Gönderen Konu: kurzhaar avda gezme sorunu  (Okunma sayısı 1959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
kurzhaar avda gezme sorunu
« : 07 Kasım 2019, 23:11:42 »
 merhaba arkadaşlar ,iş arkadaşımda 2,5 yaşında bir kurzhaar vardı,ava çok gidemediği için ve köpeği bakmak için hergün köye gitmesi gerektiği için bana verdi. köpek çok iyi bir kan ama arkadaşımla 2 sezonda toplam 10 ava anca gitmiştir,av pratiği yok denecek az. köpekle ilgili benim karakter tespitlerim şöyle;
1- dominant karakterli bir köpek değil,hatta bir kurt sürüsündeki hiyerarşideki en gerideki köpek olabilir.
2-sahibine çok bağlı,hatta bu kadar söz dinleyen bir köpek ben ömrümde görmedim. dişi köpeğin yanına gidiyor,gel deyince hemen bırakıp geliyor,o kadarki ele tabi.

gelelim sorununa;
hayvan avda gezmiyor 10 dakika gezsin ,hemen yanıma gelip arkamda geziyor,bu sorunu bir türlü aşamadım. bu konuda bir öneriniz varmı,teşekkürler.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Tuğran KELEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: kurzhaar avda gezme sorunu
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2019, 00:03:42 »
Köpek ferma veriyormu ava tepki vermiyorsa o köpek bi işe yaramaz ama ava ferma veriyorsa köpeğinin tek sorunu kilolu çabuk yoruluyor yemini azalt zayıflasın zayıf köpek avda daha iyidir kilolu köpek hantal olur çabuk yorulur ava verdiği tepkiye göre duruma bak bir kaç av sonra alışır eğer iyiyse
  • Huğlu renova
1993 - Konya

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 08 Kasım 2019, 00:25:55 »
köpeğin kokusu yüksek 5-6 aylıkken  ferma videosunuda gördüm arkadaş bakarken,kilolu değil kesinlikle,anne 3 mera şampiyonu baba ali ağaoğlunun köpeğinin torunu,kan sağlam,oraları geçelim...
gezmesi konusunda teşvik mahiyetinde veya zorunluluk olarak ekstra ne yapabiliriz onun peşindeyim.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Tuğran KELEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 08 Kasım 2019, 01:34:02 »
Köpeğin ayağını taş kesmiş olmasın ondan keyifsiz olup gezmezdir başkada bişey gelmiyor aklıma inşallah avda keyif verir ustam
  • Huğlu renova
1993 - Konya

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 08 Kasım 2019, 08:55:54 »
Sezonda her ava gittiginde goturun hocam suan icin cokta yapacak bisey yok onunden bir tavsan vs kalkip av dürtüsü cikmasi lazim yada celgin bir kusa denk gelmesi yoksa sezon sonu mera egitimi ile yavs yavas acmaniz lazim. Arkaniza gectiginde bekleyerek onunuze gecmesini saglaya bilirsiniz yavas yavas olacak seyler bunlar. Sezon sonu eger temel itaati yoksa sifirdan baslayarak bunlari verin iz takibi vsvs simdi iyi bir on hazirlik yaparak sezona iyi sekilde girebilirsiniz.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 08 Kasım 2019, 17:09:47 »
aslında ilerliyoruz ama istediğim hızda değil,arkaya geçtiğinde bekleme olayını yapıyorum evet yürüyor önüme ama istediğim şekilde değil,bakalım içindeki canavarı elbet çıkaracağız bir şekilde inşallah.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 08 Kasım 2019, 21:47:10 »
 eski buğday pazarı civarında kervan humus yanında bir av bayiisi arkadaşın erkek kurzharı vardı, bayi adı saçıkaramıydı neydi rahmetli babası babamın arkadaşıydı.

bir gün meradada ovada görmüştüm ovayı bilrsin allahın sıcağında mısır takımında   hayvan arkaya düşmüştü tüfek sende öndesin o arkada kuşu kim avlıyor senmi omu diye şaka yapmıştım 3-4 sene evveli ''vallahi hava sıcak su içer şimdi düzelir '' diye oda şaka yapmıştı o halde bile konuşurken sohbet esnasında hayvan sağı solu havayı kokluyordu senin elindende pek çok ırk geçti bilirsin işte,...

bana göre kilo ve sağlık problemi yoksa fermada varsa hırslı dişi olmayan kendi gibi erkek köpekle avın olduğu meraya götür getir önünden av patladımı illaki oda işini yapacaktır sıcakta ve yağlı beslenen her av köpeği malesefki ağırlaşıyor ayağına dolanıyor senin gölgene geçip serinliyor şuan havalar bizim buralarda ılıman çık tanzıta öna iki kere kekliği uçur yerini belle gir kekliğin içine yavaş adımlarla onu öne sür keklik bi harlasın üç beş on bi baktınmı pişirdiğin aş oluvermiş yok herşeyi yaptın olmuyormu sonu ya damızlık yada adrese veya bakacak arkadaşlara iadelitaahhütlü postala başka çaresi yok bunun.

umarım emeğinin karşılığını bir an evvel alırsın kardeş umarım civanla meralarda şahaserler yazarlar.

selam sevgi ve saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 08 Kasım 2019, 22:29:54 »
Büyük ihtimalle köpek avın farkında değil öyle geziyoruz sanıyordur av köpeği meraya çıktığını hatta ava gittiğini bile anlar insanın bol bol bıldırcına yada önünenden çok kuş kalkacak çil gibi bi ava götürüp hırslanması avı öğrenmesi lazım
Benim yavrumd iki buçuk yaşına geldi babasının arkasından patroneleri ve kokusu süper busene tek bıldırcına götürdüm babasında iyi fermalar verdi geçen yıl dünyadan bi haberdi oyüzden erkek köpek iki yaşını geçince anlamaya başlıyor keklipe götürdüm ondada fermaladı vurdum aldı geldi sıra çullukta babasıyla senede grupca yani 3 kişi 100 150 çulluk vuruyoruz bakalım onun gibi ormancı olucak mı
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 09 Kasım 2019, 17:02:55 »
aynen cihat kardeşim avın farkında değil hayvan ,ilerliyoruz fakat daha kısa zamanda yol almak için bir öneri olabilirmi diye konu açtım. bu arada keklik avında yanımda gezmiyor bilinçli değil ama güzel geziyor,hayvan ovaya inince el frenini çekiyor. önceki sahibi ovaya hiç götürmedi.
m.ali kardeşim yanında köpek olunca iyice boşluyor ovada,keklikte gezmese görmesem olmaz diycem ama güzel geziyor. çözecez allahın izniyle,köpek konusunda tecrübem hayli yüksek ama her köpek bana birşeyler öğretmiştir. bundada farklı bir deneyim elde ediyorum.
arkadaşlarım enik seçerken beni çağırırlar,koku karakter testlerinde nadir yanılırım. öyleki son seçtiğim çatalburun 8 kardeşti içinden seçtim besledim sadece bendeki güzel avcı oldu,diğerleri fıs çıktı.öncede söyledğim gibi dominant karakterli değil,hiyerarşik olarak sürünün gerideki üyesi sanırım. özgüven sorunu kesinlikle var.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 12 Kasım 2019, 10:57:31 »
15 aylık bir drahthaar aldık dayıoğluna gezmesi filan iyiydi ama hayatımda gördüğüm en uysal erkek drahthaar yada en uysal drahthaar diyebilirim, hatta aç olmasına rağmen komut verildiğinde yemeği bırakıp geliyor.

Alan alan köpekle ilgilenmemiş hatta köpeği isim bile koymamış, köpek boy olarak standarta ulaşmış ama beden ve yana genişlemesi daha 8 aylık yavru gibiydi gezmesini ayaklarının basışı düzgün olduğu için beğendik aldık.

Ana babayı ve kardeşlerini biliyorduk ama 15 aylık ilgilenilmemiş bir köpek olduğu  için riske girdik dayı oğlu öyle güzel bakmış ki köpek kendine gelmiş geçen iki haftada çok güzel bildircin avı yaptı hatta gecen hafta fermasında tavşan vuruldu.

Kan hattı sağlamsa illaki yapacaktır.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2019, 14:28:59 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı B.Ulaş EREN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 12 Kasım 2019, 12:33:21 »
Kurzhaar candır gerisi heyecandır
Eğer hayvana iyi iletişim ve iyi antreman yaptırırsan
Gözün kapalı meraya dal açılmaz sözünden çıkmaz ama sizin durum biraz sabır birazda
Ama yanında su olsun sürekli az az olsada hayvana su içir yavaş yavaş gez taş at arada fişşekle değişir ama sabır
  • D.K MAYA
ULAŞ EREN
Antalya / konyaaltı

Çevrimdışı Kurtuluş KARATAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 12 Kasım 2019, 20:07:44 »
aynen cihat kardeşim avın farkında değil hayvan ,ilerliyoruz fakat daha kısa zamanda yol almak için bir öneri olabilirmi diye konu açtım. bu arada keklik avında yanımda gezmiyor bilinçli değil ama güzel geziyor,hayvan ovaya inince el frenini çekiyor. önceki sahibi ovaya hiç götürmedi.
m.ali kardeşim yanında köpek olunca iyice boşluyor ovada,keklikte gezmese görmesem olmaz diycem ama güzel geziyor. çözecez allahın izniyle,köpek konusunda tecrübem hayli yüksek ama her köpek bana birşeyler öğretmiştir. bundada farklı bir deneyim elde ediyorum.
arkadaşlarım enik seçerken beni çağırırlar,koku karakter testlerinde nadir yanılırım. öyleki son seçtiğim çatalburun 8 kardeşti içinden seçtim besledim sadece bendeki güzel avcı oldu,diğerleri fıs çıktı.öncede söyledğim gibi dominant karakterli değil,hiyerarşik olarak sürünün gerideki üyesi sanırım. özgüven sorunu kesinlikle var.

Ava bol gezen usta 1_2 köpekle birlikte götürün, kanında olduğu için o köpeklere yavaş yavaş ayak uyduracaktır.
1969 Urla/İZMİR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 14 Kasım 2019, 21:44:02 »
veee bingoooo dün güzel gezdi ve ilk fermasını attı çok şükür,teşekkürler önerileriniz için.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin