Gönderen Konu: gazlı sistem?  (Okunma sayısı 2587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Haydar MUMCU

• AvlakForum Üye
  • *
gazlı sistem?
« : 16 Ekim 2011, 21:43:24 »
sevgili dostlar
hepinize selam ve saygılarımı sunarım.

geçen hafta 3 değişik yivsiz av tüfeği alarak 15 yıl aradan sonra hobiye geri döndüm. bu arada yaşanan gelişmelerden çoğunlukla habersiz kaldım. büyük bilge google amcadan derleyebildiğim kadarıyla ve özellikle bu forumdan aldığım bilgilerle şimdilik idare ediyorum. yarı otomatik gazlı sistemle ilgili merak ettiğim birşey var. tecrübeli arkadaşlardan beni aydınlatmasını rica edecektim.
- yeni aldığım torun-brillant y.otomatiğin çalışan kısmını söküp inceledim. gözlemlediğim kadarıyla gaz pistonu sadece mekanizma kilidini açma görevi yapıyor gibi geldi. atılan fişeğin yaptığı geri tepmenin mekanizmayı çalıştıran esas güç olduğunu tahmin ediyorum. doğru mu anladım acaba. aydınlatıcı yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

silahlarım:
1-samyang sumatra 2500 carbin pcp havalı 5.5 2011 model
2-avkar pompalı 6+1 12/76 55 slug 1991 model
3-torun brillant y.otomatik 7+1 12/76 71 mobilşok 2011 model
4-üzümlü koop. süperpoze 12/76 71 mobilşok çift tetik 1997 model
5-çatüs b-2 36 50 slug 7+1 2011 model
6-gamo af-10 havalı tabanca 4.5
ankaradayım. haydar mumcu. tıp doktoru. 1963-niğde.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2011, 21:44:26 Gönderen: Haydar MUMCU »
Haydar MUMCU
1963 polatlı

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: gazlı sistem?
« Yanıtla #1 : 17 Ekim 2011, 13:33:48 »
Hoşgeldiniz Haydar Bey. Hızlı epey dönüş olmuş :) 3 tüfek birden... Hayırlı olsun.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

sadikkir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 17 Ekim 2011, 14:57:29 »
Haydar bey hoşgeldiniz..bu başlangıç takımına birde yivli eklerseniz isabet olur:))

Çevrimdışı Haydar MUMCU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2011, 22:09:14 »
Teşekkür ederim arkadaşlar. Yivlilerin ruhsat-vergi vs amelelikleri yıllar önce çileden çıkmama sebep olmuştu. Tabanca- tüfek elimde ne varsa ucuzuna-pahalısına bakmadan (bir adet pompalı av tüfeği hariç) elden çıkarmıştım. Tövbe bir daha yivlinin ruhsat-vergi hamallığını yapmam. Kullanım kısıtlamalarına rağmen günümüzde yivsizin ruhsat-vergi kolaylığı ateşlınin sesine özlemimi tatmin etmeye yetti. Ama yine de arka bahçedeki havalı silah keyfimin rahatlığı hiçbirşeye değişilmez.

saygılarımla.
Haydar MUMCU
1963 polatlı

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 18 Ekim 2011, 21:50:56 »
Çook eskiden av arkadaşımın dayısının havalı tüfeğini atmıştık. O zamanların havalı tüfekleri şimdi panayırlarda kullanılanlardan :) 30 m mesafede hedefi tutturmak için yanlış hatırlamıyorsam 1 m filan üstüne atardık :D Çocuk sayılırdık. Öyle sıfırlamayla uğraştımızı da hatırlamıyorum. Ama zevkliydi. Yakın mesafedeki hedefe atınca sekerken ciuvvv diye kovboy filmlerindeki gib ses hoşuma giderdi. Şimdi hiç hevesim yok ama tüfekler çok daha güçlü. Yivli olarak ondan ötesi de ülkemizde bence iş değil. Bir dünya para ver, sonra sıra kura bekle de av vur. Mermi istihkakı anca domuza sarf edilir ve bir de hedefe.

Gazlının kilidi açtığı konusunda katılıyorum. Ek olarak, kilit açılırken hız kazanan kolların doldur-boşalt yaptığını söyleyebilirim. Takdir edersiniz ki, yeterli hız kazanamadığı durumda da kilit açılabilir ama boş kovanı fırlatmaya yetmeyebilir. Bu konulara merakınız varsa google amca da yardım eder, forumumuzda da oldukça fazla bilgi var. Eğer hala eksik konu kalmışsa :) onu da tartışırız.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.