Gönderen Konu: RETAY VS İMPALA PLUS  (Okunma sayısı 3406 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cengiz Batuhan YAZGAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
RETAY VS İMPALA PLUS
« : 19 Eylül 2022, 23:21:39 »
Selamın aleyküm yeni bir tüfek almayı düşünüyorum .
Retay ve impala plus arasında kaldım . İki tufegide elime aldım ikisininde malzeme kalitesi güzel ama önemli olan çalışması .
Hangisini tavsiye edersiniz ?
  • Ata
  • Stoeger
  • MKE çifte
1995 - Merkez/Niğde

The following users thanked this post: Özgür ATAŞ

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
Ynt: RETAY VS İMPALA PLUS
« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2022, 00:29:12 »
Selamın aleyküm yeni bir tüfek almayı düşünüyorum .
Retay ve impala plus arasında kaldım . İki tufegide elime aldım ikisininde malzeme kalitesi güzel ama önemli olan çalışması .
Hangisini tavsiye edersiniz ?
bende retayin  Antalya ss ve Masai Mara model Tüfekleri mevcut  18.40 iç çap inertia plus sistem ve çıkarılabilir tetik tertibatı ağırlıkları Mara 3065 gr antalya ss 2850 Gr arkadaşinda hem Masai Mara hemde Impala plus mevcut Impala plus yüksek bant. 18.75 iç çap yanlış hatırlamiyorsan 3100 Gr civarlarında ağırlıga sahip iki Tüfek ile ince kalın ağır ve hafif Gr fişeklerle birçok grupman testi yaptı Impala plus bu konuda retaydan  geride  Fermali av yapıyorsanız bence impala plus çok iyi seçim olur
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2022, 00:32:04 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2022, 10:44:37 »
Teşekkürler ustam masai Mara ile Antalya ss arasinda ağırlık farkı var sanırım .
  • Ata
  • Stoeger
  • MKE çifte
1995 - Merkez/Niğde

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2022, 15:30:28 »
Bir Rus sitesinde
İmpala plus,ATA,Retay,Mp153 falan kıyaslanmıştı.
İmpala hepsini ezdi geçti.
Şu an bu ülkede benim almak isteyeceğim tek marka İmpala Plus.
Retay için ise sadece çok estetik diyebilirim.Bunun haricinde pek bir albenisini göremedik.
Masai Mara larını da Gordion larınıda deneme şansımız oldu.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2022, 17:41:14 »
Bir Rus sitesinde
İmpala plus,ATA,Retay,Mp153 falan kıyaslanmıştı.
İmpala hepsini ezdi geçti.
Şu an bu ülkede benim almak isteyeceğim tek marka İmpala Plus.
Retay için ise sadece çok estetik diyebilirim.Bunun haricinde pek bir albenisini göremedik.
Masai Mara larını da Gordion larınıda deneme şansımız oldu.
Suat bey arkadaşımda ikiside mevcut isterseniz grupman fotolarını isteyebilirin hiç bir atışında retayu geçmeyi bırakın yakin sonuç bile veremedi
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2022, 17:47:19 »

Özgür ATAŞ

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2022, 20:16:26 »

Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 20 Eylül 2022, 21:24:38 »
Suat bey arkadaşımda ikiside mevcut isterseniz grupman fotolarını isteyebilirin hiç bir atışında retayu geçmeyi bırakın yakin sonuç bile veremedi
Özgür bey bu tüfekten tüfeğe değişir.
Retay firmasın8n ismi dahi piyasada henüz zikredilmemişken,hatta onlar ilk çalışmayan Masai Mara modelini üretmişken etrafımızda alanlar oldu.
Gordion modelinin isim babası da yakın bir dostum.
Av grubunuzun icerisinde grupman testi yapılmış yüzlerce resim vardı.
Hepsi vasat diyebileceğim grupmanlardı.
Tüfek dediğim gibi estetik.Avrupai bir havası ve zarafeti var.
Forumdan takip ettiğim kadarıyla sık tüfek değiştirip denemeler yapıyorsunuz.
Emin olun bizde sizin kadar göz önünde olmasakta epey tüfekler deniyoruz.
İyi tüfeğe denk gelmişsiniz. Belli ki.
Bizim grupta alanların satması bir oldu.Ama burada kalkıp küçük çocuklar gibi bizim tüfek sizinkini döver falan demeyeceğim.
Keşke yakın olsaydıkta iyi bir Retay ile iyi bir impalayı test edebildlseydik...

« Son Düzenleme: 20 Eylül 2022, 21:25:52 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AKKAYA 09

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 20 Eylül 2022, 21:35:20 »
Bu arada özellikle backbored denen namlular genel olarak hafif gramajlarda benim gördüğüm kadarıyla vasat performans sergilemekte.
Kendimin de kullandığı Winchester Sx3 18.80 mm namlu iç çapına sahip. 28 g fiseklerde çok başarılı diyemem.
Aradaki grupman farkının Retay dan  yana olması büyük ihtimalle 18.4 mm olan namlu iç çapıyla alakalı olsa gerek.
Burada farklı namlular söz konusu olduğu için aynı olmayan iki nesneyi karşılaştırmakta doğru olmayacaktır aslında.
Ancak bu güne kadar hic bir İmpala kullanıcısından  sorun duymadım.
Kaldıki fiyat olarak ta en son Retay dan daha da uygundu.Şimdi fiyatlar nerelerde inanın bir fikrim yok.
Yine de son karar konuyu açan arkadaşın....

BİGA/1979

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 20 Eylül 2022, 21:42:18 »
Bu arada özellikle backbored denen namlular genel olarak hafif gramajlarda benim gördüğüm kadarıyla vasat performans sergilemekte.
Kendimin de kullandığı Winchester Sx3 18.80 mm namlu iç çapına sahip. 28 g fiseklerde çok başarılı diyemem.
Aradaki grupman farkının Retay dan  yana olması büyük ihtimalle 18.4 mm olan namlu iç çapıyla alakalı olsa gerek.
Burada farklı namlular söz konusu olduğu için aynı olmayan iki nesneyi karşılaştırmakta doğru olmayacaktır aslında.
Ancak bu güne kadar hic bir İmpala kullanıcısından  sorun duymadım.
Kaldıki fiyat olarak ta en son Retay dan daha da uygundu.Şimdi fiyatlar nerelerde inanın bir fikrim yok.
Yine de son karar konuyu açan arkadaşın....
suat bey 32 Gr 6 no rc atislari 

« Son Düzenleme: 20 Eylül 2022, 21:43:50 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 20 Eylül 2022, 21:49:42 »
Özgür bey bu tüfekten tüfeğe değişir.
Retay firmasın8n ismi dahi piyasada henüz zikredilmemişken,hatta onlar ilk çalışmayan Masai Mara modelini üretmişken etrafımızda alanlar oldu.
Gordion modelinin isim babası da yakın bir dostum.
Av grubunuzun icerisinde grupman testi yapılmış yüzlerce resim vardı.
Hepsi vasat diyebileceğim grupmanlardı.
Tüfek dediğim gibi estetik.Avrupai bir havası ve zarafeti var.
Forumdan takip ettiğim kadarıyla sık tüfek değiştirip denemeler yapıyorsunuz.
Emin olun bizde sizin kadar göz önünde olmasakta epey tüfekler deniyoruz.
İyi tüfeğe denk gelmişsiniz. Belli ki.
Bizim grupta alanların satması bir oldu.Ama burada kalkıp küçük çocuklar gibi bizim tüfek sizinkini döver falan demeyeceğim.
Keşke yakın olsaydıkta iyi bir Retay ile iyi bir impalayı test edebildlseydik...

geçen sene yılbaşı öncesi Impala plus alıyordum 2700 fiyatida çok uygundu ama arkadaşım alıp deneyince vazgeçtim sorun diydudum ama her firmada olabiliecek sorunlar fakat ben performansini begenmedigin için vazgeçip armsan phenoma tercih ettim
Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 21 Eylül 2022, 08:33:57 »
suat bey 32 Gr 6 no rc atislari 

Farkındayım Özgür bey.
Backbored  namlulu winchester sx3Red performans bir tüfeğim var.
18.80mm gibi bir iç çapı var.
Bu tüfeğin3 sezondur üveyik avında kullanmaktayım.
Genel izlemim  vurulan 100 üveyiğin 70 tanesi  yaralı.
30 tanedi de ölü.
Ölü olanlar 20  25 m de vurulanlar.
35 ve üzeri mesafelerde vurulanlar ise yaralı.
Geçen gün bir test yaptım.
35 m de 18 kg lık bir yağ tenekesine  30 g 10 numara bir fişek attım.
Hedefte 45 civarı isabet vardı.
18.4 mm lik namlu ile 32 g 6 numara ile 5 lt lik tenekelerde 45 isabet sayabiliyordum aynı mesafelerde.
Demem o ki Backbored namlular benim gördüğüm kadarıyla  düşük gramajlı fişeklerde grupmanı çok fazla açıyor.
Bu namlular için iri ve ağır gramajlı fişek tercih edildiğinde sonuçların  çok farklı olabileceğini düşünüyorum.
Zira ben bu tüfekle geçit avlarında 50 60 m lerde ördekler vurdum.
Ve sadece geçitte avlanmak için tutuyorum bu tüfeğimi.
Velhasıl backbored namlu kullanan birileri çıkarsa onlarında fikrini almak isterim.
Belki de sadece benim tüfeğim bu şekilde bir karekteristik sergileyebilir....

BİGA/1979

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 21 Eylül 2022, 11:22:43 »
Farkındayım Özgür bey.
Backbored  namlulu winchester sx3Red performans bir tüfeğim var.
18.80mm gibi bir iç çapı var.
Bu tüfeğin3 sezondur üveyik avında kullanmaktayım.
Genel izlemim  vurulan 100 üveyiğin 70 tanesi  yaralı.
30 tanedi de ölü.
Ölü olanlar 20  25 m de vurulanlar.
35 ve üzeri mesafelerde vurulanlar ise yaralı.
Geçen gün bir test yaptım.
35 m de 18 kg lık bir yağ tenekesine  30 g 10 numara bir fişek attım.
Hedefte 45 civarı isabet vardı.
18.4 mm lik namlu ile 32 g 6 numara ile 5 lt lik tenekelerde 45 isabet sayabiliyordum aynı mesafelerde.
Demem o ki Backbored namlular benim gördüğüm kadarıyla  düşük gramajlı fişeklerde grupmanı çok fazla açıyor.
Bu namlular için iri ve ağır gramajlı fişek tercih edildiğinde sonuçların  çok farklı olabileceğini düşünüyorum.
Zira ben bu tüfekle geçit avlarında 50 60 m lerde ördekler vurdum.
Ve sadece geçitte avlanmak için tutuyorum bu tüfeğimi.
Velhasıl backbored namlu kullanan birileri çıkarsa onlarında fikrini almak isterim.
Belki de sadece benim tüfeğim bu şekilde bir karekteristik sergileyebilir....

Browning 76 namlu ve armsan phenoma 66 namlu 1 ve 4 no atışları arkadaşın yaptığı testlerden

Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 21 Eylül 2022, 12:02:28 »
Özgür bey 
İthal bir tüfek daha uzaktan vuruyor ya da daha iyi grupman yapıyor diye alacak arkadaş hiç almasın zaten.
Piyasada 1000 TL ye satılan merdivenaltı bir tüfek bile bir çok tüfeği şasırtabilecek grupmana sahip olabilir
Bu bir kriter değildir.
İthal bir tüfekte estetik,belirli kriterleri geçmiş üretim prosesi,daha   kaliteli meteryal ve parça kalitesi  benim beklentimdir.
Şimdi Elimdeki SX3 FN üretimi hir namluya sahip olup,1/1000 gibi hata payıyla üretilebilen bir  namludur.
En az 5000 Atım testleri mevcuttur.
Sorunsuz atabilmektedir.
Adamlar bunların garantisini veriyorlar.Binlerce fişek atabiliyorsunuz.
Ancak yerli iretim tüfeklerde 600 civarı magnum fişek  atımlarından sonra  bir yerler elinizde kalmaya başlıyor.
Bu ülkede sadece Huğlu da 5000 atım testi yapıldı ve ufak tefek kabul edilebilir hata paylarıyla bence başarılı bir test oldu.
İyi grupman yapmak için ise 66 cm bir namlu ,iyi bir şok,ve iyi bir fişek gerekir.
Namlu boyu 66 cm olan iyi şoku olan bir tüfekle herkesle yarışabilirim.
Özellikle uzak mesafelerde seçici mühimmatlar kullanırım.
Kısacası saçma grupmanı başlı başına bir  şey ifade etmez.İyi bir silah yıllarca sorunsuz çalışabilmeli.
Ve daha uzaktan vuruyor diye gidip kimse iyi bir tüfeğe para vermesin.
İyi tüfek uzaktan vurmaz.
İyi fişek ve uyumlu şok uzaktan vurur....
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2022, 12:04:54 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 21 Eylül 2022, 14:22:33 »
Teşekkür ederim benim için asıl önemli olan çalıştırması fişek seçmemesi çift namlu almayı düşünüyorum av için 66 - arada hobi atışları denk gelirse domuza fln gitmek içinde bir slug namlu almayı düşünüyorum . Biraz araştırdım retaylarda fişek seçme sorunu olduğunu gördüm ama bazıları da her fişeği sorunsuz çalıştırıyor gordugum kadarıyla tüfeğine denk gelinmesi lazım birazda
  • Ata
  • Stoeger
  • MKE çifte
1995 - Merkez/Niğde

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 21 Eylül 2022, 16:29:23 »
iyi tüfek avcıdan alınır.
Mesela Özgür Uyar abinin impala plası her türlü alınır :D
Akdaş poze ile onca sorun yaşayınca Merdan Kaçar abiden 66 namlu ata neo yu aldım bu sözün haklılığını gördüm.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Ersin ŞİMŞEK

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 21 Eylül 2022, 21:46:21 »
Teşekkür ederim benim için asıl önemli olan çalıştırması fişek seçmemesi çift namlu almayı düşünüyorum av için 66 - arada hobi atışları denk gelirse domuza fln gitmek içinde bir slug namlu almayı düşünüyorum . Biraz araştırdım retaylarda fişek seçme sorunu olduğunu gördüm ama bazıları da her fişeği sorunsuz çalıştırıyor gordugum kadarıyla tüfeğine denk gelinmesi lazım birazda
benimde 18.75 iç çaplı otamatigimde var normal havalarda sıfıra yakın derecelere kadar çok iyi ama _15_20 derecelerde kesinlikle 36 Gr üstü stmak istiyor yoksa çoğu yaralı ki videoları mevcut ama aynı hava şartlarında 18.40  phenoma 32_34 Gr ile performans harika 
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2022, 21:47:39 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #17 : 22 Eylül 2022, 14:32:12 »
iyi tüfek avcıdan alınır.
Mesela Özgür Uyar abinin impala plası her türlü alınır :D
Akdaş poze ile onca sorun yaşayınca Merdan Kaçar abiden 66 namlu ata neo yu aldım bu sözün haklılığını gördüm.
Özgür kardeşimin 1.İmpalasını 2-3 yıl kadar önce ben aldım. :) 2.si isze kısmet olur inşallah...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 22 Eylül 2022, 15:29:24 »
Tüfek markasından bağımsız olarak denemelerime istinaden söyleyebilirim ki keçe tapa ile atış yapılacaksa geniş ve dar namlu tam tersi bir etki yapıyor.Mekanizmasız poze tüfeklerde dar namlu keçe tapada daha açık desen verirken geniş namlu diğer dar namluya göre daha toplu desen veriyor.Bu noktada yapılacak çıkarımda dar ve geniş namlu kıyaslaması yapılırken mekanizma türü gazlı yada kinetik ve ayrıca poze veya mekanizmalı tüfeklerde kullanılan fişeğin barut türünden özellikle tapa yapısı çok farkettiriyor.Avlayacağınız av için kullanabileceğiniz fişek gramaj ve türünü belirledikten sonra. O fişeğe geniş yada dar namlunun uyması bence denemeden bilinmeyecektir.En güzel deneme av üstünde aynı alçalta ve aynı hava şartlarında yapılmalı bu yazdıklarıma kalite kontrol yapılmadan piyasaya verilmiş sorunlu tüfekler dahil değildir. Dendiği gibi bulunabiliyorsa avcıdan alıp sahada da av üstünde denenmeli kış ayazında ördeğe başarılı bir tüfek yaz sıcağında üveyik avında havlu atabilir.
Eline uyduktan sonra o tüfek terk edilmemelidir.Mükemmel tüfek diye bir şey bizim aradığmız fiyat aralığında şans eseri bulunabilir.
Selamlar saygılar

• Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 22 Eylül 2022, 15:34:30 »
Marka dayanıklılık malzeme kalitesi satış sonrası destek konularında dikkate. Alınmalı

Çok hassas bir sektörde pazarlama alanında Ürün Müdürü sıfatıyla  çalışan biri olarak tavsiyemdir .

Ustalarıma selam ederim
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Kadir MIZRAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 23 Eylül 2022, 05:41:17 »
Bir Masai mara kullanıcısı olarak tüfeği tavsiye ederim.61cm slug nanlusunu aldığım için fişek grupmanı hakkında bilgi veremem size,zeten fişek te atmam,sadece tek kurşun atıcısıyım.Tüfek gerçekten hoşuma gitti,isabetli atışlar yapabiliyorum.Geçenlerde ufak bir problem olmuştu,whatsapp destek hattına yazdım,hemen pim gönderdiler,ilgili bi firma.Yanlız tercihiniz Retay dan yana olursa üretim yılı 2021 ve sonrası olanı alın,öncekilerde problem olduğu söyleniyor.
  • Typhoon f12
  • Retay masai mara
DOĞUM TARİHİ YAZINIZ Mersin

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 23 Eylül 2022, 10:42:33 »
Özgür kardeşimin 1.İmpalasını 2-3 yıl kadar önce ben aldım. :) 2.si isze kısmet olur inşallah...
Ahsap kundak olanı kastetmiştim demek ki size nasipmiş, bende kundak takımını değiştirdi herhalde diyordum :D
Avı bol olsun tüfeğinizin. Şuanda zaten Neo var memlunum ava da ara verdim gibi bide eski abilerin lafı var avcının tek tüfeği olacak diye ondan pek kıpraşmıyorum :D
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2022, 10:48:40 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 23 Eylül 2022, 22:48:21 »
 Retay firması isteğim Üzerine Antalya ss otamatiğimin mekanizma ve butonu siyaha çevirdiler ve tek kuruş ücret talep etmediler kendilerine burdan tekrar teşekkür ederim

Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #23 : 26 Eylül 2022, 14:29:01 »
Ahsap kundak olanı kastetmiştim demek ki size nasipmiş, bende kundak takımını değiştirdi herhalde diyordum :D
Avı bol olsun tüfeğinizin. Şuanda zaten Neo var memlunum ava da ara verdim gibi bide eski abilerin lafı var avcının tek tüfeği olacak diye ondan pek kıpraşmıyorum :D
Bendeki önceki İmpala Plus ı, yeniye sentetik kundak takımı aldı bildiğim kadarıyla.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 27 Eylül 2022, 16:18:21 »
Bendeki önceki İmpala Plus ı, yeniye sentetik kundak takımı aldı bildiğim kadarıyla.
Yerlide arpacıgın yerini gördüğü yeri vuran tüfeği gördün mü alacaksın, çok iyi yapmışsınız alarak :D
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA