Gönderen Konu: Mke tip II barut (ördek resimli) ile fişek dolumu  (Okunma sayısı 8272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
bir arkadaşımın elinde 15-20 yıllık 2 kutu mke tip II barut tan varmış , satın aldım .
sezon kapalıyken çeşitli denemeler yaparım maksadıyla
şimdiden harcadığım para bir koli fişek parasını geçti ama olsun çok güzel zaman geçiriyorum uğraşırken .

Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var
bu barut la daha önce dolum yapan varsa tecrübelerini aktarırsa memnun olurum ,
herkese iyi günler .
  • franchi affinity 71
  • hatsan dynamic 66
  • dual pointer tina

Çevrimdışı Murat ÇELİKBAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Mke tip II barut (ördek resimli) ile fişek dolumu
« Yanıtla #1 : 16 Mart 2017, 16:56:04 »
Elinde temiz fişek doldurma makinası olan varsa 0.532.783 20 94 ten ulaşsın lütfen. tercihim mec 9000 veya mec 600 veya lee load all ıı
Murat ÇELİKBAŞ
1970 ANTALYA

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #2 : 16 Mart 2017, 17:27:08 »
babadan deden avcı biri olarak bu barutu çok kullanmışlığım vardır, özellikle kış aylarında bu barutu diğer yeşil olan tip 1  ile karıştırıp dolum yapardık, kırmızı rengi ile daha sert ve yanıcılığı diğer baruta göre daha iyiydi, gram olarak değilde ölçek hesabılya 1,70 ve 1,90 barut saçma ise 2,10 olarak dolum yapardık fakat barutları kuzune sobada nemi alır öyle dolum yapardık, eğer ki siz sadece bu baruttan dolum yapmak isterseniz biraz daha düşük ölçek kullanmanızı tavsiye ederim,
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

The following users thanked this post: Veysel ÖZTÜRK

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 17 Mart 2017, 09:27:40 »
ölçekle 1,50 doldurup hassas teraziyle tarttığımda 1,70 geldiğini farkettim
1,90 falan ölçek le 2,20 ye falan geliyor ölçek işi tehlikeli geldi

lise yıllarında babamın 16 cal huğlu çiftesinin kilidini laçka yapmıştım 1,70 - 2,10 ölçüyle  , 12 cal fişeği yapıyorduk aklımızca , sağlam tüfekmiş yinede
  • franchi affinity 71
  • hatsan dynamic 66
  • dual pointer tina

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2017, 09:34:25 »
O eski ölçeklere güvenmemeliyiz.En garantisi hassas terazi
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 17 Mart 2017, 10:01:50 »
Elinde temiz fişek doldurma makinası olan varsa 0.532.783 20 94 ten ulaşsın lütfen. tercihim mec 9000 veya mec 600 veya lee load all ıı

@muratçelikbaş

Türkiye'de dolum makinesi bulmanız oldukça zor. MEC 9000 progresiftir, yani kovanı bir istasyondan diğerine kendiliğinden alır. Haftada 2000-3000 fişek dolduran atıcılar için iyidir ama yılda 100 fişek üretecek birisi için fiçbir anlamı yoktur. 9000'i ben Türkiye'de hiç görmedim, varsa da çok zengin bir meraklıda vardır, hayatta satmaz. Zaten amerika fiyatı 2.000TL'yi geçiyor, Türkiye'de 5.000TL fiyat çekerler...MEC 600 iyidir ama LEE Load All'ın 4 katı fiyat. Amatörce fişek dolumu yapacaksanız (benim gibi) LEE alın. (Ben LEE aldım)
http://www.titanreloading.com bu site Türkiye'ye gönderim yapıyor, her nevi dolum malzemesini en ufak yedek parçaya kadar buradan tedarik edebilirsiniz. LEE, plastiktir, hafiftir, kargosu ucuzdur. Gümrükte takılırsa, gümrükçüleri zararsız birşey olduğuna inandırmanız daha kolaydır. Olurda böyle birşey gelirse başınıza, içindekinin tüfekle - fişekle alakalı birşey olduğunu asla beyan etmeyin. Bu, hobi aleti diyin, heykel traşım bununla kil hazırlıyorum diyin, hanımın mutfak robotunun parçası diyin vs. vs.

@veyselöztürk

MKE Tip II'den bende de bir kutu var, dolduracağımı sanmıyorum, hatıra saklıyorum. O barut 36-42gr arası için ideal ve soğuk havalara göre hazırlanmış bir barut. Barut taze olsa en iyi sonucu orta yanma kapsülle alırsınız aslında ama 15-20 yaşındaki barut için cx2000 gibi hızlı kapsüller daha iyi sonuç verecektir. Barutun yaşını da işin içine katarak 1.90-2.15 arası barut hakkını (mutlaka tartarak, asla ölçekle değil) kullanmanızı öneririm. Bir de yıldız kapama yerine mika kapakla düz kıvırma yapmanızı tavsiye ederim.
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: Veysel ÖZTÜRK

İbrahim ÇAMUR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 18 Mart 2017, 23:14:01 »
MKE 2 tip barut üretiyor.
Tip 1 olanı ( kutusunda Keklik resmi olan) Nitro Gliserin bazlı YEŞİL RENKLİ barut tur.
Tip 2 olanı (kutusunda Ördek resmi olan) Nitro Selüloz bazlı KIRMIZI RENKLİ barut tur.
Kırmızı Yeşile göre daha yanıcıdır vede haliyle daha kuvvetlidir. Yani Yeşilden örneğin 1.70 Gr yapıyorsanız. Kırmızıdan 1.60 v.b yapmanız gerekir. Benim büyüklerimden öğrendiğim ve tecrübelerim böyle.
MKE Barutlarında orta yanmalı kapsüller bence daha iyidir. Kutunun üzerinde yazan değerlere çok bakmamanızı fişeğinizide az baruttan başlayarak deneme yanılma usulu ile bulmanızı öneririm.Mesela 10 adet  aynı marka kartuşlara aynı kapsül takıp 1.70 gr barut koyup aynı tapa takın sonra 28 gr dan başlayıp 36 gr kadar 2 şer adet doldurup hedefe grupman atışı yapın karar verin.
Fişek yapma makinasına gelince eğer sadece av fişeği yapıcam diyorsanız yerli şimşek marka makinalar işinizi görür vede piyasada bolca var.
Fişek yapma  işi bu devirde zevk işidir dikkat etmeniz gereken şey ise en kral makinada olsa barut ve saçmayı hassas teazi ile ölçmeniz gerektiğidir.
Çok barut koyup ben uzak vurmak istiyorum demek son derece yanlıştır. Saçmayı dağıtır.
Az barut koyup grupman elde etmek istemekte yanlıştır avı yaralı bırakır
Önemli olan dengeli barut saçma oranını bulabilmektir. Kolay gelsin.....

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #7 : 19 Mart 2017, 01:12:44 »
@muratçelikbaş

Türkiye'de dolum makinesi bulmanız oldukça zor. MEC 9000 progresiftir, yani kovanı bir istasyondan diğerine kendiliğinden alır. Haftada 2000-3000 fişek dolduran atıcılar için iyidir ama yılda 100 fişek üretecek birisi için fiçbir anlamı yoktur. 9000'i ben Türkiye'de hiç görmedim, varsa da çok zengin bir meraklıda vardır, hayatta satmaz. Zaten amerika fiyatı 2.000TL'yi geçiyor, Türkiye'de 5.000TL fiyat çekerler...MEC 600 iyidir ama LEE Load All'ın 4 katı fiyat. Amatörce fişek dolumu yapacaksanız (benim gibi) LEE alın. (Ben LEE aldım)
http://www.titanreloading.com bu site Türkiye'ye gönderim yapıyor, her nevi dolum malzemesini en ufak yedek parçaya kadar buradan tedarik edebilirsiniz. LEE, plastiktir, hafiftir, kargosu ucuzdur. Gümrükte takılırsa, gümrükçüleri zararsız birşey olduğuna inandırmanız daha kolaydır. Olurda böyle birşey gelirse başınıza, içindekinin tüfekle - fişekle alakalı birşey olduğunu asla beyan etmeyin. Bu, hobi aleti diyin, heykel traşım bununla kil hazırlıyorum diyin, hanımın mutfak robotunun parçası diyin vs. vs.

@veyselöztürk

MKE Tip II'den bende de bir kutu var, dolduracağımı sanmıyorum, hatıra saklıyorum. O barut 36-42gr arası için ideal ve soğuk havalara göre hazırlanmış bir barut. Barut taze olsa en iyi sonucu orta yanma kapsülle alırsınız aslında ama 15-20 yaşındaki barut için cx2000 gibi hızlı kapsüller daha iyi sonuç verecektir. Barutun yaşını da işin içine katarak 1.90-2.15 arası barut hakkını (mutlaka tartarak, asla ölçekle değil) kullanmanızı öneririm. Bir de yıldız kapama yerine mika kapakla düz kıvırma yapmanızı tavsiye ederim.

titanreloading sitesinden sipariş verdiğinizde makina parasından daha çok kargo parası çıkıyor mesela ben lee load all 2 ve 20 GA conversion kit siparişi verdim.makine 54 dolar kit 19 dolar ürün TL bedeli 266 lira Kargo bedeli ise 253 TL olduğundan sipariş vermedim cabelasta 20 dolar kargo parasına makinayı isteyebilirsiniz ama oradada 20 kalibre dönüşüm kiti yok.
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

The following users thanked this post: Ahmet ÖZYILMAZERLER

Çevrimdışı Kurtuluş KARATAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 19 Mart 2017, 02:10:08 »
Eski tip ölçek ile 1.50 silme barut, 2.10 tepeli saçma (çok soğuklarda saçma da silme olmalı.
1969 Urla/İZMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 19 Mart 2017, 13:37:41 »
Ahmet ÖZYILMAZERLER veM.Emin OLGAÇ arkadaşlarım. Yardımlarınız içinçok teşekkürler. ilgili sitelerden hemen araştırmaya başlıyorum İlgili sitelerden siparişte sıkıntı yok geliyor dimi ürün ( gümrük sıkıntısı hariç ) . syg
Murat ÇELİKBAŞ
1970 ANTALYA

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #10 : 19 Mart 2017, 13:56:51 »
Ahmet ÖZYILMAZERLER veM.Emin OLGAÇ arkadaşlarım. Yardımlarınız içinçok teşekkürler. ilgili sitelerden hemen araştırmaya başlıyorum İlgili sitelerden siparişte sıkıntı yok geliyor dimi ürün ( gümrük sıkıntısı hariç ) . syg

Gümrüğü bilemem ama gelir zaten bazı siteler türkiye ye gönderdim yapmıyor. Belli bir kota üzeri vergi ödersiniz sanırım makina ya bir on dolar gelir  siteler güveni ve sağlam kolay gelsin...
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 19 Mart 2017, 14:01:34 »
Emin bey siz dolum makinası aldınız mı ?
Murat ÇELİKBAŞ
1970 ANTALYA

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #12 : 19 Mart 2017, 19:50:42 »
Ben dolum makinasını henüz almadım ama alıp kullanan avcı dostlarım var ve memnunlar.
Bu dolum işi bayağı bir teferruatlı ve hassas uygun malzeme bulmak zor genelde avcılar hazır fişek kullanır.
Ben ise Hobi olarak teferruata girmeden düşük gramaj ve basınçlı bıldırcın fişekleri doldurmayı planliyorum mevcut fişekler çok sert
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 19 Mart 2017, 21:27:25 »
Yıllarca konik kovan ve konik tapa ile yazın 1.30 gr yeşil barut ( tip 1 ) 28 gr saçma , kışın 1.50 gr baruta 32 gr saçma havada ölüm formulü idi. Siz bunları düz duvarlı Kovanlar için yazın 1.50 ve kışın 1.70 gr T 1 barut ( yeşil )  ile yapın. T 2 barutta ( kırmızı ) her dolu için barut ağırlığından - 0.10 yapın. Rast gele. İbrahim Çamur bey değerli bilgiler paylaşmış aynı fikirdeyim.
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 20 Mart 2017, 09:26:01 »
değerli bilgilerini paylaşan ustalara çok teşekkürler
  • franchi affinity 71