Gönderen Konu: KEKLİK AVI ACİLEN YASAKLANMALIDIR  (Okunma sayısı 28840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bülent YAZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
KEKLİK AVI ACİLEN YASAKLANMALIDIR
« : 04 Kasım 2012, 21:15:10 »
         Bu hafta sonu keklik avı için gittiğim Erzurum'da çok az keklik görünce hiç de şaşırmadım, çünkü o bölgede organik arıcılık yapıyorum ve yavru döneminde anaç kekliklerin peşinde bir-iki yavru görünce bir şeylerin yolunda gitmediğini tahmin etmiştim ve yanılmadığımı anladım.
         Gelelim pek çok arkadaşın merak ettiği soruya:
         Bu sene temmuz ayının ortasına kadar havalar çok soğuk gitti, ben temmuzun 5'inde soba yaktım,yakınımdaki tırpancıların ateş yakıp ısınmaya çalıştıklarına şahit oldum.Böyle bir soğukta anaçların yumurtaları üşüttüğü ve yavru çıkaramadığı gerçeği ortaya çıkıyor.
        Şimdi avımıza sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum ve tüm avcı dostlarımı ve ilgilileri duyarlılığa davet ediyorum, yoksa seneye damızlık da kalmayacak,saygılarımla.
Bülent YAZKAN
1961-Ordu

upload photos

Çevrimdışı Tarık ÖSTLÜER

• Onursal Üyemiz
  • zordur dağcı olmak
Ynt: KEKLİK AVI ACİLEN YASAKLANMALIDIR
« Yanıtla #1 : 04 Kasım 2012, 22:32:16 »
Ağustos ayında üveyik yerine keklik palazları anaçları vuruluyor ve bu acı gerçek her sene tekrar ediyor yetkililer bir şekilde yeterli ekip olmadığından şikayet ediyor kontroller sıkı bir şekilde yapılmıyor yada yapılamıyor limitlere çoğunlukla uyulmadığı halde geçen sezon keklik limiti 4 e çıkarılıyor bu gelişmelere karşılık yine denetimler yeterince yapılmıyor doğada kalan keklikler korunmuyor ve sonuca bu şekilde adım adım yaklaşılıyor tüm bunlara rağmen usulüne göre avcılık yapmaya çalışan biz avcılar yine mağdur oluyor rant kavgasının ortasında kalarak adım adım ÖZEL AVLAKLARA yaklaşıyoruz demem o ki önümüzdeki sezon keklik avı yasaklansa dahi denetimler bu şekilde yine eksik olacak usulsüzce avlanan kişiler yine kekliği kıracak olan yine bizlere olacak 5 sene kapalı olan merada 2 keklik görülüyor 30 lu alaylar yerine 3 keklik görülüyor 5 senede ne soğuklar gördü o meralar demekki keklik kalmıyor.......
Tarık ÖSTLÜER
1982 MANİSA

Çevrimdışı Mustafa YILMAZ 48

• AvlakForum Üye
  • *
  • bir gün bende isteğim kopege sarılacagım...
« Yanıtla #2 : 04 Kasım 2012, 23:05:40 »
ya bırakalım bu palaz avlanma ıslerını evet vuruluyodur. limitlerde asılıyordur. denetımde yetersıızdır. keklıgın sonu sulun gıbı salma avcılık olursa keklıklerı bızden once kopekler yakalar. kı salınma keklıklerın kuluckaya yatmadıgını herkes bılıyor yapılcak tek ıs var dogadan el cekılcek bır ıkı yıl ve cekılmezse keklık kalmıcak hıcbırsekılde. eeee o kadar para verıyoruz ne olcak... avcılar kulubu belırlı meralar belırleyıp oralara keklık salımı yapcak bır ıkı sene onunla ıdare edılecek. karar sızın gecen sene son gun dısı oldugunu anlayıp babamın vurmadıgı keklık suan 15 tane ve kımse tarafından rahatsız edılmıyo. ne mutlu boyle hıssedıp avcılıgı yasayana.
Mustafa YILMAZ
1989 FETHİYE 48.5

Çevrimdışı Kerim AVCI

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 04 Kasım 2012, 23:26:39 »
ya bırakalım bu palaz avlanma ıslerını evet vuruluyodur. limitlerde asılıyordur. denetımde yetersıızdır. keklıgın sonu sulun gıbı salma avcılık olursa keklıklerı bızden once kopekler yakalar. kı salınma keklıklerın kuluckaya yatmadıgını herkes bılıyor yapılcak tek ıs var dogadan el cekılcek bır ıkı yıl ve cekılmezse keklık kalmıcak hıcbırsekılde. eeee o kadar para verıyoruz ne olcak... avcılar kulubu belırlı meralar belırleyıp oralara keklık salımı yapcak bır ıkı sene onunla ıdare edılecek. karar sızın gecen sene son gun dısı oldugunu anlayıp babamın vurmadıgı keklık suan 15 tane ve kımse tarafından rahatsız edılmıyo. ne mutlu boyle hıssedıp avcılıgı yasayana.

Tebrik ederim kardeşim..Haklı olduğun çok nokta var...Peki neden hala doğaya keklik salmayı hedefliyoruz sonra bu arazileri 5-10 yıl avlanmaya kapatıyoruz..Açılınca sonuç ne yine hüsran...Bırak salınanı oradaki mevcut kekliği bile bulamıyoruz..Acaba salınan bu kekliklerde hastalıkmı var diye de düşünmüyor değiliz..
Hadi bunlar bir yana da üremeyen keklik palazları neden hala meralara salınmaya çalışılıyor...Üretim belgesi olup keklik üretmeyen üretim belgesi olmayıpta keklik üretenlerden tanesini 5 liraya aldığı kekliği kuluplere devlete 25 liraya satan vatanseverlere neden hala talep var neden hala bunlara meydan veriliyor bunlarıda anlamış değilim..6 haftalık tüyünü bile düzmemiş palazlardan nasıl bir başarı bekleniyor..Ayrıca bu üreticiler kimler tarafından yada nasıl denetleniyor..Yada denetleniyorlarmı acaba..Çiftliğinde 100 keklik olmayan üreticiler nasıl oluyorda çeşitli yerlere 500-1000 keklik gönderebiliyorlar...
Üretim işini tavuk altından keklik altında çıkarıp yapabiliyorsak ancak başarılı olunur...
Bülen Bey dedikleriniz Erzurum için geçerli olabilir...Peki ya Ankarada neden palaz yok yada Çorumda yada Burdur da yada Afyonda..Demekki sorun başka..Bu sorunlara yetkililer ele almazsa biz ancak böyle oturduğumuz yerde konuşur hiç birşeyde elde edemeyiz..
Gelelim MAK'a  neden toplantılar yapılırken limitler belirlenirken araziler gezilip araştırmalar yapılmıyor..Zihniyet aynı böyle gelmş böyle gider...

Gelelim keklik avının kapanmasına evet haklısınız keklik popülasyonunda ciddi bir azalma var..Neden bunun araştırılması yapılmıyor..Neden sadece biz düşünüyoruz..Bizden her yıl pul parası vergi parası cart parası curt parası diye bize sövüşleyenler neden biz avcılar için yada yaban hayatı için birşeyler yapmıyorlar...Bunlarıda sorgulamak gerekir..

En kısa sürede bizlere bu konu hakkında yetkili ağızlardan bilgilendirme yapılması gerekli..Dilerim ki havalar soğuktu kıştan oldu gibi yalanlarla gelmesinler çünkü bu yalanlara karnımız tok...
Kerim AVCI
1985 Merzifon/AMASYA          0555 714 41 77

Çevrimdışı Can EMiR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Kırmızı ve Beyaz
« Yanıtla #4 : 04 Kasım 2012, 23:49:42 »
         Bu hafta sonu keklik avı için gittiğim Erzurum'da çok az keklik görünce hiç de şaşırmadım, çünkü o bölgede organik arıcılık yapıyorum ve yavru döneminde anaç kekliklerin peşinde bir-iki yavru görünce bir şeylerin yolunda gitmediğini tahmin etmiştim ve yanılmadığımı anladım.
         Gelelim pek çok arkadaşın merak ettiği soruya:
         Bu sene temmuz ayının ortasına kadar havalar çok soğuk gitti, ben temmuzun 5'inde soba yaktım,yakınımdaki tırpancıların ateş yakıp ısınmaya çalıştıklarına şahit oldum.Böyle bir soğukta anaçların yumurtaları üşüttüğü ve yavru çıkaramadığı gerçeği ortaya çıkıyor.
        Şimdi avımıza sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum ve tüm avcı dostlarımı ve ilgilileri duyarlılığa davet ediyorum, yoksa seneye damızlık da kalmayacak,saygılarımla.

Çok ince bir konuya temas etmişsiniz, Erzurumlu olarak Karadenizli arıcılardan çektiğimizi bir Allah bilir bir de biz. Sadece arıcılar değil, buraya gelen tüm karadenizli (Rize, Trabzon) avcılarının ne limitlerle alakası var ne de dürüstlükle. Benim sürekli avlandığım bir yeri resmen bir Trabzonlu 2 Rizeli arıcı gerek keklik olsun gerek alabalık olsun kuruttular. Geçenlerde ekibimizde ki bir kaç arkadaş Rizeli avcılarla tartışmış, yahuu nasıl bir insanlar 2 çuval keklik olur mu??????????????

Bu nasıl bir merhamet, bu nasıl bir vicdan, bu nasıl bir insanlık. !!!!

Bu satten sonra da şuradan açıkça yazayım ayaklarını denk alsınlar!
Avcılık Merhamet ve Vicdan Gerektiren Bir Sorumluluktur. İkisini Bir Arada Taşımayana Avcı Değil, İNSAN Bile Denemez. EMİR

https://www.facebook.com/kirmizivebeyaz
0542 560 EMiR

Çevrimdışı Rıdvan KOCATAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #5 : 05 Kasım 2012, 08:16:09 »
Bence bi 3-5 sene Türkiye geneli avcılık yasaklansın. Sezon açılışında bozdurmuş denilen mevkide 2 adet 302 bir adette 50 nc tipi otobüsle izmirliler, afyon Isparta sınırı bir mevkiye bursadan 2 otobus, 2 transit minübüs avcı gelmiş. Şimdi hemen Türkiye geneli avcılık pulu olanlar "hakkımız değilmi, biz bu pulu boşumı aldık" serenatları yapacak ama avcı adam aynı zamanda insaflıda olur. 2 otobus ve 2 transit demek 40+40+14+14= 108 yapar. Herkes limit derdine düşmüş. Sıkılan fişeklerin haddi hesabı yok. 108X2=216 keklik yapar. O bölgede toplam kaç keklik varki otobüs avcıları limit doldursun. Ama duyumlarıma göre dinar bölgesinin meşhur lastik kesicileri yine işbaşındaymış o gün.

Çok ince bir konuya temas etmişsiniz, Erzurumlu olarak Karadenizli arıcılardan çektiğimizi bir Allah bilir bir de biz. Sadece arıcılar değil, buraya gelen tüm karadenizli (Rize, Trabzon) avcılarının ne limitlerle alakası var ne de dürüstlükle. Benim sürekli avlandığım bir yeri resmen bir Trabzonlu 2 Rizeli arıcı gerek keklik olsun gerek alabalık olsun kuruttular. Geçenlerde ekibimizde ki bir kaç arkadaş Rizeli avcılarla tartışmış, yahuu nasıl bir insanlar 2 çuval keklik olur mu??????????????

Bu nasıl bir merhamet, bu nasıl bir vicdan, bu nasıl bir insanlık. !!!!

Bu satten sonra da şuradan açıkça yazayım ayaklarını denk alsınlar!

Karadenizli arıcılar değilki. Buralardaki Aydın tarafından gelen arıcılarda aynı özellikteler. 24 saatin 1-2 saati arıyla geçiyor geri kalan 22 saati nasıl geçiririz hesabı var adamlarda.

Rıdvan KOCATAŞ - 0545 464 4805
1980 Antalya - İkamet  ISPARTA

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 05 Kasım 2012, 08:32:42 »
15 seneden beri trakyada çil ve keklik bitti sıra öbür illerimize geldi insan oğlu çok acımasız malesef yakında oralarda da bitecek az kaldı
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

Çevrimdışı Ahmed DEMİRTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 05 Kasım 2012, 10:00:05 »
av yasaklansın 5 yıl
Ahmed DEMİRTAŞ
1975 İSTANBUL

Çevrimdışı Mustafa SUNAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 05 Kasım 2012, 10:27:42 »
Rıdvan bey e katılıyorum adamlar Türkiye geneli pulu boşunamı aldık biz diyor ve o kadar yolu ikiiii keklik için mi geldik ne limiti bu diyorlar Türkiye geneli kesinlikle yasaklanmalı bu mantık oldukça ne şekilde üretirsen üret yetişmez daha sezon açılmadan başladılar.fazla söze gerek yok insan konuştukça çileden çıkıyor günaha giriyor.... BALIK BAŞTAN KOKAR DİYE BOŞA DEMEMİŞLER ATALARIMIZ.     
Mustafa SUNAR-1981
0543 716 7018 Gölhisar/BURDUR

Çevrimdışı Sezer İNAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 05 Kasım 2012, 10:27:48 »
Divriğ de 5 senedir av yasak . Sonuç:bu yıl divriğidede kuş yok..Bence av her yerde serbest burakılmalı ,ancak insan gibi avlanılmalı.
Sezer İNAN
1975-Kayseri

Çevrimdışı Turan ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 05 Kasım 2012, 10:45:12 »
Demekki başka bölgeden gelen arıcılar, hem Arıcılık yapıyor, hem Avcılık yapıyor neredeyse yakında ....cılık yapıyor diye de adları çıkacak, Türkiye de resmi kayıtlarda 56.000 Arıcı var, bunların bir kısmı yerli arıcı bir kısmı da gezginci arıcı, gezginci arıcılarda ilkbahar dönemleri yaylalara çıkarlar, belirli bir süre sonrada Ağustos sonu eylül gibi de sıcak bölgelere arılarını taşırlar, bu insanlar arılarını direk o bölgeye koyamazlar, Tarım il ve ilçe müdürlüklerinde, muhtarlardan ve koruma başkanlıklarından ayrıca orman şefliklerinden izin alınarak konaklama yaparlar ve yabancı insanlardır. ne zaman bu insanlar o bölgede yüz göz olduda sırtlarında tüfekle gezmeye başladılar, arıcı tüfeğine saçma bulunan fişek koyamaz ve sadece kurşun koyabilir bu avlanma şekli bence o bölgedeki bohçacılar ile birlikte yapılan kaçak avlardır,
Arı ile meşgul bir insan o dönemlerde belirli bir süre Bıdırcın ve Üveyik için belki av yapabilir, Tavşan ve Keklik için av yaptığını zannetmiyorum, hem arıcılar arılarını dağlık ve kayalık bir alana mı koyuyorlaki de av yapsınlar, yerleşim yerine yakın 3-5 kilometre ya yol kenarına yada tarlalara koyuyorlar, bende avcıyım ama şimdiye kadar ne yol kenarında nede ovalık bölgede bahsedilen tarihlerde av görmedim. Hepimizinde bildiği gibi 3-5 kendini bilmez insanların yaptığı hata ile bu ülked yasaklanmaz paralı hale gelir, eğer bir bölgeye otobüs-münibüs ile ava gidiliyorsa ve geliniyorsa hesaplar yapılıp ortaya çıkan bir sonuç varsa düşünmek ve bir çözüm aramak gerektiğini düşünüyorum,
Sezonun açılışının ilk günü 5 arkadaş ava gittik ve kendi köy sınırlarımız içinde avlanmamaıza rağmen o bölgede 8 araç vardı, bizler 2 tavşan ve bir keklik vurduk, daha sonraları sohbetlerimizde bir arkadaşımız bölgede o gün 9 tavşan 14 keklik vurulduğunu ve il dışı avcılar olduğunu söyledi, benim bölgemde bu sezon av bitti,o bölgede de yazın en az 5-6 il dışı arıcı Aile vardı.
Turan ÇETİN
1960-Burdur

Çevrimdışı Sezer İNAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Kasım 2012, 10:51:46 »
Av yasaklansa bazıları ne av yapar be Kuş giribinde yaptıkları avları unutamıyorum ....

Sezer İNAN
1975-Kayseri

Çevrimdışı Serdar BAKAL

• Müdavim Üyemiz
  • VARLIĞIM, YÜCE TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN...
« Yanıtla #12 : 05 Kasım 2012, 10:52:02 »
Trakya da olduğu gibi bu iş bazı bölgelerde e yasaklanmasından yanayım. Evet yasaklanmadığı zaman ne mi oluyor işte böyle otobüs tutularak oralara gitmeler ve oralardaki neslinde tükenmesine sebep olunuyor.  2 sene yasaklansın ve kontroller sıkı tutulsun bakalım sonucu hep beraber görelim. Haaa birde unutmadan keklik işinde öyle yetiştirip doğaya salmakla olmuyor maalesef, biz senelerdir deniyoruz ama başarı olayı sıfır,çünkü hayvan yabani hayata ayak uyduramıyor. Çoğaltma işinin en güzeli ve en verimli olanı bol miktarda olan meralardan zarar vermeyecek tuzaklarla yakalanıp, resmi kanallarla olmayan meraya transfer etmektir. Bu %100 verim saklamaktadır. Ama bizde nerde öyle resmi kanal...
Serdar BAKAL1982 Bandırma/BALIKESİR,ŞARKÖY0 542 562 36 73

CADIGİLLERDEN LADY

www.youtube.com/Serdarbakal

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #13 : 05 Kasım 2012, 11:08:36 »
Av yasaklansa bazıları ne av yapar be Kuş giribinde yaptıkları avları unutamıyorum ....

Bu ülkede teyp ile bıldırcın avıda yasak....Farda tavşan avlamakta yasak...Otomatik tüfeklerde fazla fişekte yasak...Zamansız yavru dönemindede av yasak...Çil kekliğinde yasak olduğu yerler var...Ördek türlerindede yasaklar var...Yasak ava kapalı alanlar var...Devlet avlakları var...Ruhsatsız tüfeklerle belgesi olmayanlarada av yasak...Tuzaklada av yasak...Fazla limit aşımı kuş vurmakta yasak....Gece avlarıda yasak...Evsin güme avlarıda yasak...Yasak  yasak yasak.....Yasağa uyulursa çok yasak var zaten...

Oldu olacak avcıların fikirleri görüşleri alınmadan,devletin verdiği yetkiye dayanarak bari önlerini açalımda Bütün Türkiyede avı yasak etsinler,adamların ekmeğine yağ sürelim olsun bitsin...O zamana kadarda heryer paralı avlak olur zaten  ;) Bize televizyonlardan izleriz adamların avlarını :)

Daha kekliğin neden bittiğini bazı bölgelerde azaldığını araştıracak birileri bile yok...Hastalıktanmı,bakımsızlıktanmı,sökünemi gitti,yok belli bir yerdemi,yoksa cidden avlanıldımı vb....

O zaman her bölgenin avcısının ayağına basalım..Bıldırcını,çulluğu,ördeği,tavşanıda yasaklayalım ama onlar sökün kusuydu pardon :(

Bu ülkede yapılacak en işin kolay kısmı ''AVI YASAKLAMAK'' zaten...
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2012, 12:33:37 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Bülent YAZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 05 Kasım 2012, 11:20:35 »

Tarık bey aynen katılıyorum, çünkü 5 sene önce Bayburt'ta arıcılık yaparken şahit olmuştum Trabzon'dan bıldırcın avına gelen bir gurup avcı öğleden sonra da benim yukarımdaki dağlarda keklik-tavşan avı yapıyorlardı.Bunu da avcılıktan sayıyorlardı!!!
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2012, 11:41:34 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Bülent YAZKAN
1961-Ordu

upload photos

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 05 Kasım 2012, 11:22:16 »
DEĞERLİ ARKADAŞLAR

Yasaklarla bir yere varmak mümkün değil ,,kime neyi yasaklayacağız,, kanunlara uygun avlananlar için zaten herşey yasak

Bu işi baştan yeniden yapılandıracağız ,, köylerde çiftçi mallarını koruma bekçileri gibi ,,yaban ve av hayatı koruma birimleri oluşturacağız

Bu birimler av sezonunun kapandığı günden itibaren açıldığı güne kadar tüm av sahalarını sıkı bir şekilde koruyacak ,, zamansız ve yasal olmayan avcılığın önüne geçilecek ,, bizler bireysel ve dernekler düzeyinde bu birimlere destek vereceğiz

Doğadaki av ve yabanıl hayatın üremesi ve barınması beslenmesi için yemleme yapacağız,, yırtıcılar ile mücadele edeceğiz,,bilinçsiz tarım ilaçları kullanımını önleyeceğiz vs.vs çalışmaların içerisinde olacağız..

Sonrasındada hiç bir bölgeyi ava yasaklamayıp zamanında ve kanunlara uyarak bu tutkusunun peşinde koşan dürüst avcıları sezon içerisinde rahat bırakacağız ,, bir iki keklik fazla vurulup limit aşımıyla kekik falan tükenmez siz merak etmeyin ,,yeterki bu hayvan üreme ve beslenme döneminde korunsun gözetilsin iddia ediyorum tüm yurdumun bütün meralarında keklik sesinden geçilmez.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #16 : 05 Kasım 2012, 11:34:36 »

Arkadaşlar yine klasik Türk'lük özelliğimiz yakın geçmişiz hemen unutmak.....

Arkadaşlar daha 3 ay önce bıldırcında yoktu bu kekliğe has bir durum değil... Bıldırcın kışı burda geçirmedi, baharın geldi bu da bize şu iki ihtimali bırakıyor;

1. Yaz gelmesine rağmen soğukların devam etmesi ve kuşun yavru çıkaramaması

2. Gerçekten kuşlarda bir hastalık var ve salgın hastalıktan kaynaklanmakta....

Ayrıca şunuda belirtmeden edemeyeceğim,

Busene sert kıştan dolayı benim 250 3 yaşında kocaman ceviz fidanım öldü... Belki sizlerde dikkat etmişsinizdir benim bahçemde geçen sene belki 1000' lerce tarla faresi vardı ve mücadelede çok zorlanıyordum ancak bu sene 1 tane bile görmedim....

Busen doğanın dengesi çok değişik bir şekilde bozulduı Allah sonumuzu hayır etsin inşallah...

Av yasaklama ile bu kuşun buşekilde buharlaşacağını düşünmüyorum.... Divriğ gibi 5 senedir yasak bir bölgede bugün kuş yok ise bunu onbinlerce gözümüzle gördüğümüz ve yasak alandan dolayı bu rakamın buseneye kadar katlanacağını düşünüyorum  yok olamaz....   
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #17 : 05 Kasım 2012, 11:55:17 »
Arkadaşlar;

Amacımız avımıza avcımıza avlağımıza nasıl sahip çıkalım?Konunun açılış amacı bu sene çoğu bölgelerimizde kekliğin olmadığı,ve bunun ciddi bir salgından yada hastalıktan veyahut bir doğa olayından olduğu kanaatindeyiz...Başka sebeler varsada başka konu başlıklarında tartışılır..

Lütfen eleştirilerimizi tartışma konusu çıkacak  bölgelerler,bölge avcılarıyla,şehirlerle  kişiselleştirmeyelim...Sıkıntı her bölgemizde var...Biz konunun amacına ulaşması ve ortak bir noktada buluşulması istişare sonucu bizimde gerçek avcıların  fikirlerimizin alındığı kararlar çıkmasını istiyoruz...

Bu konuya özen ve önem gösterilmesini rica ederiz...
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2012, 12:02:32 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Sabri KESKİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 05 Kasım 2012, 12:47:29 »
Bu işi baştan yeniden yapılandıracağız ,, köylerde çiftçi mallarını koruma bekçileri gibi ,,yaban ve av hayatı koruma birimleri oluşturacağız

Bu birimler av sezonunun kapandığı günden itibaren açıldığı güne kadar tüm av sahalarını sıkı bir şekilde koruyacak ,, zamansız ve yasal olmayan avcılığın önüne geçilecek ,, bizler bireysel ve dernekler düzeyinde bu birimlere destek vereceğiz
Hakan bey diger dedikleriniz mantıklı ama bu;kabul edilemez dagı bırak köyün kapısından geçirmezler adamı,çok bilgili bahsettiginiz birimler,
Yasaklarla bir yere varılamayacagı kanatindeyim ayrıca salgın hastalık riski olmadıgı sürece,o risk hangi bölgede gürüldüyse  o bölge kapanmalı
diger bölgeler  açık olmalı tabi böle bir  hastalık varmı yokmu bunu araştıra bilecek bakanlıga ait birimler olmalı, av sezonu gelmeden önce hazırlanan yasak sahalar haritalarıda toplantıdan önce popilasyon araştırmaları titizlikle yapılarak kara baglanmalı
Birde  şu konuya deginmeden geçemiycem yasaklarla bir yerlere gelmek isteyenlerin ekmegine  buradan yag sürmeyelim paralı avlakların yolunu açmayalım,.
Sabri KESKİN
keskin nişancı
1979-Kayseri

Çevrimdışı Bülent YAZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 05 Kasım 2012, 12:57:44 »
Arkadaşlar arıcılarla ilgili bir örnek verdim diye tüm arıcıların suçlanmasını doğru bulmuyorum, arıcıyım dedim  konuyla ilgili olduğu için aslında öğretmenim ve 30 yıldır keklik avına giderim bu yıl da geçen yıllar da sürülerce keklikle yaz sezonunu geçirdim eylül ortalarına kadar ,fotolar çektim, videolar çektim,dürbünle saatlerce izledim fakat tek bir kekliğe silah atmadım dolayısı ile benim gibi daha pek çok avcı arıcının olduğunu tahmin ederek suçlamanın seviyeli yapılmasını rica ediyorum.
 Bir ikincisi de bizlere kota koyan, yasak sahalar belirleyen yetkililer acaba bu sene bu bölgelerdeki keklik avını neye göre serbest bıraktılar,hangi sayımı nerelerde yaptılar da limit belirlediler,hangi avcı dernekleri ile işbirliği yaptılar   diye sormaya lüzum yok sonuçtan belli sanırım.
Arkadaşlar bu keklik bizden başka kimseye lazım değil ve de kimseyi ilgilendirmiyor,öyle ise korumak da,kollamak da bizlere düşüyor, herkese bol avlı gelecek yıllar dileğimle,rastgele.
Bülent YAZKAN
1961-Ordu

upload photos

Çevrimdışı Murat SİVASLI

• Free Üye
  • *
    • DOĞA AV
« Yanıtla #20 : 05 Kasım 2012, 13:05:23 »
Yasaklar ile bir arpa yolu ilerleme yapılamadığı aşikarken yine bir yasaklanmalı mevzusu daha çıktı... Bizim baskı yapmamız gereken tüm alanlar ava açılsın, denetimler arttırılsın olması gerekirken yasaklansın diyoruz. Yasak kırsaldaki vatandaşımızı etkilemiyor. Yapılması gereken aynı avlakları sürekli ziyaret etmemek ve mümkün mertebe limitleri zorlamamak. Bu seneki keklik popülasyonunun düşmesinin sebebi otobüslerle gelen avcılar yada yumurta toplayan adiler değil. bunlar her sene olan şeyler. Birçok yerden aldığım bilgiye dayanarak toplu kuş ölümleri görülmüş ve muhtemelen bir hastalıktan dolayı hayvanlar telef olmuş.
Yaklaşık 8-10 yıldır yasak olan haymana mangal dağı mevkisinde ava gidipte kuş görmeden dönen olmuş. ee yasakla nereye varılmış?
Murat SİVASLI
1986 ANKARA

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 05 Kasım 2012, 13:05:54 »

Hakan bey diger dedikleriniz mantıklı ama bu;kabul edilemez dagı bırak köyün kapısından geçirmezler adamı,çok bilgili bahsettiginiz birimler,
Yasaklarla bir yere varılamayacagı kanatindeyim ayrıca salgın hastalık riski olmadıgı sürece,o risk hangi bölgede gürüldüyse  o bölge kapanmalı
diger bölgeler  açık olmalı tabi böle bir  hastalık varmı yokmu bunu araştıra bilecek bakanlıga ait birimler olmalı, av sezonu gelmeden önce hazırlanan yasak sahalar haritalarıda toplantıdan önce popilasyon araştırmaları titizlikle yapılarak kara baglanmalı
Birde  şu konuya deginmeden geçemiycem yasaklarla bir yerlere gelmek isteyenlerin ekmegine  buradan yag sürmeyelim paralı avlakların yolunu açmayalım,.
SN.KESKİN sezonun yasak olduğu dönemlerde köyün kapısındanda geçirmesinler zaten
yasak zamanda sezon kapalı iken gerçek avcının dağda ne işi var..... sezon açıldıktan sonra yapılan denetimin bize ve doğaya ne katkısı var
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2012, 13:09:21 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #22 : 05 Kasım 2012, 13:10:20 »
ALLAH C.C. Hepimize akıl fikir vermezse çok zahmet çekeriz. ONU YASAKLA BUNU YASAKLA :)
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #23 : 05 Kasım 2012, 13:16:45 »
Ülkemizin genel sorunlarından birisi de budur ;
Hiç bir bilimsel çalışma yapılmadan, yeterli veri toplanmadan, gerekli alt yapı hazırlanmadan, teşhis ve tedavi sürecine geçivermek.....

Geçen yıl hangi bilimsel çalışma sonucunda, keklik limiti 4 dü.
Bu yıl neden 2 ?

Kekiliğin kışın kaç dereceden sonra zarar gördüğü ile ilgili bir araştırma yapıldı mı?
Her ne kadar iyi niyetli bir yaklaşımda olsa ben temmuzda soba yaktım, kekliği yasaklayalım gibi bir yaklaşım, doğru tespitler yapmamızda yardımcı olmaz.

Bahsedilen meralarda popülasyon sayımı çalışması yapılmış mıdır,
Geçen yıla göre bir eksilme bilimsel verilerle sabit midir?

Böyle bir sayı düşüşü mevcutsa bütün nedenler tespit edilmeli,
Diğer etkenlerle birlikte, keklik avına ara verilmesi gündeme alınmalıdır....

"Bu sene keklik az, yasaklayalım" yaklaşımı birilerinin aklına karpuz kabuğu düşürmekten başka bir fayda sağlamaz bence.......
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #24 : 05 Kasım 2012, 13:49:36 »
Hangi muhtar,hangi köylü,hangi çoban,hangi bölgesine köyüne merasına sahip çıkan birisi gittide av açılmadan önce gerekli birimleri uyardı,haber verdi?Bu kuşun olmadığı bahardan belli değilmiydi?

Kusura bakmasınlar..Avcılar dağa çıktı,kekliğin olmadığını gördü,ve avına sahip çıkıyor...Bülent Bey'in dediği gibi arkadaşlar...

Bu keklik bize lazım,kimseyi ilgilendirmiyor,kimsenin umurunda değil...Koruyacak kolluyacak olanda bizleriz...İnş bu işi araştıracak,bu işin ana nedenlerini bulacak akademik bilgili bir komisyon vb bir ekip bulunur...

Tek temennim inş bizlerin görüşlerini alırlarda güzel sonuçlar çıkar...Yoksa ilkokul çocuklarının beklediği gibi valiliğin açıklamalarına bakarız..Kar yağdı,yoğun yağış var av kapalı... :) Haftaya açalım sonra kapatırız...Fazla üstelemiyorum hastalık falan varsa avcılarada bulaşır ALLAH korusun...
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2012, 13:51:32 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com