Gönderen Konu: NE İÇİN AVLANIYORUZ ???  (Okunma sayısı 22324 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
NE İÇİN AVLANIYORUZ ???
« : 02 Mayıs 2012, 09:37:17 »
Yukarıdaki maddelerin biri yada birkaçı sizin avlanma nedeniniz olabilir.
Fakat oy kullanırsan sadece birini seçebiliyoruz.
Bu nedenle daha ağırlıklı olan faktörü seçiniz..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Ynt: NE İÇİN AVLANIYORUZ ???
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2012, 19:59:10 »
Hiçbirisi için değil diyen arkadaşlarımız da diğer görüşlerini bizlerle paylaşabilirler..
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2012, 20:03:04 Gönderen: Ş.Burak SEZER »
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Ulvi ŞAFAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2012, 09:49:02 »
Burakçım bu şıkların arasına zevk tutku şıkkını koymamız  gerekir .

tabiki her avcı doğa tutkunu,biraz hayvan,spor yapmak,
doğada stres atmak,silah kulanmaktır..yukarıda yazdığım gibi ilk önce zevk ve tutkudur..
Ulvi ŞAFAK
1965-Tekirdağ/Malkara   0545 4510569

Çevrimdışı Serkan ERTENLİCE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Mayıs 2012, 11:10:08 »
Sebebini anlıyamadım hala.Yaradılışımdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
Serkan ERTENLİCE
1977 GAZİANTEP
KARDEŞ MECBURİ ARKADAŞTIR,ARKADAŞ SEÇİLMİŞ KARDEŞTİR

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #4 : 03 Mayıs 2012, 22:53:10 »
Güncel....
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Tarık ÖSTLÜER

• Onursal Üyemiz
  • zordur dağcı olmak
« Yanıtla #5 : 03 Mayıs 2012, 23:03:24 »
Hayvan avlamak :)
Tarık ÖSTLÜER
1982 MANİSA

Çevrimdışı Berk KEMİK

• Free Üye
  • *
  • Tavşancı
« Yanıtla #6 : 03 Mayıs 2012, 23:07:58 »
Burak güzel bir konu açmışsın ama anketin şıkları çok kısıtlı kalmış . İnsanlarda avcılık yaratılıştan genlerden gelir . Bu içgüdüseldir . Çok uzun süreler geçtiğinde bazı insanlarda avlanma güdüsü dejenere olmuştur . Bizim gibilerde ise sonuna kadar baskındır :)  Sonuç olarak  bence avcılık hiçbir şıkta olmayan içgüdüsel olarak genlerimizden gelmektedir .  Bir kurdun avını avlaması ile insanın avını avlaması olayı  aynıdır . Saygılar ...
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 04 Mayıs 2012, 00:43:15 »
zoru başarmak için..... meraya çıkınca keklikler uçmasa tavşanlar kaçmasa sıraya dizilse kim tüfek atabilirki.... ben tavuk bile kesemem :))
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 04 Mayıs 2012, 12:24:15 »
AVLANMAK insanın yüce YARADAN tarafından var edilmesinden bu güne iç güdüsel olarak genlerine işlemiş kısacası YÜCE ALLAH tarafından insanın fıtratına verilmiş bir kabiliyettir..ve süresini bilemediğimiz bunca zaman içerisinde birçok değişikliğe uğrayarak günümüze kadar gelmiştir.. bu genetiksel iç güdü kimi insanda var kimisinde ise yok ,, günümüzde avlanma durumu şahsen benim için bir tutku ,,zoru başarma ,,doğa ve yabanıl hayat ile mücadele etme ve galip gelme arzusu ,,aynı zamanda doğa ve hayvan sevgisi,, bir nevi hasat ederek yabanıl neslin devamı için ekolojik bir dengeye katkıda bulunma,,yerine göre yaban hayatını üretme,,besleme ve koruma,,avlanacak popülasyonda ise yeterince avlayarak doğal bir denge kurup nesillerin devamına katkıda bulunma,,tutkusunu ve arzusunu tatmin etme ve mutlaka ama mutlaka avlayacağım hayvandan bir şekilde kesinlikle faydalanma (eti,,derisi,,zararından korunma,,vb)bir amaç teşkil etmesi gerekiyor ... TABİKİ TÜM BUNLAR BENİM ŞAHSİ KRİTERLERİM VE VAZGEÇİLMEZLERİM bir başka insan için çok daha başka amaçlarla avlanmakta söz konusu olabilir...DAHA YAZILABİLECEK ÇOK FAZLA ŞEY OLMASINA RAĞMEN KISACA GENEL MANADA BENİM İÇİN AVLANMAK BU DİYEBİLİRİM....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2012, 13:37:18 »
 ;D ;D ;DDrahtharrcılar pointer ve setercilerden daha fazla av vurmak için avlanıyolar heralde  >:D >:D >:D >:D
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Halil ARIK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 04 Mayıs 2012, 14:11:00 »
besin sağlamak hariç hepsi. heyecan şıkkıda olması lazım tavşan kalkınca çıkardığı sesleki irkilmeni heycanı yok başka şeyde kekliklerin harlaması ap ayrı bişey
halil arık
1984 afyonkarahisar
5464458072
Türk`ü,Türklüğü,Vatanı sevmek faşistlikse, Hitler yanımızda komünist kalır..

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 04 Mayıs 2012, 14:16:12 »
zoru başarmak için..... meraya çıkınca keklikler uçmasa tavşanlar kaçmasa sıraya dizilse kim tüfek atabilirki.... ben tavuk bile kesemem :))
++
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 04 Mayıs 2012, 14:21:33 »
 Yeniye olan merak hep bir kurt gibi  kemirir içimi ya Öldürecem kurt larımı yada beslicem .Her yeni bir av günü bilinmeyene doğru bir başlangıc dönemeçtir.
Ne zaman ömür biter bilinmeyene doğru gıden başlangıç deyişir ve bu dunyada attıgımız bütün mermiler öbür tarafta neremizde patlar bilemiyorum.:D:D
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 04 Mayıs 2012, 14:58:03 »
şıklarda cevap bulamadığım için ankette oy kullanmayacağım,
bana evde bu haftada gitme gitmesen ne olur denildiği zaman onlara verecek cevabım olmadığı gibi,
yinede sabahın kör saatinde beni çeken güdünün peşinden gideceğim
gitmediğim oldu ama ogünde bana geçmedi zehir oldu
geçenlerde bir yazı okuduk çoğumuz okumuştur, avcılıkla ilgili cem güleç'e verilen cevaplar vardı, hah ordaki tarifler bunu açıklamaya tercüman olmuştu biraz,
av günü geldiğinde damarındaki kanın bir başka akan avcılara soruyorum,
bugün bıldırcında çullukta curnata, ördekte bol geçit, keklikte limit,
tavşanda ayağının dibinden sıçrayacağını bilsen mutlaka birinden birine gidersin değilmi,
buna adrenalin bağımlısımı dersin, iç güdümü, fıtratmı ne dersen de hepsi tarif ediyor.
1981 / Samsun / Malatya

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 04 Mayıs 2012, 15:22:49 »
Değerli Gönüldaşlarım;
Bana göre (benim düşünceme ve hayata bakışıma göre); avcılık bir spor değildir. Sadece av sırasındaki bedensel aktiviteler spordur. Avcılık bir hobi değildir, zira belli dönemlerde, belli izinlerle yapılır. Boş vakitlerde ava gidilmez hobi değildir.
Ankette kendime en uygun şık aslında "Hayvan Avlamak" ama ben doğa tutkunu olduğum için "Doğa Sevgisi" ni işaretledim. :)
Avcılık bir dürtüdür. İlk insanoğlundan beri süregelen, beslenme zincirinin en üstündeki canlının yani insanın, korunmak ve beslenmek amacı ile gerçekleştirdiği dürtüdür. Dünya üstündeki tüm diller uydurmadır. İnsanlar çıkarabildikleri seslerden dilleri oluşturmuştur. Bu dillerin oluşmasında, çıkış noktası avcılık ve toplayıcılıktır. Yani özümüzdeki davranışı sergiliyoruz bu asla yadsınamaz. Evet kimi insanlar bunu bastırır. Yani sadece görmezden gelir. Sofrasına koyduğu her hayvansal ürünün aslında doğaya ait olduğunu ve bir avlanma sonucu sofrasına geldiğini düşünmez. Evcil hayvanlar da bir çok av sonrası evcil olmamış mıdır?
Sonuç olarak BANA GÖRE; avcılık, önüne geçilemez bir DÜRTÜ'dür
Umarım kimseyi sıkmamışımdır.
Saygılar

Çevrimdışı Necmettin TACETTİN

• Müdavim Üyemiz
  • BU DA BİZİM SEVDAMIZ
« Yanıtla #15 : 04 Mayıs 2012, 19:18:58 »
AVCILIK BİR TUTKUDUR, DOĞA+AV+SİLAH+KÖPEK SEVGİLERİ BİR İNSANDA BİRLEŞİNCE BU TUTKU AÇIĞA ÇIKAR.
Beretta 426-12cal
Beratta 391 urika 12cal
Beretta 391urika gold-20cal
Beretta S56-20 cal
Çatus 36 cal otomatik

TURGAY YILMAZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 04 Mayıs 2012, 20:05:17 »
AVCILIK BİR TUTKUDUR, DOĞA+AV+SİLAH+KÖPEK SEVGİLERİ BİR İNSANDA BİRLEŞİNCE BU TUTKU AÇIĞA ÇIKAR.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 04 Mayıs 2012, 22:18:21 »
Değerli Gönüldaşlarım;
Bana göre (benim düşünceme ve hayata bakışıma göre); avcılık bir spor değildir. Sadece av sırasındaki bedensel aktiviteler spordur. Avcılık bir hobi değildir, zira belli dönemlerde, belli izinlerle yapılır. Boş vakitlerde ava gidilmez hobi değildir.
Ankette kendime en uygun şık aslında "Hayvan Avlamak" ama ben doğa tutkunu olduğum için "Doğa Sevgisi" ni işaretledim. :)
Avcılık bir dürtüdür. İlk insanoğlundan beri süregelen, beslenme zincirinin en üstündeki canlının yani insanın, korunmak ve beslenmek amacı ile gerçekleştirdiği dürtüdür. Dünya üstündeki tüm diller uydurmadır. İnsanlar çıkarabildikleri seslerden dilleri oluşturmuştur. Bu dillerin oluşmasında, çıkış noktası avcılık ve toplayıcılıktır. Yani özümüzdeki davranışı sergiliyoruz bu asla yadsınamaz. Evet kimi insanlar bunu bastırır. Yani sadece görmezden gelir. Sofrasına koyduğu her hayvansal ürünün aslında doğaya ait olduğunu ve bir avlanma sonucu sofrasına geldiğini düşünmez. Evcil hayvanlar da bir çok av sonrası evcil olmamış mıdır?
Sonuç olarak BANA GÖRE; avcılık, önüne geçilemez bir DÜRTÜ'dür
Umarım kimseyi sıkmamışımdır.
Saygılar
Hiç sıkılmadım hocam. Sıkılan olursa iki kere sıkılsın:) Çünkü onaylıyorum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Serhat ÇELEBİOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 05 Mayıs 2012, 21:40:41 »
Bir Tutkudur Avcılık
Ava gideceğim sabahları beklerken vakit geçmez  çay üstüne çay içerim heyacanım yatışsın diye. Uykusuz kalırım ama uykusuzluk çekmem.Köpeğimin yemeğini hazırlarım,av çantamı defalarca kontrol ederim;bazende işi abartır tıraşbile olurum.Beni av tutkum sürükler  o uzun yola,ne maceralar bekler beni, bir ben bilirim içimdeki coşkuyu.
Daha gün ağırmadan  dışarı çıkp beklerim  arkadaşlarımı.Buluşmalar önemlidir,saygıdır benim için.  Aynı heyecanı paylaşacağım dostlarımı bekletemem.Hepsi bilirim ki en az benim kadar heycanlıdır.Kısa bir bekleyişten sonra benim heyecanımla köpeğim Dük'ün heycanı karışır birbirine.Arabanın sesini tanırım.Nihayet araba evin önüne girer.Herkes bir heyecanla iner arabadan selamlaşma faslından sonra, malzemeler yüklenir arabaya tatlı bir telaşla,köpeği bindiririz yerine.Artık hazırız.Aracın direksiyonunu bana emenet edilir genelde ,derken başlar tutkuya yolculuk.Birisi seslenir mazotu nerden alalım?aslında hep aynı yerden alınsada bu heycanın hiçbir zaman yok olmadığının işaretidir,derken market alışverişi yapılır.Çayı nerdede içeceğiz az ilerde oranın çayı iyi orada içeriz tamam der herkes.Yine eski anılar depreşir kafalar da belkide yüzlerce kez anlatılan aslında hep birlikte yaşadığımız şeylerdir ama kimse sıkılmaz bu konulardan, yine gülünecek, yine biri kızdırılacaktır,muzip fıkralar anlatılarak devam edilir o tutkulu yolculuğa , ,Serhat bey geçmeyelim çaycıyı.
 şöyle çekeyim arabayı da köpekleri de çıkartalım hayvanlar rahatlasın,aslında bu işler rutindir hep yapılır ama heyecanı aksiyonu hiç bitmez .Çaylar içilirken planlar yapılmaya da devam edilir çünkü herseferinde plan tekrar gözden geçirilir.Olsun bu işin tadı böyle.Birisi haydi beyler demese daha çok çay içilir ama haklı daha çok yol var,sürmeye devam
 Arkadaşlarım,Sen nebiçim adamsın der bana ya hu sen hiç uyumazmısın,güleriz,Bize rampa da yol vermeyen kamyonculara kızarız  ama devam eder yolculuğumuz.Ara sıra da siyaset yapar memleketi kurtarırız !Zaman akıp gider yolları kısaltır sanki sohbetler.Nihayet  otelin önüne çekilir araba.  Tüfekleri çıkarttık mı çantalar alındımı,köpekler doyuruldumu hepsi tamam ise uyku hak edilmiştir.Kallavi bir uykudan sonra nihayet sabah olmuştur.Kahvaltı faslı kısa sürer çünkü heyecan tavan yapmıştır.
İşte avlaktayız mis gibi kokar  sabahın erkenin de doğa. Bir de soğuk olmasa iyidir ama bu işin ruhunda var çileyi zevk edinmek öyle ya ne anlamı kalır avcılığın,Bazen sırılsıklam ıslanırsın bazen ellerin donar eldiven para etmez ama; Biri..... geliyor...geliyor kuş kafanda! diye seslenince vücut ısın 40 dereceyi bulur ne heycandır nasıl değişir metabolizma..Dağları delersin Ferhat'ın  aşkı gibidir Avcının kekliğe olan aşkı.Köpeğin ferması, atılan karavanalar uçuşan keklik alayları ,deli divane eder avcıyı günü akşam edersin yorulmak bilmezsin.Verdiğin her dinlenme molasın da o anları tekrar yaşar yaşamakla kalmaz arkadaşına da yaşatırsın.Şimdi bir düşünün içinde bu aşk olmazsa nasıl yürürsün bu dağı taşı nasıl gidersin bunca yolu.İnsanlara, delice gelsede tutkunun en koyusudur bu . Önce aşık olacacaksın doğaya sana unutamayacağın dersler verecek. Sen bunu insanlara anlatacaksın sana palavracı diyecekler, çünkü onlar senin tanıdığın kadar doğayı tanımazlar,doğa avcıya cömert olduğu kadar başkasına cömert olmaz.İşte av böyle bir tutkudur benim için. Bana bu tutkuyu aşılayan Rahmetli babam M.Ziya Çelebioğlu'na ,Küçüklüğümde idolüm olan Rahmetli kaportacı  Yunis Gönül'e. Avcılık terbiyesini her seferinde kafamıza vura vura öğreten Atıf Asarlı'ya,her ava gittiğimizde bizlerden bilgisini esirgemeyen A.Kadir Engin'abime , sohbetine ile avcılığına doyamadığım  Fahrettin Tercan(babaya)  av ekibimden Ramiz Tercan ve adını sayamadığım arkadaşlarıma teşekür ederim.

Çevrimdışı Serhat ÇELEBİOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 05 Mayıs 2012, 21:44:09 »
Şafak aslında bu yazıyı Ordu da çıkan bir gazete için hazırlamıştım acizane bir köşe verdiler yazıyorum avcılık üzerine haftaya da yukarı da yolladığım bölüm yayınlanacak.Valla şık lara tutku yu ekle kardeşim.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #20 : 05 Mayıs 2012, 22:27:24 »
Serhat Bey, şahane bir yazı, tebrik ediyorum. Kaleminiz güçlü ve tutkunuz hissediliyor. Sitemizde olmanızdan mutluluk duyuyorum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 06 Mayıs 2012, 00:42:01 »
Serhat Bey, şahane bir yazı, tebrik ediyorum. Kaleminiz güçlü ve tutkunuz hissediliyor. Sitemizde olmanızdan mutluluk duyuyorum.
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı İsmail CANDOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 06 Mayıs 2012, 00:59:41 »
Avcılık bir yaşam biçimidir.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 06 Mayıs 2012, 09:25:42 »
haftanın altı günü oturarak çalışan biri olarak benim için ilk öncelik şehir hayatının stres gürültü karmaşa ve kalabalığından kaçmak sakin kafa  dinleyebileceğim aynı zamanda doğayla iç içe spor yapabileceğim bir yaşam biçimi.genelde  yalnız gittiğim bazı kararları alabilmek yada verebilmek için  sakin kafayla bol bol düşünmeye fırsatımın  olduğu  aslında çok değerli zaman  dilimleridir avlandığım saatler.benim için av  eti yenen bir hayvanı ele geçirebilmek için doğayla verdiğim mücadeledir.aynı anda  spor gezinti ve doğanın güzelliklerini keşfedebilmektir.bu açıdan baktığımda  avlanmak benim için  bir hobidir.öldürmek değil.amaç bişeyleri öldürmek olsa hepimiz  kilometrelerce yol gidiyoruz avlanmak için.bu kadar yol gitmeye gerek yok daha yakın yerlerde öldürülecek bir sürü mahlukat  var.son olarak  zararlılara karşı mücadeleye  evet ancak prensip olarak eti  postu vs  değerlendirilemeyecek hayvanların öldürülerek zevk yapılmasına karşıyım.biz doğaya saygı gösterelimki doğadanda aynı saygıyı bekleyelim.selamlar.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Mustafa ŞEBCİOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 07 Mayıs 2012, 13:02:11 »
Söylenecek fazla bir şey bırakmamış sın Serhat bey. 10 yaşın da çantacılıkla başladı bu tutku 52 yaşına geldim bu ruhu hiç öldürmeden yaşadım içmde.Tutku ile bağlandım doğaya,Şafak bey güzel bir anket ancak şıkların hepsini işaretleyemeyeceğim için tutku olarak değerlendiriyorum.
Mustafa ŞEBCİOĞLU
1960 ORDU