Gönderen Konu: Ege melteminde keklik avı 2011  (Okunma sayısı 6610 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tolgaozhan

• Ziyaretçi
Ege melteminde keklik avı 2011
« : 13 Temmuz 2012, 15:51:13 »

Sabahın erken saatlerinde av yerine ulaşmıştık. Keskin bir kekik kokusu ciğerlerimize kadar işliyor ve birçok şifalı otun kokusunu da bünyesinde barındırıyordu. Hazırlıklar bittiğinde ben kokuları ayırt etmeye çalışırken bir yandan da bitki örtüsünün dayanılmaz cazibesine kendimi kaptırıyordum. Deliceler, menengiçler, akça ağaçlar, sakızlar ve ladenler...

Burayı gerçekten seviyordum. Yürümesi, aşması çok zor bir coğrafyada keklik peşinde olmak ruhumu huzura taşıyordu. Kanat sesi duymak, tüfeği yüzlemek ve o dayanılmaz haz... Heyecanımı saklamak hiç işime gelmiyordu. Tüfeği ilk defa eline almış bir acemi kadar titriyordum. Ege'nin eşsiz deniz meltemleri saçlarımı okşuyor ve bu güzel av gününde, yorgunluğu son ana kadar taşımak istiyordum.

Barut ve Uçar deli gibi çalılara dalıyor ve koku duyularını son gücüne kadar zorluyorlardı. Uçar işinin uzmanı olmuştu. Ciddiyetini bozmayan bir makine gibi sürekli aranıyor, zaman zaman da sahibinin nerede olduğunu kontrol etmeden yapamıyordu. Barut henüz acemiliğinin bile başındaydı. Uçar ile oynamak istiyor, Uçar yüz vermeyip de işine devam ettikçe anlıyormuş gibi onu taklit etmeye çalışıyordu.

Av için çok ideal bir havaydı. Merada bizden başka avcı da yoktu. Bu şansımızı arttıracaktı şüphesiz.
   Bir arkadaşımdan devir aldığım alt alta çiftem ile ilk avımdı. Bir süre denize bakan yamaçları dolaştık. Aşağıdan gelen bir çift atış sesi ile heyecanım zirveye çıktı. Soluğumu yavaşlatıp göğün dağlarla ve denizle birleştiği ufuk çizgisini izliyordum. Kınalı, sert kanat vuruşları ile sol çaprazıma uzakça mesafeden geçerken, yüzlediğim tüfeğin ön tetiğini düşürdüm. Vuramamıştım ama kınalıyı giderken izlemek de bana yetmişti. Az sonra alt taraftan iki sıkı daha atıldı ve koyun karşı yakasına giden 3 – 4 kınalıyı büyük bir zevkle izledim. Şimdi sıra koyun karşı yakasına geçmeye gelmişti. Aşağıda atılan sıkılardan biri hedefine ulaşmış bir keklik av torbasına girmişti.

Karşı yakaya üç avcı geçmiştik. Yolun geçit vermeyeceği noktaya kadar yürüdük. Uçar koku alıyordu, Barut da onu taklit ediyor, işini öğrenmeye çalışıyordu. Kondisyonumun da verdiği avantajla tepenin zirvesine doğru yürümeye başladım. Köpeklerin ikisi de aşağıda kalmıştı. Deliceleri taşlıyor ve bekliyordum. Adım adım yukarı doğru çıkarken, yorgunluğumun verdiği tatlı soluklanmayı da baskılamaya çalışıyordum. Taşladığım bir sıklıktan kalkan iki kınalı adrenalini zirveye çıkarmıştı. Tüfeğin üzerine yattım ve görüşümü engelleyen son yüksek çalıyı da sabırla bekledim. Arpacık ile keklik bir araya geldiğinde ise tetiği ezdim. Keklik düşmüştü. Diğer kekliğin kanat sesini duyabiliyordum. Birden görüş alanıma girdi ama ben tüfeği yüzümden indirmiştim. Aşağıdan gürleyen bir tüfek ile diğer keklik de düştü. Uçar ustaca bir hamle ile ikinci düşen kekliği buldu. Günün sürprizini ise benim vurduğum kekliği bulan Barut yapmıştı. Aport değildi bu ama kekliği bulmuş ve onunla oynuyordu. İlk defa bir keklik ile karşılaşmış ve ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Ağzına alıyor ve tekrar yere bırakıyor, kokluyordu. Bu artık onun da avcı olmaya başladığının garantisi sayılabilirdi. Bu mutluluk bizim için tarif edilemezdi.

Avcı başına birer keklik ile dönüş yoluna vurduk kendimizi. Daha zamanımız vardı ama avı tadında bırakmanın gerektiğini düşünüyorduk. Zaten oldukça zor bir merada idik. Postallarımın bir tarafı açılmıştı bile. Keskin ve sert kayalıklar üzerinde yürümek, o mesafeleri aşmak kolay değildi. Engebeli arazi soluğumuzu kesiyor, sık sık dinleniyorduk.
   Kekik ve adaçayı kokularının iyice keskinleştiği bir yerde sigara molası verdik. Av yeleklerimize biraz adaçayı ve kekik topladık. Biraz dinlendikten sonra da arabalara doğru yola koyulduk. Avlarımız, bu günün sonunda harika bir muhabbet ve iki büyük ! ile ziyafete ortak olacaklardı. Ustalarla av yapmanın hazzı ise ömrüm boyunca zihnimde kalacaktı.

RAST GELE   

Çevrimdışı Ersin KILIÇ

• *
  • KURZHAAR DİYELİM YETERLİ.....
Ynt: Ege melteminde keklik avı 2011
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2012, 15:52:59 »
yarasın abım masallah ortam guzel olmus avınız muhabbetınız daım olsun.....
Ersin KILIÇ
1982 HAVZA

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2012, 16:54:42 »
Elinize sağlık hocam. Çok beğendim. Nasipliymişsiniz. Allah ziyadesini versin.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #3 : 13 Temmuz 2012, 17:15:23 »
SeZon kapalıyıken keklik avını yaşattınız hocam . elinize dilinize sağlık
RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2012, 20:37:09 »
yarasın abım masallah ortam guzel olmus avınız muhabbetınız daım olsun.....
Teşekkür ederim Ersin Kardeşim. Allah sizlere de sağlıkla ve sevdiklerinizle gönlünüze göre avlar nasip etsin.
Selamlar

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 13 Temmuz 2012, 20:40:45 »
Elinize sağlık hocam. Çok beğendim. Nasipliymişsiniz. Allah ziyadesini versin.
Volkan Bey çok teşekkür ederim. Hepimizin avları nasipli geçsin inşallah. Bir türlü tanışamadık. Aslında bizim farklı bir forumdan İzmir Gurubumuz var. Toplanacağımız bir gün sizi de aramızda görmek isteriz. Birlikte avlara gidiyoruz. Her yaş gurubundan arkadaşımız var. Siz de müsait olursanız şeref duyarız.
Selamlar

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2012, 20:42:31 »
SeZon kapalıyıken keklik avını yaşattınız hocam . elinize dilinize sağlık
RASGELE
Nuri Ağabey; (umarım ağabey diye hitap etmem yanlış olmaz). Sıcak mesajınız için çok teşekkür ederim. Allah hepimize sağlık versin.
Sizlere de RAST GELE

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 14 Temmuz 2012, 01:16:02 »
elinize sağlık ,güzel bir paylaşım olmuş
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 14 Temmuz 2012, 17:42:24 »
Hocam ben de şeref duyarım. Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Murat ÇAKAN

• Müdavim Üyemiz
  • CMAS**MONITEUR INSTR. FLIGHT ENGİNEER INSTR.
« Yanıtla #9 : 06 Ekim 2012, 15:24:49 »
yarasın abım masallah ortam guzel olmus avınız muhabbetınız daım olsun
Murat ÇAKAN 1980 BALIKESİR/HAVRAN-KOCADAĞ KÖYÜ 0543 405 1771

"KOCADAĞLI ÇAKAN TEAM_10''
                                                    ''SETTER''

Avcı35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 20 Aralık 2012, 01:37:44 »
TOLGA İYİ AV OLMUŞ AMA ORADA ÜÇ USTA VAR ONLAR YILLARIN USTASI KÖPEGİNİN İSMİ UÇAR ENİŞTEMİN İYİ KÖPEKLERİNDEN BİRİNİN İSMİNİ ALMIŞ BİRDE KIZY BULURSAN O ZAMAN TAMAMDIR HERKESE RASTGELE  ;)

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 20 Aralık 2012, 18:59:34 »
TOLGA İYİ AV OLMUŞ AMA ORADA ÜÇ USTA VAR ONLAR YILLARIN USTASI KÖPEGİNİN İSMİ UÇAR ENİŞTEMİN İYİ KÖPEKLERİNDEN BİRİNİN İSMİNİ ALMIŞ BİRDE KIZY BULURSAN O ZAMAN TAMAMDIR HERKESE RASTGELE  ;)

Ben mesajı aldım :)
Kızy'i neredee bulacan ! Ben Kızy ile av yapamadım, malum doğudaydım. Ama Amcam anlatır, babam anlatır ...
Belki bizim de Kızy gibi ya da Rahmetli Dedemin Fort gibi köpeklerimiz olur.
Rast Gelsin

Çevrimdışı Osman TOKA

• *
« Yanıtla #12 : 07 Ocak 2013, 18:53:42 »
avınız daim muhabetiniz bol olsun güzel kareler olmuş emeginize saglık
Osman TOKA
1973