Gönderen Konu: TÜFEKLERDE KALİTE VE İŞÇİLİK NASIL OLMALIDIR?  (Okunma sayısı 99225 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: TÜFEKLERDE KALİTE VE İŞÇİLİK NASIL OLMALIDIR?
« Yanıtla #25 : 02 Aralık 2010, 13:37:25 »
Burada ben de maydonoz olayım. Bu namluların kesişme açılarını kullanıcının değiştirmesine imkan veren bir tüfek de olduğunu hatırlatalım. Galiba Finlandiyalı bu tüfeğin markası Valment. Namlu arasının açık olma sebebi de sadece açı değişimine müsade etmesi sanırım.

Açının çok farklı mesafelere ayarlandığını daha önce de okumuştum. Fakat 36 metrede sıfırlanmak istense de sükunette bakıldığında daha yakın mesafede birleştirildiğini yazıyordu. Sebep, atış sırasındaki şahlanmanın da dikkate alınması. Yan veye bindirik olmasına göre, önceki atıştaki bir tarafa şahlanmanın tekrar hedefe  ayarlanması süreci bu değişik açıyı işe sokuyormuş.

Elbette burada nişan alınan nokta ile vuruş noktası konusun da var. Namlu şeridi ile de alakalı.

Burada kendi kendime düşündüğüm bir iki şeyi de ekliyeyim.

1. Tüfek ustaları bu birleştirme işini ayarlarken nasıl bir alet edevat kullanıyor acaba? Araç gereç yoksa, en azından namluların birleştirilmesinden önce çok standart biçimde fişek yatağı bloğu üretiliyor olmalı. Belki ustalar alışkın gözleriyle bizden fazla şey görüyorlardır. Daha teferruattı da düşünüyorum ama kafa karıştırmayayım.

2. Namluların kaç metrede kesiştiğini benim gibi bir cahil görmek istese ne yapar diye de düşündüm. Namlu arkasından bakarak tespit edeceğime güvenemedim. O kadar ehil değilim. İki yöntem buldum. Biri namlu ucuna adapte edilmiş lazer. Diğeri kağıt üzerinde anlatması karışık çizimlerle falan.

Lazeri yapmadım. Kağıt üzerindekini denemiştim. Bana kalırsa da hata payı fazla değildi. Kullandığım Huğlu 103D için hesapladığımda neredeyse dedikleri gibi 35m civarında kesiştiğini buldum. Bu sayı da aslında çok önemli değil. Çünkü o mesafelere varana kadar eksenler o kadar birbirine yaklaşıyor ki, avı isabet ettirme açısından öenmi yok bence. Tabi birisi elindeki çifteyle sineği gözünden, pireyi dizinden vuracağım derse başka.

Yine demeden edemedim: Her iki namlu belli bir açıda kesişmiş olsa bile, namlu üzerine paralel(poze için) şerit ile her iki namlunun hedef alınan noktayı vurması imkansız. Yukarıda anlattığım namlu eksenleri çakışması içinde şerit konusunu hiç dikkate almadım.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2010, 14:05:57 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 02 Aralık 2010, 14:59:48 »

NAMLULARIN YATAKLANMASIYLA NAMLU UCUNDAKİ FARK CM İLE İFADE EDİLİR..BUNU ÇIPLAK GÖZ GÖRÜR...SENİN FİZİK VE MATEMATİĞİ GİBİ OLSAYDI ÜST ÜSTE YADA YANYANA NAMLULARLA HİÇ BİŞEY VURULAMAZDI...

RASTGELE
KISA VE NET EN DOĞRU TESPİT BUDUR BAŞKA SÖZE GEREK YOK  ;) ;) ;)
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #27 : 02 Aralık 2010, 15:20:04 »
Ne demek Volkan Bey, cok tesekkurler degerli fikir ve bilgilerinizi paylastiginiz icin.. Oldukca dar bir boyutta devam eden tartismamiza daha genis bir boyut getirdiniz. Biz henuz, ciftenin kucuk bir odada cakisma testinin yapilip yapilamayacagini tartisiyorduk ve hatta ciftenin her mesafede cakismali diyen Selcuk Bey'e , tek bir mesafede cakisabilir yanitimdan oteye giden bir tartisma olmamisti.

Siz bastan bu tartismayi gecmis ve tek bir mesafede cakistirilabilecegini bilerek daha ileri safhalara gecmissiniz ..

Soylediginiz gibi, vurus noktasi ile nisan alinan nokta arasindaki fark da namlu seridi ile alakali.

Bu arada eklediginiz iki maddeden 1ncisi hakkinda sunlari soyleyebilirim. Namlularin birlestirme sekilleri ve teknikleri genellikle, ureticinin o model icin tercih ettigi fisek yatagi uretme teknigine bagli.

Genellikle 3 tip fisek yatagindan, monoblock yani nispeten ucuz maliyetli olani sizin dediginiz gibi, onceden tek bir block halinde uretiliyor ve bu blogun icerisine girecek namlularin acilariyla birlikte tasarlanarak uretilmekte. Monoblock fisek yatagina sahip bir tufek disaridan bakildiginda, breech kismindan yani namlunun receiver ile birlestigi noktadan itibaren yaklasik 3 inch'lik kisimin bitiminde bir halka seklinde blogun namlularla birlestigi nokta barizdir ve belirgindir.

Ornek monoblock fisek yatakli (Turk avcilari arasinda cakma fisek yatagi da diyenlere rastladim)

Bundan baska, daha kaliteli ve pahali tufeklerde kullanilan Henri Pieper'in icadi Demi-Block ve Chopper Lumps fisek yataklari da vardir ki, bunlarin uretim maliyetleri daha yuksektir ve nispeten daha zordur. Bunlarla ilgili ileriki mesajlarda yazariz.

2nci maddede bahsettiginiz, namlularin kac metrede kesistigini, yani ayni noktayi gosterdigini gormek icin yaptiginiz denemeler hic de cahil birinin yapacagi denemeler degil, bence buyuk tevazu gosteriyorsunuz. Soyediginiz gibi , namlu arkasindan ya da icinden bakarak tespit edeyim derken gozunuz aldanirdi, bunda da haklisiniz.

En dogru metodu bulmussunuz aslinda, namlu capina uygun adaptorlu asagidaki resimdekine benzer iki tane Laser Bore Sighter...

Bu testi yapildiginda , iki  namlu hangi "tek bir mesafede" cakisiyor, ayni noktayi gosteriyor cok acik bir sekilde ortaya cikar zaten.

Huglu 103D'nin de 40 yard gibi yaklasik 35m civarinda kesistigini bulmussunuz , laser kullanmadan bu testi yapabilmissiniz, oncelikle tebrik ve takdir etmek istedigimi soylemeliyim, yonteminizi merak ettim ama ondan once mesleginizi merak ettim Volkan Bey, bizimle paylasir misiniz?

Selamlar

Burada ben de maydonoz olayım. Bu namluların kesişme açılarını kullanıcının değiştirmesine imkan veren bir tüfek de olduğunu hatırlatalım. Galiba Finlandiyalı bu tüfeğin markası Valment. Namlu arasının açık olma sebebi de sadece açı değişimine müsade etmesi sanırım.

Açının çok farklı mesafelere ayarlandığını daha önce de okumuştum. Fakat 36 metrede sıfırlanmak istense de sükunette bakıldığında daha yakın mesafede birleştirildiğini yazıyordu. Sebep, atış sırasındaki şahlanmanın da dikkate alınması. Yan veye bindirik olmasına göre, önceki atıştaki bir tarafa şahlanmanın tekrar hedefe  ayarlanması süreci bu değişik açıyı işe sokuyormuş.

Elbette burada nişan alınan nokta ile vuruş noktası konusun da var. Namlu şeridi ile de alakalı.

Burada kendi kendime düşündüğüm bir iki şeyi de ekliyeyim.

1. Tüfek ustaları bu birleştirme işini ayarlarken nasıl bir alet edevat kullanıyor acaba? Araç gereç yoksa, en azından namluların birleştirilmesinden önce çok standart biçimde fişek yatağı bloğu üretiliyor olmalı. Belki ustalar alışkın gözleriyle bizden fazla şey görüyorlardır. Daha teferruattı da düşünüyorum ama kafa karıştırmayayım.

2. Namluların kaç metrede kesiştiğini benim gibi bir cahil görmek istese ne yapar diye de düşündüm. Namlu arkasından bakarak tespit edeceğime güvenemedim. O kadar ehil değilim. İki yöntem buldum. Biri namlu ucuna adapte edilmiş lazer. Diğeri kağıt üzerinde anlatması karışık çizimlerle falan.

Lazeri yapmadım. Kağıt üzerindekini denemiştim. Bana kalırsa da hata payı fazla değildi. Kullandığım Huğlu 103D için hesapladığımda neredeyse dedikleri gibi 35m civarında kesiştiğini buldum. Bu sayı da aslında çok önemli değil. Çünkü o mesafelere varana kadar eksenler o kadar birbirine yaklaşıyor ki, avı isabet ettirme açısından öenmi yok bence. Tabi birisi elindeki çifteyle sineği gözünden, pireyi dizinden vuracağım derse başka.

Yine demeden edemedim: Her iki namlu belli bir açıda kesişmiş olsa bile, namlu üzerine paralel(poze için) şerit ile her iki namlunun hedef alınan noktayı vurması imkansız. Yukarıda anlattığım namlu eksenleri çakışması içinde şerit konusunu hiç dikkate almadım.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2010, 15:21:51 Gönderen: İbrahim AYSU »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Gençay GÜNEŞ

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 02 Aralık 2010, 15:22:23 »
Kullandığım Huğlu 103D için hesapladığımda neredeyse dedikleri gibi 35m civarında kesiştiğini buldum. Bu sayı da aslında çok önemli değil. Çünkü o mesafelere varana kadar eksenler o kadar birbirine yaklaşıyor ki, avı isabet ettirme açısından öenmi yok bence. Tabi birisi elindeki çifteyle sineği gözünden, pireyi dizinden vuracağım derse başka.

SN KÖYDEMİR ,İN yorumunada tamamen katılıyorum ,,,kısaca işin özeti benim nazarımda şu:: eğer bir çift namlulu tüfek yanyana,,veya üst üste 5mt-15mt-30mt-45mt,de arpacığın ve gözünüzün baktığı yeri vurmuyorsa o namluyu at çöpe gerisi hikaye ve boşa zaman kaybı diyorum
Hakan AKMAN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #29 : 02 Aralık 2010, 15:30:23 »
Hakan Bey, hem Volkan Bey'in yukaridaki ifadesine katilip hem de Selcuk Bey'in "sadece tek bir mesafede cakisiyor olsalardi hic bir sey vurulamazdi" ifadesine katilmaniz biraz kafami karistirdi, cunku ikisi birbiriyle celisen ifadeler..

Volkan Bey kendisi de izah edecektir ancak Volkan Bey'in ifadesinden anladigim, "namlular tek bir mesafede cakistirilir, 35m gibi bir mesafede cakistirildigini kendim tespit ettim ancak birbirine cok fazla yaklasan bu eksenler dagilan sacma dagilimiyla birlikte onemsiz bir hale geliyor."

Selamlar

SN KÖYDEMİR ,İN yorumunada tamamen katılıyorum ,,,kısaca işin özeti benim nazarımda şu:: eğer bir çift namlulu tüfek yanyana,,veya üst üste 5mt-15mt-30mt-45mt,de arpacığın ve gözünüzün baktığı yeri vurmuyorsa o namluyu at çöpe gerisi hikaye ve boşa zaman kaybı diyorum
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Gençay GÜNEŞ

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 02 Aralık 2010, 15:48:03 »
Hakan Bey, hem Volkan Bey'in yukaridaki ifadesine katilip hem de Selcuk Bey'in "sadece tek bir mesafede cakisiyor olsalardi hic bir sey vurulamazdi" ifadesine katilmaniz biraz kafami karistirdi, cunku ikisi birbiriyle celisen ifadeler..

Volkan Bey kendisi de izah edecektir ancak Volkan Bey'in ifadesinden anladigim, "namlular tek bir mesafede cakistirilir, 35m gibi bir mesafede cakistirildigini kendim tespit ettim ancak birbirine cok fazla yaklasan bu eksenler dagilan sacma dagilimiyla birlikte onemsiz bir hale geliyor."

Selamlar

SN.AYSU anlaşılamayan nokta şu 36mt,de milimetrik olarak namluların çakışıyor olması iddianız,,, bu yivsiz saçma atan tüfekler için bu kadar kafa yorulacak teknik detaya girilecek bir konu değil,,eğer olay sizin ısrarla iddia ettiğiniz gibi sadece 36mt de çakışma noktasının birleşmesi şeklinde olmuş olsa idi SN.KARAKÖY,ünde söylediği gibi 5-15mt mesafelerde saçmalar avın altından veya üstünden,, sağ veya sol yanından geçer ancak 25mt,den sonra av vurulacak hale gelirdi ,, sizin ısrarla anlattığınız olay SN KÖYDEMİR,inde ifade ettiği gibi << sineği gözünden,,pireyi dizinden vuracağım diyen avcıların>>hikayesi gerisi benim kanımca boş işler
Hakan AKMAN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #31 : 02 Aralık 2010, 16:06:04 »
Hakan Bey, yukaridaki onceki mesajlarimi da okursaniz, namlunun cakistirilma mesafesi tek bir mesafe olmak zorundadir ve genellikle 35-36m gibi bir mesafedir ancak bu, daha yakin ve daha uzak bir mesafede av vurulamaz anlamina gelmez cunku eksenler birbirine o kadar yakindir ki dagilan sacma pattern'i , eksenlerin bu birbirine yakin olan mesafesini onemsiz hale getiriyor ve daha yakin - daha uzak mesafelerden av kolaylikla vurulabiliyor. Yani, sifirlanma noktasi mecburen olmak zorunda tek bir mesafede ancak bu mesafeden daha yakin ve daha uzak mesafelerde, dagilan sacma pattern'i birbirine cok yakin olan iki namlu ekseninin sifir noktasinin haricinde 2 farkli noktayi (bir birine cok yakin 2 farkli noktayi) gosteriyor olmasini onemsiz hale getiriyor ve av vurulabiliyor.

Selamlar..

SN.AYSU anlaşılamayan nokta şu 36mt,de milimetrik olarak namluların çakışıyor olması iddianız,,, bu yivsiz saçma atan tüfekler için bu kadar kafa yorulacak teknik detaya girilecek bir konu değil,,eğer olay sizin ısrarla iddia ettiğiniz gibi sadece 36mt de çakışma noktasının birleşmesi şeklinde olmuş olsa idi SN.KARAKÖY,ünde söylediği gibi 5-15mt mesafelerde saçmalar avın altından veya üstünden,, sağ veya sol yanından geçer ancak 25mt,den sonra av vurulacak hale gelirdi ,, sizin ısrarla anlattığınız olay SN KÖYDEMİR,inde ifade ettiği gibi << sineği gözünden,,pireyi dizinden vuracağım diyen avcıların>>hikayesi gerisi benim kanımca boş işler
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Gençay GÜNEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #32 : 02 Aralık 2010, 16:15:04 »
İbrahim Bey, ben fizikçiyim. Ama bunları öğreten bir şey yoktu elbet. Sadece eğitimimden ve sonraki araştırmalarımı birbirine bağlamaya çalışıyorum. Çözüm bilmesem de sıfırdan çözüm düşünmeye çalışırım. Aslında bunlar hepimizin yaptığından farklı değil.

Yine de şu Bore Sighter denen şeyi görünce kendimle gururlanmadım desem yalan olur. Ben daha düşünürken birileri yapmış da, satmaya başlamış. Tam aklmdan geçen şeydi. Eksene merkezleme zorluğundan fazla üzerinde durmamıştım.

Hesap işi, zor oyunu bozar gibi ortaya çıktı. Çok daraldım, ille bir yol bulayım derken aklıma geldi. Denedim. Olması beklenene yakın çıkınca o yöntemimin de fena olmadığına kanaat ettim. Doğrusu çok tuhaf bir yöntem. Sonuç beklediğim gibi çıkmasaydı, iyi saçmaladım derdim. Ne akla hizmetse denedim ama oldu gibi.

Bu konularda çok iyi bilgisi olanlar var ama bir sebepten doğrusunu söylemiyorlar. Belki de anlaması zor şeyler olduğundandır. Burada bir şeyler biliyor gibi görünmek de istemiyorum. Arada fikrimi yazıyorum sadece. Bildiğini paylaşanları okumak daha zevkli. Bize faydası olacak kaynaklarınız varsa memnuniyetle kabul ederiz :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #33 : 02 Aralık 2010, 16:26:32 »
Volkan Bey, tam olarak olmasa da tahmin edebilmistim, mesleginizin fizik ve matematikle yakindan alakali oldugunu.

Dediginiz gibi , bu konuda bilgisi olanlar var ama anlasilamayan bir sebepten dogrusunu soylemiyorlar. Belki de haklisiniz, anlamasi zor seyler oldugundan olabilir.

Elimde cok fazla sayida kaynak var ancak tamamina yakini Ingilizce oldugu icin, scan edip buraya Turkce'lerini cevirip yazmaya biraz useniyorum acikcasi :)

Ancak, sizin gibi degerini bilen birisine, ilginizi cekebilecek olanlarin fotokopi setlerini cekip postayla gonderebilirim, eminim her bir sayfasini tam olarak hazmedersiniz. Belki bu kaynaklari okuduktan sonra, ortaya ilginc bir tasarim ya da fikriniz de cikabilir bence hic de dusuk bir ihtimal degil..

Ozelden haberlesip bir yerde bulusabilirsek ya da belirteceginiz bir adrese posta ya da kargoyla gonderebilirim ilginizi cekebilecegini dusundugum kitap ve kaynaklarin fotokopi setlerini dedigim gibi..

Selamlar...

İbrahim Bey, ben fizikçiyim. Ama bunları öğreten bir şey yoktu elbet. Sadece eğitimimden ve sonraki araştırmalarımı birbirine bağlamaya çalışıyorum. Çözüm bilmesem de sıfırdan çözüm düşünmeye çalışırım. Aslında bunlar hepimizin yaptığından farklı değil.

Yine de şu Bore Sighter denen şeyi görünce kendimle gururlanmadım desem yalan olur. Ben daha düşünürken birileri yapmış da, satmaya başlamış. Tam aklmdan geçen şeydi. Eksene merkezleme zorluğundan fazla üzerinde durmamıştım.

Hesap işi, zor oyunu bozar gibi ortaya çıktı. Çok daraldım, ille bir yol bulayım derken aklıma geldi. Denedim. Olması beklenene yakın çıkınca o yöntemimin de fena olmadığına kanaat ettim. Doğrusu çok tuhaf bir yöntem. Sonuç beklediğim gibi çıkmasaydı, iyi saçmaladım derdim. Ne akla hizmetse denedim ama oldu gibi.

Bu konularda çok iyi bilgisi olanlar var ama bir sebepten doğrusunu söylemiyorlar. Belki de anlaması zor şeyler olduğundandır. Burada bir şeyler biliyor gibi görünmek de istemiyorum. Arada fikrimi yazıyorum sadece. Bildiğini paylaşanları okumak daha zevkli. Bize faydası olacak kaynaklarınız varsa memnuniyetle kabul ederiz :)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #34 : 02 Aralık 2010, 19:11:38 »
İbrahim Bey, eksik olmayın. Yok, öyle zahmete girmenize gerek yok. Sayfaları taramanın sıkıcı olduğunu bilirim. Acelemiz yok. Ne zaman forumlarda paylaşmak isterseniz azar azar okuruz. Başka meraklılar da istifade eder. Sevgiler
1968

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #35 : 02 Aralık 2010, 19:15:57 »
Peki Volkan Bey, o da olur..

Konu geldikce azar azar paylasmak daha kolay geliyor kulaga :)

Selamlar..

İbrahim Bey, eksik olmayın. Yok, öyle zahmete girmenize gerek yok. Sayfaları taramanın sıkıcı olduğunu bilirim. Acelemiz yok. Ne zaman forumlarda paylaşmak isterseniz azar azar okuruz. Başka meraklılar da istifade eder. Sevgiler
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 03 Aralık 2010, 08:57:34 »
güzel paylaşımlar. ibrahim bey görüşlerinize aynen katılıyorum,kısaca namlu şeridinden alt ve üst namluların merkezinden çizilen bir doğru 36 mt rede kesişecek.acaba bizim firmalar bu hassasiyette yapabiliyorlarmıki merak ettim.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #37 : 03 Aralık 2010, 14:21:11 »
Reha Bey merhaba,

Aynen soylediginiz gibi, kisaca alt ve ust namlularin merkezinden cizilen birer dogru ya da sag ve sol namlularin merkezinden cizilen birer dogru 36 m'de kesisecek. Bu kadar basit.

Ben yerli firmalarin konuya bu hassasiyette yaklastiklarini maalesef dusunmuyorum. Hepsi demeyelim ama keske bir yerli uretici ciksa da bizimle uretim surec haritasini paylassa... Biz de hem sevinsek hem de mahcup olsak...

Selamlar...

güzel paylaşımlar. ibrahim bey görüşlerinize aynen katılıyorum,kısaca namlu şeridinden alt ve üst namluların merkezinden çizilen bir doğru 36 mt rede kesişecek.acaba bizim firmalar bu hassasiyette yapabiliyorlarmıki merak ettim.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 03 Aralık 2010, 15:47:22 »
Hakan Bey, yukaridaki onceki mesajlarimi da okursaniz, namlunun cakistirilma mesafesi tek bir mesafe olmak zorundadir ve genellikle 35-36m gibi bir mesafedir ancak bu, daha yakin ve daha uzak bir mesafede av vurulamaz anlamina gelmez cunku eksenler birbirine o kadar yakindir ki dagilan sacma pattern'i , eksenlerin bu birbirine yakin olan mesafesini onemsiz hale getiriyor ve daha yakin - daha uzak mesafelerden av kolaylikla vurulabiliyor. Yani, sifirlanma noktasi mecburen olmak zorunda tek bir mesafede ancak bu mesafeden daha yakin ve daha uzak mesafelerde, dagilan sacma pattern'i birbirine cok yakin olan iki namlu ekseninin sifir noktasinin haricinde 2 farkli noktayi (bir birine cok yakin 2 farkli noktayi) gosteriyor olmasini onemsiz hale getiriyor ve av vurulabiliyor.

Selamlar..

SN.AYSU bu yorumunuza katılabilirim ancak konunun sizin anlattığınız kadar hassas ve teknik detaylarına girilecek kadar kafa karıştırıcı olmaması gerektiğini düşünüyorum,, pratikte özel yapım bir huğlu trap tüfeğinde bu lazerli aletlerle ESKİŞEHİR poligonunda bir arkadaşımızın silahını kontrol etme şansımız oldu ve gördüğümüz olay 5mt-15mt-25mt-35mt dede arpacıktan bakılan nokta ile namlularında aynı noktayı gösteriyor olduğu şeklindeydi ,,yani SELÇUK BEY,inde söylediği gibi fişek yatağı ile namlu ucu arasındaki konik birleştirme cm,lerle ifade edilebilecek kadar bariz iken bu durumu çıplak gözle bile rahatlıkla teşhis edebiliriz,, bilimsel veriler için elbetteki fizik matematik gerekli ancak bazı durumlarda pratikte bu durumu çözümlemek gerekiyor öyle değilmi.... SELAMLAR.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 03 Aralık 2010, 16:23:17 »
İbrahim bey bence imalatçılarımızda bu süreçler hesaplamalarıyla var fakat olay işçilikte biraz değişiyor gibime geliyor,mesela akus hassas çalışıyor gibi.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #40 : 03 Aralık 2010, 19:09:00 »
Hakan Bey, tebrikler boş durmamışsınız. O lazerli aleti resminden başka görmedim ama iyi bir şeye benziyor. Her iki namluya birer tane mi taktınız yoksa tek tek mi denediniz? Ayrıntılardan bahseder misiniz? Selamlar
1968

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #41 : 03 Aralık 2010, 20:20:36 »
Hakan Bey, aslinda kafa karistirici bir sey yok ama simdi sizin soyledikleriniz benim kafami biraz karistirdi. Testi trap tufegiyle yaptiginizi soylemissiniz.

Birincisi, laser bore sighter cihazlari teker teker mi taktiniz? Yoksa iki tane laser bore sighter'iniz mi vardi?

Ikincisi , trap tufeginin "top rib" denilen ust bandi, normal av tufeklerine gore cok daha yuksektir ve daha farkli bir aciyla birlestirilir ust namlu ekseniyle, aticinin "normalden daha ust vurabilmesi icin" cok daha farkli tasarlanir. Yani boylesine yuksek (uzun) atmak icin hazirlanmis bir band uzerindeki arpaciktan da her mesafede ayni noktayi gorebilmeniz daha da ilginc geldi!!!

Keske testlerinizi yaparken bir kac kare fotograf ya da ufak bir video kaydi cekebilseydiniz!

Selamlar...

SN.AYSU bu yorumunuza katılabilirim ancak konunun sizin anlattığınız kadar hassas ve teknik detaylarına girilecek kadar kafa karıştırıcı olmaması gerektiğini düşünüyorum,, pratikte özel yapım bir huğlu trap tüfeğinde bu lazerli aletlerle ESKİŞEHİR poligonunda bir arkadaşımızın silahını kontrol etme şansımız oldu ve gördüğümüz olay 5mt-15mt-25mt-35mt dede arpacıktan bakılan nokta ile namlularında aynı noktayı gösteriyor olduğu şeklindeydi ,,yani SELÇUK BEY,inde söylediği gibi fişek yatağı ile namlu ucu arasındaki konik birleştirme cm,lerle ifade edilebilecek kadar bariz iken bu durumu çıplak gözle bile rahatlıkla teşhis edebiliriz,, bilimsel veriler için elbetteki fizik matematik gerekli ancak bazı durumlarda pratikte bu durumu çözümlemek gerekiyor öyle değilmi.... SELAMLAR.....
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #42 : 03 Aralık 2010, 20:52:01 »
Reha Bey,

Yerli ureticiler maalesef bana hala guven vermiyor. Akus, kendisini fiyat ve kalite olarak diger yerlilerden farkli konumlandirmak istiyor. Tufeklerini bizzat kontrol etme firsatim oldu, Karakoy'deki Beretta Bayii Komando Av Magazasi'nda gordum. Soylemek istedigim, yerli tufek ortalamasinin uzerinde bir kaliteye sahip ancak yine de biraz detayli inceleyince ortalama bir Avrupa tufeginden uzak oldugunu farkettim acikcasi... Ancak hatalarini duzelterek ve hep daha iyiyi arayarak devam ederlerse cok guzel seyler cikacaktir ortaya, bana bu hissi verdi en azindan... Cok basarili olmasa da, tufegi elinize aldiginizda, tasarimi ve uretimi icin "gercekten ugrasmislar" izlenimi aliyorsunuz...

Selamlar..

İbrahim bey bence imalatçılarımızda bu süreçler hesaplamalarıyla var fakat olay işçilikte biraz değişiyor gibime geliyor,mesela akus hassas çalışıyor gibi.
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2010, 20:54:19 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #43 : 03 Aralık 2010, 22:34:55 »
Bu güzel paylaşım için sayın AYSU, sayın KÖYDEMİR ve diğer arkadaşlara teşekkürler.. Arkadaşlara şunu sormak istiyorum.Bazı çiftelerde namlular daha açılı birleşiyor.Yani göz kararı bakıldığında bile ortadaki şeridin namlu ucuna doğru daha fazla daraldığı görülüyor. Acaba yakın atışlar için mi yapılmışlar? (ABD üretimi bir çiftede görmüştüm).Sayın KÖYDEMİR böyle tüfeklerin varlığından bahsetmişti ama benim merak ettiğim GÖZ KARARI anlaşılabilirmi? Selamlar..
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #44 : 03 Aralık 2010, 23:13:09 »
:) Aslında neden olmasın. İyi fikir. Tüfeğin tepeden fotoğrafını çekersiniz. Her namlunun tam orta noktasını tespit edebilirseniz, çizim programıyla namlu boyunca her bir namlunun eksen hatlarını çizersiniz. Sonra üçgenlerdeki matematik bağıntılarla kaç metrede kesiştikleri konusunda bir fikriniz olabilir. En azından 15 mi, 25 mi gibi kabaca belli olur. Ortaokul öğrencileri bu hesapları öğreniyor ama unutulmuşsa uğraşılmaz.

Daha güzeli, mümkünse tüfeği sabitleyip her namluyla tek kurşun atışı yapmak. Bize lazım olan bu. Gerisi imalatçının kafa yorması gereken şey. İşimize yaramıyorsa başka tüfek bakarız. Sırf merak içinse her yöntem denenebilir. Birbirlerini doğrulayıp doğrulamadığı görülür. Şu lazerli aletten olsa bambaşka olur tabi.
1968

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #45 : 04 Aralık 2010, 12:16:21 »
Hakan Bey, tebrikler boş durmamışsınız. O lazerli aleti resminden başka görmedim ama iyi bir şeye benziyor. Her iki namluya birer tane mi taktınız yoksa tek tek mi denediniz? Ayrıntılardan bahseder misiniz? Selamlar
Hakan Bey, aslinda kafa karistirici bir sey yok ama simdi sizin soyledikleriniz benim kafami biraz karistirdi. Testi trap tufegiyle yaptiginizi soylemissiniz.

Birincisi, laser bore sighter cihazlari teker teker mi taktiniz? Yoksa iki tane laser bore sighter'iniz mi vardi?

Ikincisi , trap tufeginin "top rib" denilen ust bandi, normal av tufeklerine gore cok daha yuksektir ve daha farkli bir aciyla birlestirilir ust namlu ekseniyle, aticinin "normalden daha ust vurabilmesi icin" cok daha farkli tasarlanir. Yani boylesine yuksek (uzun) atmak icin hazirlanmis bir band uzerindeki arpaciktan da her mesafede ayni noktayi gorebilmeniz daha da ilginc geldi!!!

Keske testlerinizi yaparken bir kac kare fotograf ya da ufak bir video kaydi cekebilseydiniz!

Selamlar...

DEĞERLİ ARKADAŞLAR tek bir lazer cihazını her iki namluyada ayrı ayrı takarak denedik cihaz 55-60 yaşlarında ANKARA,dan ESKİŞEHİR,deki poligona atışa gelen bir abimize aitti ,, rica ettik bizi kırmadı ve test etmemizi sağladı,,silaha gelince öyle diğer silahlar gibi aşırı yüksek bantlı bir silah değil 75cm namlu boyunda asansörlü kundaklı ,,hem trap hemde faal olarak avda kullanılan bir silah,,inanınki olay sixzin izah ettiğiniz kadar teknik detay gerektirmeyecek kadar basit ,, bir silahtaki namlunun üst banttan arpacığın gördüğü yeri vurmuyor olması çıplak gözle bile çok rahat anlaşılabilir......
Hakan AKMAN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #46 : 04 Aralık 2010, 14:51:02 »
Hakan Bey,

Laser Bore Sighter cihazindan iki tane yoksa ve tek tek takmak zorundaysaniz, yanilirsiniz. Tufegi sıkıca sabitleyebileceginiz saglam bir "gun bench" yoksa, tek laser bore sighter ile sonuc almaniz imkansiz maalesef. 

Konu "arpacigin gordugu yeri vurmuyor olmasi" degil.

Defalarca uzerinden gecildi, "eksenler bir birine cok yakin ve dagilan sacma kolaylikla vurulmayi sagliyor zaten". Konu, vurulup vurulamiyor olmasi degil , iki namlunun sadece tek bir mesafede ayni noktayi gosterebiliyor olmasi.. Ve hatta ust band da buna dahil... Tek bir mesafe...

Farkli konulardan bahsediyoruz.

Selamlar..

DEĞERLİ ARKADAŞLAR tek bir lazer cihazını her iki namluyada ayrı ayrı takarak denedik cihaz 55-60 yaşlarında ANKARA,dan ESKİŞEHİR,deki poligona atışa gelen bir abimize aitti ,, rica ettik bizi kırmadı ve test etmemizi sağladı,,silaha gelince öyle diğer silahlar gibi aşırı yüksek bantlı bir silah değil 75cm namlu boyunda asansörlü kundaklı ,,hem trap hemde faal olarak avda kullanılan bir silah,,inanınki olay sixzin izah ettiğiniz kadar teknik detay gerektirmeyecek kadar basit ,, bir silahtaki namlunun üst banttan arpacığın gördüğü yeri vurmuyor olması çıplak gözle bile çok rahat anlaşılabilir......
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2010, 14:55:49 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #47 : 04 Aralık 2010, 15:46:19 »
Hakan Bey,

Laser Bore Sighter cihazindan iki tane yoksa ve tek tek takmak zorundaysaniz, yanilirsiniz. Tufegi sıkıca sabitleyebileceginiz saglam bir "gun bench" yoksa, tek laser bore sighter ile sonuc almaniz imkansiz maalesef. 

Konu "arpacigin gordugu yeri vurmuyor olmasi" degil.

Defalarca uzerinden gecildi, "eksenler bir birine cok yakin ve dagilan sacma kolaylikla vurulmayi sagliyor zaten". Konu, vurulup vurulamiyor olmasi degil , iki namlunun sadece tek bir mesafede ayni noktayi gosterebiliyor olmasi.. Ve hatta ust band da buna dahil... Tek bir mesafe...

Farkli konulardan bahsediyoruz.

Selamlar..

SN AYSU anladım siz SN.KÖYDEMİR,inde söylediği üzre <<saçma atan yivsiz bir tüfekle SİNEĞİ GÖZÜNDEN ,,PİREYİDE DİZİNDEN VURMA iddiasında olan avcılarımız grubundan olmaya devam edeceksiniz mikronlarla onuda geçtim mm olarak çakıştırma iddiasında değiliz,, eğer bir tüfekte arpacıktan bakılan nokta kaç mt mesafede olursa olsun(( 1mt----35mt)) namlunun içinden görünmüyorsa o namlu çöpe atılacak bir namludur,, yok eğer arpacığın baktığı noktayı namlu içindede görüyorsanız sorun yoktur OLAY BU KADAR BASİT VE NETTİR konumuz yivsiz saçma atan etki mesafesi en iyi mühimmat ile 60 yard olan tabiri caiz ise iki su borusundan ibarettir.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 04 Aralık 2010, 16:04:40 »
selçuk abi bazı gerçekler kabullenilmelidir bence bunu kabul edip bilgi dağarcığımızı geliştirmeliyiz. zaten siznde dediğiniz gibi yivsiz av tüfeği sonuçta genelde saçma ile atış yapıyoruz ve namluların birbirine en uzak olan mesafesine bir bakın 5-6 cm den çok fazla olmasa gerek ve saçma dağılım 10 metreden sonra artık bu mesafeyi telafi etmiş olacak belkide 10 meterdende önce kurşun kullanıyorsanız zaten atış yaptığınız av ona göre büyük olacak  ve 5-6 cm altına üstüne gelmesi pekte sorun olmayacak ve bu mesafe tüfeğin sıfırlandığı noktaya yaklaştıkça azalacaktır. tabiki birbiriyle alakasız yere bakan namlulardan yada sıfırlaması bozuk namlulardan basetmiyoruz zaten üretimi hatalı yapılmış tüfek hiç bir zaman aynı noktayı vurmayacaktır ama bunu gözle tesbit edbiliyorsak zaten o tüfek tamamen itinasız karadüzen üretilmiş bir alettir. yani düzgün üretilmiş bir tüfekteki namlu eksen lerinin çakışması olayı ancak volkan abininde dediği gibi bir düzenekle tesbit edibilir.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #49 : 04 Aralık 2010, 17:09:13 »
selçuk abi bazı gerçekler kabullenilmelidir bence bunu kabul edip bilgi dağarcığımızı geliştirmeliyiz. zaten siznde dediğiniz gibi yivsiz av tüfeği sonuçta genelde saçma ile atış yapıyoruz ve namluların birbirine en uzak olan mesafesine bir bakın 5-6 cm den çok fazla olmasa gerek ve saçma dağılım 10 metreden sonra artık bu mesafeyi telafi etmiş olacak belkide 10 meterdende önce kurşun kullanıyorsanız zaten atış yaptığınız av ona göre büyük olacak  ve 5-6 cm altına üstüne gelmesi pekte sorun olmayacak ve bu mesafe tüfeğin sıfırlandığı noktaya yaklaştıkça azalacaktır. tabiki birbiriyle alakasız yere bakan namlulardan yada sıfırlaması bozuk namlulardan basetmiyoruz zaten üretimi hatalı yapılmış tüfek hiç bir zaman aynı noktayı vurmayacaktır ama bunu gözle tesbit edbiliyorsak zaten o tüfek tamamen itinasız karadüzen üretilmiş bir alettir. yani düzgün üretilmiş bir tüfekteki namlu eksen lerinin çakışması olayı ancak volkan abininde dediği gibi bir düzenekle tesbit edibilir.
sn GÜLTEPE yivsiz tüfekler ile tek kurşunda atıyoruz bunu defalarca denemişliğimiz vardır 50-75mt mesafelerde sabitlenmiş bir tüfekle onlarca atış gerçekleştirerek kendimize göre testler yaptık eğer SN AYSU,nun iddia ettiği gibi mm,rik sıfırlama 36 mt,de kesin ve net olsa idi çifte ile yapılan atışlarda sağ gözden çıkan kurşun o mesafelerde hedefin soluna sol gözden çıkan kurşunda hedefin sağına geçmesi lazım öyle değilmi ??? veya poze ile atış yapılıyorsa alt göz ile atılan kurşun hedefin üstüne üst göz ile atılanda hedefin altına gitmesi gerekiyor ??? iddia edildiği gibi fizik kuralları böyle söylüyor ancak pratikte durum hiçte bu yönde olmuyor bilmem anlatabildimmi ???
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2010, 17:11:05 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN