Gönderen Konu: Köpeksiz çulluk vb. avlar  (Okunma sayısı 24399 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Köpeksiz çulluk vb. avlar
« : 07 Eylül 2013, 14:15:18 »
Selamlar abilerim, Bildigimiz uzere her avcinin cesitli nedenlerden dolayi av kopegi edinme sansi olamayabiliyor tipki benim gibi. Ozellikle culluk gibi avlarda kopek %100 sart denilebilecek duzeyde fakat ben kendi acimdan baktigimda kopeksizde av olabilir diyorum birkac kere culluk bildircin ve tavsan kaldirmistim (avda degilken), o yuzden dusunuyorumki bir avci elinde tufegi ile dogada tek basina yuruyorken dogaya daha iyi entegre olabilir avinin huyunu suyunu daha iyi taniyabilir, avciligin tanimi zaten bir avci ve bir avdir tipki dogal avcilarin yaptigi gibi. Kopekle yapilan avin zevki ayridir elbette ki bunu yasamayan bilmez diye dusunuyorum ama benim ileri surdugum bu fikir sizce yanlismi ? Cidden iyi bir avcilik yapabilmek icin "mutlaka ama mutlaka" kopek edinmemiz sartmidir ? Siz deneyimli abilerim goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim...
1993 Gümülcine
"Hiçbir taklidin şaheser olma şansı yoktur."

resim yüke

Çevrimdışı Kadir YOLAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Köpeksiz çulluk vb. avlar
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2013, 14:28:30 »
10 paralık tüfek 100 paralık köpek demişler.
Bana göre avcılığın en güzel yanı köpeğin fermasında onu izlemek yoksa iki bıldırcın eti için ava gitmem.
1983 Çorlu/TEKİRDAĞ

The following users thanked this post: Furkan BÖLÜKBAŞI

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2013, 14:34:19 »
Selamlar abilerim, Bildigimiz uzere her avcinin cesitli nedenlerden dolayi av kopegi edinme sansi olamayabiliyor tipki benim gibi. Ozellikle culluk gibi avlarda kopek %100 sart denilebilecek duzeyde fakat ben kendi acimdan baktigimda kopeksizde av olabilir diyorum birkac kere culluk bildircin ve tavsan kaldirmistim (avda degilken), o yuzden dusunuyorumki bir avci elinde tufegi ile dogada tek basina yuruyorken dogaya daha iyi entegre olabilir avinin huyunu suyunu daha iyi taniyabilir, avciligin tanimi zaten bir avci ve bir avdir tipki dogal avcilarin yaptigi gibi. Kopekle yapilan avin zevki ayridir elbette ki bunu yasamayan bilmez diye dusunuyorum ama benim ileri surdugum bu fikir sizce yanlismi ? Cidden iyi bir avcilik yapabilmek icin "mutlaka ama mutlaka" kopek edinmemiz sartmidir ? Siz deneyimli abilerim goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim...
benimde köpeğim yok zaten ava çok az gidiyorum köpek besleyecek yerimde yok ama köpekle av çok iyi oluyor avı boşversek insana arkadaş oluyor ilk önce
köpeği sadece av için beslemek olmaz köpekle av yapan insanın köpekleride sevmesi lazım ilgilenmesi lazım yoksa sadece av için köpek beslenmez bence benim köpeğim olsa avdan çok onunla oynarım herhalde çok severim av köpeklerini ve çoban köpeklerini benim düşüncem bunlar köpeksiz av insanı çok yorar bu kuşlar ancak üstüne basacakken uçmaya başlıyor yanından geçsen uçmuyorlar ancak denk gelirsen kuş baktıki avcı üzerime basacak öyle uçuyor ama köpek hemen kokusunu alıyor ve buluyor ferma veriyor
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2013, 19:32:04 »
Belkide haklisiniz, bende kopek edinme gibi bi sansim olsaydi muhakkak onu tercih ederdim tabiki ama su an icin imkanlarim kisitli bu yuzden belli bi zamana kadar boyle idare edecegiz napalim :) Yanliz merak ettigim konuda tam olarak su, ozamana kadar bu sekilde devam edecegimden fikir edinmek istiyorum acaba forumumuzda bu tur avlari kopeksiz yapan varmi ? varsa nasil yapiliyor incelikleri nelerdir mesela ????

O0
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2013, 21:00:41 »
kardeş köpek olmayınca avda olmaz... av vurulmazmı illaki vurulur nasibin varsa vurursun... ama mesele av vurmak degil... bir ferma görmek insanda uyuşturucu uyarıcı etkisi yapar adrenalin tavana vurur... bu duygular avcıya güç kuvvet verir daglarıtaşları aştırır, köpek yoksa dag sana bakar sen daga bakarsın.. her dag sana himalayalar gibi görünür... dagı devasa kendini karınca kadar görürsün en fazla 2-3 saat yürürsün... oturdugunda yerinden kalkasın gelmez,böyle avı kimse sevmez.... bilmem anlatabildimmi.....
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2013, 21:01:52 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 07 Eylül 2013, 21:29:12 »
Aslinda bu soylediklerinize elbette ki katiliyorumda keske benimde imkanim olsaydi ama su an okuyorum o yuzden ayrica avi sadece yazin 2 hafta yilbasinda 2 hafta ve sinavlardan kalan araliklarda memlekete gittigimde yapabilecegimden kopek alipta o hayvancagizi ziyan etmek istemiyorum o yuzden malesef boyle idare edecegiz, gorecegiz bakalim nasibimiz ne imis :) av tutkusu bende kucuklukten beri var sirf bak toplasan toplasan 30-35 gunum var bos, ondada kac defa ava gidebilecegiz.. Benim icin her gun av gunu olur ama malum hergunde gidemiyoruz, genede sirf kopegim yok diye o culluk gibi sevdasi buyuk avlardan geri kalmakta istemiyorum iste napalim :)
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 07 Eylül 2013, 22:02:29 »
Şahsen köpeksiz 3-5 bıldırcın, 2-3 keklik, çulluk kaldırabiliyorsam gerisini aramam. Ne şanssa köpekli avlarım her zaman daha az av görerek geçti belki ondan, belki yerim dar ondan, belki salyalı kuş sevmediğimden.. :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 07 Eylül 2013, 23:33:39 »
Şahsen köpeksiz 3-5 bıldırcın, 2-3 keklik, çulluk kaldırabiliyorsam gerisini aramam. Ne şanssa köpekli avlarım her zaman daha az av görerek geçti belki ondan, belki yerim dar ondan, belki salyalı kuş sevmediğimden.. :)

Iste benimde tam olarak istedigim budur !! :)
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Fatih ÇETİN 35

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2013, 15:26:57 »
KÖPEKSİZ AV OLMASINA OLUYOR. BENDE DE KÖPEK YOK AMA AVLANIYORUZ NASİPSE BİŞEYLER VURUYORUZ . KÖPEK OLMAYINCA KÖPEĞİN YAPACAĞI İŞİSEN YAPIYORSUN BAĞIRIP ÇAĞIRIYORSUN ÇALILARA TAŞ ATIYORSUN TURLÜ ÇEŞİT SESLER ÇIKARIYORSUN Kİ AV KALKSIN KISACASI KÖPEKTE AVCIDA SEN OLUYORSUN; ÇOK YORULUYORSUN ARTI ÇOK GEZMEK ZORUNDA KALIYORSUN KÖPEKLE AV DAHA Bİ BAŞKA
1980-İzmir

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 24 Aralık 2013, 16:19:48 »
Köpek av bulma ihtimalini artırır, hiç av bilmese bile senden daha fazla yer gezeceği için hayvanı ürkütüp kaldırır. Benimde köpeğim yok ama avdan zevk alıyorum, avı bulabilmek için av gibi düşünebiliyorum, kendi kendimin nefsini okşuyorum veya kendimle dalga geçebiliyorum :D (deli değilim ;) ) Ha şurdan kalkacak, ha buradan kalkacak diye deli gibi dağ taş geziyorum zevkini çıkarıyorum. Köpeğim olmadığı için aslında kafam rahat, düşünmem gereken 2. bir can yok, fermada acaba yanlışlıkla saçma değidirirmiyim diye korkmuyorum (belki köpekle avlanmaya alışmadığım için böyle düşünüyorum) yılanmı soktu, akrepmi kovaladı, kayıp düştümü vs gibi düşüncem yok. Köpeği olan abilerim arkadaşlarım beni yanlış anlamasın ama buda benim zevkim. İlerde belki yerim olursa köpekle avın zevkini bende yaşamak isterim ama elimizdeki imkanlar böyleyken bizde imkanlarımızdan zevk alırız ;)
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Emre KARADENİZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 09 Şubat 2014, 17:23:24 »
kardeşim ben de avlarımda köpek kullanmıyorum. ve çulluk avında köpekle av yapanlardan fazla çulluk bulur kaldırırm. her köpek doğru düzgün av yapmıyor, cinsini bulacan, oda yetmiyor köpeğin huyu suyu da çok önemli. çulluğun hangi hava şartlarında nerelerde olabileceğini nasıl davranacağını az çok biliyorsan, hayvanın huyunu suyunu sezmişsen bu iş köpek olmadan da çok ama çok rahat yapılıyor. bu biraz uzun zaman gerektirir tecrübe için ama işi kaptın mı köpeğin ne olduğunu bile unutursun benim gibi ...

Çevrimdışı İrfan GÜNAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 09 Şubat 2014, 17:48:45 »
kardeşim ben de avlarımda köpek kullanmıyorum. ve çulluk avında köpekle av yapanlardan fazla çulluk bulur kaldırırm. her köpek doğru düzgün av yapmıyor, cinsini bulacan, oda yetmiyor köpeğin huyu suyu da çok önemli. çulluğun hangi hava şartlarında nerelerde olabileceğini nasıl davranacağını az çok biliyorsan, hayvanın huyunu suyunu sezmişsen bu iş köpek olmadan da çok ama çok rahat yapılıyor. bu biraz uzun zaman gerektirir tecrübe için ama işi kaptın mı köpeğin ne olduğunu bile unutursun benim gibi ...
helal olsun
İrfan GÜNAL
1977-Çanakkale

The following users thanked this post: Oğuz BÖLEK

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 13 Şubat 2014, 19:51:24 »
Fikirlerinizi paylaştığınız için hepinize çok teşekkür ederim. Artık bende köpeksiz bir çulluk avının sadece bacak yormadan ibaret olacağını bu sezon anladım ! Yunanistanda bulunan en iyi kurzhaar örnekleriylede, en fason köpeklerlede av yapma fırsatım oldu. Fakat bazı abilerimiz hatta ben bile yukarıda demişimki yok işte doğaya entegre oluyoruz daha iyi avlanılır falan filan bence o her mera için geçerli değil !
yani demek istediğim işte tam olarak avlandığımız bu merada köpeksiz kuş bulacağını söyleyen ya çok büyük bir yetenek yada müneccim falandır derim ben :D
http://postimg.cc/image/8j5kgx343/full/
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 13 Şubat 2014, 19:55:48 »
10 paralık tüfek 100 paralık köpek demişler.
Bana göre avcılığın en güzel yanı köpeğin fermasında onu izlemek yoksa iki bıldırcın eti için ava gitmem.

köpeğim yokken gittiğim avlardan da zevk alırdım fakat köpek ile yapılan av candır can :) Köpek yoksa bende gitmem ne çulluğa ne bıldırcına ne bilmem neye :)
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Ünal SAYGILI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #14 : 13 Şubat 2014, 20:13:53 »
arkadaşlar bir şeyi atlıyorsunuz bence köpekle yapılan avcılıkta vurdugun kuşu bulamama şansın çok az ama köpeksiz giderde bilhasa kelikte kanat kırma veya yaralı düşerse bulma şansın yok denecek kadar az bir çok insan eminim sırf bunun için köpek besliyordur vurduğun avı bulamamak kadar kötü bir şey yoktur buda benim nacizane fikrim
1974-Marmaris
muğla
angaralı

Çevrimdışı Muammer BİNARBAŞI

• Adı Avcı
  • Müdavim Üyemiz
  • AVCININ USTALIĞI, ÇOK AVLAMAKLA ANLAŞILMAZ
« Yanıtla #15 : 13 Şubat 2014, 20:40:43 »
ŞARTTIR   tabiki buda benim fikrim; çünki köpeklerim olmadan gittiğim hiç bir avdan zevk alamadım maalesef.... çünki köpekler biz insanların can dostlarıdır... iyi yetiştirilmiş bir av köpeğiyle inanılmaz avlar yapabilirsin; inanılmaz derken çok av vurmak değil yaptığın avın tadını çıkartmak, yani köpeğinin seninle bütünleşmesi, verdiği fermalarla, yaptığı aportlarla bıkmadan, usanmadan çalı, çırpı, dağ, bayır, tepe düzlük demeden sana av bulmak için o sarfettiği eforlar avcıyı mest eder; şahsen ben köpeksiz yaptığım bir avda birden fazla av vurmak yerine, köpeğimin fermasında birtane kuş vurayım bana fazlasıyla yeterde artar bile... birde şu varki yeri gelir arkadaşın seni eker ama onlar asla bunu yapmazlar... onların hemen hiç mazeretleri, yalanları, dolanları olmaz... bıkmazlar, usanmazlar, yorulmazlar, ihanet etmezler, satmazlar, dedikodu yapmazlar, ne verirsen yerler, nereye götürürsen giderler, ALLAH korusun arazide başına bir şey gelse yanından ayrılmazlar.... bunlar benim şimdilik aklıma gelenler ama eminim daha çoook sebepleri vardır... kısacası köpeksiz av hikaye.!!!!!!! :) ;) ;) :D
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2014, 20:42:20 Gönderen: Muammer BİNARBAŞI »
Muammer BİNARBAŞI
0 Rh + 1968 KONYA
AVCI NİCE YÖNTEM VE TUZAK BİLİRSE, AYIDA BİR OKADAR YOL BİLİR.!

The following users thanked this post: Ahmet VURAL

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 24 Mart 2014, 11:53:50 »
ben 7 senedir köpeksiz avlanıyorum tecrübeli abilerin olduğu sürece bıldırcın nereye düşer yelve hangimeşelik yapar bilir bide nasip meselesi köpek le de bikaç kez avlandım tabiki daha iyi şartlarda avlanırsın amaköpeğine denk gelmek gerek yer problemi şehir içinde beton üzerinde hayvan besleme taraftarı değilim he köy kasaba da yaşarsın tamam sonuna kadar besle ve bak alırsın köpeği 300 km 400 km git kekliğe perma vermeden kalksın kuşlar bakçanada pişman olursun o kadar km  getirdiğinde eğer bakıcaksanda biraz masraflı olucak onuda normal 1000 1500 tl alan bir kişiyi biraz değil bayabi kasar tv de internette görüyoruz cins setterler var diyolar italyadan şu adamdan yok felen kişiden o insanlar için normal çünkü gelir ve yaşam tarzı ona göre yani iki türlüde av olur yeterki nasibini kovala ben nice avlar vurdum permada izlemeyelm ne olcak varsın kalksın nasip olursa önüne yinede çıkar saygılar
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Sinan UÇAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 24 Mart 2014, 13:43:18 »
Tarzlar farklı olabilir kimisi köpekle avlanmaktan hoşlanmaz kimi de köpek olmayınca ava gitmez.Gelelim avda ki etkisine:
Biz ağırlıkla keklik avı yaparız ve köpek olmazsa ben kekliğe gitmem.Keklik köpeksiz uzak kalkıyor bu bir ikincisi kuşu vuruyosun 100 mt yardan aşağı düşüyor in al gel pil bitti zaten bide kanat kırığıysa bulmak hayal oluyor.Köpeksiz kuş bulunmaz mı elbette bulunur ama mesele kuş bulmak değil,fermada köpeği izleyip zevk almak ve vurduğun kuşu aport etmesi.Tabi ki köpeğinde çok kaliteli olması lazım.
1983-Ereğli/Konya

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 24 Mart 2014, 14:50:44 »
benim demek istedigim kopegin olmamasi halinde tamda bu seylerin basa gelecegini soylemek istedim dedigim gibi koku olmayan ve kani iyi olmayan kopekle avlanan bi suru arkadsimiz var bi huyu varsa bi kotu huyu var ya cok uzak gezer aciir ya beklemeden kaldirr ya aportu kuvvetli degildur ya avi cigner agiziyla falan falan iste eger biseyi hatta kekelik avini yapiyorsan kopegin dort dortluk olmali onun icin bem keklik icin ozel ava gitmem tavsanda kalkarsa atarim keklik avinda kopek olmassa olmaz amabildircimda permali olsun farkeymez cokta kaliteli kopek olmasina marifet culluk ve keklik avinda
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Hakan KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 19 Nisan 2014, 14:43:50 »
amaç avsa araç puanter
1975 İZMİR

Çevrimdışı Y.Emre SARIGÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 18 Temmuz 2014, 17:12:06 »
Av deyince akla ilk gelenlerden biridir av köpeği. Bu herkes için böyledir elbet.kekliğe çulluğa bıldırcına ferma verip, o kocaman gözleriyle ava odaklandığında avcı nın duyduğu zevk başkadır. Domuzla karsı karşıya geldiği zaman o adrenalin dolu nefes sesleri avciyi kendinden geçirir. Tavşan kovalarken cikardigi sesler avcinin  en güzel muzigidir.kopeksiz av tuszus av etine benzer :)
1994 ORDU/MESUDİYE

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 24 Temmuz 2014, 21:20:28 »
Gerçek manada av köpeği bulmak zor. Cinsi uygunmu av yapma durumu huyu suyu çok önemli. her köpek av yapamaz yaptıramaz.  Avcı arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla yazıyorum...
Gelelim benim fikrime... köpek şart mı ? Araziye göre av şartlarına göre değişir.
Ben köpeksiz av yapıyorum. Bunun sebebini söylemek istemiyorum çünkü diğer köpekle av yapan avcı arkadaşlarımın hoşuna gitmeyebilir. Olaya biraz dini açıdan bakıyorum deyip teferruata inmiyorum.
Köpeğin en çok htiyaç duyulduğu avlar çulluk bıldırcın vb avlar. Benim bölgemde keklik yok. Ördek avında ise sulak tarlada açık arazide bek--geçit yaptığım için köpeğe ihtiyacım yok. Çulluk avında ise hayvanın huyunu suyunu iyi bildiğime inanıyor ve tecrübelerime güveniyorum. Hangi havalarda çulluk nerelerde olur ? nasıl hareket eder nasıl tepki verir avlandığım bölgelerde bunları iyi analiz ediyorum. oyüzden de en az köpekle av yapanlar kadar çulluk kaldırır ve vurabilirim. Bıldırcında zaten 3-4 kişi hem muhabbet ediyoruz hem de 5-10 metre arayla yanyana paralel yürüyoruz ve eğer arazide varsa önümüzden illaki kalkıyor. vurduğumuzu da alıyoruz. zevkli de av oluyor. Velhasıl sözün özü köpek ille de ŞART mı değil...
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2014, 21:23:46 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #22 : 25 Temmuz 2014, 00:16:24 »
sanırım olay biraz kaymış konu köpeklemi av zevkli olur köpeksizmi av zevkli olur meselesi değil.
şimdi adam büyük şehirde 30 katlı sitenin 25. katında oturuyorsa. avcılığı seviyorsa bir köpek bakacak
imkanı yeri durumu yoksa bu adamın av yapmaya hakkı yok mu? tabiki var. E bu iş nasıl olacak meselesi.

Bende köpeksiz avlanıyorum. Var bi köpeğim ama terrier ava çıkıncada bazen götürüyorum ördek hariç. Sağımda solumda
fazla uzaklaşmadan gezinir. Hem ona hem bana yürüyüş oluyor hem kimsenin olmadığı yerlerde insanın yanında bir
bir nefes oluyor. Yoksam önüne civciv koysan çevresinden dolanır geçer. Av eti bazen veriyorum daha
hiç yediğini görmedim. Kabında bırakır gider sevmediği kuru mamasından yer. He böyle dediğime bakmayın
yaman terrierdir hiçbişeyden korkmaz onun haberi olmadan kimse yanıma yaklaşamaz. Kaç sefer 5li 6lı sokak köpeği grubunun
ağzından aldım saymadım. Her yeri delik deşik oluyor hala :) bırak beni ısırayım şunları diyor. asla boyun eğmez.
neyse gelelim meselemize.

eğer köpeksiz avlanıyorsan çakal gibi olacaksın. pipirikli olacaksın gözün açık olacak. her yeri kontrol edeceksin.
kalkan birşeyi inene kadar izleyeceksin oraya gideceksin. yerine göre cok sessiz veya çok gürültülü olacaksın.
av gibi düşüneceksin. sıcak gecelerin sabahı sabah güneşi vurmayan yerlerde
soğuk gecelerin sabahı güneş gören yerlerde dolanacaksın rüzgar esiyorsa yamacın rüzgarı karşıladığı yerde değil
tam ters yerinde dolanacaksın. yağmurlu havalarda orman içini yağmursuz havalarda orman kenarını tercih etmelisin
buna daha yazacak çok şey var. av gibi düşüneceksin yani.

yani tüm gün yatacaksan ve yerinden kıpırdamayacaksan sen olsan nereyi seçerdin :)
sıcaksa gölgelik arardın sudan fazla uzaklaşmazdın dimi yada soğuksa güneş gören yerleri tercih ederdin
rüzgarlıysa rüzgarın tersine yatardın yada yağmurluysa tepende seni koruyan bişey isterdin. bunun gibi
önceki günün gecesi önemli. tabi bu dediğim gündüz yatarları için. gece aktif olan canlılar için genelde.

eğer gündüz aktifleri avlayacaksan yine hava durumu önemli hava sıcaksa misal

üveyik çok erken harakete geçer günün ilk ışığı ile tarlaya pikeye geçer güneş 10-15 derece yükselmeden
çoktaaan tarladan kalkmış suya yönelmiştir. suyunuda içtikten sonra araki bulasın. sıcak gün içinde
pek uçmazlar çok dolanman lazım ondan sonra onada gerek yok bence.

keza çulluk çulluğun girdiği yerlere giremezsin o yüzden çulluk senin gidebileceğin yerlerden ne zaman geçer
diye düşüneceksin. köpeksizsen çulluk genelde akşam rahat avlanır. akşama doğru orman kenarından
tarlalara bağ bahçelere gelmeye başlarlar yükseklerden bahçelerin tarlaların ormanla kesiştiği yerlerde
bulabilirsin ama görebilirsen :) sabahta su kenarından ormana doğru uçarlar ama bu av türünü tasvip etmiyorum.
köpek yoksa çulluğa akşam saatleri çıkmak randımanlı olur. illa gündüz yapacam dersen az sıklığa girmen gerekebilir.

bıldırcınların nerelere yığıldıkları az çok bellidir. bir yerde domates tarlası ve yanındada su kaynağı varsa
deymeyin keyiflerine. he çalılıktada olur sürülmüş yada hasatı kalkmış tarladada sıcaksa gölgelikte yatar
soğuksa tarlada bulabilirsin. eline uzun bir sopa alıp çalılara vura vura yürüyebilirsin yada 3-5 arkadaş 30 ar metre
ara ile dizilip uzunca bir iplede birbirinize bağlanırsanız bir tarlayı o şekilde tarayabilirsiniz. ip aranızda kalan 30 metrelik
çizgideki bıldırcınların kalkmasını sağlar.

tahtalı soğuk sever soğukta fıstık çamlarının pelit çalılarının çevresinde görebilirsin. sabah saatlerinde ve akşam saatlerinde de
bu yerlerin çevresinde uçuşlarını yakalayabilirsin.

şimdi üveyik, tahtalı, ördek gibi avlar zaten köpeğin aport olarak kullanıldığı veya hiç kullanılmadığı avlardır. biraz bunlara yoğunlaşabilirsin

bıldırcın, keklik fermalı avdır köpeğin yaptığı işi senin yapman gerekir.

tavşan ilk bölüme giriyorda o artık kısmet önünden kalkacakta vuracan bozkır dışında bulamazsın köpeksiz.

domuzada bek yapacan köpeğin yoksa oda nasıl olacak bulutlu kapalı günlerde domuz bazen harekete geçer
bir dağdan tepeden öbürüne atlar yol böler dere böler. kışın dere yatağında kalın derenin dar aktığı sığlık yerden geçerler.
bulutlu havalarda çıt çıkarmadan oralarda bekleyebilirsin şansa. gece beki olmaz. tehlikeli.

ördek avına çıkabilirsin mesela ova derelerinde dere yukarı sessizce yürürsen görebilirsin. sert akan derelerinde genişleyip dingin olduğu yerlerinde olabilir. yağmurlu günlerde dere ağzını severler. derenin gölle buluştuğu yerleri severler.
sıcak günlerde kanalları sazlıkları yada tepenin göle düşen gölge tarafını yeğlerler
çok soğukta karlı tipili havada alçak uçarlar kendilerini bir an önce kıyıya yakın gölün rüzgar tipi almayan tarafına
veya dar kanallara atarlar. kanalların 5-10 metre karelik genişlediği yerler inmeleri için yeterlidir. direk karaya inebilirler
belki ama hiç ineni görmedim. mutlaka suya inerler.

sakarmeke gruplar halinde hareket eder ama gözleri iyi görmez. gün ışımadan ilk gün bir göl kenarına git. çıktıkları yerler bellidir
su otu olan yerden karaya çıkarlar. ertesi gün hava daha aydınlanmadan oraya git yat bekle. ufak bir güme yapsan yeter
burunlarının ucunu görmezler ama hiç hareket etmiyeceksin. çünkü çevreyi kollayan 100 tane göz var birini işgillendirdin mi
hepsi gider. gidincede yılma mutlaka 20-30 dakikaya öncüler yollayarak gelmeye başlarlar. ilk gelene ateş etmezsen hepsi gelir.
sakarmekede yenecek hayvan değilde :) bakma bazen bikaçgün av denk gelmeyince napalım bari sakarmeke avlayalım diyoruz.
taşlığı güzeldir gerisi fasalit.

her hayvanın ayak izini ve pisliğini bileceksin. tavşanı ve domuzda şansın artar.
hangi hayvanın ne yediğini yediği şeylerin bölgende ne zaman tohum ve meyve verdiğini öğreneceksin.

ne yazayım daha aklıma gelmiyor ki bak internetten. yer yurt bilmiyorsan googleearth ten ormanlar tarlalar orman içi açıklıklar
bağlık bahçelik yerler görünüyor. şansına gideceksin. gittiğin yerlerde karşılaştıklarına soracaksın. burada daha çok ne avı yaparlar
köyünüzde hangi avlar var diye sor. söylerler sana yoksada bizimkiler ahanda karşı tepeye yada bak şuraya gidiyor derler.
meraları bir deftere yaz neyi nerede ne zaman vurduğunu vurduğun anda havanın nasıl olduğunu. yaz ki ekseriyetle öyle günlerde
o bölgeye gidersin. köpeksizsen yarın şu ava gideyim diyemezsin. sabaha karşı uyanırsın aaaa bu gün hava böyle ben şu bölgeye gitmeliyim dersin.

hep yaz söz uçar yazı kalır. yazdıklarınıda pek paylaşma. tabanların çürüye çürüye bulduğun için kimsenin kolaya konmasını sağlama
yoksam avlandığın sessiz bölge zamanla avcı yığını olur. avlanmak bu değildir. avlanmak doğa ile iç içe yaşamaktır.

yazacak çok şey varda yavaş yavaş arkadaşlar bu aşamadan sonra gerisini getirirler artık. 
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2014, 00:30:13 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: İbrahim MERCAN, Batuhan SALTUK, Serkan UÇAR, Kadir DEMİRCİ, Deniz HANÖZ

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 25 Temmuz 2014, 04:49:28 »
Ben ava başladım başlayalı köpeksiz avlandım ve hep tetikte dolaştım çünkü en ufak çıtırtı veya hareketi duymak zorundayım.köpekle av elbette zevklidir ama köpeğin salyasından nefret ederim.
Köpek bakacak yerim var hem köyümde hemde şehirde kocaman bahçeli ev var ama içime sinmiyor köpek beslemek.
Köpeksiz av olur hemde çok güzel olur ben tavşan, keklik,bıldırcın ve domuz avcısıyım. Tavşanın gün gün yatak yerlerini bilirim,kekliği,domuzu yakinen tanır herşeyini bilirim bilmekte zorundayım.
Köpekle ava gidenler pek çalıya çepere bakmazlar işi köpeğe bırakır.Köpek yoksa sen arar,görür,vurur,çantaya atarsın.
Çelgin konusunda tavşana genelde 4 no atarım, keklik 5 veya 6 olur çünkü yaralı kaçması zor olur birkaç tane 5 No yiyen kekliğin. Köpek başlıca sorundur bunu besleyenler benden iyi bilir birde av yapmazsa moralin sıfıra düşer.
Saygılar.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Halil ARIK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 26 Temmuz 2014, 00:21:28 »
Kopeksiz avmi olur dusen kekligi bildircini aramaktan basi doner insanin. Ben kopekle avlaniyorum calistigim yerlerde bi kac kwz kppegim olmadan ava gittim sacma alan tavsanin tepwyi yarali asmasini sadece izledim. Gidipte arkasindan iki saat arayip bulamadim. Vurdugum keklikte bildircindada ayni sacma atip vuramadigim sandigim cogu kusu bulup gelmesi bambaska bisey
halil arık
1984 afyonkarahisar
5464458072
Türk`ü,Türklüğü,Vatanı sevmek faşistlikse, Hitler yanımızda komünist kalır..