Gönderen Konu: keklik avlamak bir sanattır keklik ile avcı arasında strateji savaşıdır ...  (Okunma sayısı 34222 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
bu iş zor iş av olarak görmemek lazım hesap yapmak politika üretmek lazım.

nasılmı???? geç oldu yarın hep birlikte bilgilerimizi paylaşarak yazalım birbirimize faydalı olalım....
Erdal ÇİFTÇİ
1969 izmir 0 532 382 32 17

Çevrimdışı Faruk ÖSTLÜER

• Müdavim Üyemiz
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....
Yav usta tam tiyo kapçaktık en heyecanlı yerinde kestin be abi ..
Faruk ÖSTLÜER MANİSA 1980 0535 563 09 87

image hosting

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
faruk çum senle biladere tio mu lazım sanki aşmışsınız siz o işi kardeşim.sizde fikrinizi yazarsanız çok memnun olurum bakalım avlanma şeklimiz aynımı.!!!!!
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Mehmet TOPRAK

• Müdavim Üyemiz
Erdal Bey hangi usta işin püf noktasını söyler.Ben yeni yetişmeyken işin en önemli yerinde usta beni ya su almaya yada çay almaya gönderirdi.SAYGILAR
Mehmet TOPRAK B(+) 1961 balıkesir burhaniye

Çevrimdışı Erol SÜMER

• Müdavim Üyemiz
ilk püf noktası benden olsun arkadaşlar saglam kandan iyi yetişmiş bir köpek keklik avının olmazsa olmazlarından
Erol SÜMER
1974 ANKARA ETİMESGUT

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
arkadaşlar zamanım oldukça yazmak istiyorum yer yer kaybolabilirim idare edin iş güç.

keklik avına gidiyorum diye yola çıkan çok avcı arkadaşımız var üzülüyorum hallerine bana göre hatayıda iyi keklik avcılarını dinlemeden taktik ve bilgi almadan dinlemesini bilmeden lafı kesip konuşarak ben bilirim edasıyla tepeden dalarak ava çıkıyor sonuç hüsran..
av yerine gitmeden önce gerekli teçhizatı tamamlayıp marketten şekerleme çukulata meyve suyu elma,mandalin,portakal.tofita türü şekerleme özellikle suyunuzu bol almak lazım.
aranızda okuyunca bazılarınızın pikniğemi gidiyoruz dediğini duyar gibiyim.denilenide pek kayle almıyorum bütün gün durmaksızın keklik avlarsan bunlar olmadan elin ayağın titrer kan şekerin düşer gezemezsin avıda bulamazsın elin boş döner malum şarkıyı dinlersin.
keklik eskiden her yerde olurken artık günümüzde sadece sarp dağlarda bulunuyor o yüzden oraları gezmek için bazı fedakarlıklar yapmanız lazım araziye bakınca kendinizi kekliğin yerine koyup bu hava şartlarında nerede olurdum ,her hangi bir tehlike gelirse en garanti nasıl sıyrılırım  gibi hesaplar yapar.
o yüzden onun gibi düşünüp karşı politakayla gidebileceği yerin önünü keserek giriş yaparsanız 1.sıfır önde başlarsınız.
o bu sefer şaşıracak ve grup dengesiz dağılacak birbirlerinden ayrıldığı için pusarak geçirmeye çalışacak.o durumda çoğunlukla köpeğinize iş düşecek sizde sürekli her an kalkacak gibi kontrollu açıktan ve olabileceği yerleri hesaplayarak her tarafa fişek atacak şekilde yer yer taşlayarak gezerseniz durum 2 sıfır olacaktır .

gruptan ayrılan keklik doğru şekilde hesapla yaklaşırsanız kendini alaydan daha kolay vurdurur.
alay kalkan acemi bir avcı için tekten daha zordur şaşırtır adamı dikkat ederseniz genelde çalıyı avcıyla arasına alarak kalkar sıkı attırmaz atacak şekilde yaklaşmanız lazım.kalktığı mesafeyi anlık hesaplayarak fişek atılıp atılmayacağına hemen karar verin uzaksa acaba deyip atmayın yaralı kalabilir günah olur iyi takip ederseniz yamayı aşarken kanat hareketini döneceği  yani konacağı yere göre şekillendirir vermiş olduğu kanat yatış şekli size yardımcı olacak 2.ci bir şans verecektir.
anında basmanız gerekli yoksa dinlenir uzak kalkar attırmaz sizide dindirir av biter .
vucut enerjinizi idareli dengeli kullanmanız lazım .hani bazı av köpekleri vardır dört nala avlar öğlen oldumu arkaya geçer yada istikrarını kaybeder.

onun durumuna düşmemek ve akşama kadar av yapıp bol tüfek atmak için enerjinizi doğru ve dengeli harcayıp gün içerisine yaymanız gerkmektedir.
keklik avında rahat yürünen yerden değil zor olan yamaçlarda kontrollu gezin daha çok pozisyona gireceksiniz.hava sıcak bastığında kekliği vurmak daha kolay oluyor.her zaman gölge yamaçlara kaçıyor alayın gittiği yönde ne kadar gölge yer varsa mutlaka oralarda bir yerde dir.ve hemen kalkmak istemiyecektir amacı hep avcıyı geçirmeye çalışmak mübarek hayvan tam su içerken yada küçük su dökerken sizi hazırlıksız yakalayıp kalkar bu dediğimi yaparken bile silah elinizde hazır olmalı.

geçen yıl daha yeni yaşadığım bir anım boğaza yukarı çıktım ha burdadır ha burda boğaz bitti çok susadım 2  buçuk litrelik şişe nin kapağını açtım tam diktim 40 metre önümde büyük bir pinar çlısının dibindeymişler ne kızdım kendime siz düşünün olsaydı kalkardı buraya kadar deedim kalkmamışlar atmadım yaralanma ihtimali var.sonra buldum tabi alayı hakkım olanı kadarını aldım.

benden kurtulmak o kadar kolay değil politikacıyım ben ve birazda gezerim azda olsa trap çılıkda var bazen vuruyorum .

diğer arkadaş asker arkadaşım tertip salihliden boyacı murat derler benim keklik ustam o üstüne göremedim daha.
müsait olunca yazmaya devam edicem antremana gitmem gerekiyor.

Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
SN.ERDAL BEY sezon açılınca gelin bir gün birlikte avlanalım tecrübelerimizi paylaşalım malum AFYONUMUZ eskisi gibi olmasada yinede kekliğin olduğu meralar çeşme,,karaburun,,yamanlar,,kula meraları gibi yakın parlama avı olmasada eğer ustaysan et verir,, ama dediğiniz gibi kondüsyonlu ve techizatlı olmak,, bıkmadan usanmadan,, kekliği bıktırana kadar kovalamak lazım,, sonrası ise malum pozisyona girdinmi golü atmak lazım..... SELAMLAR.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
ustam vermiş olduğun değerli bilgiler bizi yine aydınlattı.....

av çok gezene değil sabredene gözükür tezi keklik avı için uygun değil o zaman.....

biraz yürüyebilsem de bu sezon bende 3-5 kuş vurabilsem....

kendine iyi bak üstad...
serkan çakar 1979 MERZİFON / AMASYA
05423436587

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
serkan soyadından belli olduğu gibi dağların efesisin valla her halinden belli oluyor.
ben sezon açıldımı keklik için konuşuyorum çarşamba c tesi pazar 3 gün av yapıyorum bu yıl  c.tesi pazar avlıycam haliyle 2 gün üstüste vucut yemez .
o yüzden ihtiyaç dahilinde kullanmak üzere şekerleme bulunduruyorum.
herkesin fişekliği 30 tane kadar alır ama belki 5 tane atılır ona benziyor ben bulundurayımda nerde ihtiyaç olursa kullanırım.

serkan çakar dostum yorumuna çok sağol.

hakan bey çok sağolun çok isterim inşallah bir gün gelirim bende sizi beklerim.
yumuşak arazinin keklik avını iyi bilirim bi şekilde torbaya koyarım sen merak etme boş geldimmi dağdan inmiyorum zaten akşam gelmediysem öbür gün dağda buluşuruz.
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
Usta kalkan alay uzaksa pusturmak için  1-2 el havaya atmak işe yarar mı?
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Usta kalkan alay uzaksa pusturmak için  1-2 el havaya atmak işe yarar mı?
sn çobanoğulları palaz zamanı olsa belki veya alay daha önce hiç sıkı görmemişse bir ihtimal ancak böyle bir durum ekim sonunda mümkün olmadığı için iyice zilleri taktırırsınız kuşlara ZİYA BEY sakın yapmayın....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz

hakan bey çok sağolun çok isterim inşallah bir gün gelirim bende sizi beklerim.
yumuşak arazinin keklik avını iyi bilirim bi şekilde torbaya koyarım sen merak etme boş geldimmi dağdan inmiyorum zaten akşam gelmediysem öbür gün dağda buluşuruz.
ERDAL BEY siz gelinde gerisini merak etmeyin tamam av işi nasip işi ancak kuş olduğunu bildiğim merada iğne deliğinede girseler bulur çıkarırım ben onları ,, tüfek atılacak şeklede getiririm ,, gerisi avcıya kalımış oda sizde fazlası ile mevcut zaten o yüzden dağdan boş inmeyiz merak etmeyin SELAMLAR
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
 DEĞERLİ ARKADAŞLAR keklik avı gerçekten zor meşakkatli bir o kadarda zevlidir ERDAL BEY,inde söylediği gibi strateji gerektirir.. ve bu planlamanın başlangıcı avlanılan merayı iyi keşfetmekten ve kekliğin davranışlarını iyi analiz etmekten geçer ,, aynı zamanda zor arazi şartlarını kaldırabilecek bir kondüsyon,, yiyecek,,içecek,,iyi techizat,, çok çok iyi bir bot,,iyi bir tüfek ve fişek olmazsa olmazlarıdır... DİKKAT ederseniz iyi bir köpeği eklemeyi unuttum sanıyorsunuz ancak 8-10 yıldır köpeksiz avlandığım için her ne kadar eksikliğini hissetsemde mazeret olarak kabul etmediğimden yazmadım... HERKESE SELAMLAR...
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Savaş ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
Erdal abi sen bu kuşları çözmüşsün. Gezmeyene et vermez mübarek hayvan. Boğaza derin diyen, dağa büyük diyen keklik avlayamaz.

Bir gün avda telefon çaldı arayan kulüp başkanımız Yaşar BABUR. Telefonla av raporu almak için aramış. Oda bizden 15-20 km aralı bir merada avdaymış. Konuşurken karşımda köpekler bana doğru fermada. Ben gördüm alay harladı üstüme, tel elimde 2 el attım karavana. Başkana dedim "senin yüzünden kaçtı keklik neyse ben şimdi onların defterini dürerim" dedim kapattım. Başkan teli kapatınca yanındakilere " tamam Savaş alayı bulmuş hazır olun şimdi buraya indirir" :D diyormuş. Aramızda 20 km var :D. Başkan bilir kekliklerin neler çekeceğini :D .
Savaş ÇETİN
1976 Eşme UŞAK

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
Boğaza derin diyen, dağa büyük diyen keklik avlayamaz.

Savaş dağlar ne zaman büyür?
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Faruk ÖSTLÜER

• Müdavim Üyemiz
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....
Benim nacizane düşüncelerim ustalarımdan özür diliyorum yinede ukalalık olarak algılanmasın lütfen.Aklıma gelen bir kaç detay :
   Mevsimine göre rahat,araziye göre saglam kıyafet ve teçhizat özellikle ayakkabının araziye uygun olması malumumuz bizim meralarda özellikle cürüf dedigimiz yanardag küllerinde keklik ararken zemini tam kavrayan bot veya çizme..
   Bol miktarda kendimiz ve köpegimiz için su ve iştah kapatıcı şekerli yiyecekler özellikle çikolata tercihim ;) Aynı şekilde merada köpegimize verecegimiz fazla miktardaki su ve yiyecek köpegimizin performansını düşürüpkesilecegi gibi yorulan hayvana suyuda kademeli vermeliyiz..
   Rüzgarlı ve yagmurlu havalarda kuşu derin yataklarda donlu ve açık havalarda sarı otlarda veya düzde bulabiliriz.Ayrıca poyrazda başka lodosta başka meralarda aranacagı gibi bu havalarda yıllardır avlandıgımız köpegi bile meramızı bulamazsak tanıyamayabiliriz..
   Keklik bölgesini çok sıkıştırılmazsa kolay kolay mevki degiştirmez ve mutlaka sabah kaldırdıgımız alay kekligi bir daha bulamazsak akşam üzeri tekrardan hemen hemen aynı mıntıkalarda rastlama olanagımız çok yüksek bir ihtimaldir..
   Taşlık sarp ormanlık ve kayalık bölgelerin kuşları daha küçük , düzlük ve yumuşak meraların kuşları ise daha iridir ve çokta fazla uçkun yapmazlar buna karşın küçük kuşlar sıkışınca dag bile degiştirirler..
    Avlanacagımız köpek ise (tabiki kişisel tercih) mutlaka hızlı ve zig zag aramalıdır kuşun soyagında ferma vermemelidir soyagı hızlı sürüp kuşu bastırmalıdır olurda kuş köpegi atlattı ve sektirtti kuş uçmadıysa mutlaka tepeye sarmıştır yamaca inmek yerine daha tepeye sarmalıyız unutmayalım keklik uçma açısını yakalamak için tepeye seker..
    Keklik avcısı aynı zamanda dikkatlide olmalıdır keklik yaylımını çok iyi aramalıdır pisliklerini,eşinti yerlerini bulmak ve tazeliklerini anlamak kuşun yerini bulmanın en istikrarlı yoludur
    Alay eger toplu şekilde kalkarsa kuş tedirgindir ve bizi uzun süredir izliyordur mutlaka alayın tam sayısını saymamız önümüzde kaç tane kuşun oldugunu kaçının önümüzde kaçınında arkamızda kaldıgını mutlaka gurubumuza bildirmemiz gerekir heleki o alayı yumuşakta bir meraya dökersek sayılarınıda dogru bir şekilde alırsak muhtemelen kekligin görecegi son avcıda biz oluruz ;
    Kafanızı agrıttıysam affola ustalarımdanda yazdıklarımı yorumlamalarını istiyorum..

Faruk ÖSTLÜER MANİSA 1980 0535 563 09 87

image hosting

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
usta avcılar nasıl dökülüyor birer birer vay faruk vaaaayyy.
senin hakkında hiç yanılmamışım 1.kaç bilgi eksik verdim sen sakladıklarımı su yüzüne çıkarmışsın.tek kelimeyle bravvo diyorum mutlaka beraber ava gitmeliyiz vuramayan gelirken biraları ısmarlıyor ve malum şarkıyı dinliyor.
HALKALI ŞEKER CANIM CANIN ÇEKER ÇOK SALLANMA KİBAR YARİM BELKİ Bİ DAHAKİ SEFER..
 ve bu o hafta sonuna kadar peşini bırakmıyor. haberin olsun vay ben görmedim vay ben duymadım ona göre.
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Hakan YENILMEZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • avların kralı keklik
bakınca kendinizi kekliğin yerine koyup bu hava şartlarında nerede olurdum ,her hangi bir tehlike gelirse en garanti nasıl sıyrılırım  gibi hesaplar yapar.
o yüzden onun gibi düşünüp karşı politakayla gidebileceği yerin önünü keserek giriş yaparsanız 1.sıfır önde başlarsınız ;) keklik mi avlıcan keklik gibi düşüncen dimi erdal ım,en can alıcı yerini buldum yazındaki :D :D :D :D
Hakan YENİLMEZ
Karşıyaka İZMİR1968
Uçan balon

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
 DEĞERLİ ARKADAŞLAR bu topicte şu ana kadar yazılan tüm yorumlara katılıyorum ancak tüm bunların dışında yoğun avcı baskısı nedeniyle taktik değiştiren,, f16 pilotu gibi ustalaşmış,, bir sürü fişekten kurtulmuş,,avcı tabiri ile zilleri takmış yılgın keklikleri avlamak içinde;;;; DEĞİŞ TONTON yapıp iyi koordine olan kafa dengi ve tecrübeli bir ekibe gerek var diyorum... arazinin tüm hakim bölgelerini mesken tutmuş avcıyı hissettiği anda 100-200mt den uçkun veren ,,dağdan dağa atlayan,,ikileyen hatta üçleyen keklikleri avlamak gerçekten maharet ,,koordineli çalışma,,fedakarlık ve üstün bir azim gerektirir.. bunun için av esnasında av grubumuz ile çok iyi diyolog halinde olunmalı ,, yer yer birlikte hareket edilmeli ,, bu tür zor durumlar önceden tahmin edilerek gerektiğinde grup ikiye üçe bölünerek daha önceden kekliğin kaçacağı bölgeler tutulmalı ve en rahat tüfek atılacak mera bölgesine yönlendirilerek av sonuçlandırılmalıdır diyorum ... HERKESE SELAMLAR.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
serkancım tek başına bence yetersiz olur en azından 2,çok olsun 3 kişi iyi avcı olursa çok yerinde olur.
senden kalkıp attırmayana diğer arkadaş atar her türlü torbaya .
hakan akmanda  çok güzel açıklamış koordineli istediğin yere sürerek iyi et verir ama çok kalabalık avı ben pek tasvip etmiyorum kalabalık olduğunda açık arazide iyi olur hakanların memleket arazileri gibi yerlerde et verir.en az 2 kişi mutlaka şart.
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
hakan yenilmez kardeşim işin gücün hınzırlık daha bi numaranı görmedik mayk.
1 kaç taktikte senden alalım gülüm...
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
sabah şafak akşam karanlık arası durmaksızın av yapar ve gezerseniz bıldırcınkadar tüfek atılır.
ben bi dinleneyim ben bi karnımı doyurayım yok bi keyif yapayım vay bi foto çekeyim dersen havanı alırsın dağa gitme o zaman bıldırcın çulluk ,tahtalı falan avla bak keyfine o avlar kaldırır.
hatta birde fıkra geldi aklıma yazmak istiyorum.
adamın biri av ruhsatı almak için sağlık raporu çıkartmaya doktora gitmiş tesadüf doktorda bizim serdar atlıhan gibi iyi bir avcı,,,arkadaş ne için lazım rapor demiş ben ruhsat çıkarıp ava gidicem diye cvp vermiş adamcağız .
ne avlıcan diye sormuş
bıldırcın ,
başka
üveyik tahtalı
başka,
ördek tavşan falan ,,,başka,,
KEKLİK,
haaa tamam demiş bizimdoktor soyun eğil arkaya bakalım ,,
adam şaşırmış yaa ne alakası var bizim kıçla kekliğin ,
önce bakalım sende keklik avlıycak kıç varmı????
yani keklik avlamak kıç ister ama avlakta o kıçlardan çok var benimkide dahil ne mutlu site adına
profösyönel avcı çoğunlukta.
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
serkancım tek başına bence yetersiz olur en azından 2,çok olsun 3 kişi iyi avcı olursa çok yerinde olur.
senden kalkıp attırmayana diğer arkadaş atar her türlü torbaya .
hakan akmanda  çok güzel açıklamış koordineli istediğin yere sürerek iyi et verir ama çok kalabalık avı ben pek tasvip etmiyorum kalabalık olduğunda açık arazide iyi olur hakanların memleket arazileri gibi yerlerde et verir.en az 2 kişi mutlaka şart.
SN.ÇİFTÇİ söyledikleriniz doğru ancak iki üç kişi ile bizim açık,, uçsuz bucaksız,, sarp kayalık,,gez gez bitmeyen geniş meralarımızda dediklerimi yapmadıktan sonra kekliğe kolay kolay silah atılmaz ağız tadı ile av yapılmaz bir av gününde mübalağasız en az 30-40 km gezdiğimizi çok iyi biliyorum..... SELAMLAR....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
Hakikaten keklik avının sermayesi gezmek.Ne kadar çok dağ tepe gezersen o kadar görmüş oluyorsun.
Misafir olarak gittiğim misafir keklik avlakları hariç,  :D :Dgezince keklik görmemek mümkün değil.

ben bi dinleneyim ben bi karnımı doyurayım yok bi keyif yapayım vay bi foto çekeyim dersen havanı alırsın dağa gitme o zaman bıldırcın çulluk ,tahtalı falan avla bak keyfine o avlar kaldırır.

Valla ne diyeyim hakikaten doğru.
Bende keklik avında hafif bir sırt çantası kullanırım suyum,yiyeceğim vs vs hep sırtımdadır akşama kadar posamı çıkartırım.
Kalabalık avları bende sevmiyorum 50m yakınımda arkadaş keklik vurunca insan sinir oluyor ya :D :D
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz

Valla ne diyeyim hakikaten doğru.
Bende keklik avında hafif bir sırt çantası kullanırım suyum,yiyeceğim vs vs hep sırtımdadır akşama kadar posamı çıkartırım.
Kalabalık avları bende sevmiyorum 50m yakınımda arkadaş keklik vurunca insan sinir oluyor ya :D :D
SN.DÖŞLER yeterki vurulsun arkadaş vurmuş ben vurmuşum farketmez malum av işi ekip işi önce o vurur sonra siz ,,siz çok vurursunuz ,, o az vurur,, fark etmez,, mühim olan o ekip ruhunu yakalayabilmek av sonunda paylaşabilmek en güzeli........
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2010, 14:53:44 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN