Gönderen Konu: Düşmeyen Avlar  (Okunma sayısı 5973 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Düşmeyen Avlar
« Yanıtla #25 : 24 Nisan 2017, 23:30:18 »
               Bu delip geçme olayı ile ilgili  Emrah Bey'in düşüncelerine tamamen katılıyorum.Avladığım avlarda eğer saçma öldürücü organlara isabet etmişse delse bile çaput gibi düşüyor.Düşmeyenler ise öldürücü yerine saçma isabet etmeyen veya zayıf ve etkisiz fişeklerin yeterince hayvana nüfuz etmemesi.Onun için önce hedefi iyi vurduğumuzdan emin olmalıyız , sonrada tüfeğimize uygun fişeği bulup kullanmalıyız.Tüfeğimizin grupmanını ve hangi mesafelere ne  kadar saçma gönderir bunu bilmek de  önemli.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 25 Nisan 2017, 03:55:22 »
avda ilk acıldığı 1, 2 ay  30 gr yukarı  ve 6 no  asağı fişek kullanmayınız.amaç bol saçmalar ava delip geçmeyip av hayvanın içinde kalsın.vurulduğu yerde hayvan sok a girip kalsın.sacmalar delip gecerse(ölümcül yere isabet etmez ise)  av hayvanı   300,,500 m de gidebilir.ölür ama gec ölür.ancak havalar sertleşirse 32 gr 5 no fişek kullanılabilir.hayırlı kandiller

tek saçma ile tavsanın kalbine,ciğerine delip gecen hayvan kan akıtarak 100 --200 m gidiyor ansızın yıkılıp kaldığını gözlerimle gördüm...
bir olay anlatayım asağıyukarı buna benzer.;;;
cumhur baskanı tayyip by israil e     one munıte... dedik den sonra hatırlarsınız 10 gün sonra iskenderunda askerlerimize bir  tuzak kuruldu 5 askerimiz şehit oldu.arac şöförü akrabam ve  kursun şöföre  dalakdan girip vucuddan cıkıyor.askerimiz hiç farkında değil.can havli ile darbe  kursun yiyen askerlerimize yardım  ediyor .aracını kullanarak,yaralı askerlerimize zar zor hastaneye götürüyorlar. dalakdan kursun yiyen,askerimiz kursun yediğinin farkında değil ve hastane korıdorunda aniden bayılarak yere düşüyor.botunun içi kan domus, kan içinde. allahımıza şükür 45 gün sonra gözlerini acıyor ,dalağı alınmıs vaziyetde ve suan beraber ava gidiyoruz

YORUM SİZLERİN
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2017, 04:19:01 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #27 : 25 Nisan 2017, 22:43:43 »

İkinci fotoğraftaki kuşların nasıl düştüklerini ben de çözemedim, çok temiz atış yapmışım >:D

Ağdayla mı temizledin bunları Emrah Bey :) Market piliçleri gibiler.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #28 : 25 Nisan 2017, 22:53:20 »
     tek saçma ile tavsanın kalbine,ciğerine delip gecen hayvan kan akıtarak 100 --200 m gidiyor ansızın yıkılıp kaldığını gözlerimle gördüm...
bir olay anlatayım asağıyukarı buna benzer.;;;
cumhur baskanı tayyip by israil e     one munıte... dedik den sonra hatırlarsınız 10 gün sonra iskenderunda askerlerimize bir  tuzak kuruldu 5 askerimiz şehit oldu.arac şöförü akrabam ve  kursun şöföre  dalakdan girip vucuddan cıkıyor.askerimiz hiç farkında değil.can havli ile darbe  kursun yiyen askerlerimize yardım  ediyor .aracını kullanarak,yaralı askerlerimize zar zor hastaneye götürüyorlar. dalakdan kursun yiyen,askerimiz kursun yediğinin farkında değil ve hastane korıdorunda aniden bayılarak yere düşüyor.botunun içi kan domus, kan içinde. allahımıza şükür 45 gün sonra gözlerini acıyor ,dalağı alınmıs vaziyetde ve suan beraber ava gidiyoruz

YORUM SİZLERİN
Demek ki canlılar iç organlarından yaralansalar bile bazen farkına varamayabiliyorlar. Kuş da, tavşan da aynen canlı işte. Kurşun içeride kalması veya saçmanın içeride kalması kesinlikle vurulduğunu anlayacağı manasına gelir mi acaba?

Akrabanıza büyük geçmiş olsun. Allah esirgemiş.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Veli TOKCAN, Selim UYGUN

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #29 : 26 Nisan 2017, 03:16:44 »
Fişek sert geliyor, delip geçiyor av ondan düşmüyor diyorlar.
Saçma şayet iç organlar,kas sistemi ,yada kan dolaşımının olduğu bir bölgeyi delip geçerse bu hayvan ancak şoka girene kadar uçabilir.Bu tarz vurulduğundan emin olunan av hayvanlarını takip edin mutlaka düşeceklerdir.
Normal şartlarda kanamalı bir  yarası olan insana bile tampon yapılıyor.Kan kaybını engelleyebilmek için.
Olaya bu şekilde bakılınca sadece kan dolaşımı  isabet almış bir hayvanında çok uzun süre uçması imkansız gibi görünüyor.
Yeter ki av gözle görünecek kadar takip edilebilsin.Genel olarak hızlı uçan  avlarda bu uçuş süresi dahada uzuyor.
Ancak eninde sonunda düşüyor.
Özellikle üveyik ,tahtalı gibi kuşlar vurulduktan sonra bile epey uçup bir ağaca  konuyor.
Genel olarakta ağacın altında ölmüş oluyor.
+1 aynen katılıyorum  özellikle kalb ve karaçiyeri saçma delip geçmişse öyle çok yol gidemez çünkü hayatı organlar  bahsi uçuk rakamlar  olmaz kalbi delen saçma varsa en kısa zamanda ölür .çünkü beyinle eşdeğer bir önemi vardır.  bu rakam  3-5 saniye var yoktur   ne kadar yol alabilirse odur öyle  afaki rakamlarda yol alamaz  saçma kalbi delmemiş başka yerden vurmuştur bahsi geçen uçuk rakamlar.kalbi delinen bir canlı okadar yolalması tıbben mümkün deyil zaten tabii süper  tavşan keklik vb bir canlı deyilse  mantıklı olamakta fayda var  gerek Suat beye gerek Emrah Beye gerek İlhan beye bu konuda katılıyorum şimdiye kadar kalbinden beyinden vurduğum hiç bir çanlı fazla yol gidemedi ama başka organlara gelenler çok daha fazla sıyıranlar çok oldu onlar yaralı içinde kalanlar delip geçenler vb durumlar saçmanın kaç tane nereye hangi organ veya oraganlar deydiği veya deldiği nek adar eneji aktardığı nekadar kan kaybı veya sinir sistemini etkilediği sonucu belirler
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2017, 03:30:34 Gönderen: Selim UYGUN »