Gönderen Konu: NE ZAMAN GELECEKLER???  (Okunma sayısı 839 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
NE ZAMAN GELECEKLER???
« : 03 Ocak 2019, 22:11:23 »

60 yılda 50 göl kuruttuk.. Sulak çayır, sazlık, çay, dere ne varsa bozduk... Kurutulan alanların büyüklüğü Marmara Denizi'nden fazla! Nerde çoğalacak, nerde yaşayacak bu kuşlar?

Dünya kurulduktan bu yana kullanıkları göç yollarını bozduk! Düşünün şimdi: Yola çıkıyorsunuz. Gideceğiniz yerde konaklama yeri yok, yeme içme imkanı yok, doğru-düzgün yol yok... Siz oraya gider misiniz? Yoksa bütün imkanların olduğu yeri mi tercih edersiniz?
Göç yolu üzerindeki sadece bir gölün ya da sulak alanın kurutulması o göç yolunun güzergahının değişmesine sebep olur.. Yolda gidiyorsunuz.. Heyelandan dolayı yol kapandı.. Ne yapacaksınız? Ya yolun açılmasını bekleyeceksiniz, ya da geri döneceksiniz... İşte su kuşları da böyle yapıyor. Yolları kapanınca geri dönüyorlar, ya da başka yollar kullanıyorlar.. Kurutulan her sulak alan, her göl onlar için kapatılan bir yol demek...

Yollar açılırsa yine gelecekler...

1980-Antalya

Çevrimdışı Dursun Can EROL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
    • Youtube Kanalım
Ynt: NE ZAMAN GELECEKLER???
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2019, 09:31:31 »
Avrupanin tamamına bktıgımızda özellikle Romanya Bulgaristan büyük sulak alanlara sahip, üstelik kaçak avlanma yok denecek kadar az, haliyle burayı terkeden kaz ve ördekler kolay kolay geri gelmiyor
  • ATA FREELANDER 71
  • SARSILMAZ YAN YANA 71
  • ÖNCÜ AKREP OTOMATİK 61

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: NE ZAMAN GELECEKLER???
« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2019, 21:13:25 »
 amik ovasında raporunu hatırlıyormusun 7/24 ve 4 mevsim gözetim kulesinde raporda radarda popilasyon geçişi var.

orayı kurut burayı kurut oraya hes buraya mes pes arkadaş pes,..

bunlar senin gördüklerini yetkililer imtiyaz hakkına sahip yaptırım kurumları görmüyormu bilmiyormu gerekli tedbiri alamıyor yanlış uygulamalarla iş yürüyorsa bunlarda benim nezdimde vatan hainiyle eşdeğer suçu işliyorlar,..

esas iş denetmeni denetleyecek mekanizmanın işleyiş ve oluşumunu genişletip özgürleştirmekte bir sürü üniversite kürsü başları var neden taşımıyorlar bunu ankaraya bu derecemi meşgüller veya 3 maymunu oynamayımı tercih ediyor mizacmı edinmişler veya bananeciliği , bilemedim demekten kendimi alamıyorum bu cehaletle bunu ben dahil biliyorken nerede bu ülkenin akademisyenleri onlardamı mke gibi oldu, mke ne üretiyor bakınız insanların kullanması için savunma sanayinde insan öldüren ateşli silah ve mühimmatla uğraşıyor içe dışa satıp ülkeye gelir elde ediyor, ama ben ülke avcısına barut saçma kovan kapsül yivsiz tüfek için bişey yapmıyor peki neden ben dışa bağımlı olayım benim imkanım varken iştemiyorum ben dışarı para kazanmasın beim kurumum milletim kazansın arkadaş,

kılım ben bu işlerede neyse susayım bari.

saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN