Gönderen Konu: AYHAK AYLIK FAALİYET RAPORU - ARALIK 2014 -  (Okunma sayısı 1521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
AYHAK AYLIK FAALİYET RAPORU - ARALIK 2014 -
« : 17 Aralık 2014, 13:44:33 »
AVCILIK VE AV-YABAN HAYATI KORUMA KONFEDERASYONU-AYHAK AYLIK FAALİYET RAPORU

AVCI CAMİAMIZA DUYURULUR

Değerli Avcılarımız, AYHAK yönetim kurulumuzun başkanlık görevini tevdi ettiği günden bu güne yeni görevimde bir ayı tamamlamış bulunmaktayım. Öncelikle bu değerli ve önemli görevi şahsıma layık gören ve destek olan yönetim kurulu üyelerime bir kez de siz değerli avcı kamuoyu önünde teşekkürlerimi arz ederim. Sorumluluğumun ve AYHAK konfederasyonumuzun şeffaflık ilkesi gereği doğrultusunda her ay düzenli olarak “faaliyet raporumuzu” federasyonlarımızın faaliyetlerini de kapsayacak şekilde siz değerli avcılarımız ve kamuoyu ile paylaşacağız.
Başkanlığım döneminde geçen bir aylık bu süreç içerisinde öncelikle şu hususları ele almayı görev bildim.
1.   Konfederasyonun kendi içinde ve siz değerli avcılarımızla birlikte kamuoyu iletişimi en önemli hususlarımızdan biriydi. Bu anlamda ayhak.com adresini satın alarak resmi site yapımına başladık. Sosyal medyada ise; Ayhak-Türkiye adresi ile face book ta uzantısını kurduk. Bu sayede duyurularımızı, gelişmelerimizi, şahsi ya da resmi görüşlerimizi burada yazabilme ve duyurma imkanı bulduk. Yönetim kurulu içinde ise, 4. Resmi yazı ile önemli hususları paylaştık, görüş ve düşünceler için yazılı ve resmi tespitlerin alt yapısını oluşturduk.
2.   Konfederasyonumuzun kendisine ait resmi bir bürosunun bulunmaması önemli eksiklerimizden biriydi. Bu hususta hemen girişimde bulunarak Ankara’da büromuzu kiralayarak tadilat ve dekorasyon çalışmalarımıza başladık. Söz konusu çalışmalarımız devam etmekte olup, aralık ayı içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz.

3.   Konfederasyonumuzun çalışmalarının başkan ve yönetim kuruluyla sınırlandırılması sizlere olan hizmette tarafımca yeterli değildi. Tüm avcılarımızı kapsamak ve onlarla birlikte el-ele, omuz-omuza yürümek ve büyük bir aile olmak için sizlere de yetenek ve istekleriniz doğrultusunda sorumluluklar vermek, uluslararası platformda tanınmak ve etkin olmak amacı ile konfederasyon yönetim kurulumuza bağlı “Alt Kurullar” oluşturulması çalışmalarını başlattık. Bu anlamda;
a)   Hukuk Kurulu
b)   Akademik Kurul
c)   Kadın Kolları
d)   Dış ilişkiler Kurulu ve
e)   Sosyal ilişkiler Kurullarının alt yapılarını oluşturduk.
Bu kurullarımızı ilk yön kurulu toplantımızda görüşüp istişare ederek ve her kararımızda olacağı gibi oylayarak resmileştireceğiz. Bu alt kurullarımızda yetenek ve tecrübeleri ile görev almak isteyen avcılarımıza ve yeni kurul tekliflerine ise her zaman açık olacağız.
4.   “Kotalı Avcılık” konusu yönetimimizin en önemli önceliğidir. Bu hususta öncelikle, geçmiş dönem başkan ve yönetim kurulu üyelerimizin ortak tutumlarında olduğu gibi, bu gün şahsımın da bu sisteme karşı duruş çizgimi bozmayacağım bir gerçektir. Av Yönetimi daire Başkanlığı ile yaptığımız “Teknik Toplantıda” Milli Parklar Genel Müdürümüz Ahmet ÖZYANIK beyin ifade ettiği; “Kotalı Avcılık Sistemini uygulamaya çalışacağız, olmazsa da tamamen kaldırabilir ve vazgeçebiliriz” söyleminden yola çıkarak “Bu sistemin kesin ve tek seçeneğimiz olmadığını” ifade etmek isterim. Bu anlamdaki dayatmalar gönüllü kuruluşlar olarak ifade edilen Avcı STK ile işbirliği hususunda kanuna aykırılığı da ortaya koymaktadır. Bu çerçevede yazdığım resmi yazımla konfederasyonumuzun da resmi görüşlerinin alt yapısını oluşturabilecek esasları taslak olarak yönetim kurulu üyelerimle paylaştım. Bu önemli husustaki görüşlerimizi yönetim kurulu toplantımızda netleştirerek siz değerli avcılarımızla ve kamuoyu ile paylaşacak ve AYHAK’ın duruşundaki netliği ve kararlılığı “şeffaf yönetim” düsturumuzun gereği olarak açıklayacağız.
5.   “Avcı imajı” en önemli bir diğer önceliklerimizdendir. Bu anlamda bilgilendirme ve duyurularımızı internet ortamında resmi sayfamızda, sosyal medyada, Yaban TV’de ve diğer yazılı-görsel medyada paylaşmakla birlikte, buralardaki avcımızın imajını bozan ve çoğu zaman takma isimlerle yapılan yorumlara cevap vermeme ve olumsuz tartışmalara girmeme kararındayız.
Yeri geldiğinde sukut etmenin, fevri davranmamanın, başta bizleri yakinen izleyen ilgili resmi kurumlar ve kamuoyu önündeki imajımız açısından önemli olduğunun bilincindeyiz. Büyük bir camia olarak bu camiaya yaraşır bir söylem ve duruş sergilemek hedeflerimizdendir. Bu anlamda “Avcı imajını” yüceltmek, kültürümüze yakışmayan söylem ve duruşlardan kaçınmak ve siz değerli avcılarımızla birlikte güçlü bir avcı imajı oluşturmak en önemli projelerimizdendir.
Bununla birlikte konfederasyonumuza dahil olan veya olmayan tüm avcı kuruluşlarımızın ve avcılarımızın da bu imajın saygınlığına zarar verecek davranışlardan uzak kalması ricamızdır.
Enerjimizin avcılığımızın geleceğine ve projelerimize harcanması açısından da önemli olan bu hususta kültürel değerlerimizden de esinlenerek uzun vadeli özel bir çalışma yapmakta düşüncemizdir.
6.   Organizasyonumuzun üye sayısının artması ve tüm Türkiye’ye yayılması hususunda orta vadeli bir planlamayla çalışmalar başlatmış bulunmaktayız. Bu anlamda yeni kulüplerimiz aramıza katılmaktadır. İstanbul Avcılık ve Yaban Hayatı Federasyonumuzun konfederasyonumuza katılma kararı ilk yönetim kurulumuzda karara bağlanacaktır. Güney Doğu Anadolu bölgemizde kurulacak olan yeni federasyonumuzun resmi kuruluş çalışmaları başlamıştır. Süreç tamamlandığında federasyonumuda AYHAK çatısı altında yerini alacaktır. Ayrıca Doğu Anadolu Bölgesinde de federasyon kurma çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz. Bu sürecin tamamlanması ile birlikte tüm Türkiye’de her bölgede örgütlenmemizi tamamlamış olacağız, Görüldüğü gibi tüm Türkiye’yi kapsayan yapılanma çalışmalarımız olanca hızıyla ivme kazanmıştır. Bu doğrultuda 2015 yılı “Avcı Güç Birliği” yılı olarak büyüyerek kuvvetlendiğimiz bir dönem olacaktır.
7.   Yönetim kurulu toplantılarımızın düzenli hale gelmesi ve her iki ayda bir olağan, olağan üstü durumlarda ise gerektiğinde toplanmasını kararlaştırarak sistematik bir yaklaşım içerisinde toplantı takvimimizi de belirliyoruz. Yapılacak toplantıların en az bir tanesini eşli ve Ankara dışında olmasını düşünüyoruz. Ayrıca her federasyonumuzun bölgesinde kulüpleriyle ve konfederasyonla birlikte yapacağı toplantı takvimini oluşturması çalışmasını başlatmış bulunuyoruz.
8.   Başkanlığım dönemindeki sorunların çözümünde yasada da ifade edildiği gibi “işbirliği” seçeneğimiz “doğrular ekseninde” önceliğimizi oluşturacaktır. Bununla birlikte, mevcut çözümsüzlüklerin giderilmesinde siyasi irade ve yasal seçeneklerde her zaman başvurabileceğimiz yöntemlerdir.
Değerli Avcılarımız, kısa sürede yönetim kurulumuzla birlikte çok yoğun bir çalışma temposu içerisinde ilk ayımızı doldurmuş bulunuyoruz. Bu çalışma yoğunluğumuz 2015 yılında artarak devam edecektir. Bu anlamda tüm çalışmalarımızı avcı kamuoyumuzla düzenli olarak paylaşmayı sorumluluğumuzun gereği görmekteyiz.
Bu doğrultuda bizden önceki dönemlerde de yoğun olarak çalışan, hizmet eden, mücadele veren ve bir çok eylemsel hareketle elini taşın altına koyan, sorumluluk alan konfederasyon başkanlarımızın, konfederasyon yönetim kurullarımızın, federasyon başkanlarımızın, federasyon yönetim kurullarımızın, dernek başkanlarımızın, dernek yönetim kurullarının ve tüm bunlara bağlı üyelerimizin, konfederasyona bağlı olmamakla birlikte bu mücadelede bizlerle birlikte olan, veya olmayıp ta Türk Avcısının sorunlarını dert edinmiş tüm Avcılarımızın katkılarını önemsiyor ve değerli çabaları için teşekkürlerimi arz ediyorum.
Saygın ve etkin bir avcı toplumu temennim ile saygılarımı sunarım.
İlhan DEVECİ
AYHAK Başkanı
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara