Gönderen Konu: 16 lık Çifteyle Yeni domuz Avım  (Okunma sayısı 13705 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa CİVAN

• AvlakForum Üye
  • *
16 lık Çifteyle Yeni domuz Avım
« : 05 Kasım 2013, 19:50:17 »
Domuz avına hep 12lik Çiftemle gidiyordum... Geçenlerde dedim ki şu 16lık çifteminde bir pasını sileyim...
Nasip ki Güzel bir domuz ras geldi.
Mesafe: 35 m
Mühimmat:16 kalibre misket tek kurşun (kendi yaptığım dolu)
Silah:  Huğlu 16 kalibre ,76 namlu , klasik Çifte ( 50 m sıfırlanmış red dot'lu)

çoklu resim yükle

resim yüke

resim yükleme servisi

resim upload servisleri

resİm yÜkleme

resim upload servisleri

Ve en çok sevdiğim an: domuz avı bitmiş, av tamamiyle ölmüş, vurulan av karşısında, avın her anını düşünerek içilen sıcacık bir çay...

jpg upload
  • CZ550 WIN MAG
  • Baretta s56 E
  • Huglu 201 A
Mustafa CİVAN
1980 DENİZLİ 0Rh-

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
Ynt: 16 lık Çifteyle Yeni domuz Avım
« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2013, 21:40:11 »
Mustafa bey; avınız daim olsun.
Birşey sormak istiyorum, Reddot u çifteye nasıl uydurdunuz? bende de Huğlu poze var. bende reddot takmak istiyorum ama nasıl yapacağım bilmiyorum. Bu konuda fikir verebilir misiniz?
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2013, 22:37:54 »
Avınız daim olsun 12 16 20 kullanmış biri olarak halen 20 vede 12 kullanıyorum

Ancak kalbim kalibre 16 diyor hep Selamlar.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2013, 23:13:54 »
Hocam treffler kursunu tavsiye ederim 16 cal alman ya menşeyli çok keyifli atışlar yaparsız ama kendi dolumunuzun
tadı olurmu bilmem ..
Rasgelsin
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2013, 17:43:29 »
bu siteyi  defalarca  yazdim 16, civte ile   ispanyol, alman  veya aya  marka 16, cap  túfekle  domuz avi  cok gúzel olur diye devamli yazdim.16, cap kullanan avcilardan  hic bir avci arkadastan bir tanesi  cikipta sen dogru  sóglúyorsun diyen olmadi,

halbuki  16, numara kursunun nasil bir etkisi olduguna yazdim, ve 16, cap túfeyin kursun atisina ve etkisine defalarca yazdim, bir avcinin cevap vermemesine  cok cok yadirgadim
neden bilmiyorum,
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

The following users thanked this post: Engin TARHAN

Çevrimdışı Mustafa CİVAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2013, 18:05:38 »
İyi dilekleriniz için teşekkürler dostlar;

Abdullah bey:
Red dot için iyi bir tornacı tanıdığınız olması gerekiyor.  Red dot 'a uygun  kırlangıç kuyruğu kızaklı bir  ayak yaptırman gerekiyor. Red dot uygun ve sıkı bir şekilde bu yaptırılan kızaklara çelik vidalarla sabitlenmesi gerekiyor. Red dot takılan ayaklar en az 3 vidayla birlikte silahın üst kısmındaki banta sıkıca sabitleniyor. Sabitlenirken de vidalar mümkünse sabitleyici yapıştırıcılarla tutturulmalıdır. Bu uygulamanın en kötü tarafı  silahın üst bandının delinmesidir saygılar...

Emin bey:
Bence de 16 kalibre. Tam bir klasik ,12 kalibrenin gücüne , 20 kalibrenin hızına sahip. Birde çifteyse tadından yenmiyor... 

Serkan Bey:
16 kalibre çiftemde hiç hazır mermi kullanmadım. Ben biraz eski kafalıyım:)  Çayımı demleyip ,bir taraftan kendi mermilerimi yaparken diğer taraftan çayımı yudumlamak... Kurşunumuda kendim döküyorum misket kalıbımla .. 1,70 gr d20 barut ,keçe tapa, ve düz kıvırma.. SONUÇ gayet etkili ve zevkli bir kurşun... Tavsiye ederim... :)))
  • CZ550 WIN MAG
  • Baretta s56 E
  • Huglu 201 A
Mustafa CİVAN
1980 DENİZLİ 0Rh-

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2013, 19:18:54 »
bu siteyi  defalarca  yazdim 16, civte ile   ispanyol, alman  veya aya  marka 16, cap  túfekle  domuz avi  cok gúzel olur diye devamli yazdim.16, cap kullanan avcilardan  hic bir avci arkadastan bir tanesi  cikipta sen dogru  sóglúyorsun diyen olmadi,

halbuki  16, numara kursunun nasil bir etkisi olduguna yazdim, ve 16, cap túfeyin kursun atisina ve etkisine defalarca yazdim, bir avcinin cevap vermemesine  cok cok yadirgadim
neden bilmiyorum,

Nurettin abi, ben kendi adıma söylüyorum. senın yazdığın bir fikre olumlu bile cevap vermek, senin av bilgine ve tecrübene saygısızlık olur diye düşünüyorum. benım dünyada olduğundan haberim olmadığı tüfekleri kullanmış, avları yapmışsın...

Abdullah ORUC
 1982 BURSA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2013, 20:01:30 »
abdullah   kardesim cok tesekúler  ederim, ince dúsúncenden dolayi keske herkez ince dúsúnebilse,  ben onca 16, túfekler hakkinda yazim oldu, bir avci arkadasimiz  birsey demeyince   insan acaba bir yerde yanlislikmi  var diye dúsúnme duguyor insanda,
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2013, 20:28:39 »
selamınaleyküm.bizim köyde her evde 16 cal bi simson vardır hiç biride satmaz almanyadan getirtmişler zamanında bi abidekide enjektörlü bi amcadada alman çifte var 16 cal.enjektorlü West germany yazıyo 3 4 sene önce 400 liraya almış yalvarıyorum satmıyor.16 cal fişek bile cok azaldı hepten bitecek diye bende korkuyorum 16 cal kullanmasamda,ama arada fişeklerine falan bakıyorum hatta bi sitede federal 16 cal tek kursuna denk geldim.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2013, 21:04:45 »
Benım dedemde de var bir tane ispanyol 16 numara çifte. istiyorum. üzerime alayım diyorum ama "olmaz, ben ölünce babandan alırsın" diyor. bilmiyorum baba da verir mi ama, tüfek kuş gibi hafif. biraz bakıma ihtiyacı var. eğer bana geçerse ona 3-4 numara kundak yaptıracağım. birde bakımını yaptırdı mı deyme keyfine.
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 06 Kasım 2013, 23:01:41 »
Ben 16 kalibre Beretta çiftemle kurşun atmaya kıyamıyorum,ama Huğlu'nun çiftesi de pek güzelmiş...
Çifte bir tutkudur ama 16 kalibre ayrı bir tutkudur...
selam ve saygılarımla... O0
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

Çevrimdışı Mustafa CİVAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 07 Kasım 2013, 09:49:56 »
Nurettin abime katılıyorum... 16nın tadını almayan bilemez... Nurettin abi sen moral bozma doğru bildiklerini söylemeye devam et...
  • CZ550 WIN MAG
  • Baretta s56 E
  • Huglu 201 A
Mustafa CİVAN
1980 DENİZLİ 0Rh-

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 07 Kasım 2013, 11:34:04 »
İyi dilekleriniz için teşekkürler dostlar;

Abdullah bey:
Red dot için iyi bir tornacı tanıdığınız olması gerekiyor.  Red dot 'a uygun  kırlangıç kuyruğu kızaklı bir  ayak yaptırman gerekiyor. Red dot uygun ve sıkı bir şekilde bu yaptırılan kızaklara çelik vidalarla sabitlenmesi gerekiyor. Red dot takılan ayaklar en az 3 vidayla birlikte silahın üst kısmındaki banta sıkıca sabitleniyor. Sabitlenirken de vidalar mümkünse sabitleyici yapıştırıcılarla tutturulmalıdır. Bu uygulamanın en kötü tarafı  silahın üst bandının delinmesidir saygılar...

Emin bey:
Bence de 16 kalibre. Tam bir klasik ,12 kalibrenin gücüne , 20 kalibrenin hızına sahip. Birde çifteyse tadından yenmiyor... 

Serkan Bey:
16 kalibre çiftemde hiç hazır mermi kullanmadım. Ben biraz eski kafalıyım:)  Çayımı demleyip ,bir taraftan kendi mermilerimi yaparken diğer taraftan çayımı yudumlamak... Kurşunumuda kendim döküyorum misket kalıbımla .. 1,70 gr d20 barut ,keçe tapa, ve düz kıvırma.. SONUÇ gayet etkili ve zevkli bir kurşun... Tavsiye ederim... :)))
bende y.oyo için 1.75 d20 plastik tapa 35 gr misket gerçekten on numara sonuç alıyorum ama cogu kişi misketi beğenmiyor cok sapıyo filan diyolar ben karşılaşmadım hiç ama sak kursun olduğundan mantarlaşması tahribatı müthiş.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 09 Kasım 2013, 18:08:24 »
16, túfek  domuz ústúnde  etkilir  diye belki bu konuda  bir súrú  yazim olmustur,

neden,16,  numara túfeyin kursunu   domuz ústúnde etkilir,

daha ónce  bassetdigim ve yazdigim olay  yukardaki  domuzda ayni sekilde  olusmus, 16. no, túfekle furulan domuzda,

kursunun  girdigi yer ufak fazla darbe ve yirtilma yok,  peeeeeeeeeeeeeeki,   bunun sebebi ne   diye soracak olursaniz,
16,kursun  NE UFAKTIR  NE BÓYÚKTÚR,   olmasi gerektigi  kadar bóyúktúr,
onun icin 16,kursunun girdigi yer dar olur, KANAMA DISARI DEYÍL ÍCERÍ OLUR,   yukarda furulan domuzun agzindan gelen kan bunu gósteriyor,
yaniiiiiiiii   kursun iceri girmis  ÍCERDE OLMUS KANAMA,   BUDA DOMUZUN ÍC ORGANLARI  DARBE ALDIGI VE KAN BASINCI ÍCERÍ OLDUGUNDAN, domuz oldugu yerde kalmistir,
yani anliyacaginiz, 16, KURSUNUN GÍRDÍGÍ  YER UFAK  ÍCERIYE VERDÍGÍ DARBE BÓYÚK OLUYOR, KURSUNUN GÍRDÍGÍ YER DAR OLMASINDAN DIS KANAMA OLMUYOR ÍC KANAMA YOGUN OLUYOR,
buda hayvanin ic organlarina bóyúk baski olusturuyor, ic kanama ózellikle  kalbe, baska olusturuyor,
buda hayvanin fazla canli kalmamasina  veya ani cabuk  furulmasina  cansiz aci cekmemesi gibi durum oluyor,  hayvanin oldugu yerde kalmasina veya cok gitmemesine sagliyor, 16, numara kursun,

12, kursunun etkisi  darbesi  bóyúk oldugundan, domuzda bóyúk bir darbe ve genis bir yirtik delik olustugundan,  domuzdaki kanama yogun sekilde DISARI  oldugundan,   domuzun ic organlarina  kan baskisi gelmediginden,  domuz  yarali ve onca kursun yedigi halde domuz ya gec ólúyor, yada domuz  yarali yarali gitmeyi calisiyor,

12,  kursun hayvanin ústúnde cok etkili oldugu  kalp gibi   yerden isabet ederse, domuzdaki kan cok hizli bosalirsa,  domuz furuldugu yerde kalir,

yoksa az hedeften  sapmis bir 12, kursunda domuz yarali bol kanama icinde gitmeyi calasacaktir domuz,veya gidecektir,  bir kac kursun atmak gerekecektir,

PEKÍ  OKADAR  YARA ALMIS  BÍR DOMUZ HALA NASIL GiDiYOR, DOMUZDA KAN COKTUR, DOMUZDAKI  KAN BOSALANA KADAR GÍDER,
cok avci domuza ates eder, domuz gider   daha sonra domuzun  ólúsú bulunur,
bunun nedeni domuzda  kanin cok olmasi ve domuzun gúclú  olmasi hizli bir hayvan olmasi,  ÍYÍ YAPILMAYAN  ATIS SONUNDA DOMUZ KAN AKITA AKITA GÍDECEKTÍR,,  bir kac kursun atilmis olsa domuza,  HELE  KARIN BÓLGESÍNDEN  FURULMUS DOMUZ GÍDER,

daha  eski avcilari baktigimda,

20,direm dolma túfek,

16,direm dolma túfek.

10, direm dolma túfek,

dolma túfeklerin ucundan kondugundan kursunlar,

bu túfekleri  sógle kursun kullanmislar,   20, direm dolma túfeyin kursununa bulamadiklarindan, 12, numara kursunu ortadan bólmúsler, iki kursun yapmislar  yuvarliyarak ortadan  kestikleri  12, no,kursunlari,   peki  ufak kursun bulamadiklarinda,   ne yapiyorlar, misker dedigimiz dokuzlu dedigimiz,  misketlerle avlanmislar,  misketde bulamadiklarinda,  bulduklari  kursun kúlcelerine  misket bóyúklúgúnde keserek ADI BÓLME DENÍLEN MÍSKET SEKLÍNDEKÍ  parca kursunlarla túfeyine doldurup avlannmislar.   bu bólme dedikleri kursun parcalari misket kadar bóyúk  misket kadar adet olarak túfeyi konan bu bólme el yapimi  parca misketler, av ústúnde cok etkili oldugudur,  yamur yumur oldugundan parcalama gúcú fazla olurmus,

16, direm dolma túfekleri,  yirmi  numara kursunlar   túfeyi  oldugundan  yirmi numara kursunlari túfeyi koymus doldurup avlanmislar,

10, direm  dolma túfekleride, 12, numara kursun koyarak  avlanmislar, 10, numara dolma túfeklerin, ucuna  basparmagi soktugunda bas parmak dolma túfeyin icine girermis genis namlulu bir túfekmis,

10, numara dolma túfeyin  adi var adi sógle 10, numara dolma túfek, DOMUZLARIN BABASI TÚFEK, adiyla anilirmis,

cok avcida kullanmaz, biraz cebi dolu avcilar, kullanirmis  cúnkú túfek bol barut  túketdiginden ekonomik bir túfek olmadigindan,
10, numara dolma túfekle  avlanmasi son derece zevkli oldugudur,   genis namlu bir avuc barut, bir avuc sacma  kullanan,  vede 12, numara kursun túfeyin ucundan giriyor,   bógle genis ve etkili bir dolma túfeklermis, 10, numara dolma túfekler,

gesmisten  gelen bu gúnleri ulasan eski ve kendi deneyimlerimdem, 16, numara kursun  domuzda etkilir
yukardaki furulmus domuza bakarsaniz  ufak bir delik ve az kanama, ic kanama,  kanlar domuzun agzindan gelmis,
kursun son derece etkili olmus avda,

20, numara kursunda etkilidir,   ama ufak oldugundan, hizli delip gecme domuza,  iceriye az darbe oldugundan, domuzun óldúrúcú yerinden isabet etmedigi zaman kursun domuz furuldugu yerde deyil gitdigi ve bulunmadigi yerde kalacaktir,

eski ve benim tecrúbelerim yukardaki  16, túfekle furulmus domuzun sekli bunlari acikliyor,
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2013, 16:52:22 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 10 Kasım 2013, 14:14:15 »
20, 16,  numara  túfeklerle furulmus domuzlari baktigimizda fazla kan revan icinde kalmamis górúyoruz, buda ógrendigimiz tezleri dogru kiliyor,

UMARIM BURDAN USTA AVCILARDAN ÓGRENÍP KENDÍ  BÍLGÍLERÍMÍS GÍBÍ SUNMAZLAR, SAYGI DUYUP  BURDAKÍ AVCILARDAN  ÓGRENDÍKLERÍNE VE   BÍLGÍLERÍ SÓGLERLER,

DÚRÚSCE,
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2013, 14:15:54 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 10 Kasım 2013, 20:54:53 »
20, 16,  numara  túfeklerle furulmus domuzlari baktigimizda fazla kan revan icinde kalmamis górúyoruz, buda ógrendigimiz tezleri dogru kiliyor,

UMARIM BURDAN USTA AVCILARDAN ÓGRENÍP KENDÍ  BÍLGÍLERÍMÍS GÍBÍ SUNMAZLAR, SAYGI DUYUP  BURDAKÍ AVCILARDAN  ÓGRENDÍKLERÍNE VE   BÍLGÍLERÍ SÓGLERLER,

DÚRÚSCE,
İnşallah.

Peki 16 lık mı 10 luk mu domuzda daha iyidir diye sorsam ne dersiniz Nurettin Bey.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ümit BERBEROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • hemşinli
« Yanıtla #16 : 10 Kasım 2013, 20:56:20 »
güzel av olmuş rasgeleyin
Ümit yaşar BERBEROĞLU
1974 karasu

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 11 Kasım 2013, 09:26:23 »
vokan  kardes  bu sordugun sorunun cevabina  benden iyi bildiginize  eminim,  neden sordugunuzada  anliyorum ve biliyorum,

cenabi  allah herseyin  ústúnde  bir denge ve bir bilim teknik yaratmis,

denge  ve  bilim  burda en  ónemli  faktór,   yukarda bassetdigim gibi,   iri  bóyúk kursunlarin,  darbesi yúksek olduguna biliyoruz,

10, numara túfeklerle  ingilizler afrikada  fil  avlamislar, gúclú túfekler,  10, numara bir túfeyin domuz ústúnde  vereceyi tahribat, oldukca cok bóyúk olur,

olurda  acaba  domuzu  cansiz  bir sekildemi  veya hizli avlarmi  hayvani,  yada parcalanmis bir hayvan hala yasiyor olurmu,hayvandaki kan azalana kadar,  biraz hedefinden sacmis kursunla,  BÚTÚN MESELE BU,

biz  eski  avcilarin savundugu  tecrúbesi   kursun iceri girer, kursun yerinden kan cikmaz, darbe iceri olur,  ve kan basinci yúzúnden soka girip kalir hayvan,  dúsún kaza yapan insanlarda ic kanama oldugunda ne oluyor,  burdaki  ic kanama kanin disari akmasi,  mesele  bu,

túfek, 10, numara olmus, 12,olmus, 16,ve, 20, numara olmus meselesi deyil,  mesele  hayvanin aci cekmeden  ve  yarali gitmesine  veya uzun súre yarali kalmamasina saglamak,  AHLAKÍ MESELEYÍDE GÍRER, BU  OLAY,

YARALI YARAlI  KÓPEYÍN AGZINDA  VEYA YARALI YARALI BIR HAYVAN KÓPEYÍN  ÓNÚNDE  OLMAMASI,  AVCILIK VÍZDANINDAKÍ HAKÍKATDIR, VE DOGRU AVCILIKTIR,

SAVUNDGUMUZ, OLAY  BUDUR,  SU TÚFEK BU TÚFEK MESELESÍ DEYÍL,  AVIN EN  UYGUN SEKÍLDE AVLANMASI,

KURBANLIK KOYUNUN, KESERKEN SARTLARI VARDIR, BICAK UZUN OLACAK, KESKÍN OLACAK, VE BÍR HAMLEDE  KESÍLECEK, HAYVAN OKSANACAK SEVÍLECEK, GEREKIRSE GÓZÚ BAGLANACAK, VE ÚC BACAGI BAGLI BIR BACAGI BOS BIRAKIP BAGLANMIYACAK,  HAYVANIN  BELLÍ BÍR ÓLCÚDE  OYNAMASINA MUSADE EDÍLECEK, GÍBÍ SARTLARI VE KURALLARI  VARDIR, DEYÍLMÍ,

ÍSTE BEDENEN RUHEN YAPILAN AVCILIKLAR,  BÓGLE  UNSURLARI AVLANIRKEN DÚSÚNÚRLER, ONA GÓRE AVCILIGI EN UYGUN SARTLARDA YAPMAYI ÓZEN GÓSTERÍRLER, bu avcilar,  olgunlasmis usta  avcilardir,   

hayvan furulsunda ele gecsinde nasil olursa olsun zihniyeti yórútmezler,  mese bundan ibaret,

bóyúk yazmak gayesi  dikkat cekmektir, baska  nedeni yoktur,
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2013, 09:29:39 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 11 Kasım 2013, 09:56:59 »
eski avcilardan  bir íngiliz, bundan otuz sene ónce górdúm olayi, iki ingiliz avci, biri  cok usta fil avcisi, biri  yeni yeni fil avcisi,

yeni fil avcisi ingiliz, file ates etdi,  yanlis yerden fil yarali kaldi,  yanindaki usta fil avcisi, 0  yanlis atis yapan  avciya ógle bir kizdiki  yanindaki  avciya sen ne yapiyorsun diye,

filin yarali kalmasina aci cekmesine tahamul edemedi usta ingiliz avci,

SÍMDÍ  SORUYORUM SÍZLERÍ,   DOMUZ  GiBi VE DOMUZDAN BÓYÚK AV HAYVANLARIN KAC  NOKTASINDAN ATIS YAPILIR,  UYGUN ATIS NOKTALARI,

AVCILAR  YAZSIN,  ÓGRENMiS OLURUZ,
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2013, 22:42:42 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 11 Kasım 2013, 10:02:43 »
ilk  ben yazayim,

1, kalp  ve ciyer noktasi, ón ayagina yakin noktasi ve  iki ayagin ortasina gelecek yer,  eski avcikar hayvanin koltuk noktasina olan yeri der,

2, kafasindaki kulak  dibine,

3, size dogru geliyorsa,  iki gózún hemen biraz ústúne,  genelde  domuzlarin  iki gózúnun ústúnde cok az bir cukurumsu  bir yer vardir, orasi,

4, hayvan domuz gibi ufaksa   mecburi  atis derler,  arka  bacaklarin arasina,

« Son Düzenleme: 11 Kasım 2013, 22:45:00 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

The following users thanked this post: Engin TARHAN

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #20 : 11 Kasım 2013, 20:43:52 »
Nurettin abi önce sorumu cevapladığın için teşekkür ederim. Sonrasında, estağfurullah demek istiyorum. Hiçbirimiz her şeyi bilemeyiz. Öğrendiklerimizin bir kısmını yaşayarak, deneyerek öğreniyoruz haliyle. Fakat her şeyi yaşayarak, bir de ben deniyeyim diyerek vakit kaybetmenin gereği ve faydası yok. Tehlikesi bile çok. O yüzden başkalarının bilgisinden de, tecrübesinden de istifade edeceğiz. Neden sorduğumu anladığınızı anladım. Tam sorduğum yeri açıklamışsınız. Ben ne kastettiğinizi şimdi anladım. Daha doğrusu daha emin oldum. Elinize sağlık. Saygılarımla
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 11 Kasım 2013, 22:55:44 »
volkan kardes tesekúrler,,,,  sana katiliyorum,,,sorup ógrenmek, en dogru seydir,

bir ata sózú vardir,  soran dagi asmis, sormuyan danismiyan dúz yolda sasmis,  diye,

ben hitlerin   neden hitler ismine  aldigina  sordum,  cúnkú almanlarda  hitler  diye  bir isim yok,

hitler isimine,  túrkcesi  baros  cocugu  veya sehirlerin baroslarinda yasamis oturmus kisi  manasina gelen  bir anlamina gelen kelime, alman dilinde,

sehirlerde  gúzel  yerde oturanlar,  ve  sehirin ón  tarafindan gúzel evlerde oturanlar, 
sehirin arka tarafinda kótú  evlere  oturanlari,

hintirin   insanlari   derlermis  almanlar,   túrkcesi  arka  sokak  insanlari veya arka mahalle  insanlari  anlamina gelen bir kelimemis,

hintirin, almanca kisaltilmisi  veya  arkada demek  hinte  demek  arkada   demek,

bu ismi  denistirip kisaltip ve kisatmislar,   hitler  demisler,   yani  hitler demek   arka  fakir  mahalle  insani demek tam anlami,  alman  kúltúrúnde,

hitlerin konusmasina bak tavirlarina bak,,, sinirli  ve  sert  ve  inat   ve saldirgan olmasi  kimseyi  sevmemesi   bunun nedeni  zamaninda ezilmislik  asalanmislik   yatdigidir, hintirin insani, olmasi,

sordum ógremdim,
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2013, 16:53:05 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #22 : 11 Kasım 2013, 23:58:34 »
:) Bu hazır bilgiyi de memnuniyetle kabul ettik. Selamlar
1968

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 12 Kasım 2013, 00:18:31 »
Güzel bir bilgi paylaşımı olmuş,Umarım bu bilgilerden yararlanan avcı dostlarımız olur.Önemli olan ortak noktalarda anlaşabilmek.
Avına avcısına ve de doğasına sahipçıka dostlara selam olsun.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 12 Kasım 2013, 09:30:08 »
Nurettin abi; tecrübelerine dayanarak bir konuda görüşlerini almak istiyorum.
* 18,4 mm (12ga) misket, 34.6 gr geliyor. 1,8 gr tekna barut ile atıldığında darbe etkisi fazla fakat özellikle yaz aylarında süper poze çok tepiyor. eşşek değil deve tepmiş gibi yapıyor adamı.
*  17,2 mm misket kurşun (not:16ga 16,7 mm çapında, 27 gr) misket , 29 gr geliyor. bu misketi pover plastik tapa ile 1,75 gr barut konularak 12 ga tüfek ile atıldığında tüfek o kadar tepmiyor. tepmesi (sıpa tepmesi kadar) kabul edilebilir düzeyde. Hedefteki grupmanı da gayet iyi. pover tapa ile namluyu terkettiği için sıvanma yapmıyor.

Peki bu küçük kurşunun 12 ga tüfek ile atıldığında domuz üzerindeki etkisi nasıl olur? Bu konudaki fikirleriniz nedir?
Abdullah ORUC
 1982 BURSA