Gönderen Konu: 12kalibre20kalibre36kalipre...  (Okunma sayısı 83057 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muharrem AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • HER CANLI BİRGÜN ÖLÜMÜ TADACAKTIR....
    • muharem ayhan
12kalibre20kalibre36kalipre...
« : 05 Haziran 2012, 21:38:38 »
merhaba arkadaşlar ben kendimi bildimbileli 12 kalibre tüfek kullenıyorum daha ne 20 ne 36 kalibre avda kullandım ama 36 kalibreyle kurşun ve saçma atışı yaptım baya hoşama gitti şimdi kullanan arkadaşlara soruyorum özellikle domuz ve uçar avlarında 20 kalibre domuz avlarında 36 kalibre işe yararmı yoksa domuzu avlıcaz derken av olmayalım kullanıp tecrübe eden arkadaşlarfişek gramajları ve tesirleriyle bilgilendirsin
benim gibi kullanmayan arkadaşlarda bilgilensin...
Muharrem AYHAN
1984-Çanakkale çan 05448176927
523447_279373882182995_1525570663_n

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: 12kalibre20kalibre36kalipre...
« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2012, 22:27:33 »
Bu sorunuzu en iyi domuz avcıları cevaplar. Konuyu oraya taşımak iyi olacak.

Ben domuzcu değilim ama o koca hayvana 20 veya 36 numara kullanıp domuzla zar atmak iyi olmaz. Bu hayvanlar yerinde 2-3-4 kurşun yemeden durmaz. Yaralı domuzun üstüme gelmesini de istemem şahsen. Küçük çaplı tüfekle atacaksam da yüksekte durmayı tercih ederim. Şu da var, mesela 36 ile domuz ölmez diye bir  şey yok ama 12 ile daha kolay öldürülür. Hayvanın az eziyet çekmesi için 12 en güzeli bence.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2012, 22:54:00 »
eskiden 28le 6 7 metreden tavşan vurdum takla atıp kalkıp gitti, sonra ölmüştür büyük ihtimalle. 12 kalibre olsaydı direk ölürdü, ondan sonra 28 kullanmadım hiç
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2012, 22:55:52 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 06 Haziran 2012, 11:26:59 »
36 NO pipet tüfeği vari birşey,, bu tüfekle ne kuş nede domuz avı olmaz,, ancak hedefe eğlenmek için kurşun atışı yapılır(şahsi düşüncem)... 20 no ya gelince hem kuş hemde domuz avı yapılabilir ancak domuz için 12 no ya göre durduruculuğu daha zayıf olur... en iyisi domuz avında 12 no sağlam bir yarı oto ve kaliteli fişek kombinizasyonu ile avlanmak ,, 20 no silah 35-max 40mt ,ye kadar uygun fişekler ile hertür kuş avında rahatlıkla kullanılır....SELAMLAR.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 06 Haziran 2012, 13:15:13 »
domuz avına eskiden 10 kalibreler vardı ondan olcak aslında... havan gibi cak yıkılsın.. ama şimdilerde yok...yada cok nadir..

• AvlakForum Üye
  • *
    • muharem ayhan
« Yanıtla #5 : 08 Haziran 2012, 21:21:34 »
şimdi ustalar herkes kendine göre doğru söylüyor tamam 12 kalibrenin kurşununun çekirdeği büyük tamam 36 ile 20 kalibreninkiler küçük ona bakarsak yizli tüfeklerinde cekirdekleri küçük 12 kalibreyle 50 metreden kurşun atıyorsun ölmüyor yizli ile 200 metreden cansız yerde bu nasıl oluyor o zaman yivli ile hayvan çokmu geçiriyor.......
Muharrem AYHAN

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2012, 13:59:36 »
Şok da geçiriyordur belki :D Nerden geldi bu diye.

