Gönderen Konu: "Kotalı Avcılık Sistemi" Ayhak ile Bakanlık arasında toplantı süreci başladı  (Okunma sayısı 2556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

 • Tuncay Kandemir
 • Hocamız
 • *******
 • İleti: 4266
 • Aldigi tesekkür sayisi: 831
  • Avcı Sayfası avlak
Sevgili Avcı Dostlar, "Kotalı Avcılık Sistemi" konusunda Bakanlık ile teknik bir toplantı süreci başlamıştır. Kotalı avcılık sistemi ile ilgili duruşumuz ve yaptığımız eylemler sonuç verdi ve ''teknik çalışma gurubu'' kurarak konunun enine boyuna masaya yatırılması teklifimiz, sonunda Bakanlık tarafından kabul gördü. 28.Ocak.2014 Salı günü Ankara'da Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Av Yönetimi Daire Başkanı Cemal AKCAN, Şube Müdürleri, Mustafa KANTARLI, Sebati Nur AKBAŞ, Davut POLAT, Hakan AKDAĞ, Selim KARACA ile AYHAK Başkanı Kamil ÜÇBAŞ, EYHAF Başkanı Ersin DÜZYOL, Doğu Akdeniz Federayonundan Tufan DOKUCU, DKAYHF Genel Sekreteri Edva PİRSELİMOĞLU, GÜMAF Yönetim Kurulu Üyesi İlhan DEVECİ'den oluşan AYHAK - Avcılık Ve Yaban-Av Hayatı Koruma Konfederasyonu çalışma gurubu Ankara'da bir araya geldi. İki gün süren teknik çalışma gurubu toplantısında, bir kez daha "Kotalı Avcılık Sisteminin" bu haliyle uygulanamayacağını vurgulama fırsatımız oldu. Müzakereler sonucu, Gelinen noktada, sürecin devam ettiği, değişikliklerin yapılması gereğinin kaçınılmaz olduğu oy birliği ile kararlaştırıldı. Bakanlık ile Avcı Kuruluşlarının birlikte hareket edebilmesi için önemli bir milat olan bu sürecin avcı camiası açısından hayırlı olmasını diliyorum. Haklı olduğumuza inandığımız bu mücadelemizde bize destek olan Federasyon başkanlarımıza, Dernek Başkanlarımıza ve Avcılarımıza teşekkürü bir borç biliriz.
Sevgi ve Saygılarımla. KAMİL ÜÇBAŞ AYHAK Başkanı Teknik çalışma gurubu tutanağı ektedir.TOPLANTI TUTANAĞI (28-29/01/2013)
1- Genel algı yerli avcının yabancı avcıdan farklı tutulduğu yönündedir. Bu algıyı giderici çalışma yapılmalıdır.
2- Sistem dışında kalan belgesiz avcı kesiminin de sisteme dahil edilmesine yönelik diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapılarak gerekli önlemler alınarak sisteme dahil edilmelidir.
3- Avlanma izin kartı uygulamasında ülke geneli, il geneli uygulaması yerine tek avlanma izin kartına geçilmesi uygun olacaktır.
4- Avlakların Yönetimi ve işlettirilmesi avcı kuruluşlarına verilmeli ve bu konudaki yasal süreç hızlandırılmalıdır.
5- 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununda yer alan avlak statüleri ile ilgili hususlar yeniden ele alınmalı ve kanun değişikliğine gidilmelidir.
6- Sulak alanlarda su kuşlarıyla ilgili avlak bazında türlerle ilgili kota uygulamasından vaz geçilerek avlağa avcı girişi kotası konulması uygun olacaktır. Diğer göçmen türlerden bıldırcın, üveyik, tahtalı ve çulluk ile ilgili de sulak alanlar da olduğu gibi kota uygulamasından vaz geçilerek sadece avlağa avcı girişi kotası konulmasına yönelik çalışma yapılması hususunda görüş birliğine varılmıştır.
7- Devlet ve Genel Avlakların işletilmesiyle ilgili biyolojik çeşitlilik ve tabiatı kanun tasarısında yer alan avcı kuruluşlarıyla işbirliği maddesi ve harçların bir kereye mahsus alınmasıyla ilgili yasa değişikliği yapılmalıdır.
8- Av ve yaban hayatının korumasına yönelik kırsal alanda yaşayan vatandaşlar ile av koruma kontrolünde yetkili olan birimlere yönelik eğitim, tanıtım ve bilgilendirme toplantıları yapılması, bu çalışmaların Bölge müdürlükleri koordinasyonunda avcı kuruluşlarıyla birlikte yerine getirilmesi sağlanmalıdır.
9- Ülke genelinde özellikle yerli av hayvanları popülasyonunun arttırılması amacıyla, avcı kuruluşlarıyla birlikte rezerv sahalar oluşturulmalıdır.
10- 2014-2015 av dönemi “yasadışı avcılıkla mücadele yılı” olarak kabul edilmeli ve gerekli çalışmalar avcı kuruluşları ile birlikte yapılmalıdır.
11- Genel ve devlet avlaklarında bir gün içinde en fazla toplamda üç kanatlı bir memeli türün avına izin verilmesi için çalışma yapılmalıdır.
12- Devlet ve genel avlaklarda kotalar belirlenirken avcı kuruluşlarının görüş ve önerileri alınmalıdır.
13- Av hayvanlarının hasat için gerekli minimum popülasyon yoğunluğu ve avlanma katsayıları yeniden değerlendirilmelidir.
14- Avlaklara girecek günlük avcı sayısı sınırlaması, avlanacak türler ve avlağın özelliği dikkate alınarak yeniden hesaplanmalıdır.
15- Avlak bazında yıl içerisinde avlakta avcı başına avlanma sayısı avcı üst kuruluşları tarafından araştırılarak Genel Müdürlüğümüze Rapor edilecektir.
16- Avcıların gün içerisinde birden fazla avlağa girişi sağlanmalıdır.
17- Toplantıya katılan avcı kuruluşlarını temsil eden üyeler, birçok ülkede olduğu gibi ayrı bir Genel Müdürlük olarak avcılığın temsilinin uygun olacağına yönelik görüşlerinin, toplantı tutanağında yer almasını talep etmişlerdir.

İş bu 17 maddeden oluşan tutanakta yer alan görüşler değerlendirilmek üzere kayıt altına alınmıştır. 29.01.2013

Cemal AKCAN Daire Başkanı
Mustafa KANTARLI Şube Müdürü
Sebati Nur AKBAŞ Şube Müdürü
Davut POLAT Şube Müdürü
Hakan AKDAĞ Şube Müdürü
Selim KARACA Şube müdürü
Kamil ÜÇBAŞ AYHAK Başkanı
Tufan DOKUCU Doğu Akdeniz Federasyonu
Edva PİRSELİMOĞLU DKAYHF Genel Sekreteri
İlhan DEVECİ GÜMAF Yönetim Kurulu Üyesi
Ersin DÜZYOL EYHAF Başkanıçoklu resim upload
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2014, 17:59:33 Gönderen: Tuncay KANDEMiR »
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara
 

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

 • Onursal Üyemiz
 • *****
 • İleti: 3332
 • Aldigi tesekkür sayisi: 275
 • ZEHİR AVCI
Hakkımızda hayırlısı neyse o olsun...İnş herkezin memnun olacağı kararlar çıkar diycemde her kafadan bir ses çıktığı için zor..Ama temennim en azından cıkan kararlardan çoğunluk avcının memnun olması...
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com
 

Çevrimdışı Ümit TAŞER

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 734
 • Aldigi tesekkür sayisi: 53
Hakkımızda hayırlısı olsun. Ahmet kardeşimin dediği gibi toplumu memnun etmek zor ama inşallah çoğunluk grup memnun kalır.
 • Akkar altay 61slug, 66 şeritsiz, 71 şeritli
 • Huğlu 104A 76cm süper poze
Ümit TAŞER
1979 ANKARA-KAYSERİ
 

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

 • Onursal Üyemiz
 • *****
 • İleti: 6324
 • Aldigi tesekkür sayisi: 1121
Başlangıç için iyi. Bazı maddeler biraz daha açık olsaydı keşke ama elbet benden iyi düşünüyorlardır. Bu ekip şu ana kadar iyiydi. Allah yardımcıları -yardımcımız- olsun.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.
 

musa karakuşçu

 • Ziyaretçi
abi haritadaki kırmızı olayını kaldırsınlar , kırmzı olan yerler ve oalcak yerler sürekli değişin yine ama genel avlak olarak acık bırakılsın.. kotayı oraya versinler..
 

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

 • Tuncay Kandemir
 • Hocamız
 • *******
 • İleti: 4266
 • Aldigi tesekkür sayisi: 831
  • Avcı Sayfası avlak
Bakalım bu dağ da fare mi doğuracak göreceğiz :( en azından karşılıklı görüş alış verişini yüz yüze yapmak olumlu bir gelişme !
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara
 

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

 • Tuncay Kandemir
 • Hocamız
 • *******
 • İleti: 4266
 • Aldigi tesekkür sayisi: 831
  • Avcı Sayfası avlak
Olumsuz olan ise AYHAK ın yürülükte olan AVLAK sistemine onay vermesi gibi bir sonuç çıkıyor ki buna inanmak istemiyorum :(

Ayhak Deklarasyon metni

DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
ANKARA
 
               Avcılık ve Yaban-Av Hayatı Koruma Konfederasyonumuz başkanlığında Türkiye’de bulunan dokuz adet avcı federasyonumuzun yapmış olduğu “Kotalı Avcılık, Devlet ve Genel Avlaklar” konulu toplantı sonucunda aşağıdaki kararlar oy birliği ile alınmıştır.
                                                                                                                     
Kamil ÜÇBAŞ
AYHAK KONFEDERASYON BAŞKANI
 
1.       Türkiye genelinin tamamını kapsayan Genel ve Devlet avlak uygulaması yanlıştır, kaldırılmalıdır.
2.       Yasal olarak avlanan biz avcıların bakanlıktan öncelikli beklentisi yasa dışı avcılığın önlenmesidir. Bu anlamda, asıl üretimin korumak olduğu bilinci ile gerekli ve yeterli muhafaza memuru istihdamın oluşturulması, araç gereç tedarikinin yerine getirilmesi ve diğer ilgili kamu kurumları ile işbirliğinin etkin kılınması elzemdir.
3.       Yaban hayatının temel sorunu av hayvanlarının habitatının daralması ve yaşam için gerekli doğal koşulları içermemesinden kaynaklanan sorunlardır. Bakanlığın bu konuda bilimsel çalışmalar yapması ve diğer kamu- özel ve avcılıkla ilgili STK’larla birlikte işbirliği yapası gerekmektedir.
4.       Kotalı avlanma sistemi olarak ifade edebileceğimiz AVBİS sistemi uygulanabilirliği olmayan Türk Avcılık kültürünü temsil etmeyen ve yasal avcıyı cezalandıran, yasadışı avcılığı ise özendiren bir uygulamadır bu anlamda kabul edilemez.
5.       Avcı Sivil Toplum Kuruluşlarının avcılıkla ilgili oluşumlarda yer almaması, katılımcılığı ifade etmeyen her türlü avcılık sistemi yaklaşımı yeni sorunları beraberinde getirecektir. Bu anlamda Konfederasyonumuzun, Federasyonlarımızın ve dolayısı ile Avcı kulüplerimizin içinde olmadığı ve onaylamadığı her uygulamanın karşısındayız.
6.       Avcı Sivil Toplum Kuruluşları olarak bizler Türk Avcısının haklarının savunulması hususunda her türlü yasal demokratik hakkımızı kullanacağımızı beyan ederiz. Bu bağlamda, tüm yurt avcıları yanımızdadır.
 
     DAAYHF           GÜMAF              EYHAF              MAYHF        E.AVC.FDR.            DAYF           DKAYHF           KADF
Süleyman YİĞİT   İlhan DEVECİ   Ersin DÜZYOL   Cengiz MARKAL   S.Agâh EGELİ   Tufan DOKUCU    Hasan ASMA   A. Kadir ENGİN
 
 
AYHAK / İÇ.A.FED.
Kamil ÜÇBAŞ
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara
 

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 865
 • Aldigi tesekkür sayisi: 12
 • yelkili
Hakkımızda hayırlısı olsun.  Dediğiniz gibi toplumu memnun etmek zor ama inşallah çoğunluk  memnun kalır.
 Ben şahsım adına RENGARENK BOYALI HARİTALAR İSTEMİYORUM.:))
Beğendiğim maddeler.

1.       Türkiye genelinin tamamını kapsayan Genel ve Devlet avlak uygulaması yanlıştır, kaldırılmalıdır.
2.       Yasal olarak avlanan biz avcıların bakanlıktan öncelikli beklentisi yasa dışı avcılığın önlenmesidir. Bu anlamda, asıl üretimin korumak olduğu bilinci ile gerekli ve yeterli muhafaza memuru istihdamın oluşturulması, araç gereç tedarikinin yerine getirilmesi ve diğer ilgili kamu kurumları ile işbirliğinin etkin kılınması elzemdir.
4.       Kotalı avlanma sistemi olarak ifade edebileceğimiz AVBİS sistemi uygulanabilirliği olmayan Türk Avcılık kültürünü temsil etmeyen ve yasal avcıyı cezalandıran, yasadışı avcılığı ise özendiren bir uygulamadır bu anlamda kabul edilemez.

METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle