Gönderen Konu: Selektör- ejektör neden olmalı ya da olmamalı?  (Okunma sayısı 3681 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Selektör- ejektör neden olmalı ya da olmamalı?
« : 15 Ağustos 2018, 16:22:19 »
Arkadaşlar selektör ve ejektör seçiminizi merak ediyorum. Selektör ve ejektörün artı ve eksileri nelerdir. Fikirlerinizi alabilir miyim?
Armsan Paragon combo set
akus hunter lux 71 cm namlu
Remington 870 express

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Selektör- ejektör neden olmalı ya da olmamalı?
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2018, 17:03:33 »
Benim tüfeğim selektör ve ejektörlü ejektörün ava ve hiçbir faydası artısı yok lüks merakı diyelim ama pozeyle domuz avına gidersen bir tık faydası olabilir zaten domuz avınada  ekseri otomatikle gidiliyor  selektörü ise ben geçen sene kullandım uzak kalkan tavşana selektörle dar şoklu ve kalın saçmanın olduğu namluya geçtim bunu yapabilmek  için önce emniyet kapalı gezmek lazım emniyet kapalı gezip avı gördüğünde duruma göre  selektörle namlu değiştirecek avcı ben kendimi tanıyorum başkasını tanımıyorum tabi tanımadığımız çok çok iyi avcılar vardır elbet selektörün çift tetikle kıyaslaması ise alışkanlık ve avda namlulara farklı fişekler koyup atış önceliği vermek isteyen avcıların hangisini daha etkin kullanmasıyla ölçülür  bence bu çift tetikle daha iyi sağlanır .....
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2018, 17:26:15 »
Naim bey aşağıda yazdıklarım kişisel görüşlerimdir:

Ejektör uçar avlarda namluyu seri boşaltıp doldurabilmek açısından yararlı. Ancak sorun çıkartmaya eğilimli. Soğuk havalarda ve atım yatağı kirliyse, özellikle metaldiplik haddelenmemiş mükerrer dolumlarda sorun yaşanabiliyor. Ayrıca hızlı fırlayan kovanların dikkat edilmezse göze gelme ihtimalini gözardı edemeyiz.  Ayrıca benim gibi mükerrer dolum yapıyorsanız kovanlar uzağa düştüğünde toplaması sorun oluyor. Bu nedenlerle benim tercihim ejectör (fırlatıcı) değll, ekstraktör (çıkartıcı).

Çift tetikli çift namluluda zaten selektör gereksiz. Tek tetiklilerde de hangi namlunun önce attığını bilidiğimize göre çok da şart değil. Ancak namlularda ayrı ayrı şoklar varsa ilk namlu daha geniş şok içeriyor, uçar av uzakta ve dar şokla atış gerekiyorsa selektör faydalı diye düşünüyorum.

Saygılar
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tarık EFE

Çevrimdışı Erkan ÜNAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2018, 21:39:59 »
   Naim bey merhabalar... 1990 yıllarından beri poze kullanıyorum. Ozamanlar çift tetikli tüfeklerle avlanırdık. Hangi namluda kaç no saçma biliriz, bu Avcı’nın refleksidir. Kafasında durumu hayal edip tasarlaması ve tüfeğine adapte olması, onu bir uzvu gibi kullanması...normal bir olaydır. Hatta arazinin durumuna göre hangi avın çıkma ihtimali olduğunu tahmin eder...... Benim yakın zamana kadar 2 huğlu poze çift tetik 20 ve 12 cal, 1 Avkar 12 cal çift tetik ve 1 çiftsan çift tetik 76 namlu pozem vardı. Şimdiye kadar çift tetiklerde zaten selektör niyetine diğer tetiği kullanmaya alıştığımızdan fark hissetmezdik.Kendinden şoklu tüfekte benim ,değiştirip farklı namlu kullandığım tavşan ve ördek avları oldu. Hatta bu durum yarım otomatikte dez avantaj ...tek namlu ve tek şok var.. Tabii pozenin barut gazını tam kullanması mesafeyi de etkiliyor. Ama enjektör takılırsa sıkıntı... hele ki büyük avlarda.. Kısaca tek kırma ile de avlandık... silaha adaptasyon tamamen Avcı’nın alışması ve benimsemesi ile ilgili... enjektör olmasa da olur. Şimdi tercihim tek tetik poze kuş ve tavşan avında... Ama domuzda mutlaka  yarı otomatik... poze ve çifte ile domuz vurmadık mı , vurduk...Ben ilk otomatik tüfeğimi Kars ilinde 1998 de aldım. Ozamana kadar hep klasik poze ve çifte. Orada da büyük avda bir sıkıntı yaşadım. Pozedeki 2 fişek yetmedi. .... zor sıyırdık...Sonra otomatik aldım. Velhasıl durum ...bu beyinde silaha alışmak.... selamlar rasgele
  • Alt Üst Çifte 71
  • Slug 61 Y.oto
  • 66 namlu Y.oto
  • 71 namlu Y.oto
  • Alt Üst Çifte 76
Erkan ÜNAL
1969 Orhangazi/BURSA
İkamet- TEKİRDAĞ Merkez

Çevrimdışı Murat PAKEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 16 Ağustos 2018, 11:42:34 »
Kullanabiliyorsan çift tetik, selektör ejektör yok. Basit dertsiz, uzak kalkinca bir tetik yakında diğer tetik. Alıştın mi 10 numara. En basit her zaman en iyidir. Gerisi ekstra ağırlık ve keyif içindir.
  • Saint etienne darne çifte
  • Simson Suhl
  • Huğlu 104a/ Seçkin S3 superpoze
  • Özkanlar FX015
  • Akdaş AG 212
  • English Pointer
Murat PAKEL
1975 İZMİR

The following users thanked this post: Halis UZEL, Tarık EFE