Gönderen Konu: Süresi bitmiş yivsiz tüfek ruhsatnamesi yenilemek için yeni uygulamalarmı var ?  (Okunma sayısı 33261 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reha soysal

• Ziyaretçi
Değerli arkadaşlar, İstanbul 'da ikamet eden avcı bir abimiz süresi biten yivsiz tüfek ruhsatnamesini yenilemek için ilçe emniyete gidiyor ve gerekli işlemlerden sonra sağlık muayenesi için heyete gönderiliyor.Orada yapılan muayene sonucu kulağında kir olduğunu  söyleyip kulağı yıkıyorlar ve kulak yıkama parası alıyorlar.Daha sonra tekrar muayene yapıp tam düzelmedi deyip gliserin damla veriyorlar ve tedavi olduktan sonra tekrar muayene olacakmış. Ben sağlık raporunu aile hekiminden almıştım ve ilçe sağlık müdürü kaşeleyip imzaladı ve olay bitmişti.süresi biten ruhsatnameler her beş senede yaptırmak zorunlumu oldu ? Yani ben silahımı duvara asacağım belki ve avlanmayacağım o zaman ne oluyor ?Silah bulundurmaya geçmiyormu ? Tekrar sağlık heyeti ve diğer işlemleremi döneceğiz?Üzerinize kayıtlı av tüfeklerini emniyet balistik için beş senede bir alıyor ve silah yada silahlar bir ila birbuçuk belkide iki ay sonra teslim ediliyor diye aynı arkadaş dert yandı ve onun silahını balistik muayene için almışlar ki silah yivli değil ve tüfeğini Av sezonu bitmedende geri alabilmiş.Bu arkadaş internet ve bilgisayar kullanabilse onu buraya davet edeceğimde kendi ağzından dinleyelim diye.Ben onun adına yazıyorum, Aslında çok şeyler değişiyor ve bilgi kirliğide işin içine girince insanlar koskoca bir soru işaretli dünyaya sahip oluyor. Bu konuyu bilenler varsa ve cevaplarsa çok sevinirim
Sevgi ve saygılarımla
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2013, 15:57:57 Gönderen: Reha SOYSAL »

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Reha bey yok öyle birşey,normali sizin yaptığınız gibi.arkadaşınız canı sıkılan işgüzar memurlara denk gelmiş heralde.Yivsiz silahta neyin balistiği.Allah ıslah etsin bunları.Selamlar.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Yener HACIOĞLU

• Müdavim Üyemiz
Konu çok isabet olmuş.Bu gün süresi biten y.otomatik tüfeğimin işlemini yaptırdım.istanbulda.sağolsun memur arkadaş(öğretmenmiş atanamamış bundan olsa gerek)hiç sıkıntı çıkarmadı. tabi bende tüm evrakları hazırlamıştım.dosyam sakarya da olduğundan dosyamın gelmesini bekliyoruz sakaryadan dosyam istendi.Tek sıkıntım sağlık raporu kısmında oldu.en son aile hekimim insiyatifiyle verdi.yoksa bende hastane hastane dolaşacaktım yada kurula girecek 140 tl de ödeyecektim.Bu arada ruhsat tarihi dolan tüfeğin ruhsatı geçerliymiş,taşınamazmış.
lYener.HACIOĞLU-1977-SAKARYA_İSTANBUL

reha soysal

• Ziyaretçi
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, aslında benim rahatsız olduğum konu, akşam yattığınız zamanki kanunun sabah kahvaltısından sonra  değişmiş olması.Bu kadar çok kanun değişiyorki ne memur öğrenebiliyor bunu nede vatandaş.Saygılarımla

reha soysal

• Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar, aile hekimine gittim bizzat sağlık raporu konusunu sordum ben üstelik sağlık raporunu kendisinden almıştım.Bana dediğine göre yeni bir yönetmelik gelmiş E-mail olarak ve orada göz muayenesi,kulak muayenesi ve psikonörolojik rapor içinde pisikolog ve eğer o yöndendirirsede nörologtan alınacak rapor ile aile hekimine gidilmesi gerekiyormuş. Doktora dedimki kardeşim ben çok rahatsızım bu kanun değişikliklerinden an ve an kanunlar değişiyor çok sıkıntılıyım peki neler soruyor pisikologlar anlatın dedim, kişiye göre değişiyormuş güncel olaylar işte cumhurbaşkanımız kim ? Hangi senedeyiz vs vs daha sonrada sizi yada bizi kızdırıyorlarmış ama ne varki el kol bağlı tabi.Mesaiden sonra buluşalım demek lazım ama iki dudağı arasında sizin ava çıkabilmeniz..Silah almaya ve taşımaya sakıncası yoktur raporu için yeni düzenlemeyi öğrendim ve tam çıkıyordum doktor bana '' her insan rahatsız bu değişikliklerden reha bey çok şeyler değişiyor dediğiniz gibi '' dedi.
Saygılarımla

Unuttum yazmayı şu anda CHASSE & PECHE programını seyrediyorum ve adamlara(avcı ve balıkçılara ) gıpte ediyorum,imreniyor hatta kıskanıyorum
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2013, 17:13:57 Gönderen: Reha SOYSAL »

Çevrimdışı Selim AYDIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yok öyle bir şey.Ancak doktorun kendi istiyatifine göre sevk isteyebilir.Karışamazsınız..:)
1975-İstanbul

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Süresi bitmiş yivsiz tüfek ruhsatnamesi yenilemek için yeni
« Yanıtla #6 : 14 Ağustos 2015, 14:37:57 »
selam aleyküm REHA bey bildiğim kadarıyla cevap vereceğim size...

YİVSİZ TÜFEK RUHSATI Almak ve Yenilemek İçin Gerekli Belgeler
01- Kaymakamlık makamına verilecek dilekçe,
02- 18 yaşını doldurmuş olmak
04 4 adet renkli vesikalık fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır),
05- Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
06- Tam kapaklı telli dosya,
07- Teskere yenileme ise eski ruhsatın fotokopisi,
08- Savcılıktan arşivli sabıka kaydı,
09- Devlet Hastanesinden ve Sağlık ocaklarından alınacak sağlık raporu.
Ruhsat Harcı : 27.50    TL
Av Teskeresi Ücreti Toplam : Av Tezkeresinin harcı Orman İşletme Müdürlüğüne yatırılmaktadır. bu alıntı mersin.pol.tr den alınmıştır

yivsiz av tüfeği ruhsatnamesi yenileme işleminde tüfeğin balistiğe gönderme gibi bir durum olmaz .
çünkü yivsiz olan hiç bir silahın balistik bir imzası olmaz atılan mermiye göre her seferinde farklı sonuçlar çıkar(bir av tüfeği her marka fişekle farklı grupman vermesi gibi)

rapor konusunda da aile sağlığı merkezlerinden (a.s.m sağlık ocağı) aile hekimlerinin vermesi yeterlidir ancak aile hekimi sizin durumunuz dabir rahatsızlık şüphesi (ruhsal yada fiziksel) duyarsa o zaman ilgili bölüme yada tam teşekküllü bir hastaneye sevk yazar bu durum da böyledir...

zannediyorum ki size aksi bir memur denk gelmiştir.... RASTGELE
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

Çevrimdışı Tahsin SER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Aile hekiminizi değiştirerek kolayca alabilirsiniz..
1982 Kocaeli

The following users thanked this post: İdris MOĞOL

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  Aile hekimini değiştirince yeni hekiminde kolayca rapor vericeği şüpeli sonuçta. Bu aile hekimleride son zamanlarda insanların işini iyice yokuşa sürmeye başladı  >:( Burda anlatılan sıkıntıların kat kat fazlasınıda insanlar yaşıyolardır çeşitli illerde diye düşünüyorum. Memeket durumu bukadar karışıkken birsürü güvenlik açığımız varken terbiyesiyle  yasal av tüfeğinin belgesini yenilemek için hekime giden mülayim vatandaşa sıkıntı çıkartmıyolarmı benim sinirlerim tepeme çıkıyo >:( Dağdan ak-47 lerle inen tetöristlerin pusucuların asker polis katillerinin törenlerle alkışlarla davul zurnalarla karşılandığını gördük bu ülkede ve tüm kanallardan izledik tüm şehit aileleride izledi içleri kan ağlıyarak. Oyüzden avcının tüfeğiyle ruhsatıyla uğraştılarmı zoruma gidiyo artık.
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2015, 03:42:31 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Yusuf SENBEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
1993 BURSA