Gönderen Konu: Fişeklerin patlamama sorunu...  (Okunma sayısı 21947 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Fişeklerin patlamama sorunu...
« : 03 Mart 2015, 13:16:35 »
    Değerli forum üyeleri bildiğiniz üzere Akdaş ak212 tüfeğim var. Bu hafta bir kutu Meca double impact tek kurşun attım, fakat iki adet fişek tetik düştüğü halde patlamadı.Bu sorun tüfekle alakalı mıdır yoksa fişeklerde mi sorun var? fişekleri bir kaç defa atmayı denedim ama sonuç aynı. Bu durum ben de tedirginlik yarattı. Av yapmıyorum ama fişeğin patlamaması özellikle tek kurşunun patlamaması korkuttu beni.
« Son Düzenleme: 03 Mart 2015, 13:30:16 Gönderen: Ömer ÇELEBİ »

1984 Ankara

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
Ynt: Fişeklerin patlamama sorunu...
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2015, 13:41:04 »

Aynı sorunu çok kaliteli fişeklerde bile bu sene bende yaşadım. Hatta arkadaşlarımda yaşadı bence bu sene kapsül üreten firmalar hammaddelerini değiştirdi ve sert metal kullanıyorlar. Ben buseneye kadar yaşamamıştım. Aynı tüfek üretim yılı olarak 2012-2013 olan aynı marka fişeği sıkıyor 2014 yılı üretimi olanı tetik düşse bile sıkmıyor ben ilk başlarda tüfeğin iğne yayının deformasyonuna bağlıyodum problemi belki bir miktar onada bağlıdır ama bu sorun bu sene çıktı...
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2015, 13:45:01 »
Fişekleri farklı bir tüfekle atmayı deneyebilirsiniz diğer tüfekler patlatıyorsa tüfeğinizde sıkıntı olabilir.
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Mart 2015, 13:57:51 »
Tüfeği ne zaman almıştınız eğer yeniyse bir kutu 36 gr atın sonra tüfeği iyice her parçasını temizleyin bu sorunu çözebilir eğer iğnede hata yoksa bazen de çok yağlıyken bu tip şeyler olabiliyor
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 03 Mart 2015, 14:28:00 »
.
« Son Düzenleme: 03 Mart 2015, 14:29:37 Gönderen: Ömer ÇELEBİ »

1984 Ankara

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 03 Mart 2015, 14:28:43 »
Fişekleri farklı bir tüfekle atmayı deneyebilirsiniz diğer tüfekler patlatıyorsa tüfeğinizde sıkıntı olabilir.
Tüfeği ne zaman almıştınız eğer yeniyse bir kutu 36 gr atın sonra tüfeği iyice her parçasını temizleyin bu sorunu çözebilir eğer iğnede hata yoksa bazen de çok yağlıyken bu tip şeyler olabiliyor

Aynı sorunu çok kaliteli fişeklerde bile bu sene bende yaşadım. Hatta arkadaşlarımda yaşadı bence bu sene kapsül üreten firmalar hammaddelerini değiştirdi ve sert metal kullanıyorlar. Ben buseneye kadar yaşamamıştım. Aynı tüfek üretim yılı olarak 2012-2013 olan aynı marka fişeği sıkıyor 2014 yılı üretimi olanı tetik düşse bile sıkmıyor ben ilk başlarda tüfeğin iğne yayının deformasyonuna bağlıyodum problemi belki bir miktar onada bağlıdır ama bu sorun bu sene çıktı...

Cevaplar için teşekkür ederim. Tüfeğimi yeni aldım, tam tarihini hatırlamıyorum ama 3 ay kadar oldu sanırım.Tüfeğimin tetik grubunda bir sıkıntı vardı daha önce paylaşmıştım, fabrikaya gidip geldi iki dafa. Acaba yayda vs bir problem mi oldu? çünkü ilk zamanlarda böyle bir sorun yoktu tüfekte.

1984 Ankara

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 03 Mart 2015, 14:39:31 »
3 yıldır me ca marka fişek kullanıyorum.3ayrı tüfekle  bir tane daha sıkıntı yaşamadım.tüfeğin iğnesinden olabileceğini tahmin ediyorum.aynı marka fişeğin saçmasını denerseniz daha net cevaba ulaşabilirsiniz.sorun belkide kurşunlarda kullanılan kapsülde de olabilir...!
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 03 Mart 2015, 15:16:41 »
Umarım sorununuz hallolur tüfeğinizi güle güle kullanın güzel tüfek
« Son Düzenleme: 04 Mart 2015, 11:59:46 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

The following users thanked this post: Muharrem AYHAN, Resul YASAK

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 03 Mart 2015, 15:45:28 »
3 yıldır me ca marka fişek kullanıyorum.3ayrı tüfekle  bir tane daha sıkıntı yaşamadım.tüfeğin iğnesinden olabileceğini tahmin ediyorum.aynı marka fişeğin saçmasını denerseniz daha net cevaba ulaşabilirsiniz.sorun belkide kurşunlarda kullanılan kapsülde de olabilir...!

Suat bey, ben de yerli olarak meca kullanıyorum onun haricinde RC kullandım sadece. Daha önce yani tüfek fabrikaya gitmeden önce de bir kutu Maca double impact atmıştım; hiç patlamayan olmamıştı. Hatırladığım kadarıyla saçma atarken de böyle bir sorun yaşamadım.

1984 Ankara

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 03 Mart 2015, 15:52:58 »
Ömer bey meca 34 gr fişeklerde arasıra benim de yaşadığım bir sıkıntıydı bu. bazen patlamayan kapsüller çıkabiliyor. onun haricinde diğer fişeklerde hiç yaşamadım özellikle fiocchi ve cheddite cx serisi kapsüllerde patlamayan tek fişeğim bile olmadı. belki iğne yeteri kadar vurmamış da olabilir farklı fişeklerle de deneyin özellikle patlamayan cins fişeğinizle deneyebilirsiniz. iğnede sorun varsa zaten kendini belli eder.

Çevrimdışı İlker AKYOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 03 Mart 2015, 16:20:21 »
Vay be bakıyorum da 2 fişek patlamadı diye doktorlar hemen teşhisi koymuşlar... ''hata tüfekte'' 
Arkadaşlar aynı durum benimde başıma geldi ama Akdaş poze ile değil..! diğer tüfeğimde aynı sorunu keklik avı için aldığım Winchester marka fişeklerde yaşadım ve birkaç fişekte aynı durum söz konusu oldu, acaba benim tüfekte mi sorun var diye arkadaşa verdim sonuç aynı onun tüfekte maalesef patlatmadı. Demek ki benim çifte ve arkadaşın otomatik Franchi de kötüymüş. Kesin Franchi yerlidir derlerrrrrr..!
Derle mi..! Derleerrrrr...
« Son Düzenleme: 24 Mart 2015, 15:32:26 Gönderen: İlker AKYOL »
1977 izmit

The following users thanked this post: Gökmen TAŞAR, Hakan BAYÇAL, Selim AYDOS

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 03 Mart 2015, 17:26:18 »
Ömer bey meca 34 gr fişeklerde arasıra benim de yaşadığım bir sıkıntıydı bu. bazen patlamayan kapsüller çıkabiliyor. onun haricinde diğer fişeklerde hiç yaşamadım özellikle fiocchi ve cheddite cx serisi kapsüllerde patlamayan tek fişeğim bile olmadı. belki iğne yeteri kadar vurmamış da olabilir farklı fişeklerle de deneyin özellikle patlamayan cins fişeğinizle deneyebilirsiniz. iğnede sorun varsa zaten kendini belli eder.

Emrah bey, ben normal saçma ile böyle bir sıkıntı yaşamadım, daha önce de bir kutu kurşun atmıştım yine böyle bir sıkıntı olmamıştı. Hafta sonu fırsat bulabilirsem 32 gr RC, 34 gr meca ile denemeyi düşünüyorum.

1984 Ankara

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 03 Mart 2015, 17:27:10 »
Vay be bakıyorum da 2 fişek patlamadı diye doktorlar hemen teşhisi koymuşlar... ''hata tüfekte'' :)
Arkadaşlar aynı durum benimde başıma geldi ama Akdaş poze ile değil..! diğer tüfeğimde aynı sorunu keklik avı için aldığım Winchester marka fişeklerde yaşadım ve birkaç fişekte aynı durum söz konusu oldu, acaba benim tüfekte mi sorun var diye arkadaşa verdim sonuç aynı onun tüfekte maalesef patlatmadı. Demek ki benim çifte ve arkadaşın otomatik Franchi de kötüymüş. :)) Kesin Franchi yerlidir derlerrrrrr..!

!!!!!
« Son Düzenleme: 04 Mart 2015, 12:01:38 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 03 Mart 2015, 17:40:30 »
       Konu ile alakalı şöyle bir çıkarım yaptım. Patlamayan fişeği tekrar atmaya kalktığımızda eğer fişek patlıyorsa kabahati tüfekte aramanın; eğer hiçbir şekilde o tüfekte patlamıyorsa, kapsülde aramanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Sizce söylediğim ne kadar doğru? bununla alakalı da yorum yaparsanız sevinirim.

1984 Ankara

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 03 Mart 2015, 17:56:54 »
Umarım sorununuz hallolur tüfeğinizi güle güle kullanın güzel tüfek
« Son Düzenleme: 04 Mart 2015, 12:02:00 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 03 Mart 2015, 18:03:45 »
Normalde aynı marka fişekte patlatmadığında elbette ilk önce fişekten şüphe duymak gerekir. Ama bazen iğnedeki problem 100 atışta 3 veya 4 kere kendini gösterebiliyor. O zaman fişektendir demek yanıltabiliyor zaten mevzu tek kurşun olduğu için bu kadar temkinli konuşuyorum. Hepimiz biliyoruz domuz avının şakası yok şansa bırakmamak gerekir. Hiç değilse boş bir arazide farklı gramaj ve farklı fişek markalarında test atışı yapmak daha sağlıklı olur tahminimce.

HERŞEYE RAĞMEN BUNLAR BENİM YORUMUM.ARKADAŞ ÇEVREMDEN SİLAH TAMİRİ YAPAN ABİLERİMDEN DUYDUKLARIM GÖRDÜKLERİM.AMACIM SİZE YARDIMCI OLMAK ÇÜNKÜ BEN DE BENZER ŞEYLERİ YAŞADIM VE MORAL BOZUCU OLABİLİYOR. ANCAK BAZI ARKADAŞLARIN KOMİK VE ALAYCI TAVIRLARI YÜZÜNDEN YORUM YAPMAK İÇİMDEN GELMİYOR.BERETTA GRUP SİLAH MÜHENDİSİ SANKİ ARKADAŞ MİLLETE LAF ATIYOR.HERKES BİLDİĞİNİ TAHMİNİNİ YAZIYOR.BENİM DE SİZE TAVSİYEM BİRAZ DAHA TEST YAPMANIZ .İŞİ GARANTİYE ALMAK İÇİN İSE FABRİKAYA GÖNDERMENİZ BİR DE ONLAR BAKSINLAR.VESSELAM

SAYGILAR ÖMER BEY.

Gökay bey, ben her türlü yoruma açığım. Bir çoğunuz benden tecrübelisiniz, bu yüzden her söyleneni dikkate alıyorum. Yalnız bir hususu belirtmeden geçmek  istemedim.Forumlarda büyük harflerle yazmak karşındakine bağırmak anlamına gelir. :) saygılar bizden teşekkür ederim.

1984 Ankara

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 03 Mart 2015, 18:37:53 »
Vay be bakıyorum da 2 fişek patlamadı diye doktorlar hemen teşhisi koymuşlar... ''hata tüfekte'' :)
Arkadaşlar aynı durum benimde başıma geldi ama Akdaş poze ile değil..! diğer tüfeğimde aynı sorunu keklik avı için aldığım Winchester marka fişeklerde yaşadım ve birkaç fişekte aynı durum söz konusu oldu, acaba benim tüfekte mi sorun var diye arkadaşa verdim sonuç aynı onun tüfekte maalesef patlatmadı. Demek ki benim çifte ve arkadaşın otomatik Franchi de kötüymüş. :)) Kesin Franchi yerlidir derlerrrrrr..!
varsa bir bildiğin fikrini beyan edersin.yoksa susar en azından saçmalamamış olursun.
« Son Düzenleme: 03 Mart 2015, 19:04:30 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 03 Mart 2015, 19:18:30 »
..
« Son Düzenleme: 04 Mart 2015, 12:02:23 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 03 Mart 2015, 19:24:43 »
Patlamayan fişekle aynı kutudaki patlayan fişeğe bakın kapsülde aynı derinlikte iz yapmışmı ?
Hatta fotosunu çekip buraya koyun net anlaşılır durum.
Eğer patlamayan fişeğin kapsülündeki iz daha zayıf kalmışsa iğnededir yoksa fişekte.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Mehmet MEMLEKET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 03 Mart 2015, 19:58:27 »
Fatih Beyin teşhisi doğru. aynı sıkıntıyı bende yaşamıştım patlamayan fişeklerin kapsülündeki derinlik daha az oluyor ve sorun tetik grubunda çıkmıştı. Kapsüldeki derinlik izinden anlayabilirsiniz.
1980 ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 04 Mart 2015, 00:51:02 »
Fatih Beyin teşhisi doğru. aynı sıkıntıyı bende yaşamıştım patlamayan fişeklerin kapsülündeki derinlik daha az oluyor ve sorun tetik grubunda çıkmıştı. Kapsüldeki derinlik izinden anlayabilirsiniz.

Mehmet bey kapsüllerde neredeyse hiç iz yok.

1984 Ankara

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 04 Mart 2015, 00:57:03 »
Patlamayan fişekle aynı kutudaki patlayan fişeğe bakın kapsülde aynı derinlikte iz yapmışmı ?
Hatta fotosunu çekip buraya koyun net anlaşılır durum.
Eğer patlamayan fişeğin kapsülündeki iz daha zayıf kalmışsa iğnededir yoksa fişekte.

Fatih bey, patlamayan fişekleri arkadaşa verdim, çiftesi ile atacak. Kapsülü incelemiştim fişek patlamadığında, öyle bariz bir iz göremedim doğrusu.

1984 Ankara

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 04 Mart 2015, 01:11:59 »
Ömer bey bağırmak bize yakışmaz öyle bir niyetim yoktu kusura bakmayın sadece vurgulamak istedim sözüm size değildi sadece bazı arkadaşların uslübu çok sakıncalı olabiliyor.İnşallah tüfeğinizin sorunu basittir hata yoktur ve hallolur.

Estağfurullah, kusur olacak bir durum yok bana söylemediğinizi biliyorum.

1984 Ankara

Çevrimdışı Ahmet TUNÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 04 Mart 2015, 11:42:05 »
Ak 212 ile sezon başından bu yana deneme atışlarıyla birlikte çeşitli markalardan (rc,bp,zuber,winchester,yaf,mke,jet ve meca) toplamda 2 koli fişek attım  bunun 5 kutusu meca fişekdi ve beş kutudan 3 tane patlamayan fişek çıktı,bu fişekleri tek kırma ile atayım dedim tek kırmada patlatmadı hayret ettim yani beretta nın kontrol mühendisi olmasak da ak 212 den kaynaklanan bir durum olmadığını tahmin ediyorum saygılar.
1992 ANTALYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 04 Mart 2015, 11:50:10 »
Ak 212 ile sezon başından bu yana deneme atışlarıyla birlikte çeşitli markalardan (rc,bp,zuber,winchester,yaf,mke,jet ve meca) toplamda 2 koli fişek attım  bunun 5 kutusu meca fişekdi ve beş kutudan 3 tane patlamayan fişek çıktı,bu fişekleri tek kırma ile atayım dedim tek kırmada patlatmadı hayret ettim yani beretta nın kontrol mühendisi olmasak da ak 212 den kaynaklanan bir durum olmadığını tahmin ediyorum saygılar.

Tüfeğinizi güle güle kullanın...ne güzel
« Son Düzenleme: 04 Mart 2015, 12:04:37 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA