Gönderen Konu: Tamamı canlı düşen keklikler  (Okunma sayısı 12937 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İzzet OFLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tamamı canlı düşen keklikler
« : 23 Ekim 2017, 10:33:48 »
Herkese merhabalar.. Hafta sonu Erzurum'da yapmış olduğumuz iki günlük keklik avında vurmuş olduğum kekliklerin tamamı canlı düştü. Tüfeğim fabarm xlr5 66cm namlu 3 no. şok. Hava sıcaklığı 12 derece.  Kuşlar canlı düşünce (ki bulamadıklarım dahil) değişik fişekler kullandım ama sonuç yine aynıydı. Kullandığım fişekler RC Sipe 32 gr. 7 numara, Winchester 28 gr. 7,5 numara ve Remington 33 gr. 6 numara. Nerdeyse kekliklerin çelik yelek giydiğini düşünmeye başlamıştım.  Ki bulduğum kuşlara baktığımda çeşitli yerlerine yeteri kadar saçma isabet etmişti ama hala canlılardı. Nedeni konusunda tecrübelerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar.
  • Huğlu 103D 12/66
  • Fabarm XLR5 Composite 12/66
  • Huğlu Superpoze 12/76
  • Benelli Rafaello Powerbore 12/71
1970 trabzon

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Tamamı canlı düşen keklikler
« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2017, 11:10:53 »
Avcılıkta cevabı verilemeyen en gizemli sorunlardan biri. Bazı tufeklerin tek saçmayla bile avı ölü düşürürken bazı tufeklerle delik deşik olmuş kuşların canlı kalması meselesi. Bu konu ne zaman aydınlanacak merakla bekliyoruz. Çok tartışıldı ama net bir sonuç yok.
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

The following users thanked this post: Cemo KESER, Alper BEKRET, Cengiz ÖNGÖREN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Lokman DERELİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 23 Ekim 2017, 11:58:35 »
Fişekler  ve hava şartlarıyla alakalı olabilir..Hayvana yeteri kadar saçma isabet ettiği halde canlı düşüyorsa hayvanı delip geçiyor demektir, bu hayvanın bir süre daha canlı kalmasına sebep olur.
1984- Erzincan

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2017, 12:26:23 »
O fişekler kekliği delip geçmez.
Rc s4 mesela hızlı ve basınçlı bir fişektir. 6 no saçması 30-35 metre arası kekliğin yan tarafından isabet etmiş ve karşı cepheden çıkmak üzereyken deri altında kalmıştı.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hakan ATASOY

Çevrimdışı Lokman DERELİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 23 Ekim 2017, 13:29:01 »
Emrah bey siz öyle diyorsanız öyledir ..
1984- Erzincan

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 23 Ekim 2017, 13:44:36 »
Açıkçası bende delip geçeceğine ihtimal vermiyorum hafta sonu keklik avında keklik üst tarafımdaki kayadan kalktı taşı aşmadan yakın mesafeden atış yaptım o halde bile temzilerken 6-7 kadar saçma buldum. Fişek lambro feltro 32 gr 6 no.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2017, 14:14:42 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Lokman DERELİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 23 Ekim 2017, 14:00:12 »
Ben yukardaki yorumumda fikrimi beyan ettim, avın ilk açıldığı zamanlarda bu sorunlunlarla çok karşılaşırdık..Tüfek ve avcı uyumu varsa, hedef  başarıyla vurulmuşsa ve hayvan canlı düşüyorsa sorunu fişekte ararım..zaten bende %100 fişek delip geçti de bundan oldu demedim..ama bu fişek delip geçmez diye kesin hüküm vermek tuhaf..
1984- Erzincan

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #7 : 23 Ekim 2017, 15:30:47 »
Lokman hocam ben onu size muhalefet olsun diye veya tartışmak için yazmadım. Klavyeden yazmak yüzyüze konuşma gibi olmuyor maalesef. Oyüzden ufak yanlış anlaşılmalar olabilir.
Bu da benim fikrimdi yani.
Sebebi de şudur: "Saçma delip geçti oyüzden av yaralı gitti" sözü "benim için" geçersiz bir çıkarımdır. Bu da şahsi fikir sonuçta. Okadar çok avım delip geçip cansız düştü ki sayısını unuttum.  Avda yaptığım başarısız atışlar bana öğretti ki; kuş grupmana oturmuyor. Benim gözümde olay bukadar basit.

Grupman testleriyle tüfeğe uygun fişeği seçersiniz. Havaya göre gramajı, ava göre de saçmayı seçersiniz. Olması gereken mesafede iyi bir atış yapıldığında Allahın izniyle av ele geçer..

Tahtalıya mesela çoğunda alttan atış yapıyorum. Bazen 4 no kullanıyorum çoğunluk 34 ve 36 gr atıyorum ve haliyle delip geçiyor. Bu sebepten yaralı giden veya uzak düşen kuşum hiç olmadı. 100-200 metre uzak salan birkaç kuşa baktığımda, kalçadan alınan tek saçma veya gövdeyi sıyıran bir saçma vs sebebiyle oluşan durumlardı bunlar...
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2017, 15:32:37 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Reha MERİÇ

Çevrimdışı Lokman DERELİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 23 Ekim 2017, 16:41:10 »
Emrah bey, herkesin kendine göre edinilmiş tecrübesi vardır.
Benimde amacım polemik yaratmak degil dosthane sohbet etmek.Genelleme yaparsak, av hayvanlarında rüştü kabul gören durum delip geçen saçmanın merminin hatta ok un bile hayvanın bir müddet daha yaşamasına sebebiyet verdiğidir  tabi ki hayati organlarını parçalamadığı sürece..Bu arada her delip geçen bir müddet canlı kalcak diye bir durum söz konusu değil..av konusunda kesin ve net konuşmaktan genelde kaçınmışımdır,çünkü bazı konuların fizik kanunu gibi bilimselliği isbat edilir bir yanı yok ana herzaman tecrübeye saygım vardır . Kolay gelsin..
1984- Erzincan

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 23 Ekim 2017, 16:52:25 »
havalar henuz sogumadi.. ben sahsen bu aralar 28 gr 6 numara kullaniyorum.. bir de dusuk gramaj deneyebilirsiniz..
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

Çevrimdışı Ayhan TAŞDEMİR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Ekim 2017, 18:59:59 »
fabarmdan memnun olan arkadaşlar var mı?varsa fişek tavsiyesi sunsunlar.mesele tüfek üzerine tartışılmalı

• remington 1187 premier lc
  • remington 870
  • labrador
Ayhan TAŞDEMİR
1966-Samsun

The following users thanked this post: Murat DİNGİZ, Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 23 Ekim 2017, 20:24:43 »
aralık ayına  kadar illaki avrupa fişek atmak istiyorsanız tüm avlarda :.MIRAJE tam bu ayların fişeği yumusak fişek ama kalitelidir.ayrıca tüfek,,namlu  secmez..sert havalarda  BP.WİNCSTER.REMİNGTON  kullanılır
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2017, 20:27:05 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 23 Ekim 2017, 21:18:23 »
O fişekler kekliği delip geçmez.
Rc s4 mesela hızlı ve basınçlı bir fişektir. 6 no saçması 30-35 metre arası kekliğin yan tarafından isabet etmiş ve karşı cepheden çıkmak üzereyken deri altında kalmıştı.
rc titano 7 no 10-15 mt TahtalıyA  yandan attım kuş vuruldu 50-60  mt uçtuğu yönün tam tersine uçup havaya dikelip cansız düşmüştü otopside 5 saçma  yandan girip diğer tarafından çıkmış daha önce üveyiktede delip geçme olayı olmuş fakat kuşa  9-10 saçma isabet edince havada cansız düşmüştü 1 karış gidememişti

« Son Düzenleme: 23 Ekim 2017, 21:19:48 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #13 : 23 Ekim 2017, 21:56:17 »
rc titano 7 no 10-15 mt TahtalıyA  yandan attım kuş vuruldu 50-60  mt uçtuğu yönün tam tersine uçup havaya dikelip cansız düşmüştü otopside 5 saçma  yandan girip diğer tarafından çıkmış daha önce üveyiktede delip geçme olayı olmuş fakat kuşa  9-10 saçma isabet edince havada cansız düşmüştü 1 karış gidememişti
@Özgür ATAŞ  :D

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 23 Ekim 2017, 22:53:45 »
iki sezondur kullanıyorum fabarm l4s evet fişek tavsiyesi istemişsiniz ben bir çok fişek denedim yerli yabancı bulamadım nedense varsa şu fişek diyen bir kullanıcı bende isterim
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

The following users thanked this post: Ayhan TAŞDEMİR

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #15 : 24 Ekim 2017, 04:00:01 »
iki sezondur kullanıyorum fabarm l4s evet fişek tavsiyesi istemişsiniz ben bir çok fişek denedim yerli yabancı bulamadım nedense varsa şu fişek diyen bir kullanıcı bende isterim
Yahu tam bir tüfekte karar kılıyorum illa ki bir sorun çıkıyor, memnuniyet derecesi en yüksek tüfekler olarak Franchi Affinity ve Fabarm L4S'i seçmiştim. Affinity'yi aşırı şahlanması ve düşük gramajlarda tutukluluk yapması dolayısıyla elemiştim. Fabarm hakkında ise hiç şikayet duymamıştım, ta ki bu konuya kadar :(
Bir Sarsılmaz kullanıcısı olarak bir tüfeğin fişek seçmesinin ne kadar zor bir durum olduğunu iyi bilirim, eğer Fabarmda da böyle bir sorun varsa ve bu sorun yüksek bir yüzde teşkil ediyorsa onu da eleyip başka tüfeklere bakacağım, kusura bakmazsanız biraz daha konuya açıklık getirirseniz sevinirim
1980-Antalya

Çevrimdışı Emrah DOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 24 Ekim 2017, 08:36:10 »
Bence fabarmlar geniş namlulu tüfekler olduğu için 34 gr atmanı tavsiye ederim.Bende hiç geniş namlu tüfek kullanmamıştım.İstanbul Silah impalayı alınca 18.75 iç çapa sahip bu tüfeğe 24 28 30 olmayacağını anladım(kendi tüfeğim adına söylüyorum)28 attım olmadı 30-attım olmadı 34 gr 6 numara bps yeşil kovanı bu hafta kullandım çok iyi mesafelerden 2 keklik bir tavşanı cansız elde ettim.Denemeni tavsiye ederim

• Baikal mp 155 max5
  • Albatros alr 19
  • İmpala Plus max 5
  • Ata Neo 12 Ekstra Combo
  • Franchi First Class
Emrah DOGAN
1983 MANİSA/SOMA

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 24 Ekim 2017, 08:52:25 »
Bence fabarmlar geniş namlulu tüfekler olduğu için 34 gr atmanı tavsiye ederim.Bende hiç geniş namlu tüfek kullanmamıştım.İstanbul Silah impalayı alınca 18.75 iç çapa sahip bu tüfeğe 24 28 30 olmayacağını anladım(kendi tüfeğim adına söylüyorum)28 attım olmadı 30-attım olmadı 34 gr 6 numara bps yeşil kovanı bu hafta kullandım çok iyi mesafelerden 2 keklik bir tavşanı cansız elde ettim.Denemeni tavsiye ederim

keklik açılışında 35 gr rc jk6 ya kadar çıktım valla daha da çıkamam sonuçta karşımdaki de keklik bizon değil ki bıldırcında (arkasından bağırsam düşer )32 ve 34 bp kullandım yüksek gr olayıda tutmadı bende yinede çok teşekkür ederim başka tavsiyesi olan varsa alabilirim.
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 24 Ekim 2017, 08:53:28 »
Yahu tam bir tüfekte karar kılıyorum illa ki bir sorun çıkıyor, memnuniyet derecesi en yüksek tüfekler olarak Franchi Affinity ve Fabarm L4S'i seçmiştim. Affinity'yi aşırı şahlanması ve düşük gramajlarda tutukluluk yapması dolayısıyla elemiştim. Fabarm hakkında ise hiç şikayet duymamıştım, ta ki bu konuya kadar :(
Bir Sarsılmaz kullanıcısı olarak bir tüfeğin fişek seçmesinin ne kadar zor bir durum olduğunu iyi bilirim, eğer Fabarmda da böyle bir sorun varsa ve bu sorun yüksek bir yüzde teşkil ediyorsa onu da eleyip başka tüfeklere bakacağım, kusura bakmazsanız biraz daha konuya açıklık getirirseniz sevinirim
05063560107 öğleden sonra ara seve seve yardımcı olurum kardeşim
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 24 Ekim 2017, 08:54:38 »
fabarmdan memnun olan arkadaşlar var mı?varsa fişek tavsiyesi sunsunlar.mesele tüfek üzerine tartışılmalı
katılıyorum Ayhan abime
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 24 Ekim 2017, 21:42:30 »
   Bende tam fabarm adı altında bir konu açmayı düşünüyordum iki sezonluk bir incelema karda, yağmurda ,ördekte ,keklikte kısacası  tüm avlarda yaşadıklarım videolar resimler eşliğinde alacak olanlara fikir verir en azından.
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

The following users thanked this post: Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 24 Ekim 2017, 22:06:49 »
Erken karar vermemekte , tüfeğe küsmemekte fayda var. Rast gele.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2017, 12:04:07 Gönderen: Hakan ÖZDEN »
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: Engin OZAN

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 24 Ekim 2017, 22:10:19 »
Herkese merhabalar.. Hafta sonu Erzurum'da yapmış olduğumuz iki günlük keklik avında vurmuş olduğum kekliklerin tamamı canlı düştü. Tüfeğim fabarm xlr5 66cm namlu 3 no. şok. Hava sıcaklığı 12 derece.  Kuşlar canlı düşünce (ki bulamadıklarım dahil) değişik fişekler kullandım ama sonuç yine aynıydı. Kullandığım fişekler RC Sipe 32 gr. 7 numara, Winchester 28 gr. 7,5 numara ve Remington 33 gr. 6 numara. Nerdeyse kekliklerin çelik yelek giydiğini düşünmeye başlamıştım.  Ki bulduğum kuşlara baktığımda çeşitli yerlerine yeteri kadar saçma isabet etmişti ama hala canlılardı. Nedeni konusunda tecrübelerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar.
İzzet abi geleceğim Trabzona yakında oturup konuşalım tanışalım abimle
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

The following users thanked this post: Engin OZAN

Çevrimdışı İbrahım KILINC

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 24 Ekim 2017, 23:11:07 »
bu sezon ataneo tüfeğimle yaf 30 gr 6 no bior tapa ile keklik ve tavşanda güzel sonuçlar elde ettim. bence ağır gramajlara fazla yönelmeyin 2-3 şok 28-30 gr fazlasıyla iş görür
p.beretta 16 cal
p.beretta s55
ataneo 12
İbrahım KILINC
1991 ADIYAMAN

Çevrimdışı Ziya ÖZCAN 66

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 25 Ekim 2017, 10:05:54 »
aynı sorun browning marka "namlu iç çapı geniş" tüfekte benimde başıma çok geldi. sattım kurtuldum. benim şahsi izlenimlerim namlu iç çapı geniş tüfek kalın saçma ve ağır gramajda çok iyi. 
Ziya ÖZCAN
1979 YOZGAT