Gönderen Konu: HUĞLUMU YOKSA YILDIZ ÇİFTE KIRMA MI ?  (Okunma sayısı 21226 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emre SALDIROĞLU

• *
  • AVCI
HUĞLUMU YOKSA YILDIZ ÇİFTE KIRMA MI ?
« : 19 Aralık 2016, 14:39:59 »
Merhaba, yaklaşık 3 senedir süperpoze huğlu 76 cm kullanıyorum. Artık çifte kırma almak istiyorum. Fakat kararsız kaldım. Aradığım özellikler. Eski düzen çalışması yani çift tetik ve  ejektörsüz olması. İki modelde netlik kazandım. Huğlu 202 b ve yıldız elegant a3 sizce hangisini tercih etmeliyim ? Genellikle uçar avı ve tahtalı güvercin tarzı ava gidiyorum. Bu iki tüfek arasında kararsız kaldım. Max bütçem 1500 ile 2000tl arası. Son olarak ingiliz dipçik olmasının bana ne gibi zararı olur? Sizlerin tecrübe ve fikirleri benim için çok önemli hepinize şimdiden teşekkür ediyorum iyi günler.
  • huğlu süperpoze 76cm çift tetik
  • yıldız elegant a3-m 71cm çift tetik
  • yıldız spz me steel 76cm tek tetik
Denizli
Sağlıcakla kalın....

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: HUĞLUMU YOKSA YILDIZ ÇİFTE KIRMA MI ?
« Yanıtla #1 : 19 Aralık 2016, 14:52:01 »
Emre Bey hoş geldiniz.

Diğer konuyu mükerrer olduğu için kaldırdık.

Her iki markayı da kullanan çok sayıda üyemiz var, yorumlarını paylaşacaklardır.

İngiliz kundağın hiç bir dezavantajı olmaz. Çift tetik kullanımında ekstra avantajlıdır (elin ufak da olsa ileri geri rahat hareket etmesine imkan tanır) Zaten klasik çifteye en çok yakışan da İngiliz kundaktır. Ayrıca,  tabanca kabzeli kundaklara göre çok az bir miktar da olsa daha hafif olur.

İngiltere'de tüfekler; klasik çifteyse çift tetik ve İngiliz kundak, Üst/Alt namlulu modelse , tek tetik ve tabanca kabzeli kundak olarak üretilir (genellikle) . Yani yakışanı da bu bence.

Bir de merak ettim, neden ejektörsüz istiyorsunuz tüfeği?
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emre SALDIROĞLU

• *
  • AVCI
« Yanıtla #2 : 19 Aralık 2016, 15:09:08 »
Merhaba konuları farklı yerde paylaşma sebebim farklı bakış açılarıydı. Ben biraz eski kafalıyım ne kadar eski mekanik benim için o kadar iyi. Ve birazda görsellik hoşuma gidiyor bu yüzden ingiliz dipçiğide sorma gereği duydum. İki marka arasında kararsız kaldım. Tecrübe önerileriniz benim için çok önemli bir kere satın alacağım çünkü...
Saygılarımla
Denizli
Sağlıcakla kalın....

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 19 Aralık 2016, 15:17:26 »
Emre  bey şahsi düşüncem huglu 202 b den yanadir  Namlu  seçimi size kalmış  söyle 80 ve 90 yıllarına ait temiz  sabit şok boşluğu sıkıntısı  olmayan  yanaklı dipcikli bi tüfek   bulursanız  kaçırmayın derim  yazın 28 3o gr kisın 32 gr yeterlidir marka çokta önemli deil  çift  tetikli ejektorsuz olması  sizden sonra çocuklarınıza  sonrada torununuza kalabilir iyi bakim yapılirsa
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2016, 15:19:35 »
Emre bey öncelikle Hoş geldiniz.İki adet Huğlu tüfeğimiz var.Çok memnunuz.

10 kusür senedir tık demedi.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #5 : 19 Aralık 2016, 15:21:37 »
Çiftelerde ejektörün geçmişi 100 yıldan fazladır. Dünyanın en eski tüfek mekaniklerinden biri olarak kabul edebilirsiniz :) Ejektör modern tüfeklerle icat edilen bir şey değil yani, eski, çoooookk eski. O yüzden bence ejektörü (en azından klasik değil diye) kriterlerinizin arasından çıkarmayın. Çünkü klasiktir. Mesela Southgate tipi veya Baker tipi ya da ne bileyim  Westley Richards tipi ejektörlerin yaşları, saydığınız iki firmamızdan dahi eskidir.

Yine de siz bilirsiniz :) Gönlünüze göre bir tüfek olur inşallah...

Merhaba konuları farklı yerde paylaşma sebebim farklı bakış açılarıydı. Ben biraz eski kafalıyım ne kadar eski mekanik benim için o kadar iyi. Ve birazda görsellik hoşuma gidiyor bu yüzden ingiliz dipçiğide sorma gereği duydum. İki marka arasında kararsız kaldım. Tecrübe önerileriniz benim için çok önemli bir kere satın alacağım çünkü...
Saygılarımla
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı S.Cevat CAN

• *
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2016, 16:47:22 »
 Değerli forumdaşlar. Yan çiftelerde el dolumu kağıt fişeklerle efektör sistemlerinin sıkıntı verme durumuyla alakalı tecrübesi olan var mıdır?
Dokuzlar 12 ga poze-Akkar 12 gaChurchill 205 poze
Armsan eos 36 ga tek kırma-Armsan 12 ga Rs a1
Benelli m2 12 ga
Mauser M03 8x57cal.
S.Cevat CAN 1982 İSTANBUL

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #7 : 19 Aralık 2016, 17:03:12 »
Yıldız elegant modelini hiç görmedim hakkında konuşsam hata etmiş olurum, ama 202 b modeli çok güzel tüfek, alacaksanız tavsiye ederim..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 19 Aralık 2016, 17:25:56 »
202 b hakkı yenecek çifte değildir. Çok güzel ama yıldıza göre biraz ağır.
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 19 Aralık 2016, 21:09:14 »
emre bey iyi akşamlar huğlu 202b kullanıcısı olarak kullandığım fişek ve tüfek kombinasyonunda tercihim huğlu diyorum normal şartlarda canlı düşen avım hiç olmadı  yıldız kullanmadım grupmanı nı çok övüyorlar doğrudurda fakat hafifliğinden dolayı şahlanma olur diyorlar huğludan çok memnun kaldım ve 6 ay sonra çift tetik tam çakmak 201 a modelini aldım yedekledim eski üretim yandan pimli beyaz kuşlu 1650 tl ye almıştım 1 ay sonra 2300 olunca maddi açıdan da iyi ki almışım dedim  :) huğludan vazgeçemedim hatta en son aldığım daha kutusunda yağlı hiç kullanmadım duruyor karar sizin iyi akşamlar... :)
  • Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

The following users thanked this post: Selim UYGUN

• *
  • AVCI
« Yanıtla #10 : 19 Aralık 2016, 22:37:06 »
emre bey iyi akşamlar huğlu 202b kullanıcısı olarak kullandığım fişek ve tüfek kombinasyonunda tercihim huğlu diyorum normal şartlarda canlı düşen avım hiç olmadı  yıldız kullanmadım grupmanı nı çok övüyorlar doğrudurda fakat hafifliğinden dolayı şahlanma olur diyorlar huğludan çok memnun kaldım ve 6 ay sonra çift tetik tam çakmak 201 a modelini aldım yedekledim eski üretim yandan pimli beyaz kuşlu 1650 tl ye almıştım 1 ay sonra 2300 olunca maddi açıdan da iyi ki almışım dedim  :) huğludan vazgeçemedim hatta en son aldığım daha kutusunda yağlı hiç kullanmadım duruyor karar sizin iyi akşamlar... :)
Tercihim açısından güzel bir yorum oldu. Size teşekkür ediyorum. Bir sorum olacak 202 b niz namlusu kaç cm ? Çukur bantmı yoksa yüksekmi ? Ve son olarak hangi sıkıyı kullanıyorsunuz genelde kaç gr. Vaktinizi alıyorum tekrar teşekkürler
Denizli
Sağlıcakla kalın....

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 19 Aralık 2016, 23:09:41 »
Tercihim açısından güzel bir yorum oldu. Size teşekkür ediyorum. Bir sorum olacak 202 b niz namlusu kaç cm ? Çukur bantmı yoksa yüksekmi ? Ve son olarak hangi sıkıyı kullanıyorsunuz genelde kaç gr. Vaktinizi alıyorum tekrar teşekkürler

böyle bir soru geleceğini bekliyordum  :) cvb  ama kısa ve net kesinlikle yüksek bant düşük bant alarak tüfeği kullanamayıp satmak gibi bir hata yapmayın otomatik ve poze kullandıysanz yani almayı düşündüğünüz çifte ilk tüfeğiniz değilse yüksek bant almak menfattinize alacaktır emre bey çünkü otomatik ve pozedeki gibi yüksek bantta iki namlu arasında doğru orantılı bir bant geçiyor mantık poze ve otomatik gibi tek fark yanyana duran iki namlu mesela çifte almadan önce sarsılmaz çift tetik süper poze kullanıyordum çifteye geçtim hiç zorlanmadım yüksek bant ile  bu arada her iki çifteminde namlusu 71 cm ve bu namlu boyunu öneriyorum waterfowl  su kuşu avlarında daha verimli olacağını düşünüyorum saygılar iyi akşamlar :)
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2016, 23:18:18 Gönderen: İsmail BİLİR »
  • Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 19 Aralık 2016, 23:16:48 »
bu arada çevremdekiler inanmıyor hatta dalga geçtiğimi düşünüyorlar hava  2   3 dereceye kadar 30 gr yeterli oluyor 0 ve altında ise 32 gr kesiyor eksi  derece olup ta donlu karlı havalarda max 33 gr  fazlası nı koyma bnce hatta markada vereyim en sert sıkım rc s4 33 gr spesiyal normal kullandığım fişekler ise sadece bıldırcın avında 24 gr ve 28 gr yaf  diğer ördek keklik tahtalı avında 30 gr  rc   bp  ve 30.5 gr mirage 32 gr mdada üç marka bp rc  mirage ve bu yıl yeni aldığım sellier bellot  yaşadığım yer ayvalık ılıman akdeniz iklimi hakim yaşadığız bölgedeki hava koşulları bu yazdıklarımı arttırır yada azaltır buna göre tercih yaparsınız emre bey iyi akşamlar  :)
  • Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

The following users thanked this post: M.Emin OLGAÇ

• *
  • AVCI
« Yanıtla #13 : 19 Aralık 2016, 23:30:59 »
bu arada çevremdekiler inanmıyor hatta dalga geçtiğimi düşünüyorlar hava  2   3 dereceye kadar 30 gr yeterli oluyor 0 ve altında ise 32 gr kesiyor eksi  derece olup ta donlu karlı havalarda max 33 gr  fazlası nı koyma bnce hatta markada vereyim en sert sıkım rc s4 33 gr spesiyal normal kullandığım fişekler ise sadece bıldırcın avında 24 gr ve 28 gr yaf  diğer ördek keklik tahtalı avında 30 gr  rc   bp  ve 30.5 gr mirage 32 gr mdada üç marka bp rc  mirage ve bu yıl yeni aldığım sellier bellot  yaşadığım yer ayvalık ılıman akdeniz iklimi hakim yaşadığız bölgedeki hava koşulları bu yazdıklarımı arttırır yada azaltır buna göre tercih yaparsınız emre bey iyi akşamlar  :)
Kafamda netleşti :) son olarak 202b yi ne kadara ve kaç yılında satın aldınız eğer özel değilse... ve standartmıydı yoksa huğludan dipçik yada gravür konusunda isteğiniz oldumu ?  :) :)
Denizli
Sağlıcakla kalın....

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 20 Aralık 2016, 00:00:11 »
Kafamda netleşti :) son olarak 202b yi ne kadara ve kaç yılında satın aldınız eğer özel değilse... ve standartmıydı yoksa huğludan dipçik yada gravür konusunda isteğiniz oldumu ?  :) :)
ne demek emre bey  :) huğlu 202b yi 2014 yılında  aralık ayında 1150 tl ye aldım ama alırken bnm tüfek 2012 üretimi idi yani  2 yıl beklemiş stokta 2015 yılının haziran ayında ise 2014 model  201 A  tam çakmak çift tetik  beyaz kuşlu modelini 1650 tl ye aldım ... aldığım her iki tüfekte standart üretim ekstra bişi yaptırmadım dipçik ,gravür vs.
  • Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

Çevrimdışı Hasan BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 20 Aralık 2016, 00:46:46 »
İlacınız eski yapım Huğlu çifte.Az kullanlmş daha çok duvarda asılı kalmış bir çifte.
Huğlu üst üste tüfeğiniz zaten var.Bence Yıldız yada Akkar çiftelere bakın.Hafif yeni nesil tüfekler.Karar sizin.
1982 Konya

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #16 : 20 Aralık 2016, 02:04:12 »

Aynen katılıyorum.
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

The following users thanked this post: İsmail BİLİR

Çevrimdışı Emrah TUNCA 57

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #17 : 20 Aralık 2016, 08:46:36 »
İlacınız eski yapım Huğlu çifte.Az kullanlmş daha çok duvarda asılı kalmış bir çifte.
Huğlu üst üste tüfeğiniz zaten var.Bence Yıldız yada Akkar çiftelere bakın.Hafif yeni nesil tüfekler.Karar sizin.
+1
  • Armsan A612W Yarı Otomatik
  • Setter-Paşa
1994/SİNOP

• *
  • AVCI
« Yanıtla #18 : 20 Aralık 2016, 09:59:50 »
ne demek emre bey  :) huğlu 202b yi 2014 yılında  aralık ayında 1150 tl ye aldım ama alırken bnm tüfek 2012 üretimi idi yani  2 yıl beklemiş stokta 2015 yılının haziran ayında ise 2014 model  201 A  tam çakmak çift tetik  beyaz kuşlu modelini 1650 tl ye aldım ... aldığım her iki tüfekte standart üretim ekstra bişi yaptırmadım dipçik ,gravür vs.

Dün konuştuğum av bayi 1600 tl gibi bir fiyat çıkardı. Fakat silah kaç yılının üretimi bilmiyorum. Eğer okeylersem adam huğluyla irtibata geçip kaz göğsü dipçik ve gravüründe biraz oynama isteyecek kaç güne gelir bilgi yok en geç 2 ay gibi konuştu. Sizce 1600 iyimi ? Gravür fiyata dahil değil
Denizli
Sağlıcakla kalın....

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #19 : 20 Aralık 2016, 10:44:50 »
bildiğim kadarıyla çift tetik sistemi yıldızda yok. ben 2012 yılından beri yıldız çifte kullanıyorum. tavsiye de ederim. işçilik ve malzeme kalitesi iyidir. mekanik arıza ile hiç karşılaşmadım, daha önce de süper pozesini kullandım. onda da sorun yoktu. huğlu çifte hiç kullanmadım, o sebeple yorum yapamam.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #20 : 20 Aralık 2016, 11:13:11 »
Yıldız çiftede çift tetik mevcuttur.
Çift tetiğe alışamadığımdan kullanmadım. 20 fişek atıldı sadece. Sıfırdan Farksızdır.

« Son Düzenleme: 20 Aralık 2016, 11:16:07 Gönderen: Kamer ORHAN »
1986 - Ankara

• *
  • AVCI
« Yanıtla #21 : 20 Aralık 2016, 11:18:12 »
bildiğim kadarıyla çift tetik sistemi yıldızda yok. ben 2012 yılından beri yıldız çifte kullanıyorum. tavsiye de ederim. işçilik ve malzeme kalitesi iyidir. mekanik arıza ile hiç karşılaşmadım, daha önce de süper pozesini kullandım. onda da sorun yoktu. huğlu çifte hiç kullanmadım, o sebeple yorum yapamam.
A3 çift tetik 2 modeli daha var a3ün onlarda tek tetik ve ejektörlü ejektörsüz olarak ayrılıyorlar
Denizli
Sağlıcakla kalın....

• *
  • AVCI
« Yanıtla #22 : 20 Aralık 2016, 11:19:34 »
Yıldız çiftede çift tetik mevcuttur.
Çift tetiğe alışamadığımdan kullanmadım. 20 fişek atıldı sadece. Sıfırdan Farksızdır.
Ne kadar düşünüyorsunuz?
Denizli
Sağlıcakla kalın....

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #23 : 20 Aralık 2016, 11:21:16 »
http://yildizsilahpazarlama.com/index.php?icerik1/146/   sıfır fiyatı 1750 TL .  1500 TL ye verebilirim sıfırdan farkı yok sadece 20 atış yapıldı.
1986 - Ankara

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 20 Aralık 2016, 22:52:06 »
Aynen katılıyorum.
kesinlikle emin bey eskiden sarsılmaz champion süper poze kullanıyordum 34 gr, 36 gr falan sonra gördüm ki istersen 50 gr at düşürdüğün mesafeden 32 gr ölüsünü düşürüyor o zaman anladım yüksek gramajın bnm tüfek için çok espirsi olmadığını  bnm şahsi görüşüm kırma tüfeklerde  genelde 32 gr geçme çok ekstra sert hava koşullarında 33, 34 gr fazlasını asla fişek dolabına koyma yüksek gramaj takıntın var ise zaten 34 gr sonra al bir otomatik normal şartlarda 40 gr at kaldırır ama kırma tüfekler hiç gerek yok bu bnm şahsii düşüncem teşekkür ediyorum iyi akşamlar rastgele :)
  • Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

The following users thanked this post: Selim UYGUN