Gönderen Konu: A0 Barutu ile Çeşitli Fişek Dolum Önerileri Arıyorum ?  (Okunma sayısı 5297 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Umut ÖZER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Herkese iyi sezonlar dilerim .

Dövizin artması ile beraber hazır satın alınacak fişeklerin fiyatlarının yüksekliği nedeniyle kendi fişek dolumlarımı yapmak istiyorum.

Bulunduğum yer Edirne bölgesi ve kış sezonu için genel olarak ördek kaz tavşan gibi av hayvanlarını avlamaktayız.

bugünü baz alırsak gündüz +10 ve -10 derece aralıklarında kullanılmak üzere kış dolumu için bir firmadan A0 barut ve standart olarak 32, 34, 36 gram tapaları ile beraber NSİ 688 tipinde kapsüller sipariş ettim.

Yıldız kıvırması olan bir fişek dolum makinesine ve hassas teraziye sahibim .

Küçüklüğümden beri fişek dolumu yapmayı çok istemekteydim ancak o zamanlar hazır satılan fişekler daha uyguna geldiğinden dolayı kısmet bu güneymiş .

Forumu uzun süreden beri kendimi geliştirmek adına takip etmekteyim.

Fişekler hakkında her şey bölümü ve özel olarak Emrah AKDENİZ, Tevfik GÜN Hocalarımın çalışmalarını elimden geldiğince inceleme fırsatı buldum .

Bu yapılan doluları kullanacağım tüfekler Baba Yadigarı olan 71 namlu Sarsılmaz Vurucu Süperpoze  ve Yeni satın aldığım Huğlu Veyron 66cm Otomatik tüfek olacaktır.

Siz değerli forum üyelerinden istediğim bu derecelerde yukarıda bahsettiğim baruta uygun olarak nacizane beğendiğiniz fişek kombinasyonlarından yardımcı olabilir misiniz ?

Şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla .

« Son Düzenleme: 19 Kasım 2020, 18:16:04 Gönderen: Umut ÖZER »
1992 edirne

The following users thanked this post: İsmail YALÇINKAYA

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: A0 Barutu ile Çeşitli Fişek Dolum Önerileri Arıyorum ?
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2020, 18:59:07 »
688 Nobel sport kapsül 1.80 A0 34 gr keçede olur power tapa
688 Nobel sport kapsül 1.90 A0 35 gr power tapa bu müthiş bir fişek poze ile tavşana attığım mesafe benide şaşırttı. Evde keserken inceledim. Güzel desen yapmıştı.
32 ,33 gr gr dolumuda bende bilmiyorum. Güzel bi tarifi olan varsa bizde istifade edelim. 34 gr 1,70 688 doldurdum barut yanmadı. 1/2 oranı herbarut için geçerli olmuyor.
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

The following users thanked this post: Umut ÖZER, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2020, 20:10:15 »
Kullanacağıniz  tapaların çapları ve yapılan yıldız kapama baskısı bile  fark yaratabilir. Kullanılmamış kovan olmak kaydiyla  1.75 gr barut  32 gr saçma 1.80  gr barut  33 gr saçma yıldız kapama için yeterli olabilir diye düşünüyorum.
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Umut ÖZER

Çevrimdışı Özgür UZUNOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 19 Kasım 2020, 23:01:24 »
Umut Bey.Zahmet olmazsa AO barutu hangi firmadan aldığınızı,Özgür Uzun facebook sayfama mesaj olarak gönderebilirmisiniz.Ayrrca 688 ile 34gr saçmaya ded,ğiniz ısı derecelerinde 1.85-1.90 normaldir(Kişisel görüşümdür).
1972 Kastamonu

The following users thanked this post: Umut ÖZER

Çevrimdışı Umut ÖZER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2020, 00:23:07 »
688 Nobel sport kapsül 1.80 A0 34 gr keçede olur power tapa
688 Nobel sport kapsül 1.90 A0 35 gr power tapa bu müthiş bir fişek poze ile tavşana attığım mesafe benide şaşırttı. Evde keserken inceledim. Güzel desen yapmıştı.
32 ,33 gr gr dolumuda bende bilmiyorum. Güzel bi tarifi olan varsa bizde istifade edelim. 34 gr 1,70 688 doldurdum barut yanmadı. 1/2 oranı herbarut için geçerli olmuyor.

Adem Bey Emrah Beyin bir yorumda paylaştığı 1.90 A0 36 gram 688 ağır kış dolusunu düşünüyorum ama her zaman barut bulamam diye farklı S4 csb1 tarzda barutları az miktarda almak istemedim belki 500 gram s4 te alabilirim farklı kombinasyonları denemek için.
Sanırım 34 35 36 gram dolularında A0 barutu fazlasıyla yetecektir.
1992 edirne

Çevrimdışı İsmail YALÇINKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2020, 00:23:25 »
Sevgili dostlar, A0 barut ağır gramaj barutu olup Nobel Sportun kendi sitesindeki değerler fotoğraf tadır. Bu oranlar haricinde dolum yapan tecrübe eden arkadaşlar mutlaka vardır. Benim nacizane tavsiyem üretim değerlerinden farklı oranların özellikle saçma dolumlarında kullanılmamasıdır. Saygılar

• NORİS-JAGDHERR İSPANYOL ÇİFTE
  • HUĞLU SÜPERPOZE
  • ATA NEO
1973 - Yalova

The following users thanked this post: Umut ÖZER, Osman KÜÇÜKMUMCULAR

Çevrimdışı Umut ÖZER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2020, 00:25:10 »
Kullanacağıniz  tapaların çapları ve yapılan yıldız kapama baskısı bile  fark yaratabilir. Kullanılmamış kovan olmak kaydiyla  1.75 gr barut  32 gr saçma 1.80  gr barut  33 gr saçma yıldız kapama için yeterli olabilir diye düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim Hüseyin Bey ;

Tapaların çapları konusunda bir fikrim yok elime ulaştığında çaplarını kumpas ile ölçüp yorum olarak paylaşırım.

Yeni aldığım otomatik tüfekte renovanın geniş namlusu kullanıldığından 4, 5 nolu dolumlarda farklı şokları denemem gerekecek .
1992 edirne

Çevrimdışı Umut ÖZER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 20 Kasım 2020, 00:27:01 »
Umut Bey.Zahmet olmazsa AO barutu hangi firmadan aldığınızı,Özgür Uzun facebook sayfama mesaj olarak gönderebilirmisiniz.Ayrrca 688 ile 34gr saçmaya ded,ğiniz ısı derecelerinde 1.85-1.90 normaldir(Kişisel görüşümdür).

Özgür Bey size ulaşmaya çalıştım ancak yanlış kişiye yazmışım bana Umut ÖZER olarak ulaşırsanız gerekli bilgileri paylaşabilirim. Profilimde Bal arıları ile ilgli kovanların bulunduğu bir kapak fotoğrafı mevcut.
1992 edirne

The following users thanked this post: Özgür UZUNOĞLU

Çevrimdışı Umut ÖZER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 20 Kasım 2020, 00:27:59 »
Sevgili dostlar, A0 barut ağır gramaj barutu olup Nobel Sportun kendi sitesindeki değerler fotoğraf tadır. Bu oranlar haricinde dolum yapan tecrübe eden arkadaşlar mutlaka vardır. Benim nacizane tavsiyem üretim değerlerinden farklı oranların özellikle saçma dolumlarında kullanılmamasıdır. Saygılar

Sanırım fazla uğraştırmayacak birkaç deneme ile uyumunu yakalayabiliriz :)
1992 edirne

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2020, 18:09:36 »

A0 dolumları grupmanları güzel oluyor. Bu barut grupmanı açmayan güzel bir barut bu grupmanı 35 derece yaz saçağında yaptı.
Adem KARACAN

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 20 Kasım 2020, 19:15:34 »

A0 dolumları grupmanları güzel oluyor. Bu barut grupmanı açmayan güzel bir barut bu grupmanı 35 derece yaz saçağında yaptı.
Güzel  bir dağılım olmuş tüfeğin de payı büyük 

1986 sivas

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 20 Kasım 2020, 20:10:30 »
Tüfek sol üst atıyordu. Kendimi tüfeğe alıştırdım. Hüseyin bey bu seferde diğer silahlarımla sol atmaya başladım. Baktım diğer tüfekleride bozacağım emektarım 104 a ya kıyamadım. Yeni aldığım otomatiği çift namlulu bi namlusu müthiş atıyor. Diğeri sol atıyor onu fabrikaya yolladım. Merkezi vursam acayip grupmanı var.

Bu grupmanda yedek namlunun
Adem KARACAN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 20 Kasım 2020, 20:31:06 »
Tüfek sol üst atıyordu. Kendimi tüfeğe alıştırdım. Hüseyin bey bu seferde diğer silahlarımla sol atmaya başladım. Baktım diğer tüfekleride bozacağım emektarım 104 a ya kıyamadım. Yeni aldığım otomatiği çift namlulu bi namlusu müthiş atıyor. Diğeri sol atıyor onu fabrikaya yolladım. Merkezi vursam acayip grupmanı var.

Bu grupmanda yedek namlunun
Hiç uğraşmadım böyle grupman işleriyle  ara sıra  tenekeye falan atıyordum    avda atıp vuruyorsam  tüfek tamam diyip geçtim yada tüfeğin  hatasını farkında olmadan kendimi tüfeğe uydurup  devam ettim  ama tüfek attığı yeri vurmalı bu değişmez  gercek  rastgele  adem ustam

1986 sivas

The following users thanked this post: Osman KÜÇÜKMUMCULAR

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 20 Kasım 2020, 20:53:27 »
Hüseyin bey tespitiniz çok doğru insan silaha alışıyor. Ama uzak atışlarda sağ ,sol ,üst ,alt vs avın çelgin gitmesine kanat kırma tavşansa ayağı kırık gitmesine sebeb oluyor. Orta mesafede her tüfek idare eder. Bende böyle şeyler bilmezdim. Avlak forum bize okul oldu çok şey öğrendik ustalarımızdan. Sizde benim gözümde tecrübeli en önemliside saygılı arkadaşlarımızdansınız.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2020, 20:55:10 Gönderen: Adem KARACAN »
Adem KARACAN

The following users thanked this post: Osman KÜÇÜKMUMCULAR, Hüseyin İŞCEN, Emre ÇETİN 70

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 20 Kasım 2020, 22:28:07 »
Hüseyin bey tespitiniz çok doğru insan silaha alışıyor. Ama uzak atışlarda sağ ,sol ,üst ,alt vs avın çelgin gitmesine kanat kırma tavşansa ayağı kırık gitmesine sebeb oluyor. Orta mesafede her tüfek idare eder. Bende böyle şeyler bilmezdim. Avlak forum bize okul oldu çok şey öğrendik ustalarımızdan. Sizde benim gözümde tecrübeli en önemliside saygılı arkadaşlarımızdansınız.

Adem bey ustam  bu forum hariç facebook instagram twitter falan hiç bir sosyal medya  kullanmıyorum  kullanmadım sevmedim  ama burası güzel bir ortam   belkide ilgi  alanım oldu içindir .  oldukça bilgili değerli arkadaşlar mevcut bende faydalanıyorum    herşey atıp vurmak değil tabikide  bilgi dostluk arkadaşlık sohbet için burdayız  kırmadan üzmeden olabildiğince  sevgi saygı çerçevesinde teşekkürler  saygılar

Geçen yil  tavsan pek denk gelmiyordu  çarşamba günü  vurduğum ördeği aldim  yanımdan fırlamış sonradan fark ettim   tek atışta  kaldı  mesafede oldukça iyiydi acaba kaldımı  diye gittim çoktan ölmüştü  tüfeğe sarıldım   :) sezon sonunda  fabrikaya gönderecem  birkaç işlem için  şansınız bol olsun

1986 sivas

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 20 Kasım 2020, 22:32:32 »
Hüseyin bey Sivas meraları tavşanı büyük olur. Buda çok güzel bir tavşan tebrik ederim.
Adem KARACAN

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #16 : 22 Kasım 2020, 20:54:24 »
Bu barut ile 36 gram ve üstü daha verimlidir, yapmış olduğum 34 lerde yanma mış taneleri gördüm 688 ile,, 185/ 36 ideal 688 ile fakat 36 üzerinde yavaş yanmalı kapsül  tercih etmek mantıklı , barut harika gerçekten, ben yüksek gramaj ve kalın saçma kullanıyorum çok memnun oldum, bu sezon uzak atış olsun yakın olsun çok keyif li avlar yaptim.macera ya girip 38 gram keçe yaptım 7 no :) sıklık Çamlık  alanda Tavşana attım kaldı.güçlü ve hızlı fişek ler yapabilirsiniz, deneme mutlaka yapın, denemeye attığım dolum lar beni batıracak zaten 😊
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

The following users thanked this post: Adem KARACAN, Özgür UZUNOĞLU

Çevrimdışı Kadir MIZRAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #17 : 23 Kasım 2020, 19:53:20 »
A0 barut kullanmak zorunda değilsiniz,Ülkemizde temin etmesi çok daha kolay ve A0'dan daha ucuz olan csb1 ve d20 cinsi barutlar ile istediğiniz verimi elde edebilirsiniz.saçma numarası önemli olmamak kaydı ile saçma ayırlığının 1/20 oranında barut konuluyor genelde,ben tek kurşun atıcısıyım ve sadece tek kurşun dolumu yapıyorum,isterseniz csb1 ve d20 barutlar ile ördek ve kaz avında çok iyi verim alan ustalara sorabilirim sizin için...
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2020, 19:56:49 Gönderen: Kadir MIZRAK »
  • Typhoon f12
  • Retay masai mara
DOĞUM TARİHİ YAZINIZ Mersin

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Özgür UZUNOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 23 Kasım 2020, 20:05:25 »
Umut Bey.Faceebook'taki tüm aramalarıma rağmen profilinizi bulamadım. 05467257051 nolu telefonuma mesaj atarsanız çok memnun olurum.Selamlar.
1972 Kastamonu

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 23 Kasım 2020, 22:02:32 »
Herkese iyi sezonlar dilerim .

Dövizin artması ile beraber hazır satın alınacak fişeklerin fiyatlarının yüksekliği nedeniyle kendi fişek dolumlarımı yapmak istiyorum.

Bulunduğum yer Edirne bölgesi ve kış sezonu için genel olarak ördek kaz tavşan gibi av hayvanlarını avlamaktayız.

bugünü baz alırsak gündüz +10 ve -10 derece aralıklarında kullanılmak üzere kış dolumu için bir firmadan A0 barut ve standart olarak 32, 34, 36 gram tapaları ile beraber NSİ 688 tipinde kapsüller sipariş ettim.

Yıldız kıvırması olan bir fişek dolum makinesine ve hassas teraziye sahibim .

Küçüklüğümden beri fişek dolumu yapmayı çok istemekteydim ancak o zamanlar hazır satılan fişekler daha uyguna geldiğinden dolayı kısmet bu güneymiş .

Forumu uzun süreden beri kendimi geliştirmek adına takip etmekteyim.

Fişekler hakkında her şey bölümü ve özel olarak Emrah AKDENİZ, Tevfik GÜN Hocalarımın çalışmalarını elimden geldiğince inceleme fırsatı buldum .

Bu yapılan doluları kullanacağım tüfekler Baba Yadigarı olan 71 namlu Sarsılmaz Vurucu Süperpoze  ve Yeni satın aldığım Huğlu Veyron 66cm Otomatik tüfek olacaktır.

Siz değerli forum üyelerinden istediğim bu derecelerde yukarıda bahsettiğim baruta uygun olarak nacizane beğendiğiniz fişek kombinasyonlarından yardımcı olabilir misiniz ?

Şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla .

Bence yanlış barut almışsınız.
A0 38 40 g bandının  barutudur.
A1 Sp,A6Sp ,S4 gibi barutlar sizin kullanım alanınıza daha çok  yarayacak barutlardır.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Celal KALABALIK

Çevrimdışı Umut ÖZER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 01 Aralık 2020, 19:30:26 »
Bu barut ile 36 gram ve üstü daha verimlidir, yapmış olduğum 34 lerde yanma mış taneleri gördüm 688 ile,, 185/ 36 ideal 688 ile fakat 36 üzerinde yavaş yanmalı kapsül  tercih etmek mantıklı , barut harika gerçekten, ben yüksek gramaj ve kalın saçma kullanıyorum çok memnun oldum, bu sezon uzak atış olsun yakın olsun çok keyif li avlar yaptim.macera ya girip 38 gram keçe yaptım 7 no :) sıklık Çamlık  alanda Tavşana attım kaldı.güçlü ve hızlı fişek ler yapabilirsiniz, deneme mutlaka yapın, denemeye attığım dolum lar beni batıracak zaten 😊

Hafta sonu tavşan avına giderken bir kaç fişek denemesi yaptım 9 derecede 1.90 barut 36 gram 5 numara 688 kapsül gfs 34 gram power tapası ile 55 adım saydığım şişede Huğlu Veyron 66 cm üzerinde fabrika uzatma şoku ile pek istediğimi alamadım.

Aynı mesafelerden jet 6 numara 32 gram yeşil fişekte grupman daha iyiydi sanırım bu barut eksi derecelerden başka kullanıcak bir barut değil önümüz kış bol bol yapıp kenara koymak lazım .

Ancak patlaması ve sesi insanın tüylerini ürpertiyor :)
1992 edirne

Çevrimdışı Umut ÖZER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 01 Aralık 2020, 19:34:50 »
Bence yanlış barut almışsınız.
A0 38 40 g bandının  barutudur.
A1 Sp,A6Sp ,S4 gibi barutlar sizin kullanım alanınıza daha çok  yarayacak barutlardır.

Suat Bey tam olarak dediğiniz gibi eksi dereceler olmadan kullanmayı ben de pek uygun görmedim açıkçası

32 gram ve 34 gram bandında bir miktar s4 barutu temin edebilirim.

bir miktar da 28 ve 30 gram bandında dolumlar yapabilmem için (bıldırcın-Üveyik ) gibi başka bir barut alıp kenara koymayı düşünüyorum .

satın alabileceğim çeşitler barutların dolum gramlarına bakmadan söylüyorum , Aguila, CSB1, As , S4 ve D20 sanırım artık hangisi uygusa yaz fişeği için ondan spariş geçeceğim .

Bir keyifle ve hobi düzeyinde ben de bu işe gönül vermeye başladım umarım keyif alarak ilerlerim. Çok teşekkür ederim selamlar .
1992 edirne

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Celal KALABALIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 05 Aralık 2020, 17:32:14 »
Ben 37 gram saçmaya 1.85 gram A0 barut kullanıyorum. Bence mükemmel bir kombinasyon. Saçma 4 ve 5 numaradır. Tavşan ve yeşilbaş ördek avında kullanıyorum. Erzurum ve Bingöl gibi yüksek rakımlı dağlarda avlandığım için bu mevsimde rahatlıkla kullanabiliyorum. Tüfeğim kinetik sistem stoeger ve gazlı sistem Akkar otomatik'tir. A0 barut ağır dolu ve kış barutudur. 36 ve üstü gramajda daha verimlidir. Nemden ve soğuktan etkilenmez. Benim 34 gramda en çok beğendiğim barut C7 ve Aquila L barutudur
  • Akkar Altay silver 12ga 71cm
  • Stoeger m2000 deluxe 66 cm
  • Robust çiftkırma 16 ga 71 cm
1979 BİNGÖL

Çevrimdışı Oğuz ÖNAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 07 Aralık 2020, 22:15:17 »
Cs1 1,60 keçe T  saçma 30,5 31 (5) (6) Yıldız kvrma   
Not ( fsgn ağzına yaptğn baskının ayarı. Tapanin  kalitesi  kapsül 
 Saçmanin yumuşaklığı  bide keçe tapan sert olcak esnemiycek 

DOĞUM TARİHİNİZİ YAZINIZ-Niğde