Gönderen Konu: Kundak Ölçüleri Hakkında (Kafam Karıştı)  (Okunma sayısı 10837 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• *
Kundak Ölçüleri Hakkında (Kafam Karıştı)
« : 30 Mart 2015, 11:26:27 »
Hafta sonu Mersin - Erdemli Poligonunda atışlar nedeniyle gelen kundak ustalarından birine ölçü aldırdım bir arkadaşla.
Benim Ölçüm Buymuş;

Arkadaşın Ölçüsü de bu;

Yalnız şöyle bir durum var, arkadaşım kendi tüfeklerinde arpacığı net görürken, ben o tüfeklerde direk kubuzun üstünü görüyorum arpacık ortalarda olmuyor bile :)

Benim ölçülerde düşüklük 4-6, arkadaşın ölçülerinde 3,7-6. Bu ölçülere göre arkadaşın tüfeklerinde kundakların daha dik olması gerekmiyor mu? Yani benim 3,7-6 ölçülerindeki tüfekle bant görmem gerekmiyor mu?
Sorun bende mi alınan ölçülerde mi? :)

Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• *
Ynt: Kundak Ölçüleri Hakkında (Kafam Karıştı)
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2015, 11:28:30 »
Bu arada mevcut tüfeğimin tetik çekme mesafesi 35 cm. Bu ölçülere göre 36,5 olması lazım. Ben tüfeği omuzladığımda direk arpacığı görüyorum. Kısa tetik çekme mesafesinin bir zararı olur mu? Kundağı taban lastiği ile uzatsam 36,5 cm'ye bir fayda ya da zararı olur mu?
Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• *
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2015, 12:27:14 »
Anlattığınız ölçülere göre arkadaşınızın dipçik tepe düşüklüğü 3,7 ve size göre daha dik onu omuzladığınızda arpacığı göremiyorsanız hala size kundak düşük geliyordur ve 57'ye 37 gibi bir ölçüye getirmeniz gerekir.Alınan ölçüde sıkıntı olabilir.Fakat Tetik çekme mesafesi de etkili çünkü kundak tabandan tetiğe doğru çok hafif bir eğime sahip, elmacık kemiğinizi daha öne koyarsanız otomatik olarak ölçü değişir. Bütün ölçülerin size uygun olması gerekir.Tüfeği omuzlayın ya da dipçik tabanını dirsek içine koyun kolunuzu tetiğe doğru uzatın, elinizi tetiğe koyun ama işaret parmağınızı açın, açıkken parmağınızın kabaca 3'te 1'i kadarı tetiği geçiyorsa ve eliniz tetiğe rahat gidiyorsa sıkıntı yoktur.Bunun yanında size uygun olduğunu düşündüğünüz ölçülerle arpacığı göremiyorsanız o ölçü yanlıştır ve av vuramazsınız. Ben yaşadım :)
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 30 Mart 2015, 18:40:26 »
Bende Bursa fuarında ölçtürmüştüm,dipçik sonu düşüklüğü 57 mm denildi,aldığım tüfekle bu ölçüde kaçırmalarım artmıştı..Kırşehirde bir ustaya ölçtürdüm..63 mm dedi..Aldığım Akdaşı bu ölçüde ayarlattım ve nefis sonuçlar.tabi diğer ölçülerimde değişikmiş.sağ ayar ve tepe noktası gibi...selamlar
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #4 : 31 Mart 2015, 17:28:21 »
Aman bu ölçüleri aldırdığın kıyafet neyse onunla ava gidicen, avda bu ölçüler alındığı zaman ki kıyafetlerden başka kıyafet giyersen omuz bölgesinde ki kıyafet kalınlığı değişirse ölçü değişir! ölçü değişirse vuramazsın.

Birde kilo alırsan , kilo verirsen vucut ölçülerin değişirse yine vuramazsın.

• Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Okan YILMAZ

• *
  • Domuz takla attımı o iş bitmiştir..
« Yanıtla #5 : 31 Mart 2015, 17:47:30 »
Rakamlara bukadar önem vermeyin ne ölçüymüş arkadaş efsane avcılar tüfek alırken tüfek atarken santim santim mi hesaplıyordu sanki. Av arkadaşımın boyu 1,65-1,70 arası benim boyum 1,81 onun tüfeğiyle de takır takır vuruyorum kendi tüfeğimlede nerden baksan 5-6 cm kol farkı var aramızda. Takılmayın rakamlara bukadar.
  • 104-A Mallard 71
  • Ata Arms Sp Nikel 71
  • Baikal IJ 58 MA
  • Winchester Sx4
BABAM'dan miras bana bu sevda!

1993/Isparta

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 31 Mart 2015, 17:53:54 »
Arkadaslar benzer durumları defalarca yaşamış biriyim

bu konu cok uzun ve derin fakat kısaca yazıcam

Kundak kesimleri kabze uzunluğu kisaligi pich ayari kundak kisaligi gibi ana faktörler basta olmak üzere

Tüfeği doğru omuzlama yüzünü dogru yere koyma kaynak vede kişi atisina uygun avans herseyi değiştirir

Bu sebepten dolayı nacizane tavsiyem randiman alinan kundagin net ölçüleri ni iyi bir ustaya cikartmak.......
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Meriç EGE

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #7 : 31 Mart 2015, 17:55:50 »
Bu şekilde karşılaştırma yapmak zor.

Anladığım kadarıyla, arkadaşınızın sahip olduğu tüfekler var ve gittiğiniz ustanın ölçü aldığı try-gun gibi bir tüfek var. Arkadaşlarınızın tüfekleriyle, ustanın ölçü aldığı tüfeğin yapısı, pitch açısı , kubuz yapısı bile farklı olabilir ve bu şekilde karşılaştırmak yanılgıya düşürüyor olabilir. Yukarıda paylaştığınız ölçülerde, pitch açısından hiç bahsedilmemiş mesela... Usta, bunu "yaklaşık olarak" öngörüp yapıyor olabilir. 

Ayrıca her firmanın try-gun tüfeği de aynı olmayabiliyor. Kubuz yapısı ve tasarımı da işin içinde.

Gun-fitting denilen, tüfeğin sahibine uyumu konusu aslında kundağın yukarıda görülen ölçüleriyle de bitmiyor ama tüfeğin size uyduktan sonra ölçülerini milimetrik olarak kafaya takmanın faydası şu olabiliyor: kaçan her avdan ya da mankeden sonra, kusuru kundağa atabiliyorsunuz :D Bu güzel oluyor açıkçası... Ah DAC ölçüsü 2mm daha yüksek olaydı... vs.. . gibi :)

Bizde pek hesaba katılmayan ama normalde Gun-fitting denilen olayın parçalarından biri de namlu boyudur. Kişinin boyu ve cüssesine göre değiştirilebilecek , daha uzun ya da daha kısa seçilmesi gereken durumlar da olabiliyor.

El kundağından tutuş yeri de Gun-fitting'in bir parçasıdır, doğru tutulmayan el kundağı da başarılı atış yapmanıza engel olabilecek konulardan bir tanesi. El kundağını olması gerektiğinden ileride tutarsanız ya da bunu alışkanlık edindiyseniz, sizin için uygun olan kundak size uzun gelir, aynı şekilde el kundağını olması gerektiğinden geride tutarsanız, size uygun olabilecek kundak size kısa gelir :)

Yani , namlu boyu, el kundağı tutuş yeri , pitch açıları, yüzünüzü kundağa dayadığınız nokta (mount point) , kubuz tasarımı gibi değişkenleri de var bu işin ama "ben ölçü falan bilmem, tüfeği yüzlerim uyduysa uymuştur, uymadıysa uymamıştır" deyip de  milli seviyeye yükselecek kadar başarılı olimpik atıcılar da tanıyorum :)

Tüfek size uyduysa ya da uyuyorsa, tüfeği yüzlediğinizde sol kol ve eliniz, sağ kol eliniz ile boyun kaslarınız rahat bir şekilde kasılmadan dururken, baktığınız yeri vurabiliyorsanız, ölçülerin detayına çok girmeye de gerek yok diye düşünüyorum :)
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emin VURAL, Meriç EGE

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 31 Mart 2015, 17:56:38 »
Bu arada arkadaşınızın kundagi sizinkinden daha uzun daha düşük gelmesi çok doğal. ..

The following users thanked this post: Meriç EGE

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 31 Mart 2015, 18:02:06 »
İbrahim bey Ustamiz Av tipi kundakları 94 95 derece trap icinse 90 91 drrece yapmaktadır bu yüzden pich ölçülerini yazmadi sanirim.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• *
« Yanıtla #10 : 01 Nisan 2015, 09:11:52 »
Aman bu ölçüleri aldırdığın kıyafet neyse onunla ava gidicen, avda bu ölçüler alındığı zaman ki kıyafetlerden başka kıyafet giyersen omuz bölgesinde ki kıyafet kalınlığı değişirse ölçü değişir! ölçü değişirse vuramazsın.
Birde kilo alırsan , kilo verirsen vucut ölçülerin değişirse yine vuramazsın.
Merak etmeyin, ava gittiğim kıyafetlerle ölçü aldırdım, başka kıyafetle de gitmem ava. Birde kolay kolay kilo almam, bu yaştan sonra da kolum ve ya boyum uzamaz merak etmeyin. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Rakamlara bukadar önem vermeyin ne ölçüymüş arkadaş efsane avcılar tüfek alırken tüfek atarken santim santim mi hesaplıyordu sanki. Av arkadaşımın boyu 1,65-1,70 arası benim boyum 1,81 onun tüfeğiyle de takır takır vuruyorum kendi tüfeğimlede nerden baksan 5-6 cm kol farkı var aramızda. Takılmayın rakamlara bukadar.
Canım kardeşim senin tüfeğinin kundağı kırılır ve ya yeni bir kundak yaptırmak istersen rakamlara takılmazsın. Ustaya dersin ben Efsane Avcıyım tak bir kundak gönder, ölçülere takılma diye.
Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• *
« Yanıtla #11 : 01 Nisan 2015, 09:23:32 »
Bu şekilde karşılaştırma yapmak zor.

Anladığım kadarıyla, arkadaşınızın sahip olduğu tüfekler var ve gittiğiniz ustanın ölçü aldığı try-gun gibi bir tüfek var. Arkadaşlarınızın tüfekleriyle, ustanın ölçü aldığı tüfeğin yapısı, pitch açısı , kubuz yapısı bile farklı olabilir ve bu şekilde karşılaştırmak yanılgıya düşürüyor olabilir. Yukarıda paylaştığınız ölçülerde, pitch açısından hiç bahsedilmemiş mesela... Usta, bunu "yaklaşık olarak" öngörüp yapıyor olabilir. 

Ayrıca her firmanın try-gun tüfeği de aynı olmayabiliyor. Kubuz yapısı ve tasarımı da işin içinde.

Gun-fitting denilen, tüfeğin sahibine uyumu konusu aslında kundağın yukarıda görülen ölçüleriyle de bitmiyor ama tüfeğin size uyduktan sonra ölçülerini milimetrik olarak kafaya takmanın faydası şu olabiliyor: kaçan her avdan ya da mankeden sonra, kusuru kundağa atabiliyorsunuz :D Bu güzel oluyor açıkçası... Ah DAC ölçüsü 2mm daha yüksek olaydı... vs.. . gibi :)

Bizde pek hesaba katılmayan ama normalde Gun-fitting denilen olayın parçalarından biri de namlu boyudur. Kişinin boyu ve cüssesine göre değiştirilebilecek , daha uzun ya da daha kısa seçilmesi gereken durumlar da olabiliyor.

El kundağından tutuş yeri de Gun-fitting'in bir parçasıdır, doğru tutulmayan el kundağı da başarılı atış yapmanıza engel olabilecek konulardan bir tanesi. El kundağını olması gerektiğinden ileride tutarsanız ya da bunu alışkanlık edindiyseniz, sizin için uygun olan kundak size uzun gelir, aynı şekilde el kundağını olması gerektiğinden geride tutarsanız, size uygun olabilecek kundak size kısa gelir :)

Yani , namlu boyu, el kundağı tutuş yeri , pitch açıları, yüzünüzü kundağa dayadığınız nokta (mount point) , kubuz tasarımı gibi değişkenleri de var bu işin ama "ben ölçü falan bilmem, tüfeği yüzlerim uyduysa uymuştur, uymadıysa uymamıştır" deyip de  milli seviyeye yükselecek kadar başarılı olimpik atıcılar da tanıyorum :)

Tüfek size uyduysa ya da uyuyorsa, tüfeği yüzlediğinizde sol kol ve eliniz, sağ kol eliniz ile boyun kaslarınız rahat bir şekilde kasılmadan dururken, baktığınız yeri vurabiliyorsanız, ölçülerin detayına çok girmeye de gerek yok diye düşünüyorum :)

Üstadım aldığım çift tetik SXS çifteye (Beretta 425) İngiliz tipi kundak yaptırmak istiyorum, o yüzden bir ölçü aldırayım dedim.
Tüfeği daha yeni aldım ve deneme atışı bile yapma şansım olmadı daha. Ama tüfeğin kundağı bana kısa gibi, gerçi gözleri kapatıp tüfeği omuzladığımda net olarak arpacığı görüyorum. Neyse bi araziye gidip deneme atışları yapmak farz oldu. Sıkıntı yok ise, tüfeğin üzerindeki kundağın ölçülerinde yaptıracağım İngiliz kundağı.
Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #12 : 01 Nisan 2015, 11:45:54 »
Ersin kardeşim umarım kırmamışımdır.

Biz avcılara sattıkları tüfeklerdeki hataların üstünü örtmek için bizlerin kafasını kundak ölçüsü
diye !! diye !! karıştırmaya çalışan tüfek firmalarımız ve bayilerimiz var...

Sen tüfeğin ölçülerinin sana uygun olup olmamasından önce namlu veya namlularda ki şokları çıkararak Tüfeği bir yere destekleyip aynı yivli tüfekle nişan alır gibi tek gözle nişan alıp tek kurşun at (hangi kurşunun daha düz gittiği avcılar arasında konuşuluyorsa o kurşundan kullan) her iki atıştan sonra harbi ile tel çekip temizle  ( kurşunun kalitesine göre değişir ama namlu içine kurşun sıvama yaptığı için kurşun hedeften sapıyor;  yani namlunun temizlenmesi gerekiyor)  kendi kendini yönlendirmemek için her atıştan sonra hedefe bakma ve hedef uzak olsun. (Ben 35 adım ve 50 adım diye iki ayrı mesafe deniyorum .) hep aynı noktaya nişan alarak ateş et 6 dan fazla olsun ( neden 6 diye sorma denemelerimde daha az rakamlarda randıman alamadım.).

Sonra bak ki attığın yere kurşunlar gidiyor mu gitmiyor mu değerlendir. 
Eğer nişan aldığın yere kurşunlar gidiyorsa ( tabi askerdeki gibi tek bir kurşun deliği arama ! kurşunların değdiği yerdeki yoğunluğa bakarak değerlendireceksin attığın yere gidip gitmediğini)

Sonra tüfeği yüzlediğinde eğer namlunun üzerinde hedefi çok rahat görüp hedefe ulaşabiliyorsan veya nişan alıp ateş ettiğinde dipçik yüzüne çarpmıyorsa kundak ölçüsü sana uygundur.

Bir de eğer çifte ile deneme yapacaksan öncelikle bir namlu deneyeceksin ve o namlunun hedefe nasıl ulaştığını değerlendireceksin sonra diğer namlu ile aynı hedef kağıdı olmayacak yeni atışlar yapıp değerlendireceksin.

Tabi yanında başkaları da olursa ve onlarda denerse sen kendini de denemiş olursun. 

Umarım bahsettiklerim yararlı olacaktır.
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

The following users thanked this post: Ersin BAHAR

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• *
« Yanıtla #13 : 01 Nisan 2015, 12:17:15 »
Ersin kardeşim umarım kırmamışımdır.

Biz avcılara sattıkları tüfeklerdeki hataların üstünü örtmek için bizlerin kafasını kundak ölçüsü
diye !! diye !! karıştırmaya çalışan tüfek firmalarımız ve bayilerimiz var...

Sen tüfeğin ölçülerinin sana uygun olup olmamasından önce namlu veya namlularda ki şokları çıkararak Tüfeği bir yere destekleyip aynı yivli tüfekle nişan alır gibi tek gözle nişan alıp tek kurşun at (hangi kurşunun daha düz gittiği avcılar arasında konuşuluyorsa o kurşundan kullan) her iki atıştan sonra harbi ile tel çekip temizle  ( kurşunun kalitesine göre değişir ama namlu içine kurşun sıvama yaptığı için kurşun hedeften sapıyor;  yani namlunun temizlenmesi gerekiyor)  kendi kendini yönlendirmemek için her atıştan sonra hedefe bakma ve hedef uzak olsun. (Ben 35 adım ve 50 adım diye iki ayrı mesafe deniyorum .) hep aynı noktaya nişan alarak ateş et 6 dan fazla olsun ( neden 6 diye sorma denemelerimde daha az rakamlarda randıman alamadım.).

Sonra bak ki attığın yere kurşunlar gidiyor mu gitmiyor mu değerlendir. 
Eğer nişan aldığın yere kurşunlar gidiyorsa ( tabi askerdeki gibi tek bir kurşun deliği arama ! kurşunların değdiği yerdeki yoğunluğa bakarak değerlendireceksin attığın yere gidip gitmediğini)

Sonra tüfeği yüzlediğinde eğer namlunun üzerinde hedefi çok rahat görüp hedefe ulaşabiliyorsan veya nişan alıp ateş ettiğinde dipçik yüzüne çarpmıyorsa kundak ölçüsü sana uygundur.

Bir de eğer çifte ile deneme yapacaksan öncelikle bir namlu deneyeceksin ve o namlunun hedefe nasıl ulaştığını değerlendireceksin sonra diğer namlu ile aynı hedef kağıdı olmayacak yeni atışlar yapıp değerlendireceksin.

Tabi yanında başkaları da olursa ve onlarda denerse sen kendini de denemiş olursun. 

Umarım bahsettiklerim yararlı olacaktır.

Ağa böyle yorum yap canımı ye. Araziye çıkıp atış yapmak farz oldu. Ben genelde yeni aldığım tüfekler de denemeyi Churchill yöntemine göre yapıyorum.

http://avlakforum.com/forum/avcilik-ve-avlanma-bilgileri-teknik-konular/churchill-yontemiyle-dipcik-ayarlama/

Bu zamana kadar kullandığım tüfeklerde herhangi bir sıkıntı yaşamadım.   
Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimdışı Semih ÖKSÜZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 01 Nisan 2015, 13:37:23 »
merhabalar Bilal ARABACI'nın paylaşım yapmış olduğu dipçik ölçüleri hakkında iki adet video ekledim.

O0
Semih ÖKSÜZ
1981 İstanbul / GİRESUN