Hayvanı öldüren, hayati organ veya organlara verilen hasardır. Hasarı merminin enerjisi verir. Enerjiyi ise hem çekirdeğin hızı, hem kütlesi taşır. Kütle ve hız  büyük olduğu yerde enerji büyüktür. Yivlinin çekirdek kütlesi bazen küçük oduğunda bile hızı yeterince büyükse yeterli enerjiye sahip olabilir.

Çekirdeğin şekli, yapıldığı malzeme de ava enerjiyi aktarma miktarını değiştirir. Mesela yumuşak malzeme daha çabuk ezilir ve isabet durumunda daha çabuk yavaşlar. Yavaşlama ne kadar hızlı olursa, ava etkisi o kadar sert, keskin olur.

Yivsizlerde hız yivlilere göre nisbeten düşük olduğundan, çekirdek ağırlaştırılarak enerjisi artırılır. Yani, 12 lik tüfek 16, 20, 36 yı döver. Fakat dipçiğin ardındaki beceremezse veya takdiri ilahi; bazen hiçbir kurşun domuzu öldüremez ;D

Bu konuda benden çok bilgililer var. Daha iyi de açıklayabilirler.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• AvlakForum Üye
  • *
    • muharem ayhan
« Yanıtla #7 : 09 Haziran 2012, 19:29:58 »
volkan verdininiz yanıtlara çok teşekürler benim başıma gelen geçen sezonku iki olayı  anlatayım domuz avındayız avlaktada paylaştım hayvanla aramızdaki mesafe 50 adım hemen hemen marka vericem yaf ın siyah 1050 barlık kurşunları var 28 gram hayvan beni hissetmiyor yolun üstünde durdu 1 atış yaptım ne olduğunu anlayadı yıkıldı tamam öldü dedim 5veya6 saniye geçti ben hiç verimi bozmadım köpekleri bekliyorum benim attığım domuz sanki hiç vurulmamış kalktı gidiyor 2 ci atışımı yaptım yıkıldı köpekler geldi hala hayvan canlı mermilerin birisi sırtının dört pamak altında birisi tam cierlerinde ikiside delmiş geçmiş hayvan hala canlı köpeklere kafa tutuyor sonra öldürdük ikinci olay yine sürek avındayız köpeklerin önünde domuz geliyor 180 km hızlı bir ıslık öttürdüm durdu tüfekte yavaşcaların ithal ettigi akuonun T5 kurşunu var hayvana atışımı yaptım kulagının delmiş geçmiş hayvan gitti delircem tüfek öldürmüyor diye neyse gittik 100 metre ötede köpeklere kapa tutuyor neyse öldürdük avcılarla konuşuyoruz yumusak ve gramajı düşek kurşun atacaksın dediler daha denemek nasip olmadı aldım bir kutu miragenin 28.5 granlık kurşunlarını aldım onlarıda denicem olmadı federalda denicem oda olmazsa tüfeği degiştircem şimdi soruyorum attığım kurşunlar hızdan deldiler geçtiler yizlilerde çok hızlı onlarrım hızıyla ölüyorda bizim bu delip gecen hızla neden ölmüyor ecelimi gelmiyor acaba....
Muharrem AYHAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 09 Haziran 2012, 20:29:35 »
bu konu çok ilginç bir yere gidecek gibi. 50 mt mesafelerde yivsiz bir av tüfeğinden çıkan 32 gr lık kurşun bir yivli tüfek mermisinden daha enerjilidir.ancak mesafe uzadıkça mermi hava akıma ve yerçekimine yenik düşer ve gücünü kaybeder.yivli tüfeklerde mermi ufaktır ancak daha hızlıdır.mermi yiv ve set sayesinde dönerek kendi etrafındaki hava akımını yarıp geçerek hızından çok ödün vermez.bu nedenle çok uzun mesafelere giderler.etkili menzilleri de çok uzak mesafeler olabilir.ben domuz avcılığı yapmıyorum sadece deneme amaçlı bir kaç kurşun testi yaptım.şu kadar söyleyeyim 50mt de 12 no bir 32 gr kurşun domuzu takla attıttırmaya yeterde artar.yavaşçaları bilmem ama federal ve remington  bence böyle bir avda tercihim olurdu.selamlar.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 09 Haziran 2012, 20:50:20 »
Domuz avına hiç gitmedim ama hikayelerini çok dinledim ve burası da dahil olmak üzere çok okudum.Anladığım kadarıyla kalp akciğer bölgesine gelmedikçe 12 kurşunu da olsa kolay ölmeyen hatta düşmeyen bir hayvan,bir de omurgasına gelirse düşebilir ve hareketsiz kalır,tabi beyne de gelirse,sadece akciğere gelmesi bile sanırım yeterli olmuyor.Bu sebeple mümkün olan en enerjisi yüksek ve mantarlaşabilen ve hayvanın içinde kalan mühimmat uygun.Bu şartlarda 12 en mantıklısı bence,hatta bence tam ilacı 12 rifled namlu ile atılan slug(sabotta olur, hatta bana foster brenneke tipi kurşunu rifled namlu ile atmak daha uygun gibi geliyor),bilmem bu işin üstad ve duayenleri ne der.
Keza kuş avında ördek ve kaz hariç 20 gayet yeterli ama çok soğuk havada ördeklere(büyük cinslerine) 12 nin bile 5 no saçma ile yetmediğine ben çok şahit oldum öbek öbek tüy kalkıyor ama kuş yoluna devam ediyor belki uzak bi yerde kalıyor,benim düşüncem ördekte 4 no saçma uygun ve min 34 gr, 36 gr daha da iyi.
36 kal. mesafeye dikkat etmek pek 25 mt yi geçmemek şartıyla bıldırcın üveyik ve çullukta kullanılır.
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2012, 20:51:48 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 09 Haziran 2012, 22:06:10 »
Yerinizde olsam tüfeği değil, fişeği belki değiştirirdim. Delip geçeceğine ezilip mantarlaşsa yayılsa, diğer taraftan çıkan mermi enerjisi de domuza aktarılırdı. Yani kurşun enerjisinin bütününü bırakmamış. Diğer taraftan yoluna devam etmiş.

Bu işin en doğru kurşununu bulmak için aramak lazım. Sert kurşun iç organlara ulaşma yönünden lüzumlu ama içeri girdikten sonra hızını kesmek de gerekli. Bu seçim işi çok uzun ve tartışmalı. Deneyimli domuz avcılarına bırakıyorum. Son olarak şunu diyeyim, domuz ciğer, kalp gibi hayati organlarına isabet ve tesir olduktan sonra yaşayamaz. Ama hemen de yıkılmayabilir. Sizin yaşadıklarınız ne ilk ne de son örnekler değil. Domuz avı böyle. Remington Buckhammer deneyin. Gerçi o da geyik kurşunu ama güçlüdür.
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2012, 22:07:15 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #11 : 09 Haziran 2012, 22:48:48 »
Ben kısa ve öz yazıyım Slug namlu ile 12 cal birde federal kurşun yeterli.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Nuri KOPLAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 09 Haziran 2012, 23:18:01 »
Muharrem Bey konuyu daha ziyade domuz avı yönünden açmış ama ben de diğer avlar yönünden irdelensin istiyorum. Sonuçta domuz avı için tek kurşunda 12 numara taşıdığı kütle ve enerji ile üstün. Ama bir de saçma attığımızı düşünelim. Mesela 5 numara. Yanlış bilmiyorsam 5 numara saçmanın kütlesi hem 12 hem 20 çapta veya 36 çapta aynı. Eğer aynı değilse de aynı kütledeki saçmayı düşünelim. Namlu çıkış hızları yönünden 36 çapın 20'den, 20'nin ise 12 çaptan daha fazla namlu çıkış hızına sahip olduğu belirtiliyor. Bu durumda 36 çaptan çıkan eşit kütleli bir saçma 12 numaradan çıkana göre daha  hızlı çıkacağından taşıdığı enerji daha fazla olacak. Dolayısıyla eğer avcı avını yeter sayıda saçma ile ve etkili yerinden vuruyorsa 36'lık dediğimiz tüfek de 40-50 m.lerden tavşanı rahatlıkla düşürmeli bence. Yani isabet ettirmedeki güçlük haricinde (tek kurşun dışındaki fişeklerde) en azından diğer çaplar kadar etkili olması gerekmez mi? Saygılar.
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2012, 23:22:27 Gönderen: Nuri KOPLAY »
Nuri 15
1972 BURDUR

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 09 Haziran 2012, 23:28:41 »
nuri abi 36 çaplıyla 12 nin arasında hız olarak fark varmı bilmem ama 36 lıklar 10 15 gram saçma alıyor. 12 çaplıyla tavşan için 24 28gram saçma bile kullanmazken 36 çaplıların saçması çok az gelir. 10 saçma denkgeleceğine 3 saçma denkgelir çoğu yaralı gider
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2012, 23:36:32 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Nuri KOPLAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 10 Haziran 2012, 11:27:27 »
Avcı arkadaşlarım hep bu tarz yorum yaptığından 20'lik tüfek aldım ama 36'lık tüfeğe olan ilgim hala devam ediyor. Özellikle Yıldız Spz ME 36.
Nuri 15
1972 BURDUR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 13 Haziran 2012, 12:14:49 »
DEĞERLİ ARKADAŞLAR 36 no bir tüfek ile saçma atılmaz isteyen alsın denesin 36.5 mt mesafede 7-8-9 no saçma ile grupmana bir baksın nerede ise hedef üzerinde zor saçma görür bu tüfekler av için değil fantazi tüfekleri hedefe kurşun atışları ve küçük kuş avları için(bıldırcın bu küçük kuşların en büyüğü olabilir)yapılmış marketing bir üretim..... 28 no bir tüfekle bile bıldırcın avı hariç oda maxsimum 20mt mesafelerde ancak av yapılır.. kuş avlarının minimum kalibresi 20 no ve üzerleri ,, av yapacaksak fantaziyi boş vereceğiz.. bunun yanında daha öncede yazdım 20 no ilede 12 no ilede domuz avlanır ancak taşıdıkları enerjiyi düşününce benim tercihim 12 no olurdu ,, ayrıca domuz dahil her tür avda avın nereden vurulduğu önemli büyük hayvanlarda kalp-akciğer ,, diğer hayuati iç organlarda dahil vuruşlarda hayvan hemen yıkılıp kalmayabilir ölüm kesindir ancak hayvan gider bir müddet sonra yıkılır.. vuruş anında kurşunu yediği anda yıklıp kalması için kafa ve omurga isabeti şarttır .. bununla birlikte 5-10mt içerisinde 20 no bir tüfek ile 7 no saçmalı fişek ile birer fişekte 2 domuzu kafa üstü çakılacak şekilde vuruluşunada şahitimdir o mesafelerde power tapa bile domuza en az 10cm giriyor...bir fiili şahit olmuşluğum vardır....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #16 : 13 Haziran 2012, 12:52:14 »
Biz bıldırcın harici 20 cal tüfek kullanmazdık ama bizim Sabri Başkan ben beni bildim bileli 20 cal kullanır.Her ava 20 cal tüfeğiyle gider çokta güzel randıman alır..Ama keklik avı için federalden başka fişek kullanmaz....

« Son Düzenleme: 13 Haziran 2012, 12:56:19 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Nuri KOPLAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 16 Haziran 2012, 04:41:05 »
Av hayvanına eziyet olacaksa maceraya hiç gerek yok o zaman. 20'liğe devam.
Nuri 15
1972 BURDUR

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #18 : 16 Haziran 2012, 10:50:06 »
Şok da geçiriyordur belki :D Nerden geldi bu diye.

