucak olursanız eğer, yazın 25 gr 10 no Yavaşçalar attım bıldırcın sezonunun sonuna kadar. Çok da beğenmiştim. Daha sonra çulluk avında Bornaghi 25 gr 9 ve 11 no fişekler kullandım. Bir 9, bir 11 koyup geziyordum. Bir de Fiocchi Nova Bior 25 gr 10 no denedim oda gayet iyi idi. Sonra kendim doldurdum bu fişekleri kestim ölçtüm baktım inceledim 10 ve 11 no karışık bir saçma buldum bir abimden. Tapalar ve kapsüllü kovanlar aldım. İçlerine 1,40 gram Mke barut, 26 gramda saçma koyup doldurdum. Sonucu çok hoşuma gitti. Avda da sonuç aldım. Yakın zamanda değişik ölçülerde doldurup denemek istiyorum açıkcası. Tüfeğinizden memnun kalacağınızı ve seveceğinizi düşünüyorum. Üstelik 66 cm namlu demişsiniz. Ben tüfeğimi ikinci el aldım. Şuan sıfır alsaydım eğer 66 cm namlu ve mobil şoklu alır bütün avlarda kullanmaya çalışırdım. Tercih meselesi tabi ki. Güle güle kullanın saygılar.
  • Baikal USSR ij 58
  • Huğlu GT1
  • Ata Arms Cy 12
  • Deutsch Kurzhaar - Akhisar'dan GEKAS
1987 Hendek/SAKARYA

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Onurhan KULA, Emrah AKDENİZ, Veli YILDIRIM

Çevrimdışı Onurhan KULA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2017, 11:06:06 »
Ben Akdaş 320 SE kullanıyorum. Tüfeğim 61 cm namlu ve 5 - 5 sabit şokludur. Ben bütün bir yıl bu tüfekle bıldırcın ve çulluk avı yaptım. Hiçbir kayıbımın olmadığına inanıyorum. Sezonunda tamamen Çulluk avına endeksli avcılık yapan biri olarak ben hiç bir dez avantajını görmedim. Çok araştırmıştım, tereddütlerim vardı, ama aldıktan sonra baktımki hiç bir problem yok. Ben köpekle alakalı olmayan avlara pek silah atmıyorum. Bu şekilde fermalı avlarda da zaten üstün yetenekler gerekmiyor. Bu nedenle ben tüfeğimden çok memnunum. Kullanmaya doyamıyorum. Dengeli, haif, sağlam, inanılmaz bir taşıma kolaylığı var, cebimede 18, 20 fişek alıyorum. Bu şekilde gayet memnunum halimden. Aklınıza takılan ne olursa cevap vermeye çalışırım. Çünkü bir iki yıl önce bende hep bu cevapları aramıştım.  :) Fişek sorucak olursanız eğer, yazın 25 gr 10 no Yavaşçalar attım bıldırcın sezonunun sonuna kadar. Çok da beğenmiştim. Daha sonra çulluk avında Bornaghi 25 gr 9 ve 11 no fişekler kullandım. Bir 9, bir 11 koyup geziyordum. Bir de Fiocchi Nova Bior 25 gr 10 no denedim oda gayet iyi idi. Sonra kendim doldurdum bu fişekleri kestim ölçtüm baktım inceledim 10 ve 11 no karışık bir saçma buldum bir abimden. Tapalar ve kapsüllü kovanlar aldım. İçlerine 1,40 gram Mke barut, 26 gramda saçma koyup doldurdum. Sonucu çok hoşuma gitti. Avda da sonuç aldım. Yakın zamanda değişik ölçülerde doldurup denemek istiyorum açıkcası. Tüfeğinizden memnun kalacağınızı ve seveceğinizi düşünüyorum. Üstelik 66 cm namlu demişsiniz. Ben tüfeğimi ikinci el aldım. Şuan sıfır alsaydım eğer 66 cm namlu ve mobil şoklu alır bütün avlarda kullanmaya çalışırdım. Tercih meselesi tabi ki. Güle güle kullanın saygılar.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2017, 11:08:05 Gönderen: Onurhan KULA »
1995 - İstanbul-Silivri
Setter
Fişek Koleksiyoneri..

Çevrimdışı Onurhan KULA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2017, 11:08:42 »
Sefa abi çok teşekkür ederim bana zaman ayırıp bu bilgileri verdiğin için. Bende fiocchi nova bior 25 gr ve sellier bellot keçe tapa olan fişekleri aldım bu fişeklerle randıman alıcağımı düşünüyorum ondan bi şüphem yokta sadece tüfeğin namlu boyu beni biraz endişelendirdi 66 cm çullukta ne kadar grupman sağlar nasıl olur bilmiyorum bu sezon deneyip görücez inşallah..
1995 - İstanbul-Silivri
Setter
Fişek Koleksiyoneri..

Çevrimdışı Sefa KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 13 Nisan 2017, 11:33:25 »
Kardeşim dedim ya benimde hep bunlar kafama takılıyordu. Kendim yaşayarak öğrendim. Bak sana şöyle bir şey daha söyleyim. Ben B&P dispersante fişek de aldım mesela. Ama yaptığım testlerde bazen grupman okadar dağınık geldiki bir de dispersante atıpta daha da dağılmasını istemedim. Mesela bir şey daha bana çok dağınık geldiği için ben genelde power tapa fişekleri kullanmayı tercih ettim. Sen de dene bir bak, eğer yeterli görürsen bior tapa kullan, ama biraz daha uzağa atacağın zaman sen de power tapa kullanmak isteyebilirsin. Fişekleri denediğin zaman ne demek istediğimi daha iyi anlıyacağına inanıyorum. İnşallah güzel günlerde güzel avlar yaparsın. Saygılar.  :)
  • Baikal USSR ij 58
  • Huğlu GT1
  • Ata Arms Cy 12
  • Deutsch Kurzhaar - Akhisar'dan GEKAS
1987 Hendek/SAKARYA

Çevrimdışı Onurhan KULA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 13 Nisan 2017, 12:15:57 »
Kardeşim dedim ya benimde hep bunlar kafama takılıyordu. Kendim yaşayarak öğrendim. Bak sana şöyle bir şey daha söyleyim. Ben B&P dispersante fişek de aldım mesela. Ama yaptığım testlerde bazen grupman okadar dağınık geldiki bir de dispersante atıpta daha da dağılmasını istemedim. Mesela bir şey daha bana çok dağınık geldiği için ben genelde power tapa fişekleri kullanmayı tercih ettim. Sen de dene bir bak, eğer yeterli görürsen bior tapa kullan, ama biraz daha uzağa atacağın zaman sen de power tapa kullanmak isteyebilirsin. Fişekleri denediğin zaman ne demek istediğimi daha iyi anlıyacağına inanıyorum. İnşallah güzel günlerde güzel avlar yaparsın. Saygılar.  :)
İnşallah abi 😊 Bakalım bende değik marka değişik tapa fişekleri deniycem tabiki artık hangisinden randıman alırsam onu kullanırım
1995 - İstanbul-Silivri
Setter
Fişek Koleksiyoneri..

The following users thanked this post: Sefa KOYUNCU