Gönderen Konu: Benelli M2 için fişek tavsiyesi lütfen :)  (Okunma sayısı 6564 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hikmet KIRMIZIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Benelli M2 için fişek tavsiyesi lütfen :)
« : 23 Eylül 2016, 14:27:27 »
Merhaba sevgili abilerim ve arkadaşlarım. Benelli M2 aldım ,daha önce kullanan varsa hangi avda hangi fişeği sevdiğini paylaşırsa sevinirim.
  • Ata Neo & Beretta 1301 Otomatik
  • Rizzini Aurum Süperpoze & Yıldız Çifte
1986 Balıkesir

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Ömer TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
Ynt: Benelli M2 için fişek tavsiyesi lütfen :)
« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2016, 20:50:23 »
Hayırlı uğurlu olsun. Banamısın demez ne istersen at.
1978
İstanbul

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2016, 20:54:36 »
O fişekleri değil, Fişekler O'nu seviyor ;D
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2016, 20:59:54 »
Hikmet bey hayırlı olsun..M2 kullanmış birisi olarak birçok fişek denedim ve en verim aldığım fişek  B&P  olmuştur..Havanın durumuna göre gramajı azaltıp artırırsınız..Selamlar..
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2016, 21:00:56 Gönderen: Ersin ORBAY »
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

The following users thanked this post: Ömer TUNA, Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2016, 21:24:27 »
teşekkürler ersin bey  :)bende öyle tahmin etmiştim >:D
1986 Balıkesir

Çevrimdışı Ekrem SOLMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 24 Eylül 2016, 01:00:05 »
Merhaba hikmet bey.ben Fransada almış olduğunuz tüfeği 3 sene kullandım. türkiyede ava başladığım için sattım. kayda değer gerçekten yolda birakmicak bi Tüfektir yüksek banta alışmaniz zaman alır ilk zamanlar av kaçırma olabilir. İnanın eğer alışır iseniz tüfekten memnun kalacağınıza eminim. bide namlusu mat boya olmasi lazim yani parlak deil rutubet ve yağmurlu havaya hiç gelmiyor Avdan sonra bakim yağı ile sprey kullanırsanız hiç sorun olmaz. ben hep 32 gr ve 28 gr kullandım Fransada. 6 7 numara  uçara kaçara domuz hariç tabi.inanin  en sevdiği numara ve gramajdir.fisek markalarını dememe gerek yok çünkü Türkiye ile ayni marka yoktu Fransada..genelde ucuz fişek kullandım. merak ettim kaç paraya aldınız ağaç modelmi ? hayırlı olsun Güle güle kazasız kullanın. tüfeğin hasini almışsiniz. size Morel için demiyorum ben çok avrupa tüfek kullandım kendi capimda beneli bambaşka.
1986 FRANSA/AFYON

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 24 Eylül 2016, 13:08:48 »
Teşekkürler Ekrem Bey.Tüfeği 6500 tl ye yazıcılar av dan aldım.Normal fiyatı 6800-7000 arası.ördek tahtalı üveyikte kullanırım diye max 5 kaplamalı olanından aldım. Yazıcılar avda Erol abi var sağolsun yardımcı oluyor satış konusunda, ayrıca kendisi kaplama olduğu için namlunun dış yüzeyini yağlı bırakmama gerek olmadığını söyledi.Önceden benelli supernovam vardı onun namlusunu dış yüzeyini de yağlı bırakıyordum ama kaplamada gerek yokmuş.61 namlu Beretta otomatiğim var zaten onun bantı da yüksek o yüzden alışkınım zaten yüksek banta. Yalnız 3 numara şok takılı iken havaya şişe atıp vurmaya çalıştık tahmini 15 metre civarı mesafede saçma daha tapadan çıkmadan tek kurşun gibi vuruyor şişeye.sanırsam biraz toplu atıyor saçmayı bu konu hakkında tecrübelerinizden bahseder misiniz lütfen Ekrem Bey
1986 Balıkesir

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 24 Eylül 2016, 13:09:43 »
Bu arada Ekrem Bey bende Afyon ilinde İkamet ediyorum.
1986 Balıkesir

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Eylül 2016, 13:19:22 »
.
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2016, 19:37:05 Gönderen: Selim UYGUN »

Çevrimdışı Ekrem SOLMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 24 Eylül 2016, 22:10:07 »
15 metre de zaten  fisekten veya namludan her tüfek açmaz 61 Namlu olursa hemen açar. ben hep 4 şok kullandım bu tüfekle.yakin mesafelerde su çullugu, ördek ben şahsen çok memnundum.tufegin ergonomik yapısı güçlü bendeki ağaç modeli idi..destekli desteksiz hiç sıkıştırma yapmadı.efsane benelli s90 ların bi üstü bu m2 modeller diye biliyorum...Bu Modeller ciro Namlu deil ancak crio şokdurlar.namlu kalitesi crio olmasada çok kaliteli namluya sahipler bence. ..Afyonun hangi ilindensiniz hikmet bey
1986 FRANSA/AFYON

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 25 Eylül 2016, 22:55:07 »
İhsaniye ilçesindeyim Ekrem bey.
1986 Balıkesir

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı S.Cevat CAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 26 Eylül 2016, 18:12:09 »
 Hikmet bey hayırlı olsun, kazasız belasız kullanınız.

Saçma olarak ne verirseniz değirmen gibi öğütecek bir tüfeğe sahipsiniz. Avına uygun kalmak koşuluyla hangi gramaj ve no yu atarsanız sizi üzmez. Yeter ki siz ardında sağlam durun.

Comfortech M2 yaklaşık iki senedir biri bende olmak üzere ekibimizde iki tane var. Yaklaşık 2000 atıma geldiler. Sadece kendi dolumum hafif saçma dolularında tahliye sorunu yaptı ki bu da benim için bir ölçüt değil. Fabrikasyonlarda sıfır hata...

Yalnız size şunu söylemeliyim. Şeritli namlu ile yapacağınız tek kurşun atışında yüksek şeritten dolayı bariz bir üst vurma ile karşılaşacaksınız. Şöyle ki 25 metrelerde 25-30 cm civarı 50 metrelerde daha da fazla.

Bu sorunu dipçiği düşürerek çözmeyi ve iri ve yüksek mıknatıslı  hıvz arpacık takarak nişan noktasını değiştirmeyi denemek suretiyle aşmaya çalıştım fakat başaramadım. Arkadaşımınki de aynı. Geriye denenmedik bir tek takıp çıkarılabilir gez arpacık setlerinden edinip denemek olmazsa kurşun atmak için ayarlı geze sahip  slug namlu edinmek kalıyor.

Bu sıkıntıyı yaşamış ve bahsettiklerim haricinde aklımıza gelmeyen bir çözümle başarılı olmuş forumdaşlarımın bilgilendirmelerini rica ederim.

Bu sezondan bazı kareler... Bir de domuz var ama çok kanlı eklemeye gönlüm el vermedi.

Saygılar.

Dokuzlar 12 ga poze-Akkar 12 gaChurchill 205 poze
Armsan eos 36 ga tek kırma-Armsan 12 ga Rs a1
Benelli m2 12 ga
Mauser M03 8x57cal.
S.Cevat CAN 1982 İSTANBUL

Çevrimdışı Murat SUNGURTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 26 Eylül 2016, 20:25:52 »
Ne atarsan at diyenlere bakmayın Hikmet bey.
4 sene kullandım rafoello serisini, 32 gr yukarısında, sert fişeklerde, sıcak havalarda randımanı düşüyor.
Kullanan diğer arkadaşlarım da aynı durumdan müzdaripti.
Size tavsiyem sert olmayan düşük veya orta basınçlı 28-30 max 32. Gr fişek kullanmanızdır.
Düşük gramajla keyifli av yaparsınız.
İstediğiniz randımanı almanız dileğiyle
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2016, 20:28:05 Gönderen: Murat SUNGURTEKİN »
  • Beretta 426 - 12 Cal
  • Breda Xanthos - 12 Cal
  • Beretta 686 Special - 20 Cal
  • English setter x 1
Murat SUNGURTEKİN
1985 İZMİR
MASTER OF THE TANKER VESSELS

resim upload servisleri

Çevrimdışı S.Cevat CAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 26 Eylül 2016, 21:23:34 »
Murat bey her ne kadar bahsi geçen aynı tüfek olmasa da kinetik sistem ve benzer choke dan dolayı rafaello ile karşılaştırmışsınız sanırım. Yeterince makul...

Sıcak havada neden bir avcı 32 gramın üstünde fişek kullanma ihtiyacı duysun ki? Dahası sıcak havada mesela 25 dereceler civarında 34-36 gram atıp sapıtmayan kaç tüfek olur?

Anladığım kadarıyla İzmir de yaşıyorsunuz. Sıcak bir memleket muhtemelen o yüzden pek ağır fişek kullanma ihtiyacınız olmuyor. Trakya meralarında da ekim ortalarına kadar 28 gramın kesemeyeceği kuş olmuyor. Hatta kışın en sıkıntılı havalarda bile çulluk için azami 33 gr atıyorum. Ördek havaya göre değişiyor.

Hikmet bey, mesajlarında belirttiği gibi Afyon'da ikamet ediyor saçma gramajı muhakkak İzmir'den farklı olacaktır derim.

Şahsen "avına uygun kalmak koşuluyla hangi gramaj ve no yu atarsanız sizi üzmez" ifadem daha çok avın mutadına sadık kalmak koşuluyla(örneğin bıldırcın 28-30 gr no9-11 gibi) tüfeğin av harici çalışma güvenilirliği ile ilgiliydi.

Uzatmamış olmak ümidiyle...

Saygılar.
Dokuzlar 12 ga poze-Akkar 12 gaChurchill 205 poze
Armsan eos 36 ga tek kırma-Armsan 12 ga Rs a1
Benelli m2 12 ga
Mauser M03 8x57cal.
S.Cevat CAN 1982 İSTANBUL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 27 Eylül 2016, 09:10:04 »
Cevat bey vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim.Daha önce benelli süpernova pompalı av tüfeği kullandım ve saçma performansından çok memnundum ama kurşunda sizinde dediğiniz gibi üst vurma sorunu mevcuttu bunu açı ayar pullarını değiştirerek çözdüm.standart 60mm düşüşlü olan pulu 65 mm düşüşe ayarlayınca sorun çözülmüştü.Tüfeğin iç çapı 18.3 mm olduğu için ağır dolu ve çok sıcak havalarda etkili bir performans beklemiyorum zaten özellikle ördek ve tahtalı avları için aldım tüfeği.Yaz ayları için 18.6 mm iç çapa sahip beretta otomatiğimi kullanıyorum zaten ama oda 61 namlu olduğu ve iç çap geniş olduğu için kışın biraz yetersiz kalıyor uzak mesafeli atışlarda. Afyon ilinde de kullanan birisi ile tanışmak kısmet oldu bp fişeklerle geçen sene yaptığı avları görünce başka fişekleri denemeye gerek olmadığına kanaat getirdim değerle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
1986 Balıkesir

Çevrimdışı Mustafa AKŞİT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 26 Şubat 2017, 21:19:27 »
Bende afyonluyum bu tüfeği yakından incelemek isterim yardimci olursanız sevinirim
1982-Afyon

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 07 Mart 2017, 20:56:14 »
ihsaniye ilçesindeyim buyrun gelin mustafa bey
1986 Balıkesir