Gönderen Konu: ''Avcılıkta Racon neymiş öğrenelim''  (Okunma sayısı 4336 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
''Avcılıkta Racon neymiş öğrenelim''
« : 13 Ocak 2017, 22:15:15 »
''Çok sevdiğim,mert,dürüst bir avcı abimiz, facebookta paylaşmış,ben de paylaşmaya değer gördüm,
Çünkü, avcılık ve insani değerlerimiz kayboluyor,hatırlatmakta fayda var...''

AVCILIKTA RACON..
1- Sana biri mera vermişse, o merayı gözün gibi saklayacaksın namusun olacak, etrafa peşkeş çekip yavşaklık yapmayacaksın.
2-Ayrıldığın ortamın içindeyken küfrettiklerinle, sonradan kanka olmayacaksın, bir duruşun karakterin olacak her tarafın oynamayacak..
3-Ekmeğini yediğin, suyunu içtiğin insanların arkasından konuşmayacaksın, yediğin o ekmeğe biraz hatırın olacak..
4-Birini sevmeyebilirsin, onun düşmanı ile muhattap olmak seni mutlu etmeyecek, yavşak yavşaktır onun sana da hayrı olmaz..
5-Seni yetiştiren yada sırtında yürüdüğün insanlara vefa duyacaksın, yada başkalarının çevresiyle imkanı ile yürümeyeceksin, yiyorsa o ortamı kendin kuracaksın.
6-Her atılana "ben vurdum demiyeceksin'' . Seni oraya getiren arabadan, o arabaya benzini koyana kadar herkesin o avda emeği vardır, evde otururken av vurulmuyor, bunu iyi bileceksin..
7- Mera öğrenicem diye adam satmayacaksın.
8-Arkadaşın av vurduğunda, fesat olmayacaksın onun kadar sevineceksin.
9-Vurulan avı arkadaşlarınla paylaşmasını öğreneceksin, arkadaşını evine eli boş göndermeyeceksin..
10-Keyif almadan avcılık yapmayacaksın, etçi olmayacaksın ..
11- Ama en önemlisi av için dost, arkadaş yani ADAM SATMAYACAKSIN........ Alıntıdır
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Ynt: ''Avcılıkta Racon neymiş öğrenelim''
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2017, 22:28:14 »
Baba raconu kesmiş valla  :D
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Semih MAVİLİ, M.Ali AKDAĞCIK

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2017, 22:36:51 »
Vay, 11 maddede avcılığın raconu... İyiymiş :)

''Çok sevdiğim,mert,dürüst bir avcı abimiz, facebookta paylaşmış,ben de paylaşmaya değer gördüm,
Çünkü, avcılık ve insani değerlerimiz kayboluyor,hatırlatmakta fayda var...''

AVCILIKTA RACON..
1- Sana biri mera vermişse, o merayı gözün gibi saklayacaksın namusun olacak, etrafa peşkeş çekip yavşaklık yapmayacaksın.
2-Ayrıldığın ortamın içindeyken küfrettiklerinle, sonradan kanka olmayacaksın, bir duruşun karakterin olacak her tarafın oynamayacak..
3-Ekmeğini yediğin, suyunu içtiğin insanların arkasından konuşmayacaksın, yediğin o ekmeğe biraz hatırın olacak..
4-Birini sevmeyebilirsin, onun düşmanı ile muhattap olmak seni mutlu etmeyecek, yavşak yavşaktır onun sana da hayrı olmaz..
5-Seni yetiştiren yada sırtında yürüdüğün insanlara vefa duyacaksın, yada başkalarının çevresiyle imkanı ile yürümeyeceksin, yiyorsa o ortamı kendin kuracaksın.
6-Her atılana "ben vurdum demiyeceksin'' . Seni oraya getiren arabadan, o arabaya benzini koyana kadar herkesin o avda emeği vardır, evde otururken av vurulmuyor, bunu iyi bileceksin..
7- Mera öğrenicem diye adam satmayacaksın.
8-Arkadaşın av vurduğunda, fesat olmayacaksın onun kadar sevineceksin.
9-Vurulan avı arkadaşlarınla paylaşmasını öğreneceksin, arkadaşını evine eli boş göndermeyeceksin..
10-Keyif almadan avcılık yapmayacaksın, etçi olmayacaksın ..
11- Ama en önemlisi av için dost, arkadaş yani ADAM SATMAYACAKSIN........ Alıntıdır
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Salim KIZILÇAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Ocak 2017, 22:41:42 »
Eyvalaaaah
Salim KIZILÇAY
1974 Memleket ISPARTA.
İŞ/ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2017, 23:05:15 »
Semih bey elinize emeğinize sağlık.
Üstad dertli imiş ama bu maddeler hepimizin ortak bam tellerine dokunmuş.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Semih MAVİLİ, M.Ali AKDAĞCIK, Fatih YAZICI

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2017, 23:05:54 »
12- Dostun seni bir meraya götürüp birileri ile tanıştırmışsa sonradan Bayramdı Kandildi Yılbaşıydı deyip kendi kafana göre onları arayıp hediyeler ve vaatlerle mera sahibini ayartmayacak sonradan dostunu ekip kendin gitmeyeceksin.
13- Av sezonu açıldığında köpeği ve imkanı olan avcılara yalakalık yapıp yanaşmayacak sezon kapandıktan sonra sırra kadem basmayacaksın.
14- Av dönüşü çamur kir içinde kalan arabayı en azından bir  kere yıkatmak nezaketini gösterecek yada teklif edeceksin.
15- bin bir emekle eğitilip yetiştirilen av köpeklerinin fermasına koşarak gitmeyeceksin sahibinin buyur demesini veya at demesini nezaketle bekleyeceksin.
16- Avda yapılan masrafları ne kadar olursa olsun av dönüşü geç olmadan masraf yapana soracak ve üzerine düşeni yapacaksın.
17- Arkadaşın av vurdu bulamıyor her taraf av kaynıyor curnata olsa bile topuklayıp gitmeyeceksin durup arkadaşınla beraber avını arayacaksın. köpekleri olan çağırıp aratıp. arkadaşını yanlız komayacaksın.
18-Arazide keklik sürüsü kalktı ne tarafa gitti ise koşarak önden gitmeyeceksin arkadaşlarını bekleyip beraber koordineli gideceksin.
19-Arabada iken mola verirken ava hazırlanırken avdan dönerken tüfeğin boş olacak öyle orta yerde şakur şukur mermi koymayacaksın tüfekle oynamayacaksın y.oto ise mekanizma geride kırma ise kırık içi boş olsun
20-AVCI KOLU GEZERKEN ARKADAŞININ ŞAPKASINI MUTLAKA GÖRMELİSİN ATIŞ YAPARKEN KESİNLİKLE ÖNE ATMALISIN YANA VE ARKAYA ASLA ATILMAMALI. AVCI KOLUNU KESİNLİKLE BOZMAMALISIN.
21-Av paylaşımında uyanıklık yapıp deforme olanları arkadaşına ütüsü bozulmamış düzgün anaç olanlarıda kendine almamalısın.
22- Avdan dönerken cep telefonuna sarılıp yok kaynanam gelmiş kaynatam gelmiş komşu aşermiş deyip tamam getiriyorum deyip arkadaşlarına zarf atmamalısın.
23-Başka bir avcı grubu ile yağlı bir meraya gitmek istersen yalan söyleyip mazeret uydurmak yerine açık açık arkadaşlar davet ediyor onlarla takılacam bu hafta demelisin. böyle bir durumda kimse alınmaz sana
24-Köpek bakan arkadaşlarına il dışına çıktığı yada  işi olduğu zaman köpeği yemlerim suyunu veririm teklifini yapıp yardımcı olmalısın avlarınızda emeği çoktur. sanada hizmet ediyor sonuçta.

dahada uzar gider Avcılık öyle bir tüfek fişek ve köpek değildir. dünyanın en eski ve asil sporudur. ne mutlu o insanlara ki hakkını verene...

« Son Düzenleme: 13 Ocak 2017, 23:07:32 Gönderen: M.Emin OLGAÇ »
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 14 Ocak 2017, 16:23:30 »
 BİR ŞIKKIDA KABUL EDERSENİZ BEN EKLEYEBİLİRMİYİM NAÇİZANE,..?

*gurup avında üçbeş kişi av yapıyorsanız keklik merasında kekliği ben bulacam diye tarak yapmayı bırakıp çaktırmadan sıvışmadan kekliğin üzerine direkt gitmeden yani ''gurubun tarağını bozmadan av yapabilendir'' avcı dediğin.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2017, 16:27:31 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Semih MAVİLİ, Yakup ÇEVİK

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #7 : 14 Ocak 2017, 19:41:05 »
1-3-7 ve 8. maddelerin altına imzamı atarım.. Zaman zaman aynı sıkıntıları yaşadım...
Lafa gelince herkes erkek ama ''ADAMLIK'' herkese nasip olmuyor..
Kim yazdıysa ellerine sağlık. Paylaşım için de teşekkürler.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Semih MAVİLİ

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 14 Ocak 2017, 19:51:01 »
Sūpermiş semih eline
emeğine sağlık  selamlar...
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 14 Ocak 2017, 20:09:33 »
Herkes ne kadar güzel yazmış katılmamak elde değil.Ancak bu maddeleri uygulayan yine başkaları değil bizleriz.İçimizden birileri hatta bazıları.

Bence hepsinden daha önemlisi iyi bir insan olabilmek için iyi bir  ahlaka görgüye ve aile eğitimine sahip olmak gerekli.

Birde avlandığınız ekip ve çevre de çok önemli.Karekteri düzgün insani ve ahlaki değerlere sahip kişileri bulabilmek gerekli.

Yada en güzeli yalnız avlanmak.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Semih MAVİLİ, Atagan YILDIZ

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 14 Ocak 2017, 22:53:59 »
Herkes ne kadar güzel yazmış katılmamak elde değil.Ancak bu maddeleri uygulayan yine başkaları değil bizleriz.İçimizden birileri hatta bazıları.

Bence hepsinden daha önemlisi iyi bir insan olabilmek için iyi bir  ahlaka görgüye ve aile eğitimine sahip olmak gerekli.

Birde avlandığınız ekip ve çevre de çok önemli.Karekteri düzgün insani ve ahlaki değerlere sahip kişileri bulabilmek gerekli.

Yada en güzeli yalnız avlanmak.

Suat bey'e katılmamak elde değil,
Ama biz böyle bir toplum değildik, genetik kodlarımız böyle değil,nasıl böyle olduğumuz uzun mesele,,
Müthiş bir değerler erozyonuna uğramış durumdayız,sorunu hep dışarı da arıyoruz ama sorun içimizde,
Türk Milletinin son 200 yıllık değerler çöküşünün son kertesindeyiz,daha dibi yok,
Kimseyi de günah keçisi yapmak doğru değil,sorumlu hepimiziz
1500-1700 yılları arası Türk milletinin her anlamda zirvede olduğu yıllardır,( şu andaki Amerika gibi)
Teknik,ilim,medeniyet,sanat,ahlaki değerler açısından mükemmeldi,
Şimdi nasıl biz Avrupaya bakıp imreniyorsak,Onlarda o zaman bize özeniyordu,
Bu hayranlıktan dolayı, Avrupada o zamanlar yüzlerce Türk Marşı yazılmıştı,
En meşhuru Mozart'ın Marcha Turca adlı eseridir,

NOT; NeoOsmanlıcı veya geçmişten rant elde etmeye çalışan biri değilim,kendimi siyaset üstü görürüm hep,
lakin geçmişte başarmıştık yine başarabiliriz,sadece kaybettiğimiz özgüveni tekrar kazanmalıyız....
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK, Suat ÇALIŞKAN, Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #11 : 14 Ocak 2017, 23:37:31 »
Bir maddede ben eklemek isterim,
Madde 25:
Av esnasında kırsal alanda başımıza gelebilecek her olayda,yaralanma yabani hayvan saldırısı yada saldırıya maruz kalma durumunda hemen topuklayıp sıvışmıycaksın.
Kazada,belada başa gelebilecek her durumda av arkadaşın kim olursa olsun satmayacaksın..
Bu sezon tavşan açılışında avlandığımız merada üstümüze ayı geldi,yanımda duran adam sandığım adam ise benden habersiz kaçmış gitmiş..
Adama telsizden anons ediyorum nerdesin diye,ayı geliyor deyince can havliyle kaçtım diyor utanmadan..
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: Semih MAVİLİ, Mustafa AYDIN 54, Veli TOKCAN

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #12 : 17 Ocak 2017, 00:24:40 »
Her satırı ,noktası ,virgülüne kadar çok doğru yazanın eline sağlık tabii bizimle paylaşan Semih Bey'e de çok teşekkürler...
Avda insan yanında gerçekten sağlam adam arıyor ama zaman mı kötü yoksa dejenere mi olduk, av dostu sağlam arkadaş bulunmaz oldu gibi.Bırakın Ayıyı ,yanımdayken telsizine gelen haber üzerine tavşanın yolunu kesmek için bana söylemeden diz boyu karda koşmaya başlayan sonra yuvarlanıp yerden kalkamayan , düştüğünü görünce arkasından yetişip yerden kaldırdığım bir arkadaşın ,hala bana söylemeden koşmasına anlam vermeye çalışmak çok üzücü.. gerçi çıkardığı gürültü tavşanın benim üzerime dönmesini sağladı, kısmet tek atışta uzak sayılacak bir mesafeden ağaçların içinden vurdum tavşanı ..
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Semih MAVİLİ, Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 29 Ocak 2017, 21:42:10 »
Her satırı ,noktası ,virgülüne kadar çok doğru yazanın eline sağlık tabii bizimle paylaşan Semih Bey'e de çok teşekkürler...
Avda insan yanında gerçekten sağlam adam arıyor ama zaman mı kötü yoksa dejenere mi olduk, av dostu sağlam arkadaş bulunmaz oldu gibi.Bırakın Ayıyı ,yanımdayken telsizine gelen haber üzerine tavşanın yolunu kesmek için bana söylemeden diz boyu karda koşmaya başlayan sonra yuvarlanıp yerden kalkamayan , düştüğünü görünce arkasından yetişip yerden kaldırdığım bir arkadaşın ,hala bana söylemeden koşmasına anlam vermeye çalışmak çok üzücü.. gerçi çıkardığı gürültü tavşanın benim üzerime dönmesini sağladı, kısmet tek atışta uzak sayılacak bir mesafeden ağaçların içinden vurdum tavşanı ..

Doğan bey kısaca bencilleştik,bireyselleşmenin doğal sonucudur,vahşi kapitalizm,tüketim toplumu,hukuksuzluk,
1980 sonrası ekonomik gelişme,bu arada dünyanın küreselleşmesi,her şeye çok kolay ulaşabilme,değerlerin dejenerasyonu,
sonuç, insanların birbirine ihtiyacı kalmadı, ilişkiler ahlaki prensipler üstüne değil,
günlük menfaatler üzerine kurulu,
hukuk sistemi insanları değil, devleti korumak üzere kurulu,
insanları hukuk ve ahlak prensipleri frenleyemezse,şu anki insanların durumu gibi sağa sola toslayıp dururuz...
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
[/ur

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #14 : 29 Ocak 2017, 23:21:28 »
Paylaşım için teşekkürler Semih bey, Her maddenin altına imzamı atarım ama malesef bu maddelerin %50 sine uyan av arkadaşı bulmak gerçekten çok zor.
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #15 : 30 Ocak 2017, 22:20:21 »
Semih Bey, kusuruma bakmayın cevabınızı gözden kaçırmışım dediğiniz gibi günlük hatta anlık menfaatler üzerine kurulu çoğu insanın hayatı, yazıktır ki düzelecekmiyiz hiç zannetmiyorum inşallah çocuklarımızı bu düzene alet etmeden yetiştirebiliriz.

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir