Gönderen Konu: sarsılmaz sp-xs 512 nasıl arkadaşlar  (Okunma sayısı 9090 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fevzi KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
sarsılmaz sp-xs 512 nasıl arkadaşlar
« : 06 Nisan 2016, 17:17:51 »
arkadaşlar sarsılmaz sp-xs 512 modelini kullanan veya bu tüfek hakkında bilgisi olan avcı dostlardan yorum bekliyorum huğlu süper poze almayı düşünüyordum bi arkadaş aklıma bunu soktu kararsız kaldım siz ne dersiniz bu konuda huğlu pozemi özellikle sr112 ke[103 fe] yoksa sarsılmaz sp-xs 512 mi tavsiye ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler
1979 Konya

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: sarsılmaz sp-xs 512 nasıl arkadaşlar
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2016, 17:28:40 »
Ben sentetik poze sevmediğim için sarsilmaz demem.ama huglu da demem. Akdas poze lere bakmanizi öneririm.
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2016, 22:06:59 »
30 gramda fazlamı sarsıyor banamı öyle geldi?
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2016, 22:17:40 »
normal hocam yaz sıcağı belki fişekler bile arabada ben işlerimi halledip atış alanına gidene kadar yeri geldi güneş altında kilitli arabada kaldı. kaynadı. havanın sıcaklığı gibi fişeğin sıcaklığı atışı etkiler. birde meca zaten yumuşak fişek değil. bana normal geldi. zaten bu yüzden 30 gram seçtim.

bide dizden belden eğik duruyorum arabanın bagaj kapağının altından çıkmak istemiyorum malum saç az var pişiriyor güneş :)
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2016, 22:23:56 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2016, 22:26:08 »
Ben bu tüfeğin ahşap dipçiği olanı bi avcı arkadaş almış , elime aldım tüfeği, zarif güzel bir tüfek
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2016, 22:28:48 »
gerçekten konforlu bir tüfek plastik kundağın tetik mesafesi 38 cm gibi bana göre güzel bir rakam
bu bile bu tüfeği almam için yeterli bir sebepti.
1978 Bursa

Çevrimdışı Fevzi KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2016, 23:41:53 »
tunç kardeşim bence tüfeğin her atıştan sonra otomatik olarak emniyeti kurması hoş değil birde videoda hani deniyosun ya fişeğin birisi bozuk çıkıp patlamadığında selektörden değiştirip atış yapma özelliği de iyi değil bence düşünsene av önünden fırlamış tetiği çekiyosun fişek patlamıyor o sıra da selektörden değiştirip atışa devam etmek nişanı bozup zaman kaybetmene sebep olacaktır tüfeğin bu özelliklerini hiç sevmedim sen ne düşünüyosun bu konuda

1979 Konya

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #8 : 07 Nisan 2016, 00:48:53 »
Av konusunda haklısın hocam sonuna kadar

Ben bilerek ve isteyerek aldım bana göre hiçbir av guvenlikten önce gelmiyor
Herşey bir anlık dalgınlığa bakar.

Duşunun fişekleri attınız yuklerken el kol gömlek kayış tetiğe tüfeği kapatırken takılı kaldı
Yada uzak tek bir atış yaptınız onda da fişek bozuk çıktı 2. Yi çekmediniz arkadaşa donup patlamadı diye tetiğe bi daha dokundunuz

Bunun örnekleri mevcut onlarda biliyorlardı ama dalgınlık heyecan ne derseniz diyin.

Önce emniyet sonra hareket. Omur boyu vicdan azabı çekmektense 40 yılda 1 fişek bozuk çıktığında geç atayım yada o av kaçıversin. Ben bu şekilde düşünüyorum.

Otomatik emniyet adı üstünde sizin dalgınlığınızı otomatik olarak kapatan bir özellik
Darbe tetik keza öyle aynı zamanda çift patlama olayını engelleyen bir çözüm
1978 Bursa

Çevrimdışı Fevzi KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 07 Nisan 2016, 22:20:08 »
tunç kardeş bu darbe tetik dediğin olay nedir biraz açsana bu konuyu bana ve bu darbe tetik dediğin sistem çift patlamayı kesinlikle önlüyormu yani bu tüfekte çift patlama olayı kesinlikle yok doğrumu anladım forumlardan takip ettiğim kadarıyla yerli tek tetik pozelerde çift patlatma sorunu bütün markalarda var sana son bi sorum olacak bu tüfekten anladım kadarıyla çok memnunsun şikayatçi olduğun veya beğenmediğin bi yönü varmı,tüfeği ne zaman ve kaç paraya aldın ve nerden aldın bilgi verirsen sevinirim kardeşim şimdiden teşekkürler
1979 Konya

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #10 : 08 Nisan 2016, 00:07:28 »
hocam tüfek güzel sentetik olmasına ramen 3.300 gibi bir ağırlığa sahip. ağacını bilmiyorum genelde
ağaçlar daha ağır olur ama öyle ağırlığını öğrenme gibi bir şansım olmadı. plastik olmasına ramen hafif
bir tüfek değil.

Sarsılmazın bu modeli franchi nin mühendislerine çizdirdiği söyleniyor. kulaktan dolma aldığım duyuma göre

iki tetiğinde düşürülmüş olduğunu düşünün, tüfeği kırdığınızda iki horozda kuruluyor horozlar öyle darbe ile
kurulmuyor ilk kırınca 2 tetikte kurulu bekliyor. sellektörden hangisini seçerseniz o ateşliyor. ancak şu var.
ilk atıştan darbesini almayınca diğer tetiği serbest bırakmayan bir mekanizma mevcut. tabi içini açıp bakmadım.
videoda dikkat ederseniz bir yerde tüfek omzumda değilken yapılan atışta darbeyi almadığı için diğer tetiği serbest bırakmadı
tabi siz hemen selektörden o namlya geçiş yapabiliyorsunuz.

burada hız kaybını önlemek için sanırsam emniyet açıkkende selektör seçimi koymuşlar.
yani emniyet ilerdeyken emniyeti kapatıp namlu değiştirip ilerei tip açmıyorsunuz direk değiştiriveriyorsunuz.

her tüfek çift patlama yapabilir. çift tetik huğluda bile duymuşluğum var. 1 sezon kullandım ne tetiğin darbeden dolayı diğer tetiğe geçmediği oldu nede çift patladığı oldu. tabi bu hiçbişeyin göstergesi değil ama ben bu tüfeğin öyle kolay kolay önümüzdeki 5-10 sene içinde çift patlama yapacağını sanmıyorum. bilindiği üzre ilk atışın darbesi ile diğer tetiğin hemen akabinde düşmesi çift patlama oluyor aslında aynı anda değil hemen akabinde gerçekleşir. bu tüfekte zaten ilk atışın etkisiyle mekanizma diğer tetiğe horoz şansı veriyor kaldıki horoz birde düşeceko zaman kadar ilk patlama darbesi diye bişey kalmamış oluyor.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2016, 00:16:26 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa

The following users thanked this post: Fevzi KOYUNCU

Çevrimdışı Ahmet OĞUL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 08 Nisan 2016, 00:53:53 »
tunç kardeşim bence tüfeğin her atıştan sonra otomatik olarak emniyeti kurması hoş değil birde videoda hani deniyosun ya fişeğin birisi bozuk çıkıp patlamadığında selektörden değiştirip atış yapma özelliği de iyi değil bence düşünsene av önünden fırlamış tetiği çekiyosun fişek patlamıyor o sıra da selektörden değiştirip atışa devam etmek nişanı bozup zaman kaybetmene sebep olacaktır tüfeğin bu özelliklerini hiç sevmedim sen ne düşünüyosun bu konuda

fevzi bey ben de sarsılmazın aynı özelliklerde bir pozesini kullandım yıllarca. ani durumlarda dediğiniz gibi nişan bozmaya gerek kalmıyor eğer sellektörü değişmek istiyorsanız zaten atış pozisyonundayken emniyet sağ el baş parmagınızın hemen üst tarafında duruyor. sadece baş parmagınızı hareket ettirerk bunu yapabiliyorsunuz. tabi bu hareketi tüfeğe alışıp biraz da kuru tetik dediğimiz olay gibi bazen çalışık pratiklik kazanarak bu olay çözülebiliyor. zaten zamanla alışında refleks haline dönüşüyor saniyede değişiyorsunuz. zaten av çıksa ve fişek patlamasa siz fişek değişmek zorunda kalırsınız yani atma şansı bile kalmaz artık o dakikadan itibaren. selektörle bu sorun ortadan kalkıyor.
aslında bu özellik saçmadan çok tek kurşun ve şavrotil dediğimiz dokuzkurşun atışlarında işe yarıyor. bir gözüne dokuzlu bir gözüne de tek kursun koyar domuzun mesafesine göre seçim yapıp atarsınız. farklı senaryolar yaratılabilir :D
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2016, 00:58:11 Gönderen: Ahmet OĞUL »
1988-İZMİR

The following users thanked this post: Fevzi KOYUNCU

Çevrimdışı Fevzi KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 08 Nisan 2016, 10:12:13 »
ahmet kardeş ilgi ve alakan için teşekkürler
1979 Konya

Çevrimdışı Fevzi KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2016, 10:25:56 »
hocam tüfek güzel sentetik olmasına ramen 3.300 gibi bir ağırlığa sahip. ağacını bilmiyorum genelde
ağaçlar daha ağır olur ama öyle ağırlığını öğrenme gibi bir şansım olmadı. plastik olmasına ramen hafif
bir tüfek değil.

Sarsılmazın bu modeli franchi nin mühendislerine çizdirdiği söyleniyor. kulaktan dolma aldığım duyuma göre

iki tetiğinde düşürülmüş olduğunu düşünün, tüfeği kırdığınızda iki horozda kuruluyor horozlar öyle darbe ile
kurulmuyor ilk kırınca 2 tetikte kurulu bekliyor. sellektörden hangisini seçerseniz o ateşliyor. ancak şu var.
ilk atıştan darbesini almayınca diğer tetiği serbest bırakmayan bir mekanizma mevcut. tabi içini açıp bakmadım.
videoda dikkat ederseniz bir yerde tüfek omzumda değilken yapılan atışta darbeyi almadığı için diğer tetiği serbest bırakmadı
tabi siz hemen selektörden o namlya geçiş yapabiliyorsunuz.

burada hız kaybını önlemek için sanırsam emniyet açıkkende selektör seçimi koymuşlar.
yani emniyet ilerdeyken emniyeti kapatıp namlu değiştirip ilerei tip açmıyorsunuz direk değiştiriveriyorsunuz.

her tüfek çift patlama yapabilir. çift tetik huğluda bile duymuşluğum var. 1 sezon kullandım ne tetiğin darbeden dolayı diğer tetiğe geçmediği oldu nede çift patladığı oldu. tabi bu hiçbişeyin göstergesi değil ama ben bu tüfeğin öyle kolay kolay önümüzdeki 5-10 sene içinde çift patlama yapacağını sanmıyorum. bilindiği üzre ilk atışın darbesi ile diğer tetiğin hemen akabinde düşmesi çift patlama oluyor aslında aynı anda değil hemen akabinde gerçekleşir. bu tüfekte zaten ilk atışın etkisiyle mekanizma diğer tetiğe horoz şansı veriyor kaldıki horoz birde düşeceko zaman kadar ilk patlama darbesi diye bişey kalmamış oluyor.
tunç kardeşim ilgi ve alakanan için çok sağol beni bu tüfek konusunda baya bi bilgilendiriyosun tüfeği hangi tarihte nereden ve ne kadara aldın ben bu tüfeği almayı düşünmeye başladıktan sonra bi fiyat araştırması yaptım bi av bayisinde tüfek şu anda elinde var ve 2100tl diyor,internette ise av sitelerinin genelinde 1800-1900tl civarında,yalnız hilal av isimli sitede 1650tl en uygun burada görünüyor av siteleri arasındaki bu kadar büyük fiyat farkları nasıl oluyor sizce,şimdi bu tüfeği almaya karar versem hilal av dan sipariş verirken tereddüt ederim acaba tüfekte bişeymi var diye diğer sitelere göre 250-300tl daha uygun sizce bi sorun olurmu size onun için ısrarla soruyorum nerden ve ne kadara aldınız diye birde ben sarsılmazmı olur bilmem ama ben 71 namlu düşünüyorum sizinki kaç namlu ve genelde hangi avlarda kullanıyorsunuz
1979 Konya

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #14 : 08 Nisan 2016, 13:23:15 »
ben  de tüfeği 1650 lira liste fiyatı zamanında aldım.
Bursa Temin avdan aldım.

Şimdi sarsılmazın fiyat geçişi oldu ürünleri zam gördü.
Hala eski, fiyattan satan bayiler varsa bilemem. Zam gördüğünü biliyorum
ama şu anki fiyatını bilmiyorum.

Plastik 71 namlu tevfik abinin elinde hazırda 1 adet vardı. 1 hafta önce fiyatını bilmiyorum ama
1978 Bursa

Çevrimdışı Cahit DÖNMEZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 08 Nisan 2016, 15:00:00 »
Tunç bey eğer mümkünse enjektör kilit sistemi ve tüfeğin detaylı resimlerini atarmısınız
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2016, 15:02:46 Gönderen: Cahit DÖNMEZ »
  • Ata neo modern gold 3
  • Huğlu 103 DE
  • Ata cy sentetik

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #16 : 08 Nisan 2016, 17:30:04 »

« Son Düzenleme: 09 Nisan 2016, 00:24:48 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa

The following users thanked this post: Yasin ADALI, Cahit DÖNMEZ

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #17 : 09 Nisan 2016, 00:27:13 »
neden bazı yerler kızıl gibi bazı yerlerde paslı gibi çıkmışki aslında kızıl olan yerler bildiğin patlıcansiyahı pas filanda yok zaten
komple içinide kaplamışlar
1978 Bursa

The following users thanked this post: Yasin ADALI, Fevzi KOYUNCU

salih korkmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 01 Kasım 2017, 14:24:03 »
Tunç bey selam, bu tüfeğin tasarımını Franchi değilde, Rizzinin mühendileri yapmış olabilirmi? çünki ben Rizzini kullanıyorum, ejektör sistemi ve diğer aksamlar birebir aynı