Gönderen Konu: Mesafeleri Adımlayarak Tahmin  (Okunma sayısı 5035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Mesafeleri Adımlayarak Tahmin
« : 02 Şubat 2015, 16:04:16 »
Mesafeleri Adımlayarak Tahmin

Gün içerisinde yorgunluğumuza, yolun fiziksel şartlarına ve başka şartlara göre adım uzunluğumuz değişmektedir; bunu biliyoruz. Bunun dışında yürüyüşe başlarken ve yürüyüşlerin sonlarına doğru da adımlarımız uzayıp kısalmaktadır. Bu nedenlerle adımlama güvenilir mesafe ölçüm yöntemi değildir.

Yine de pedometre gibi adım ve mesafe ölçebilen aletlerin kullanım yönergelerinde bahsedilen bir yönteme göre ortalama bir adım uzunluğunuzu şöyle hesaplayabilirsiniz:

1. Ayakta dururken ayaklarınızın parmak ucuna bir işaret bırakın. Bu başlangıç işareti olacak.
2. Bir hizada 10 adım atın ve geldiğiniz noktada öndeki ayağınızın dibine başka bir işaret bırakın.
3. Bu iki işaret arası mesafeyi metreyle ölçün, sonucu 10'a bölün. Sonuç 1 adımınızın uzunluğudur.

isterseniz bunları değişik zamanlarda da tekrarlayın. Sonuçlar ne kadar yakın çıkıyorsa adımlayarak mesafe tahminleriniz o kadar tutarlıdır.

Not: Bir adım uzunluğunu ölçerken gerideki ayağınızla öndeki ayağınızın özdeş noktaları arasındaki mesafe dikkate alınmalıdır. Örneğin öndeki ayağınızın topuğuyla geridekinin topuğu arasını alabilirsiniz veya her ikisinin burun hizaları arası arası olabilir. Aşağıdaki resimleri inceleyin;

https://www.walkingwithattitude.com/articles/features/how-to-measure-stride-or-step-length-for-your-pedometer
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Mesafeleri Adımlayarak Tahmin
« Yanıtla #1 : 02 Şubat 2015, 16:13:48 »
Ben metre kullanmadığım zamanlarda genellikle adımdan ziyade, evde iken avda kullandığım ayakkabının boyunu ölçüyorum ve mesafe çok uzak değilse ve çok engebeli bir arazide bulunmuyorsam   ayak sayarak mesafe tayini yapıyorum.Çok güvenilir bir yöntem kesine yakın sonuç veriyor.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 02 Şubat 2015, 17:54:22 »
71cm Namlulu bir tüfegin boyu 122cm

61cm Namlulu bir tüfegin boyu  111cm

atış esnasında  metre götürüyorum sıkıntı yok 

av esnasında metrenin olmadıgı yerde tüfek boyu ile ölçüm yapmayı en saglam ölçüm şekli olarak görüyorum
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 02 Şubat 2015, 21:07:59 »
Ben metre kullanmadığım zamanlarda genellikle adımdan ziyade, evde iken avda kullandığım ayakkabının boyunu ölçüyorum ve mesafe çok uzak değilse ve çok engebeli bir arazide bulunmuyorsam   ayak sayarak mesafe tayini yapıyorum.Çok güvenilir bir yöntem kesine yakın sonuç veriyor.
Mesafe, şartlar müsade ettiğinde doğru ölçeceğine şüphe yok.

71cm Namlulu bir tüfegin boyu 122cm

61cm Namlulu bir tüfegin boyu  111cm

atış esnasında  metre götürüyorum sıkıntı yok 

av esnasında metrenin olmadıgı yerde tüfek boyu ile ölçüm yapmayı en saglam ölçüm şekli olarak görüyorum
Onu ben de yapıyorum. Hatta daha evveli gün bir daha yaptım ama şöyle; önce mesafeyi adımladım sonra aynı adım aralıklarının arasını tüfeğimi kullanarak tüfeğin üzerinde kalemle işaretledim. Bunu 3-4 sefer tekrarladığımda 90-92 cm arasında olduğunu gördüm (evde). Mesafeyi de yaklaşık öğrenmiş oldum. Çantamda bazı yerleri işaretli kendir ip vardı aslında ama ona da üşendim. Çok hassas olmasını aramıyordum.

Konu dışı ama 26 m mesafeye baktığımda vurduğum avların çoğunun bunun berisinde olduklarını hatırlayarak, 35 metrenin hiç de az olmadığını düşünüyorum. 40-45 metreler bana çook uzak görünüyor :) Hayatta atmadım o kadarına. Aklıma geldikçe, dışarıdayken mesafe tahmin egzersizi yaparım. Epeyce iyi tahmin ettiğimi söyleyebilirim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• *
« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2015, 10:45:09 »
Konu dışı ama 26 m mesafeye baktığımda vurduğum avların çoğunun bunun berisinde olduklarını hatırlayarak, 35 metrenin hiç de az olmadığını düşünüyorum. 40-45 metreler bana çook uzak görünüyor :) Hayatta atmadım o kadarına. Aklıma geldikçe, dışarıdayken mesafe tahmin egzersizi yaparım. Epeyce iyi tahmin ettiğimi söyleyebilirim.
Bizim avcılarımız atmayı çok sever :) Yıldızdan düşürdüm, yok 60 metreden aldım falan dedikleri mesafeler genelde 30-35 metreyi geçmez. Şöyle düşünün, binaların tabliye yükseklikleri 3 metredir.36 metre, 11-12 kat yüksekliğindeki bir bina demektir. 36 metre yükseklikten geçen ve ortalama hızı 60 km/saat olan bir kuşa en az 2 metre ön tutmak gerekir.
Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimdışı Emrah GÜNDEM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 03 Şubat 2015, 11:29:13 »
ADIMLAYRAK SAYARKEN CUKURA GİRİYORUZ TUMSEGE CIKIYORUZ TAM OLMUYOR YANI OLMAZ. TAM DÜZLÜKTE OLMALI ADIMININ TAM 1 METRE OLDUGUNDAN EMİN OLMALI
1987 KONYA

Çevrimdışı Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 03 Şubat 2015, 11:32:48 »
Arkadaşlar bir adım Literetürde 75 cm olarak kabul edilir.
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

Çevrimdışı Atınç ERGÜREL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 03 Şubat 2015, 15:15:24 »
Arkadaşlar bir adım Literetürde 75 cm olarak kabul edilir.
Evet 75cm kabuledilir.Bu yüzden yeni fişek ve tüfek kıyaslaması ve testi yapacağım zaman 45 adım sayar ve denemelerimi yaparım.Bu yöntem  en pratik ve fişek ,tüfek hakkında fikir veren yöntemdir.
  • Stoeger m2000 71 namlu
  • Üzümlü Koop.S.poze 71 namlu
  • Huğlu Koop.S.Poze 104/A 76 namlu
  • deutsche kurzhaar DORA
1973 İZMİR

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 24 Şubat 2015, 20:02:45 »
1 adımı 75 cm olarak kabul etmek ne kadar doğru olur bilemiyorum.ben 36.5mt yi ölçtükten sonra adımlıyorum.55 adım a denk geliyor.kişinin boy ölçüsüne göre adım aralığıda farklı olcaktır.tüfeğin uzunluğunu kullanmak en basit ve en doğrusu gibi  ...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #9 : 24 Şubat 2015, 20:55:24 »
4 adımım 3 mt geliyorsa evden iş yeri 8 km olduğuna göre serkan işe giderken araba yerine yürüyerek gitse kaç adım atar ? :)
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 24 Şubat 2015, 21:35:31 »
4 adımım 3 mt geliyorsa evden iş yeri 8 km olduğuna göre serkan işe giderken araba yerine yürüyerek gitse kaç adım atar ? :)

10666.25  he he heee. serkan baya yürüyormuş.....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Emrah GÜNDEM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 28 Şubat 2015, 09:05:53 »
BİRAZ UZUN BOYLU İSENİZ SAYARKEN ADIMLARINIZI ISTER ISTEMEZ NORMAL YURUYUSTEN BUYUK ATIYORSUNUZ 1 METRE GELIYOR BEN BAYA Bİ DENEME YAPTIM HEMEN HEMEN TAM DEK GETIRIYORUM
1987 KONYA

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 28 Şubat 2015, 17:38:20 »
hatta kancalı kurşunlu olsun takarsınız bir yere ordan çekerek mesafeyi ölçersiniz yahu ne uğraşıyorsunuz yer belki çamurlu belki çalılık ayağınız takıldı burkuldu? hımm ne dersiniz? küçük kasnaklı 25 metrelik olta yahu kökü 8)
Bunu beğendim. Misine çok esnemez ve az yer kaplar.
1968

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 28 Şubat 2015, 21:07:59 »
;) 25 metre bir misina sardım küçük tahta parçasına yarın bir gün gideceğim aynı atış yaptığım yere ölçüp gene atış yapacağım bakalım benim 45 adımım 35 metre gelecekmi .birde bir sorum olacak tek kurşun atışlarımda tam tetiği çekerken sanırım gözümü kırpıyorum istemsizce acaba aklıma sanki namlu patlarsa sorusumu takılıyor bilmiyorum bunu nasıl çözebilirim tik mi yaptık acaba ;D
Tahtaya sarmayın. Köşeleri misinaya iz yapar, açarken sararken dolaşır. Tekerlek gibi plastik misina sarma zımbırtılarını bilirsiniz, onlardan kullanın bence. Aksi halde misina yerine ip daha iyi; sanırım.

İrkilme olayı sert fişeklerle rahatsız olma veya çok sayıda fişek sonrasında duyulan rahatsızlık deneyimleri neticesinde olur ve alışkanlığa dönüşebilir, uzmanlara göre. Rahatsızlık veren durumlardan uzak kalmalı. Kulaklık, dipçik lastiği veya genel olarak elden gelen her vesileyle azaltılabilir. Atıcılar müsabaka dışı çalışmalarda biraz yumuşak fişekler kullanıyorlar ama ülkemizde bu seçenek sınırlı. Zaten pek üzerinde duran da yok sanki.

Kendiniz fişek dolduruyorsanız hafif doldurun, av harici onunla çalışın isterseniz. Yalnız kinetik tüfekleri garanti çalıştırması için 32 g ama biraz az barutlu fişek olabilir. MKE barutuyla 1,30x32 gram, keçe veya plastik tapa her iki şekilde rahatlıkla otomatik yapar sanıyorum. Hatta yapar. Bir sıkım deneyin. :)
1968

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #14 : 28 Şubat 2015, 21:27:14 »
Çal hocam. Kaydet videoya dinleyelim :) Ya da ne istiyorsan onu çal.
1968