Gönderen Konu: YILDIZ SPZ M  (Okunma sayısı 14893 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa KESGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
YILDIZ SPZ M
« : 10 Şubat 2013, 20:37:49 »
     Yaklaşık 3,5 ay önce almış olduğum spz m model tüfeğimi  alıp arkadaşlarla  bugün dağa çıktım .dolaşırken hafif yağmur yağmaya başladı bende bir ağacın altına girip dinmesini bekledim.Bu arada tüfeğimde hafif ıslandı ama öyle suya batıp çıkmadıda, 2 adet fişek attıktan sonra kırma kolunu sağa itip fişekleri çıkardım tekrar doldurduktan sonra namluyu atış pozisyonuna getirmek istedim ama kırma kolu ittiğim yerde takılı kaldı ve namluyu kilitlemedi ancak elimle geriye çektiğimde biraz kilitledi oda tam değil. Diğer  arkadaşların tüfeklerinde böyle bir sorun olmadı.
     Eve gelip tüfeği kuru bir bezle sildim ve yarım saat kadar bekledikten sonra tekrar eski haline yani normale döndü kırma kolu çalışmaya başladı.Dışarıdaki hava ısısı 12/13 derece kadardı.
     Bu tüfeği kullananların başına böyle bir şey geldimi ,sorun nedir merak ediyorum.Acaba alüminyum kasa yagmurdanmı etkilendi ne?
     Yine aynı kırma kolu daha öncedende kırmak için sağa ittiğimde gövdeyle dipçiğin birleştiği yerde  ceviz kundak üzerini aşındırmıştı, sorunu nedir anlamadım alüminyum gelleşme falanmı yapıyor ne .
     İnşallah yıldızdan birileri okur (Halil Bey olabilir)  sorun ne anlarız. Daha başka marka pozelerde kullandım ama hiç böyle birşey başıma gelmedi
     3 seçenek var sanırım 
     1-Ya ceviz şisti
     2-Ya alüminyum şişti
     3-Ya Yıldız şişti   yada bu tüfek elimizde şişti
 O0
1965
MUĞLA

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Ynt: YILDIZ SPZ M
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2013, 21:44:50 »
Anlattıklarınıza dayanarak kundağın ıslanmaktan hafif şiştiği sonucunu çıkardım.Zaten mandal tam açıldığında çoğu pozede komşu ahşaba sürter hatta orayı hafif ezer,mesela benim beretta silver pigeon da da öyle.

Çözüm biraz şaftöl temin edip ahşabı iki üç kat daha yağlamak,katlar arasında bir gün bekleyip iyice kurumasını bekleyip sonraki katı öyle sürmek.Yağı parmaklarımızla gayet az ,akma, iz yapmayacak şekilde yedirerek tatbik ediyoruz.Ahşap yağı iyice emerse artık su ve nem emmez dolayısı ile şişmez.

Gene de sorun devam ederse mandalın sürttüğü ahşap kısmı dikkatlice 300-400 no zımpara ile metalden aşağı düşmeyecek(kot olarak ahşap mmik olarak bile olsa metalden yüksek kalmalı veya en azından aynı seviyede olmalı) şekilde zımparalamak bir yandan da mandalı açıp kapatıp kontrol etmek.O bölgeyi tekrar yağlamayı da unutmamalı.

Aluminyumun şişmesi gibi bir durum duymadım, olmaz bence.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2013, 23:06:12 »
bende dört yıldır yıldız me kullanıyorum.... ne yalan söyleyeyim son iki yıldır birkez bile temizlemedim :(( kaç kez ıslandı bilmiyorum,bugünde ıslandı,ne pas ne şişme nede en küçük hata vermedi buzamana kadar....   sizin yıldızda doguştan bir kusur olabilir.....sitemize yıldız şatış sorumlusu halil bey üyedir,kendisi her konuda yardımcı olacaktır zaten garantisi devam ediyordur.....

aklıma düştü şimdi pc nin başından kalkıp tüfegimi temizleyecegim.....

sayenizde benim yıldız temizlendi :)),sökerkende kontrol ettim,şokları gayet rahat söktüm taktım,namlu içi ışılıışıl oldu,kilit mandalı gayet düzgün,kilitler sıkı,selektörde emniyette sıkıntı yok,ejektörler bugün avda denendi normal,el kundagı sıkıntısız, kısaca iki yıl sonundada memnun kaldım... ben tüfegi ilk aldıgımın haftasında küçük kusurlardan dolayı fabrikaya geri yollamıştım,tüfek fabrikadan geldiginde tamamen kusursuz olmuştu halada öyle.... inşallah sizin sorununuzda halledilecektir.....
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2013, 00:50:10 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Halil KARA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2013, 17:31:24 »
Nemli bölgelerde, rutubet ile birlikte ürünlerde ahşaptan kaynaklı şişme yaşanabilir.
Ürünü firmamıza gönderirseniz, sorunu kolaylıkla çözebiliriz.

Saygılarımla...
Halil KARA
1987 BURDUR
Yıldız Silah Paz.
www.yildizsilahpazarlama.com

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2013, 18:29:48 »

Halilbey ,
    Teşekkür ediyorum  ilginize, sizden yana hiçbir endişem yok zaten ,açtığım topik te şıkları yazarken dikkat etmemişim tekrar okuyunca farkettim biraz alaycı bir üslup gibi olmuş( şahsen ben öyle algıladım ) eğer siz ve forum arkadaşlarımızda öyle algıladıysa affınıza sığınıp özür dilerim amacım asla öyle birşey değil ,önümüzdeki günlerde müsait bir zamandA gönderirim sorun hallolur ,Kamil ÜNLÜTÜRK  beyin de  söylediği gibi  ciddi bir durum yok sanıyorum.
    Tekrar teşekkür ediyorum,iyi çalışmalar
1965
MUĞLA

Çevrimdışı Hüseyin ÖZER

• AvlakForum Üye
  • *
  • Bilen yapar, bilmeyen ise öğretir.
« Yanıtla #5 : 13 Şubat 2013, 18:57:12 »
 Mustafa Bey silahı gönderip sorunu çözdünüz mü? Sağa sola bilip bilmeden sallama durumuna düşmeyeyim.  :)
Hüseyin ÖZER
uşak 1965

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2013, 10:43:42 »

Henüz göndermedim,ama Halil bey yukarıda cevaplamış bende en kısa zamanda göndereceğim.Halil beyden yana bir sorun yok
1965
MUĞLA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 14 Şubat 2013, 10:46:35 »
Nemli bölgelerde, rutubet ile birlikte ürünlerde ahşaptan kaynaklı şişme yaşanabilir.
Ürünü firmamıza gönderirseniz, sorunu kolaylıkla çözebiliriz.

Saygılarımla...

Halil Bey in mesajı ,sorun olmaz
1965
MUĞLA

Çevrimdışı Hasan ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 14 Şubat 2013, 11:11:42 »
Selamlar,konuyu okudum  benimde geçen yıl aldığım yıldız spzm düz modelde yağmurda avlanmadım ama namlunun tırnaklarının olduğu kısımda yani kasanın içinde kalan boyasız yerleri paslandı yağlayıp siliyorum ama nafile bu normalmi?birol beyin belirttiğine istinaden yazmak istedim yanlış anlamayın şikayetim yok ancak gözümü rahatsız ediyor.birde siparişle getirtim yani almak zorunda kaldım tüfek güzel ancak dediğim gibi bana göre bir kusuruda dipçiğin kabze kısmı çok kalın daha kibar olabilirdi yada benimki enjektörsüz düz model sanırım ondan.herkese rastgele kazasız belasız avlar dilerim.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2013, 11:13:16 Gönderen: Hasan ÖZTÜRK »
  Hasan ÖZTÜRK-EDREMİT/1974

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 14 Şubat 2013, 17:00:22 »
Selamlar,konuyu okudum  benimde geçen yıl aldığım yıldız spzm düz modelde yağmurda avlanmadım ama namlunun tırnaklarının olduğu kısımda yani kasanın içinde kalan boyasız yerleri paslandı yağlayıp siliyorum ama nafile bu normalmi?birol beyin belirttiğine istinaden yazmak istedim yanlış anlamayın şikayetim yok ancak gözümü rahatsız ediyor.birde siparişle getirtim yani almak zorunda kaldım tüfek güzel ancak dediğim gibi bana göre bir kusuruda dipçiğin kabze kısmı çok kalın daha kibar olabilirdi yada benimki enjektörsüz düz model sanırım ondan.herkese rastgele kazasız belasız avlar dilerim.

Hasan Bey ,benimkide sizin tüfekle aynı  2012 model üçbuçuk ay oldu alalı ejektörsüz model  bende görmeden sipariş ile bir av bayisine aldırmıştım  , dediğiniz gibi aynı sorunlar ,herhalde bu modeller böyle ,umarım Halıl bey sizin de belirttiğiniz  gibi şu kabze işi ni fabrikaya söyleyip birazdaha kibar hale dönüştürtebilir.
     Genel olarak  severek kullandığım bir tüfek aldığımdada hoşuma gitmişti.
1965
MUĞLA

Çevrimdışı Hasan ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 15 Şubat 2013, 10:30:30 »
Ben dipçik ve pas işini fabrikaya ilettim mail tam anlamıyla şöyle ;pas sorununu tüfeği gönderin çözeriz ancak dipçik için bir şey yapamayız dediler,yenisi satılıyormuş parayı verirsen yenisini takacaklar oda aynıysa?!!! yada aynı değilse eskiyi ne yapacağız????? yani çözümü ben buldum satıp kurtulacağım benim aldığım mesaj...yeni dipçik al gönder gitsin gelsin  ,,,,satarsan daha az zarar edersin gibi geldi bana pas işinide nasıl çözecekler silinip temizlenecek pas gidecek seneye yine aynı olmayacakmı namluyu değiştirecek halleri yok ya.girdik bir işe ama nasıl kurtulacağız bilmem severek güvenerek görmeden siparişle alırsan olacağı bu.ancak beni yanıltan bursa fuarında ki incelediğim silahlar oldu oradaki arkadaşlara özellikle sordum bu silahlar fuar için özel mi diyeyok seri üretimdeki silahlarla aynı dediler özelleri demiyorum sıra enjektörsüz modeli incelemiştim birazda onların payı oldu....kalın sağlıcakla silah güzelde olsa onu çıkar bunu çıkar kalan tek güzelliği hafifliği kaldı,onuda es geçip satacağım  yapacak başka birşey yok...

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 15 Şubat 2013, 13:01:37 »

Hasan bey ,
  Sizden dipcik kabze kısmının  daha ince olması veya daha ince kabzeli bir dipcik içinmi ekstra  ücret istendi?Bende incelttirmeyi düşünmüştüm
1965
MUĞLA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 15 Şubat 2013, 14:36:05 »
Ben dipçik ve pas işini fabrikaya ilettim mail tam anlamıyla şöyle ;pas sorununu tüfeği gönderin çözeriz ancak dipçik için bir şey yapamayız dediler,yenisi satılıyormuş parayı verirsen yenisini takacaklar oda aynıysa?!!! yada aynı değilse eskiyi ne yapacağız????? yani çözümü ben buldum satıp kurtulacağım benim aldığım mesaj...yeni dipçik al gönder gitsin gelsin  ,,,,satarsan daha az zarar edersin gibi geldi bana pas işinide nasıl çözecekler silinip temizlenecek pas gidecek seneye yine aynı olmayacakmı namluyu değiştirecek halleri yok ya.girdik bir işe ama nasıl kurtulacağız bilmem severek güvenerek görmeden siparişle alırsan olacağı bu.ancak beni yanıltan bursa fuarında ki incelediğim silahlar oldu oradaki arkadaşlara özellikle sordum bu silahlar fuar için özel mi diyeyok seri üretimdeki silahlarla aynı dediler özelleri demiyorum sıra enjektörsüz modeli incelemiştim birazda onların payı oldu....kalın sağlıcakla silah güzelde olsa onu çıkar bunu çıkar kalan tek güzelliği hafifliği kaldı,onuda es geçip satacağım  yapacak başka birşey yok...

hasan  tüfegin resimlerini çekip bizimle paylaşırmısın......

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Hasan ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 15 Şubat 2013, 17:55:28 »
yeni dipçik için para istendi dipçiğe işçilik için değil,bu yüzden ben vazgeçtim bir müşteri bulup vereceğim,birol bey imza kısmımdaki fotoğraftaki tüfek.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 15 Şubat 2013, 19:41:39 »
yeni dipçik için para istendi dipçiğe işçilik için değil,bu yüzden ben vazgeçtim bir müşteri bulup vereceğim,birol bey imza kısmımdaki fotoğraftaki tüfek.

hasan tüfegin paslanmış namlusunu,şişmiş dipçigin resimlerini kastetmiştim.....

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 15 Şubat 2013, 21:44:22 »
Öyle kolay kolay pas olmaz o bölümde. Fabrikada elden geçtikten sonra kolay kolay aynı şeyi yaşamazsınız Allah'ın izniyle ama içinize sinmesi gerek tabi. Ahşap ksımlar her markada garnti dışı malesef. Kullanma kılavuzlarda bunu görüyorum. Oysa birinin Beretta pozesini avdan sonra badana fırçasıyla yağladığını görmüştüm. Ahşap şişebilir dediğimde, hep böyle yapıyorum demişti. O da ahşap ama her nasılsa yağdan etkilenmiyordu. Bir çaresi varmış. Kolay gelsin.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Expert Üye
« Yanıtla #16 : 15 Şubat 2013, 22:17:46 »
Volkan bey ahşap yağdan etkilenir mi dahası hiç şişer mi,tabi silah yağı gibi petrol bazlı mineral bazlı yağlar şişirmeyi bırak çürütür bile.Ama yağdan kastedilen bitkisel yağlar.Yağlı kundak denilen finiş yöntemini duymamış olamazsınız,keten tohumu yağı türevleri en sık kullanılanları olmakla beraber her tür bitkisel yağ kullanılabilir.Şaftöl denen şey de bitkisel bir yağ.Ayçiçek yağıyla bile yağlayabilirsiniz.

Bu tür yağlarla bir alt kat tam kuruması şartıyla istenildiği kadar kundak yağlanabilir.Nemi geçirmez hale geliyor kundak diyelim 7-8 seferden sonra bu yağlama neticesi.

Buradaki yıldız da ekonomik model olduğundan belki bir bilemedin iki kat yağ tatbik edilmiştir ahşap yağı tam emmediğinden de neme hassasiyeti ondan olmuştur.
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2013, 22:19:20 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 16 Şubat 2013, 00:30:23 »
Kamil Bey, tüfek S55 veya 56 idi. Yağ ise, onu da net hatırlamıyorum ama bir uyduruk tenekenin içindeydi. Av bayramı dönüşü otobüsle döneceğimiz sırada iki arada bir derede temizlik yapmaya çalışırken fark etmiştim. Elindeki 4-5 cm enli boya fırçasını tüfeğin her yerine, istisnasız bol kepçe sürüyordu. Akan yağlar da aynı tenekeye dökülüyordu. Ben görmeden önce de namluyu temizlemiş olmalıydı. S55 modelde ahşap standart olarak cam cila gibi yanlış bilmiyorsam. O da öyle görünüyordu. Bu adam hep böyle yaptığına göre demek dipçiğin her tarafı cila kaplı olmalı diye tahmin etmiştim. Otobüsün hareketine az kaldığından fazla ilgilenemediydim. Tavsiye etmiyorum ama şaşırtıcıydı.

Şaftol güzel bir yağ gerçekten. Ben de beğeniyorum. Bazen tazeleme gerektiriyor ama ahşabı sıfırlamak icap ettiğinde herkes becerebilir. Cilayı sökmek de tekrar yapmakta ingilizce konuşanların kısaltmasındaki gibi PITA :) bu laf yerinde güzel, çok da rastlıyorum. Neticede bahsettiğim adamın sürdüğü şaftol değildi.

Yıldız şaftollü idiyse belki bir yeri ince kalmış olabilir tabi ama çürüme yoksa tamiri pek zor olmaz. Zımpara ve tekrar şaftol, o kadar. Yapılırken gördüm, basit iş. Yıldız bence fiyatına göre güzel tüfek üretiyor. Standart modeli kastettim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 17 Şubat 2013, 16:59:23 »

pic upload

Resimde görüldüğü gibi hafif bir nemde  şişiyor ve kırma kolu üzerinde takılı kalıyor ve namlu kilitlenmiyor.

image sharing

upload pic

image hosting sites

images
1965
MUĞLA

• Expert Üye
« Yanıtla #19 : 17 Şubat 2013, 17:51:55 »
Giderilmesi son derece kolaty bir problem bu,o kısımda ağaçtaki sürtme izini  mandal mı yaptı yoksa sizmi traşladınız.
Mandal yaptıysa dediğim gibi ister 400 no zımpara ile hafifçe metale dokunmadan dikkatlice pürüzleri alın sonra ayçiçek yağıyla veya bulabilirseniz az bir şaftölle yağlayın veya olduğu gibi bırakın ama sadece o alanı dediğim gibi yağlayın,bir kaç sefer yapmak gerekebilir yağlama işini.
Aslında kundak fabrikada yağlanmış bu belli ama o alana mandal sürttüğünden biraz traşlamış o kısmı, yani bir miktar ağaç gitmiş dolayısı ile yağ da gitmiş, bu sebeptende yağsız kalan  ahşap kısım ordan nemi çeker hale gelmiş.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 17 Şubat 2013, 21:20:49 »

Kamil Bey ,
      o traşlanan kısmı mandal yaptı, ben fazla önem vermemiştim ama daha öncede söylediğim gibi önceki hafta hafif şekilde ıslandı ve mandal tamamen takılmaya başladı ve kilit çalışmaz oldu ,ama kuruyunca sorun tekrar geçti.çizik çok daha belirgindi üzerini yağladığım için fazla belli olmuyor.Bugün hava yine kapalı ve ara sıra çok hafif yağmurluydu,bende A 612W ile avlandım onun ahşabında  bir sorun yok .
     Bu hafta içi Halil bey'e göndereceğim artık
1965
MUĞLA

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #21 : 17 Şubat 2013, 22:05:20 »
Benim görüşüme göre mandalın dönme ekseninde biraz kayıklık olabilir. Veyahut, mandalın alt yüzeyi çapaklı ya da birazcık kalın olabilir. Çünkü ahşabın sürtülmeyen kısımlarında ahşap ile metal arasındaki yükseklik -bana göre- ideal durumda. Buna rağmen sürtündüğüne göre mandal biraz fazladan aşağı veya yukarıda yazdığım ikinci sebep olabilir. Ahşabın görünüşünü güzelleştirmek zor olmaz ama diğer kenarlara göre aşağıda kalacak sanki. Aynen böyle kırma kolu dipçiğe sürtünen bir tüfeğe -başka marka- vitrinden isteyip incelerken rastlamıştım. Akıbeti belli olduğu için fazla incelemeden bırakmıştım. Bazen oluyor demekki.

Ahşabın üzerinde cila yok mu yani? Ben emin olamadım.
1968

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 17 Şubat 2013, 22:16:29 »
resimleri gördüm benim yıldızda aynı kısımda belli belirsiz iz mevcut ama soyulma şişme nem alma,mandalı zorlama gibi bir durumu yok....ayrıca yag kullanmıyorum... vd 40 la temizliyorum.....

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 18 Şubat 2013, 00:27:20 »
Mandal somununun altına çok ince bir pul konulursa, sorun kökünden çözülür.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Gökhan AKSOY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 22 Şubat 2013, 20:33:14 »
Merhaba degerlı arkadaslar benım yenı aldıgım spz me 12ga tufegımde acılırken zor acılıyor barız sekılde surtunuyor yenı tufek alan dıger arkadasların tufegıne baktım buyuk huglu sarsılmaz sp303 gıbı onlarda en ufak sorun yok alemınyum oldugu ıcınmı bu sorun
Gökhan AKSOY
1986 KIRSEHİR