Gönderen Konu: tufek secim hakkinda yardim  (Okunma sayısı 3200 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yıldıray TOSLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
tufek secim hakkinda yardim
« : 31 Mayıs 2014, 07:37:17 »
selamlar avci abi ve kardeslerim yildiz marka poze almayi dusunuyorum ama celik govdemi yoksa aleminyum alasimmi kararsiz kaldi cunku tornaciyim ve celiginde aleminyumunda az cok butun cesitleriyle calismisimdir. alacagim bu tufegi keklik culluk tavsan ve domuz avinda kullanmayi dusunuyorum tavsiyelerinizi bekliyorum celik alsam veya aleminyum alsam ne gibi arti veya eksileri olur ilginiz icin simdiden tesekkurler..
1988 istanbul

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: tufek secim hakkinda yardim
« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2014, 08:40:36 »
Ben de Yıldızın alüminyum alaşım pozesini almaya niyetliydim, o zamanlar Yıldız çelik kasa üretmiyordu şimdi üretiyor sanırım, neyse sonradan tercihimi başka bir firmanın çelik kasa pozesinden yana kullandım. Çelikle alüminyum arasında göze batan tek fark ağırlık. Alüminyum alaşımların da çelik kadar sağlam olduğu söyleniyor ama o kadar uzun süre kullanmadım bilmiyorum.

Arkadaşımın Huğlu Eagle modeli alüminyum pozesini kullandım (2.7 KG), benim 3.3 KG lık tüfekle arasında dağlar kadar fark var, 32 gramlık aynı fişeği atmamıza rağmen Eagle deli gibi tepiyor, namlu şahlanıyor, saçmanın değdiği yeri bile göremiyorsun, kuş vursan 2 saniye sonra göreceksin vurulduğunu :) Tek kurşun atmayı hayal bile edemiyorum. Benim tüfekle kutu kutu tek kurşun atıyorum, 28-29 gramlık hiç sorun yok.

Yalnız hafif tüfeği omuzlaması, savurması daha rahat oluyor o yönden artısı var.

Ben de eskiden "Köpeğim yok, avda çok gezerim onun için tüfeğim hafif olsun yormasın" mantığındaydım ama hafif tüfek kullandıktan sonra iyi ki çelik kasa almışım diyorum.

Sadece bıldırcın, çulluk avında 24-28 gramlık fişeklerle kullanılacaksa alüminyum kasa hafif tüfek uygun ama onun dışında tavsiye etmem. Bu benim şahsi görüşümdür. Hafif tüfek kullanan ustalarımız daha iyi cevaplar verecektir...
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2014, 08:41:46 Gönderen: Fatih ERKAN »
1990
Elazığ - Sofya

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2014, 09:05:06 »
sag olasin fatih erkan arkadasim bende aleminyuma guvenmiyorum bana gore ne kadar setlestirirsen sertlestir gevseme olabilir diye dusunuyorum geri tepmemin aleminyumda olacagini tahmin ediyordum benim merak ettigim aliminyum kasanin hafifliginden baska bir ozelligi yok galiba birde yuksek gramajlarda tepmesi yuksek insallah bu gun istanbul av fuarina gidicem belki daha detayli seyler ogrenebilirim :)
1988 istanbul

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 31 Mayıs 2014, 12:56:50 »
benim yanımda arkadaşın başka bir markanın alimünyum kasası kırıldı silah ikiye bölündü birdaha gözüm korktu.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 31 Mayıs 2014, 14:01:49 »
benim yanımda arkadaşın başka bir markanın alimünyum kasası kırıldı silah ikiye bölündü birdaha gözüm korktu.
Atış esnasında mı? tam olarak nerden bölündü, kilitlerden mi? arkadaşınız yaralandı mı?
1990
Elazığ - Sofya

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 31 Mayıs 2014, 15:17:21 »
gecmis olsun insallah sana ve arkadasina birsey olmamistir diyorumya sonuc olarak aleminyum tedirginlik yaratiyor
1988 istanbul

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 31 Mayıs 2014, 16:16:39 »
yok bi yaralanma olmadı ama tam aluminyum kasanın ortasından bıçakla kesmiş gibi kırıldı.üretim hatasıda olabilir kötülemek gibi olmasın firmaya geri yolladı yenisi geldi.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #7 : 31 Mayıs 2014, 20:46:19 »
Arkadaşım bende yıldız spz-me var aliminyum kasa 1050 bar domu kurşunu atıyorum ve hala mandalı ilk aldıgım gibi
Bende ayrıca yıldız a3-te var bu çifteyi satılığada koymuştum
çifte çelik kasa ama ben aliminyum poze ile avlanmayı tercih ediyorum
Bunun yanında HATSAN dynamic veya ATA venza almak gibi bi niyetim var ama bu otomatikleri alsam bile ördek hariç yıldız pozeyle ava gidcegim
Bir önek daha çalıştıgım fabrikaada kullandığım makina baştan aşşaagı aliminyum ,paslanmaz ve sarıdan yapılma demir akşam arama
ve aliminyumyerlerde gam aşınmada yok
Anlayacagın aliminyum var aliminyum var
Yıldız spz-me alacaksan şimdiden çok iyi bir tüfek alacagını söleyebilirim.
  • YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 31 Mayıs 2014, 20:47:42 »
bu gun fuarda baya bi arastirdim aleminyum kasa agir gramajlarda tepmesi yuksek oluyomus va hafifliginden baskada bi numarasi yok daha tam karar vermedim ama huglunun pozeleride hosuma gitti yildizin pozelerini goremedim zaten inceleme firsatim olmadi ya fuara katilmadilar yada ben gormedim
1988 istanbul