Hayvanı öldüren, hayati organ veya organlara verilen hasardır. Hasarı merminin enerjisi verir. Enerjiyi ise hem çekirdeğin hızı, hem kütlesi taşır. Kütle ve hız  büyük olduğu yerde enerji büyüktür. Yivlinin çekirdek kütlesi bazen küçük oduğunda bile hızı yeterince büyükse yeterli enerjiye sahip olabilir.

Çekirdeğin şekli, yapıldığı malzeme de ava enerjiyi aktarma miktarını değiştirir. Mesela yumuşak malzeme daha çabuk ezilir ve isabet durumunda daha çabuk yavaşlar. Yavaşlama ne kadar hızlı olursa, ava etkisi o kadar sert, keskin olur.

Yivsizlerde hız yivlilere göre nisbeten düşük olduğundan, çekirdek ağırlaştırılarak enerjisi artırılır. Yani, 12 lik tüfek 16, 20, 36 yı döver. Fakat dipçiğin ardındaki beceremezse veya takdiri ilahi; bazen hiçbir kurşun domuzu öldüremez ;D

Bu konuda benden çok bilgililer var. Daha iyi de açıklayabilirler.
bu konu çok ilginç bir yere gidecek gibi. 50 mt mesafelerde yivsiz bir av tüfeğinden çıkan 32 gr lık kurşun bir yivli tüfek mermisinden daha enerjilidir.ancak mesafe uzadıkça mermi hava akıma ve yerçekimine yenik düşer ve gücünü kaybeder.yivli tüfeklerde mermi ufaktır ancak daha hızlıdır.mermi yiv ve set sayesinde dönerek kendi etrafındaki hava akımını yarıp geçerek hızından çok ödün vermez.bu nedenle çok uzun mesafelere giderler.etkili menzilleri de çok uzak mesafeler olabilir.ben domuz avcılığı yapmıyorum sadece deneme amaçlı bir kaç kurşun testi yaptım.şu kadar söyleyeyim 50mt de 12 no bir 32 gr kurşun domuzu takla attıttırmaya yeterde artar.yavaşçaları bilmem ama federal ve remington  bence böyle bir avda tercihim olurdu.selamlar.
bu açıklamalar gayet doyurucu olmakla beraber. yivlinin namludan çıkış hızı belli bir mesafeye kadar maximuma ulaşır. buna etken yiv ve settir ayrıca yivli fişeğine dikkat ederseniz üzerinde bakır gömlek mevcuttur. vücuda giren çekirdek deforme olur( ama illaki deforme olacak diye bir kaide yoktur yanlış anlaşılmasın) ve daha büyük bir hasar oluşturur. hatta merminin çarptığı yer itibari ile yön değiştirme ihtimali bile vardır. vücut içerisinde gezer durur.
domuz fişeği ile atış hiç yapmadığım için tahribatı nasıl olur çekirdek deforme olur mu bilmem
domuz avına hiç gitmedim ama delen yivsiz bir fişeğin etkisi de mutlaka görülür netice de olümcül yere gelsin yada gelmesin ( en azından kan kaybı etkili olur)
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2012, 12:57:10 Gönderen: Kemal YILMAZ »
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Y.Emre TOK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 29 Haziran 2012, 18:49:47 »
Merhaba  Muharrem bey değerli arkadaşlarımız görüşlerini bildirmişler sağ olsunlar. bende görüşlerimi dile getirmek isterim  12-16-20-36 çaplarda  tüfek sahibi biri olarak ve özellikle de domuz avcısı olarak.
Yıllardır 12 çap muhtelif marka yerli yabancı y.oto pompalı.s.poze çifte kullandım fakat artık yeni mak kanunları gereği olsun gerek 12 çap tüfeklerin fişek ağırlıkları olsun gerek ava gittiğimiz bölgelerdeki arkadaşların son bulmaz  fişek istekleri doğrultusunda çap değiştirmeye karar verdim ve son olarak kendime biri 16 çap s.poze diğeri de 20 çap 5/4 şoklu çifte aldım daha 16 çap ile gitmek nasip olmadı fakat geçtiğimiz sezon  bir arkadaşım arayıp domuzlardan muzdarip olduğunu geçit yerlerini belirlediklerini söyleyip beke çağırdı bende hiç istemememe rağmen ağzımın suları akarak soluğu yanında aldım hem yeni aldığım 20 çap çiftemi deneyecektim hemde domuz avlayacaktım işlerim dolayısıyla uzun zamandır fırsatını bulup ava çıkmamıştım.
akşama doğru hep birlikte yemeklerimizi yiyip bek yerlerimize doğru yola koyulduk aralarımız 150-200 m mesafelerde gümelerimize yerleştik saat 9.30 gibi ilk posta geldi bana uğrayan olmadı arkadaşlar 4 el silah attılar 2 yaralı gitmiş diğerleri traş olmuş soluğu ege denizinde almışlar ben hala bekliyorum saat 11.30 gibi bir homurtu ardından çatur çuturr sesler sağ üst taraftan orta halli bir domuz ortalama 60-70 kg civarında benden habersiz geçit içine girdi çıkışı açıklık 10 m sonra tarla sınırı gene yüksek otlar ha çıktı ha çıkacak derken bu hınzır açıklığın başında bir durdu sağa sola bakıp havayı koklayıp bir homurdandı baktı cevap yok tırıs tırıs açıklıktan geçiyor tam orta yerde bir durdu direk olduğum tarafa bakıp bir homurtu kalayı bastı fırlayacak derken tüfeği omuzlamam ile namluyu hafif sola cevirmem ile tetik çekmem bir oldu ortalık bir anda toz duman hemen oturduğum yerden kalkıp acısını sonlandırmak için bir el daha atacaktım domuz sıklığa girdi ve ses kesildi hemen peşinden gitmeyim bir 5 -10 dk geçsin dedim ve bir sigara yaktım o esnada telefon çaldı arkadaş ne yaptın dedi bende vurdum dedim hadi canım o elindeki 20 numara domuza anca sivri sinek etkisi yapar dedi iyi dedim bende sigaramı içeyim sıklıktan çekeceğim dedim tamam dedi eğer domuz kalmadıysa sofrayı kurarsın kutsal damacanayı alırsın dedi okey dedim fakat sen kendini hazırla yarın senin için yorucu olacak dedim güldü 10 dk olmadan yanıma geldi hani dedi nerede attın işte buradan şuraya mesafe ortalama 40 m kadar baktığımızda ortalık kan gölü izler sıklıkta durmuş domuzda yan yatmış duruyor attığım kurşun domuzun sol kalçadan giriyor sağ kalçadan çıkıyor özkaranın dolumu yaf marka 20 çap kurşun ve sözleştiğimiz gibi yeni tüfeğim bana hem av yaptırdı hemde ziyafet çektirdi.
domuz avı için 12 çap olmazsa olmazlardan fakat yeni arayışlar daha kibar bir silah daha az ağırlık daha az tepme gibi ve benim için artık seyyar tayyar gibi eş dost bir yere kadar hiç tanımadığım adamlar bile avda fişek istemeye başalayınca çap değiştirdim bu sezon domuz avlarımda 20 çap artık olmazsa olmazım sırada 16 çapın testi olacak onuda paylaşırım fakat 36 çap ile domuza gitmeyin kendinizi hem avcı arkadaşlara hemde domuzlara gülmeleri için pay vermeyin derim ben bek avlarında 36 çapı yanıma alıyorum domuz vurmak için değil bıldırcın ve karatavuk için gece yarısı mangalına nevale çıkartmak için diğer iki arkadaşımda ise pipet var ortalama adam başı 2-3 parça aldıkmı mangallıklar hazır umarım başınızı ağrıtmamışımdır sevgi ve saygılarımla
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2012, 18:53:10 Gönderen: Y.Emre TOK »

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 08 Temmuz 2012, 16:00:37 »
yukarda baya birşeyler yazılmış bırde  ben yazayım dedim.

emre tok abının dedigi gibi  12 -16-20-36- 28 cal tufeklerım mevcut ve sezonda her pazar domuzavındayım. domuza 12 de atsan 10 cal de atsan 36 da atsan ölümcül yerınden vurmadıkdan sonra ceker gider. adanadakı ormanlar dolayısıyla domuza en uzak 20m mesafeden atıyoruz genelde 10 m mesafeden atıyoruz  ama ölümcül yerınden vuramadınmı gider 20 cal cok ıyı bır cap özellıkel  tek kurşunda mukembel bır cap ne kucuk ne buyuk nede yavaş hızlı ıstıkrarlı bır kalıbre.  36 cal bıraz fantezıye kacıyor kafasından veya kalbının ordan vurmadıgın sürece 36 cal kolay kolay yıkmaz 12 cal ıle bıle  ön tarafdan yıyen hayvan 50 60 m ötede öluyor.

domuz zorda kalmadıkca ınsana saldırmaz kacacak yeri kalmaz veya yavrusu vardır zorunludur o vakıt saldırır yoksa yaralı domuz kacmay tercıh eder.

yivli yivsiz konusuna gelince yukardada söylenmış canlıyı basınc baskı  kuvvet öldürür yıvlıden cıkan joul ıleyıvlıden cıkan joul luk kuvvet bır degil.

kısacası iyi nişan ıyı atış hayvanı öldürür. ama bu senekı vurdugumzu biz azılı ki benım bugüne kadar gördügüm en büyük domuz. bır kafadan şavrottin sacması yemiş diger sacma kulak arkasına o halde ölmedi ve yukarda  sag koltuk ve boyun kısmına 4 tane 12 cal kursun yedı öyle öldü. bır şavrottinin sacması ortalama 36 cal capındı .
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

Çevrimdışı Togay YURTSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 08 Temmuz 2012, 16:46:28 »
Belki bu video tartışmayı tekrar alevlendirir ama enerjinin hedefe tam olarak aktarılması gerektiğinin en güzel örneği olabilir.
Ki bundan daha küçük kalibreler için bile böyle avlar yapmak mümkün araştırıldığında görebilirsiniz youtube de.

Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 08 Temmuz 2012, 17:05:13 »
Yani doğru yere,doğru şekilde yapılan,enerjisini doğru şekilde aktaran bir pellet bile bu işi yapabiliyor. herşey fizik kanunları ve anatomi ile alakalı.
 Yukarıda ki tüfeğin pelletinin maksimum taşıdığı enerji 45-50 fp enerji.Doğru yere yapılan 20-25 fp enerji bile bu işi yapmaya yeterli.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 08 Temmuz 2012, 20:03:22 »
dedigim gibi tam ısabet ettırmek şart
ama vıdeodaki av ıle 100kg domuzun avı bıraz farklı oluyor tabıkı ondada tam kafadan vurursan ölür . ama bu vıdeodakı gıbı av yapılamadıgı için.
hareketlı hedefe atış yapıldıgı için öncelik hayvanı öldurmekden zıyade yavaşlatmaya yonelık hareket oluyor
. koşar vazıyetde ıstedıgın kadar4.5 mm petlet at hayvana etkı etmez. koşar vazıyetdekı hayvana 36 cal etkı etmez yavaşlatmak burda enerji güç devreye gırıyor20 cal veyukarısındakı bır kursunu yıyen hayvan sendelıyor  dusuyor kalkıyor vs.
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 09 Temmuz 2012, 01:15:34 »
Tabi tabi katılıyorum size.benim söylemek istediğim tamamen durağan atış pozisyonları yani atışın en rahat yapıldığı anlar için geçerli.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin