Gönderen Konu: Düşmeyen Avlar  (Okunma sayısı 5978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tayfun ÖZYÖN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Düşmeyen Avlar
« : 23 Nisan 2017, 00:34:43 »
Merhaba abilerim sezonda yaptığım avlarda başıma gelenleri anlatmak istedim. Tüfegim phenoma 71cm namlu 3.no şok takıyorum mesafeyide ayarlayıp önlemeli atıyorum. tavşan, keklik, ördek avında bir türlü fişek bulamadım. Yerli, ithal fişek hepsinden kullandım. Hayvanların %90'ı yaralı düşüyor. Güvercine attığımda bile güvercin yaralı düşüyor.
Yerli fişek: sterling, zuber, meca
İthal fişek: RC sipe, remington
Yardımcı olursanız sevinirim.

GM 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: Düşmeyen Avlar
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2017, 10:24:01 »
Kuzenimde 103 ce var. Bıldırcın sezonu 3 kişi aynı fişeği kullandık sterling bior 28 gr 10 numara. İkimiz vuruyoruz, kuzenim attığı hep karavana.
Tüfek yakıyor ona şüphem yok ama fişek kötü demez mi :) Bir böyle 2 böyle derken en sonunda dayanamadım, ya tüfek sana uymuyor ya da senin atışta sorun var.. 15 metreye a4 kağıtları koyduk. Bıldırcın kalkmış gibi düşün, namluyu süzerek kağıda getir ve beklemeden tetik düşür. 2 atış yaptı kağıt bomboş.. Kendisi de şaşırdı tabi. Sonra ben tüfeği sabitledim her iki namluyla da atışlar yaptım kağıtlar kevgir oldu tüfek baktığı yeri vuruyor orda sorun yok.

Meğer dipçik buna yüksek geliyormuş bariz şekilde bantı görerek atış yapıyor ama bana da söylemedi ki durumu  ::) Dipçiği ölçtüm taban yüksekliği 4,6 cm geldi. Neredeyse trap tüfeği gibi.. Şimdi tüfek dipçik ustasının elinde, ölçüler alındı ona göre ayarlanacak :)

Demem o ki, önce tüfek baktığı yeri vuruyor mu ? Vuruyorsa siz doğru nışan alıyor musunuz ? Alıyorsanız tüfeğinizin sevdiği fişekleri buldunuz mu ? Bulduysanız önlemeli atışlarda sıkıntı var mı ? Bu soruların cevabını bulduğunuzda olay çözülür inşallah.. :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Tayfun ÖZYÖN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2017, 11:46:46 »
Emrah abi ilk başta dipçik yüksekti kutudan çıkan pullar ile dipcik yüksekliğini düşürdüm gayet güzel oldu çok fazla hedefe attım abi saçma olsun tek kurşun olsun vuruyorum havaya şişe falan atincada vuruyorum ama heralde avda heyecan ile önlemeyi tam ayarlayamiyorum inşallah düzelir abi sorun

Çevrimdışı Tayfun ÖZYÖN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2017, 13:41:43 »
Peki sen ne fişek önerirsin Emrah abi yerli ve ithal fişekler arasında çok fark varmı ithal almaya gerek varmı

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 23 Nisan 2017, 14:31:02 »
Emrah güzel yorumlamış ilaveten, giyilen kıyafette çok önemli bazı yumuşak dipçik pedleri kıyafetimize takılabiliyor veya kalın giyindiğimizde tetik çekme mesafesi uzuyor, montlara takılabiliyor ayrıca sizinde belirttiğiniz gibi önleme mesafesi çok önemli saçma dizilimi avın gerisinde kalıyor olabilir.   
Kullandığınız fişeklerde sorun olduğunu düşünmüyorum.
1984 ORDU

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Mustafa EMEK, Selim UYGUN

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #5 : 23 Nisan 2017, 14:31:07 »
Tayfun kardeşim naçizane fikrim kundağın biraz dik olması uçar avında iyi gelir gibime.acaba uçar kaçar avında hayvan tam olarak grupmana girmiyor etek saçmalar süpürüyor olabilir mi avın heyecanıyla
1988-Denizli

The following users thanked this post: Orhan AKSOY, Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #6 : 23 Nisan 2017, 18:05:10 »
Peki sen ne fişek önerirsin Emrah abi yerli ve ithal fişekler arasında çok fark varmı ithal almaya gerek varmı

Aynı marka ve model 2 tüfekte bile aynı fişek farklı sonuçlar veriyor. Kendi tüfeğinize uygun fişekleri deneyip bulmanız daha iyi olur :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 23 Nisan 2017, 18:55:17 »
Kuzenimde 103 ce var. Bıldırcın sezonu 3 kişi aynı fişeği kullandık sterling bior 28 gr 10 numara. İkimiz vuruyoruz, kuzenim attığı hep karavana.
Tüfek yakıyor ona şüphem yok ama fişek kötü demez mi :) Bir böyle 2 böyle derken en sonunda dayanamadım, ya tüfek sana uymuyor ya da senin atışta sorun var.. 15 metreye a4 kağıtları koyduk. Bıldırcın kalkmış gibi düşün, namluyu süzerek kağıda getir ve beklemeden tetik düşür. 2 atış yaptı kağıt bomboş.. Kendisi de şaşırdı tabi. Sonra ben tüfeği sabitledim her iki namluyla da atışlar yaptım kağıtlar kevgir oldu tüfek baktığı yeri vuruyor orda sorun yok.

Meğer dipçik buna yüksek geliyormuş bariz şekilde bantı görerek atış yapıyor ama bana da söylemedi ki durumu  ::) Dipçiği ölçtüm taban yüksekliği 4,6 cm geldi. Neredeyse trap tüfeği gibi.. Şimdi tüfek dipçik ustasının elinde, ölçüler alındı ona göre ayarlanacak :)

Demem o ki, önce tüfek baktığı yeri vuruyor mu ? Vuruyorsa siz doğru nışan alıyor musunuz ? Alıyorsanız tüfeğinizin sevdiği fişekleri buldunuz mu ? Bulduysanız önlemeli atışlarda sıkıntı var mı ? Bu soruların cevabını bulduğunuzda olay çözülür inşallah.. :)
66 magic 3 şok 32 gr 5 bps fişek ile 10mt ile 35 mt arasında 3 sefer tavşanı vurmama rağmen tavşan yaralı kaçmaya çalışırken 300-400 mt sonra benim köpek bastırıp bana getirdi ve hala canlıydı tavşan kevgir  olmuş her tarafı saçma  suç kimde ?
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #8 : 23 Nisan 2017, 19:50:55 »
66 magic 3 şok 32 gr 5 bps fişek ile 10mt ile 35 mt arasında 3 sefer tavşanı vurmama rağmen tavşan yaralı kaçmaya çalışırken 300-400 mt sonra benim köpek bastırıp bana getirdi ve hala canlıydı tavşan kevgir  olmuş her tarafı saçma  suç kimde ?
Bence köpekte  ;D ;D
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Berhan PINAROĞLU, Emrah AKDENİZ, Mustafa EMEK, Fatih YAZICI, Selim UYGUN

Çevrimdışı Alper BEKRET

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 23 Nisan 2017, 20:06:24 »

bence tavşanda :D akdaş ak212 66 namlu 3 no şok  20 metre zuber 30 gram 7numara fişek
  • Dörtler tüfek sanayi çifte huğsan otomatik
  • Fortuna Suhl çifte
  • sarsilmaz kilinc 2000mega
  • Kopay__ŞANS___
Alper BEKRET
1989 Çorum.
EDEPLE GELEN HÜRMETLE GİDER.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #10 : 23 Nisan 2017, 21:48:42 »
Senin magic ile ilgili yorum yapmayı bıraktım ben, beynim error veriyor artık :D Tüfek yakmıyor abi  >:D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Mustafa EMEK

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #11 : 23 Nisan 2017, 22:52:41 »
Tayfun kardeş bende üç  sezondur kullanıyorum phenomayı. Bende baya  dipcik ayarı, tetik çekme falan uğraştım. İlk bakışta sıkıntı tüfek ölçülerinin uygun  olmaması gibi görünüyor ama bu tip yaralı  bırakma  olayı oluyor phenomada. Ben yaz avlarında keyifle kullanıyorum. Konforlu atışları ve homojen grupmani var. Yalnız  benim tufege has birşey mi bilmem hava  soguyunca yaralı olayı artıyor. Ben kışın lambro  fiseklerle verim alabildim. Lambroların fiyatida baya yükseldi. Geçen sezon ordekte stoegerle 30 gr yaf bior 6 no kullandım. Artık kışın phenomayı dolaptan çıkarmıyorum.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2017, 22:55:07 Gönderen: Hakan HAS »
  • Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 24 Nisan 2017, 00:14:55 »
Bilal arabacinın phenoma için tavsiyelerini okumanızı tavsiye ederim
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 24 Nisan 2017, 00:40:12 »
Bu tüfeğimle yaklaşık 3-4 senedir av yapıyorum vurulupta  daha düşmeyeni yada canlı düşeni görmedim maşallah diyeyim nazar değmesin

Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 24 Nisan 2017, 02:23:02 »
avda ilk acıldığı 1, 2 ay  30 gr yukarı  ve 6 no  asağı fişek kullanmayınız.amaç bol saçmalar ava delip geçmeyip av hayvanın içinde kalsın.vurulduğu yerde hayvan sok a girip kalsın.sacmalar delip gecerse(ölümcül yere isabet etmez ise)  av hayvanı   300,,500 m de gidebilir.ölür ama gec ölür.ancak havalar sertleşirse 32 gr 5 no fişek kullanılabilir.hayırlı kandiller
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2017, 16:30:11 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Tayfun ÖZYÖN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 24 Nisan 2017, 06:37:26 »
Herkese yorumları için teşekkür ederim hepsini değerlendireceğim.

Çevrimdışı Alper BEKRET

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 24 Nisan 2017, 10:03:32 »
Phenomayı bu sezonun sonuna doğru aldım sadece ördek avı yaptım.bp, sterling ve bps kullandım sonuçlar tatmin ediciydi.Bu arada 3 no şok 4 yada 5 numara fişek kullanırım

upload pictures
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2017, 10:07:09 Gönderen: Alper BEKRET »
  • Fortuna Suhl çifte
  • Kopay__ŞANS___
Alper BEKRET
1989 Çorum.

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #17 : 24 Nisan 2017, 10:17:21 »
Phenoma ile av yapan tanıdıklarım var öldürmüyor şikayeti hiç duymadım hatta birinde 76 namlu var uzak mesafelerde kapışalım diyor sezonda görüşeceğiz :)
Ayrıca şu saçma delip geçince av gider olayına katılmıyorum. Öyle bir şey varsa insan vücuduna 12 lik kurşun veya 2-3 tane şevrotin girip çıksın bakalım 300-500 metre gidebiliyor mu :) Çoğu avcı, etek saçmayla vurulan avlardan tüy çıkınca veya hafif yarayla uzak düşünce deldi geçti zannediyor. Veya saçma traşlama isabet ediyor kuyruk tarafına yakın yerlerden kısa mesafe delip geçiyor kuş o şekilde gider uzak düşer. Bu da yine grupmana oturtma sorunu işte. Olayın kaynağı belli aslında..

Tahtalı gibi sert bir avda yeri geliyor 4 hatta 3 numara saçma kullanıyorum. Kuşların içinden 1 tane bile saçma çıkmıyor.. Alttan dikey atışlarda gövdesinden girip sırttan çıkıyor ama iyi bir önlemeyle grupmana oturmuşsa hiç biri gidemiyor. Madem delip geçince gidiyorsa bu sağlam kuşun da ozaman basıp gitmesi lazım ? Uygun fişekle iyi bir atış yapılsın da delmiş geçmiş içinde kalmış farketmez o av her türlü ele geçer..
Şöyle bir durum var ama, yumuşak kurşun saçma herzaman daha makbüldür, mantarlaşıp avın vücudunda kalırsa enerjiyi orda bırakıyor o daha iyi o konuda muhalif değilim :) Ama dediğim gibi delip geçti ölmüyor olayına karşıyım.. Belki de benim başıma gelmediği içindir :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Alper BEKRET, Mustafa EMEK, Selim UYGUN, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 24 Nisan 2017, 10:35:36 »
Tuy cikti resmen anca ikinci atista dustu.
Kullanilan fisek rc s4 tufek akdas 312se 71 namlu soklar 4\5

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #19 : 24 Nisan 2017, 10:45:21 »
Saçmanın avın neresinden girdiğini muhakkak incelerim ama pek fotoğraf çekmiyordum, nadiren sadece.. :)
Alttaki fotoğrafta 4 numara saçmayla vurulan tahtalılar birinde 2 adet birinde tek adet isabetle delmiş geçmiş ikisi de paket gibi indi.
İkinci fotoğraftaki kuşların nasıl düştüklerini ben de çözemedim, çok temiz atış yapmışım >:D

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, İbrahim YILDIRIM, Selim UYGUN

Çevrimdışı Alper BEKRET

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 24 Nisan 2017, 10:51:32 »
Kısa bir süre 103 F kullanmıştım vurdugum av hayvanları sürekli yaralı düşüyordu yada tüy çıkıp hayvan devam ediyordu.Bir keresinde hayvana boş tüfekle tetik çektim baktım ki tetik sert ve ben tetiği çok sert asiliyorum dolayisiyla alt gidiyor sacmalar bunu farkettikten sonra hayvanlar cansız dusmeye başladı.
  • Fortuna Suhl çifte
  • Kopay__ŞANS___
Alper BEKRET
1989 Çorum.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 24 Nisan 2017, 11:32:06 »
Fişek sert geliyor, delip geçiyor av ondan düşmüyor diyorlar.
Saçma şayet iç organlar,kas sistemi ,yada kan dolaşımının olduğu bir bölgeyi delip geçerse bu hayvan ancak şoka girene kadar uçabilir.Bu tarz vurulduğundan emin olunan av hayvanlarını takip edin mutlaka düşeceklerdir.
Normal şartlarda kanamalı bir  yarası olan insana bile tampon yapılıyor.Kan kaybını engelleyebilmek için.
Olaya bu şekilde bakılınca sadece kan dolaşımı  isabet almış bir hayvanında çok uzun süre uçması imkansız gibi görünüyor.
Yeter ki av gözle görünecek kadar takip edilebilsin.Genel olarak hızlı uçan  avlarda bu uçuş süresi dahada uzuyor.
Ancak eninde sonunda düşüyor.
Özellikle üveyik ,tahtalı gibi kuşlar vurulduktan sonra bile epey uçup bir ağaca  konuyor.
Genel olarakta ağacın altında ölmüş oluyor.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Selim UYGUN

Çevrimdışı Tayfun ÖZYÖN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 24 Nisan 2017, 11:56:33 »
O zaman büyük ihtimal ben kuşu saçma gurupmanının içine oturtamıyorum dipcik acı pulları ile ayarlayıp biraz deneme yapmam lazım sanırım 😁

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 24 Nisan 2017, 11:58:07 »
Havada uçar pozisyondaki kuşa atış yapıldığında kafa  kalp ciğer  gibi önemli organlara saçma  isabet  etmemiş  hayvan o adrenalin le   az da olsa devam edebiliyor  bence önemli olan kullandığımız tüfeğin en  iyi grupman yaptığı alanda hayvanı saçma deseninin tam orta merkezinde oturtmaktir  etek saçmasi alan hayvanın hemen düşme ihtimali  çok az 

Birde çok iyi yerinden sacma alıp ta hemen ölmeyen  başka bi fisekle tek saçmasinda ölme durumu var ki kafa karışıyor bu   kisin 30  35 metre gibi mesefeden çok hızlı koşan Tavşana acil bi reflex atışı yaptım tavşan kulağı kisip dahada hızlandı tepeden olayı izleyen arkadaşım aradı tavşan 200 metre gidip aniden durup yan yattı dedi yüzüp otopsi  yaptım tek saçma kalpten delip geçmiş   düşmeyen kuşlarda  da böyle bi durum  olabilir belki
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Tayfun ÖZYÖN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 24 Nisan 2017, 18:59:38 »
Aynen abi ihtimal var