Gönderen Konu: Merkel'in Yeni Sniper Tüfeği  (Okunma sayısı 12812 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
Ynt: Merkel'in Yeni Sniper Tüfeği
« Yanıtla #25 : 17 Ocak 2017, 11:45:46 »
İbrahim Bey merhaba,

Bunları paylaşıp ağzımızın suyunu akıtmayın lütfen. Tüfeğe bakıyorum taktik tam askeri tip bir makine. Ama yinede yıllar önce yapılmış Accuracy İnternational kadar güzel durmuyor. ( Kundak var ya kundak ah ah. ) :police:
Bir de sanki bizim Boramıza mı benzetmeye çalışmışlar   :o
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 11:47:01 Gönderen: Ömer TUNA »
1978
İstanbul

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Murat ÖZBAYRAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 17 Ocak 2017, 18:13:22 »
ya ya ya  ömer bey üzerinde de  Schmidt & Bender 5-25x56 p2-2 yok...
1974 ARTVİN

The following users thanked this post: Ömer TUNA

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #27 : 17 Ocak 2017, 20:22:28 »
İbrahim Bey merhaba,

Bunları paylaşıp ağzımızın suyunu akıtmayın lütfen. Tüfeğe bakıyorum taktik tam askeri tip bir makine. Ama yinede yıllar önce yapılmış Accuracy İnternational kadar güzel durmuyor. ( Kundak var ya kundak ah ah. ) :police:
Bir de sanki bizim Boramıza mı benzetmeye çalışmışlar   :o
Sanki Bora daha yakışıklı ;)
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Ömer TUNA

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #28 : 17 Ocak 2017, 20:42:04 »
Sanki mi ? ☺
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ

Çevrimdışı Ömer TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
« Yanıtla #29 : 18 Ocak 2017, 10:48:59 »
ya ya ya  ömer bey üzerinde de  Schmidt & Bender 5-25x56 p2-2 yok...

ya ya Murat Bey S&B zengin dürbünü bize Keskin de yeter be!
1978
İstanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #30 : 18 Ocak 2017, 10:55:58 »
Hep heves ettim şu tip silahlara, nasip değilmiş, ama Allah biliyor eğer tsk veya emineyette görev alabilseydim keskin nışancı olabilmek için elimden ne geliyorsa yapardım.

Güzel silahmış gerçekten.   338 lapua magnum 8 mm çapın üzerinde bir çekirdek.. Etki-menzil açısından 7.62 mm lerden muhakkak daha farklıdır.
Yalnız, namlusu 68 cm değil de 71 veya 76 cm olsaymış yakkını yıkkını daha iyi olurmuş gibi geliyor  >:D
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 10:57:16 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #31 : 19 Ocak 2017, 18:51:29 »
Rx Helix'in mekanizması fazlasıyla güvenli, you don't have to worry :)

abi straight pull action dedin mi halen Blaser'in rakibi yok...
  • Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #32 : 19 Ocak 2017, 19:20:23 »

Yalnız, namlusu 68 cm değil de 71 veya 76 cm olsaymış yakkını yıkkını daha iyi olurmuş gibi geliyor  >:D

Böyle uzağa süren tüfeğe 81 namludan aşağısı kurtarmaz ;)
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #33 : 19 Ocak 2017, 23:16:08 »
Böyle uzağa süren tüfeğe 81 namludan aşağısı kurtarmaz ;)
:D :D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Mustafa AKŞİT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 26 Ocak 2017, 10:01:46 »
Sn AYSU bizimkilerin yaptığı bora adıyla keskin nişancı tüfeği vardı hiç inceleme şansınız oldumu ,kıyaslama değilde merak ettim eğer bilginiz varsa paylaşırmısınız. saygılarla

İbrahim bey boradan bahsetmiştim milli keskin nişancı tüfegi ,piyade tüfeği ayrı
Tesekkurler zafer yüksel
1982-Afyon

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR, Atagan YILDIZ, Zafer YÜKSEL

Çevrimdışı Mustafa AKŞİT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 26 Ocak 2017, 10:03:10 »
1982-Afyon

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR, Atagan YILDIZ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #36 : 26 Ocak 2017, 19:05:26 »

İbrahim bey boradan bahsetmiştim milli keskin nişancı tüfegi ,piyade tüfeği ayrı
Tesekkurler zafer yüksel

Bizimkilerin yaptığı nasıl hatta amerika mudure projesi icin rüşvet verirken yakalandı
Kendi Türk malimiz diye övmüyorum elin amerikalisi övüyor ordan biliyorum

Siz, "Amerika müdüre projesi için rüşvet verirken yakalandı" dediniz ya  ^-^ Hah işte o rüşvet , Bora için verilmedi, MPT76 için verildi  ^-^ Ve siz, "rüşvet verirken yakalanan" , "bizimkilerin yaptığı nasıl" dediğinizde, ortaya tek bir tüfek anlamı çıkıyor: MPT76 , yani Bora değil. MPT76 için rüşvet verildi, Bora için değil.  ^-^  (Daha doğrusu, MKE müdürü, çizimleri satmaya çalışırken yakalandı)

MPT76'nın reputasyonu oldukça iyi, Bora için aynı şeyi söylemek şu an için zor maalesef.

Bora da, MPT76 da bugüne kadar yapılamayan şeylerdi, her ikisi de Türkiye'de ilk kez yapılan şeyler, inşallah devamı da ve daha iyileri de gelecek. MPT76 için olmasa da, Bora'nın daha da geliştirileceğini ümit ediyorum. Savunma sanayiimizin diğer alanlarında da, daha önce hiç olmayan üretim atılımları gerçekleşiyor, bunları görmezden gelemeyiz, gelmiyoruz. Hepsi bizim gururumuz. Tahmininizden daha fazla yakından takip ediyorum ve inceliyorum bunlarla ilgili gelişmeleri , emin olun.  ^-^

Ancak bu konuda bahsi geçen tüfek .338 Lapua Magnum, Bora ise 7.62x51mm Nato kalibresi üzerine geliştirilebildi (şimdilik).  ^-^ Yani MPT76'nın kalibresiyle aynı kalibrede üretildi Bora da. Çünkü, MKE, 7.62x51mm Nato kalibresi üzerinde oldukça gelişmiş donanım ve bilgi birikimine sahipken, henüz .338 Lapua Magnum kalibresinde sniper üretebilecek Know-How birikimi yok, henüz yok, ama olacak inşallah, bir şekilde teknoloji transferi , araştırma geliştirme , makina parklarının uyarlanması vs gerekiyor ama bu bir süreç. Beklemeliyiz. Ancak olacak inşallah.

Yani aslında, yivli konusunda çok çok az bilgisi olanlar dahi bilir, bu iki kalibre pek de karşılaştırılabilecek kalibreler değil, etkili menzil, vuruş gücü açısından çok farklı kalibreler. Denk değiller. Yani her biri kendi klasmanındakilerle karşılaştırılırsa her ikisi için de daha adil olunmuş olur.

« Son Düzenleme: 26 Ocak 2017, 19:51:11 Gönderen: İbrahim AYSU »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Mustafa AKŞİT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 27 Ocak 2017, 09:00:02 »
Teşekkürler. İbrahim. Bey
1982-Afyon

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 27 Ocak 2017, 22:30:11 »
Osmanlıdan günümüze bir garip silah hikayesi alıntıladım,devamı gelecek,yazanın eline sağlık.....

MAVZER (Almanca)
Mauser (Mavzer) 1811 yılında Prusya Ordusu için tüfek üretimi yapan Alman firmasıdır.
Üretilen ilk tüfek Mauser Model 1871 diğer adıyla Infanterie-Gewehr 71'dir. (Almanca infanterie gewehr, "piyade tüfeği" demektir.) O dönemde Alman İmparatorluğu'nda standart piyade tüfeği haline gelmiştir. Sonraki modeller bu tüfek üzerinden geliştirilecektir. Firmanın ürettiği en meşhur tüfek, Wehrmacht'ın 1935'te envanterine dahil ettiği ve II. Dünya Savaşı'nda büyük rol oynamış Kar 98k adlı tüfektir. Ayrıca "mavzer" terimi, I. Dünya Savaşı sırasında Alman İmparatorluğu'nun ürettiği, Osmanlı İmparatorluğu'nun da kullandığı sürgülü tüfeğe Türkçede verilen genel isimdir. Silahın gerçek adı Gewehr 98'dir. Genel olarak "Model 98" (Gewehr 98) olarak da adlandırılan bu tüfek gelmiş geçmiş en başarılı sürgülü tüfektir. Kar 98k da Model 98'in namlusunun kısaltılmış versiyonudur.

Rovelver (İngilizce)
ABD'li kaşif ve sanayici olan Samuel Colt tarafından icat edilen ve bugün Altıpatlar olarak adlandırılan tabancadır. Tek dolum ile çok sayıda kurşun atabilen ve silah sanayiinde çığır açan bu tabanca ile silah kullanımı yaygınlaşmıştır.
1836 yılında ABD'li Samuel Colt tarafından yapılan ve tek dolumla birden fazla ateş edebilen bu tabanca kovboyların vazgeçilmez silahı olmuştur. Şarjörüne en çok altı adet kurşun alabildiği için ismi de buradan gelmektedir. Günümüze kadar çok fazla tip değiştirmiştir. Halen kullanımda olan bir tabanca türüdür. En son modern hali Magnum 45 olarak bilinen modelidir.
İngilizce'den dilimize geçen "revolver" kelimesi "dönen her şey" demektir. İngilizce'de "revolve" kelimesi "bir eksen etrafında dönmek" demektir. Latince'de "revolut" kelimesi "geri dönmek, devrilmek" demektir. İtalyanca'dan gelen "volta" kelimesi "gezme, gidip gelme" demektir.

Mitralyöz (Fransızca)
"Mitrailleuse" kelimesi Fransızca'da "makinalı tüfek" demektir. Fransızca'da "mitraille" kelimesi "bozuk para, saçma" demektir. "Mite" kelimesi ise Felemenk bakır para birimi"dir. "Mitralyöz" Fransızlar'ın yaptığı çok namlulu bilye atan makineli toplara verilen bir isimdir. Fransızlar, özellikle bu silah ile dikkat çektikleri için bu isim başka ülkelerde de kullanılmıştır. Fransızlar'ın çok namlulu silahının farkı, silahın arkasında döndürülen bir kol ile ateşin kontrol altında olmasıydı. Günümüzde modern Fransızca'da tam otomatik makineli tüfek anlamında kullanılır. Buna benzer silahlar Osmanlı İmparatorluğu tarafından en az 200 sene önce kullanılmaktaydı. Fakat onların kurma kolu yoktu.
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Fatih S.M.YAPAR, Atagan YILDIZ, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 28 Ocak 2017, 22:58:15 »
1870li yıllarda yaban ellerde başlayan, 2017 yılı dahil halen devam eden piyade tüfeği maceramız, hala devam ediyor............................

MARTİNİ
İlk kez 1872 yılında İngiliz Ordusu tarafından kullanılan Martini tüfekleri dünyanın ilk karabarutlu tüfeği olma özelliğini taşır. 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi sırasında Osmanlı Ordusu tarafından -Plevne başta olmak üzere- farklı cephelerde de kullanılan bu tüfek, Osmanlı jandarması tarafından Anadolu’da da kullanılmıştır. Bu sayede, Anadolu’da yaygın bir tanınırlığa sahip olan bu silah, Drama Köprüsü dahil çok sayıda türküye konu olmuştur:

Drama köprüsü bre hasan dardır geçilmez
Soğuktur suları hasan bir tas içilmez
Anadan geçilir bre hasan yardan geçilmez
At martini debreli hasan dağlar inlesin
Drama mahpusunda hasan dostlar dinlesin

Hekimoğlu Derler Benim Aslıma
Aynalı Martin Yaptırdım Da (Narinim) Kendi Neslime.

Hekim Oğlu Derler Bir Küçük Uşak,
Bir Omuzdan Bir Omuza (Narinim) On Arma Fişek

MAUSER
Prusya Ordusu’na piyade tüfeği üretmek üzere kurulan Mauser firması tarafından üretilen Mauser marka tüfekler, I. ve II. Dünya Savaşları sırasında kullanılan en ünlü “sürgülü tüfeklerden” biridir. I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu tarafından da kullanılan bu piyade tüfeği Anadolu’da “mavzer” olarak tanınmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının ardından Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından “Kırıkkale Tüfeği” adıyla üretilen tüfek, Kuvayi Milliye saflarında çarpışan Demirci Mehmet Efe için yazılan bir türküye şu şekilde konu olmuştur:

Bas mavzerin tetiğine de cihan titresin
Düşmesin türkün dillerden namın bitmesin
Yürü bre Demirci de Mehmet Efem dağlar yürüsün
Hainleri düşmanları korkuda bürüsün.

G3
Alman silah üreticisi Heckler&Koch tarafından geliştirilen G3, daha ziyade Türkiye’nin de dahil olduğu NATO üyesi ülkelerin orduları tarafından kullanılmaktadır. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri için üretimi gerçekleştirilen bu piyade tüfeği, tahrip gücü en yüksek otomatik silahlar arasındadır. Askerliğin bir vatandaşlık görevi olduğu ülkemizde, askerlik anılarınının vazgeçilmezi olan bu tüfek, toza hassaslığıyla tanınır,

VE MPT-76
MPT-76, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin piyade tüfeği ihtiyacını karşılamak amacıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın oluşturduğu Modern Piyade Tüfeği projesi kapsamında üretilmiş bir piyade tüfeğidir.

AR-15 tipi mekanizmanın kullanıldığı ve emniyet sistemini Türk tasarımcıların patentini aldıkları bir sistemle geliştiririlen piyade tüfeği, nişan yolu ve el kundağındaki NATO rail sayesinde her türlü ACOG, Red Dot, dürbün ve aparatı ek işlem gerektirmeksizin taşıyabilir. MPT kısaltması Milli Piyade Tüfeği sözünün baş harflerinden esinlenerek verilmiştir.[3]

MPT'nin 2014 yılı Ocak ayında  ve Mart ayında 200 adet pilot üretimin gerçekleştirildiği bilgisi medya ile paylaşıldı...............
2017 yılı itibariyle askeri birliklere dağıtılıyor...
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2017, 22:59:18 Gönderen: Semih MAVİLİ »
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Serkan TİKVEŞLİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 29 Ocak 2017, 00:25:50 »
Geçen günlerde açılmış olan " Yerli Yivli Tüfeğin Önü Açılıyor" konu başlığında avcılar için yerli üretilecek tüfeklerden bahsediyorduk aslında MKE'nin elinde gayet birikmiş bi know- how var aslında hatta BORA modelini sivilleştirmeleri (kalibresi 308 ile hemen hemen aynı) çokta zor olmasa gerek, ha bürokratik engeller olurmu işgüzarlık olurmu o kısmını bilemiyorum. Şöyle bir durum var yanılmıyorsam 2 yada 3 sene önceki pro hunt fuarında mke nin standında bir görevliye sormuştum ben bunu, bana cevaben şöyle demişti; bizim av versiyonu yivli tüfek üretmemiz problem değil hatta yurt dışı için çalışmalarımız var ama ülke içine şimdilik çok zor minvalinde bişeyler söylemişti.Konu başlığındaki Merkel'in ürettiği tüfek güzel gözüküyor bu tüfeği de yakında özel permi ile av tüfeği diye getiren olur diğer getirilen 338 LM kalibre tüfekler gibi :) 
Serkantkv
1975 istanbul

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #41 : 29 Ocak 2017, 01:14:54 »
Keşke öyle bir şey olsa Serkan Bey. İç piyasada, meraklısı ve alıcısı mutlaka çıkacaktır Bora'nın da (sivil versiyonunun tabii).

Bu konuda geçen Merkel tüfek de hem orduya hem de sivile satışı için hazırlanmış bir tüfek. Alman ordusu için tasarlanan konfigurasyonun adı G29. Aynı platformun sivil satışı için hazırlanan versiyonunun adı da RS9.

Geçen günlerde açılmış olan " Yerli Yivli Tüfeğin Önü Açılıyor" konu başlığında avcılar için yerli üretilecek tüfeklerden bahsediyorduk aslında MKE'nin elinde gayet birikmiş bi know- how var aslında hatta BORA modelini sivilleştirmeleri (kalibresi 308 ile hemen hemen aynı) çokta zor olmasa gerek, ha bürokratik engeller olurmu işgüzarlık olurmu o kısmını bilemiyorum. Şöyle bir durum var yanılmıyorsam 2 yada 3 sene önceki pro hunt fuarında mke nin standında bir görevliye sormuştum ben bunu, bana cevaben şöyle demişti; bizim av versiyonu yivli tüfek üretmemiz problem değil hatta yurt dışı için çalışmalarımız var ama ülke içine şimdilik çok zor minvalinde bişeyler söylemişti.Konu başlığındaki Merkel'in ürettiği tüfek güzel gözüküyor bu tüfeği de yakında özel permi ile av tüfeği diye getiren olur diğer getirilen 338 LM kalibre tüfekler gibi :) 
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Serkan TİKVEŞLİ