Gönderen Konu: Fahiş fisek fiyatları  (Okunma sayısı 2450 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kasım EKŞİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Fahiş fisek fiyatları
« : 23 Aralık 2021, 21:53:01 »
Arkadaşlar. Bildiğiniz gibi fisek fiyatları anormal yükseltildi. Dövizin yükselmesi ile hemen hergün zam yaptılar. Ihracat yapan karnı tok yerli firmalarda buna katıldı. 34 gram ortalama bir Avrupa av fişeği her zaman 10 euro civarında idi.su an euro 13 lira civarlarında fakat 34 gram pellagri bir fisegi 180 ile 230 lira arasında satıyorlar. Bizi yolacak keklik görüyorlar. Zaten senede 2 kutu fisek atamıyoruz gereksiz fazla fisek almayalım. Fahiş fiyatları protesto edelim.2.el satılan fahiş fisekleri de yönetim ilana almasın biz de bu gücümüzü kullanalım. Yayalım ki ses getirsin.herkese selâmlar.
1965 İSTANBUL

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Fahiş fisek fiyatları
« Yanıtla #1 : 25 Aralık 2021, 10:03:59 »
Bu konuda haklısınız kur yükselirken hergün fiyat yükseltenler kur düştüğünde fiyatlara hiç dokunmuyorlar.Eminim toptan aldıkları fiyatlar için distribütör firma ile pazarlık yapıp kendi alış fiyatlarını düşürüyorlardır. Kimse almazsa. Bu fiyatlar rahatlıkla düşer ams bu fiyatlardan alıcı bulurlarsa aynı yüksek fiyatlardan satmaya devam ederler.Yapılacak şey çok basit

Hiç bir şey yapmamak fişek almazsak elbet çözülecekler.

Selamlar
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN, Gürkan AKMAN

Çevrimdışı Mehmet Ali YAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 25 Aralık 2021, 12:38:58 »
Eminim pek çok avcı kardeşim bir kaç sene yetecek fişek stoguna zaten sahiptir.  Size katılıyorum ben fişek almayacağım bu sene  ancak avcı camiasının birlik olamamak gibi bir handikapı hep olmuştur.
  • browning 525 süperpoze 12
  • beretta unico otomatik 12
  • marocchi goldensnipe III süperpoze Trap 12
  • remington 870 express Pompalı 12
  • Ispanyol astra Çifte 16
  • Kuruluş yıllarından huglu kooperatif el işlemeli çifte 12
1974-Ankara

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN, Gürkan AKMAN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 25 Aralık 2021, 13:44:03 »
Eskiden olduğunu  gibi mke yada devlete ait başka  bir kurum kendi imkanları dahilinde (çıkıpta bu barut olmaz ben f2 s4 tecna  barutlu fişek isterim diye protesto eden de olmayacağına  göre)yerli  barut saçma kapsül kovan vs. Üretsin  küçük bir kar marjı  ile piyasaya sunsun  isteyen istedıgı yerden alışveriş yapsın  yada uygun makul fiyatlı dolum malzemesi üretsin
Ben daha fiyatına zam yapılan bir ürünün  fiyatını geri çekılıgıne pek denk gelmedim  yada bana denk gelmedi
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 25 Aralık 2021, 19:33:46 »
Arkadaşlar. Bildiğiniz gibi fisek fiyatları anormal yükseltildi. Dövizin yükselmesi ile hemen hergün zam yaptılar. Ihracat yapan karnı tok yerli firmalarda buna katıldı. 34 gram ortalama bir Avrupa av fişeği her zaman 10 euro civarında idi.su an euro 13 lira civarlarında fakat 34 gram pellagri bir fisegi 180 ile 230 lira arasında satıyorlar. Bizi yolacak keklik görüyorlar. Zaten senede 2 kutu fisek atamıyoruz gereksiz fazla fisek almayalım. Fahiş fiyatları protesto edelim.2.el satılan fahiş fisekleri de yönetim ilana almasın biz de bu gücümüzü kullanalım. Yayalım ki ses getirsin.herkese selâmlar.

elimde 2 kutu bildircin 3 kutu da 5.6 no 30 32 gr fişek var bu sene ve gelecek senede yetireceğim  zamlar pretosto için
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Aralık 2021, 13:31:58 »
Halki maalesef düşünen yok kardeşim sadece para kaynağı olarak görülüyoruz. Ava git gitme her ocakta vergi nedir? Saçma sapan kurallar yasaklar kim için? Kurallara uyan dürüst avcılar için. Iddia ediyorum bu ülkede kayıtlı namuslu avcıların 3 katı kayıtsız kaçak avcı var. Av koruma peki kimi kontrol edip sürekli rahatsiz ediyor? Seni beni. Gece avi yapan, mevsim dışı av yapan, avcının arabasına zarar veren avcıya silah çeken kişilere kim ne Yapıyor? Hiç.
1974-Ankara

Çevrimdışı Gürkan AKMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 27 Aralık 2021, 22:41:27 »
Hayvan bile yerken ara veriyor bunlar gece gündüz yese doymaz.Yerli ürünlere bile fahiş oranda zam yapıyorlar.Mermi 5 tl olmuş, sözde mkek üretiyor.Bu uçurumun sonu
 nereye çıkacak merak ediyorum.
  • Torun taktikal otomatik
  • Sarsılmaz taktikal otomatik
  • Bora barak br20
  • Sar kılınç 2000 mega
  • Sig sauer p226
  • Senatör sx21
1987-Çanakkale

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 28 Aralık 2021, 11:46:32 »
Yurtdisindan parçaları ithal edip burada ucuz is gücü ile birleştirmek maalesef üretim kısmını yerli yapıyor. Milli yerli diye diye herseyi yabancı yaptılar.
1974-Ankara

The following users thanked this post: Ahmet ARIKAN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2021, 01:09:06 »
Bugün dernekte 35 kişi daha belgesi ni iptal etti,durum hiç iyiye gitmiyor
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 29 Aralık 2021, 15:01:36 »
Evraksız avcı sayısında patlama olacak.
Devlete düşen ise yasal olmayan her avcıyı eline silah alamayacak kadar ağır cezalar verdirmeli.

Maden öyle yapan ile yapmayan belli olsun.
Evini geçindiremeyen,çoluk çocuğunun karnını doyuramazken  g....nün keyfi için kimse avcılık yapmasın.
Herkes avcılık yapmak zorunda da değil.
Şimdi buradan muhalefet edenler olabilir.Senin tuzun kuru  ondan böyle konuşabiliyorsun diye.
Hayır olaya şu gözle bakın lütfen.
Benimde canım hergin kuzu pirzola yemek istiyor ama 1 kg kuzu pirzola 150 TL.
Yiyemiyorum yani her öğün.
Avcılıkta böyle olmalı.
Belge yoksa,fişek alacak paran,yola çıkacak araba,yakıt,yiyecek ve fişek paranız yoksa,fişek fiyatları da pahalı olup alamıyorsanız avlanmayacaksınız....
Olayı bu sekilde izah etmek istedim.Lütfen kimse farklı bir boyutta düşünüp mesnetsiz şekilde saldırmasın...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Murat PAKEL, Osman KÜÇÜKMUMCULAR, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Murat PAKEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 29 Aralık 2021, 16:21:59 »
Tamam fiyatlar aşırı yükseldi ama tek sebep dolar mı? Sanayi kullandığı doğalgaza bu yıl %170 Zam geldi. Keza elektrik de en az %55 zamlandi. Sanayi maliyetleri çok yüksek. Peynir de zamlandi hemde %50-60 oranında. Demek istediğim herşey dolara endeksli değil ve malesef bu elektik, doğalgaz ve benzin fiyatları düşmez ise sanayide  doğrudan maliyet de düşmez.
Gelelim diğer mevzuya av bayileri de evine ekmek götürecek adam mal alıyor liste fiyatı belli satacağı fiyat belli. Gidip çayini içiyoruz lak lak ediyoruz sonra o da sıkılıyor utanıyor fiyatlardan. Onun suçu ne? Stokcu av bayii mı var ki. Bir kutu fişekten kaç lira kazanacak ki?

Ayrıca almayalım protesto edelim eyvallah tamam. Belge donduracagim kaçak avlanacagim vergiler çok falan diyenlere ise karşıyım. Avcı isek yasal olmak zorundayız. Üçyuz beşyüz lirayı çok görüp belge donduranlari sonra elinde tüfek avda bira rakı icerken görürsem papaz olurum. Vergiye para çok diyen alkole sigaraya yada benzeri ne keyfi işlere para veriyor. Gerçekten durumu olmayanlara lafım yok onları anlarım. Ama bu iş keyif işidir.  O yüzden bana kızanlar olabilir ama bence DKmp seneye daha çok denetlesin, yakaladığında daha çok ceza kessin. Yıllarca bohcacilara, köylülere kızdık simdi belge dondurup kaçak avlanan olursa onlara da kızarım
  • Saint etienne darne çifte
  • Simson Suhl
  • Huğlu 104a/ Seçkin S3 superpoze
  • Özkanlar FX015
  • Akdaş AG 212
  • English Pointer
Murat PAKEL
1975 İZMİR

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Osman KÜÇÜKMUMCULAR

Çevrimdışı Emre POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 29 Aralık 2021, 17:13:03 »
Bende belgeli avcı olmalı diyorum yasal olmalı ama ben cürük bir sistemde yasal avcı da olmayana kızamıyorum. Avlaklar da limitler komik ve doğa koruma ne kadar etkin çalışıyor. Sadece avlak avlak gezip ceza kesmek mi. Tüfekle avlanan en masumu. Kota alınamayan av yapılsa da kota düşen vb. bir sürü sıkıntı varken ama para isterken yasal olunsun derken sınırsız çalışma yapan doğa koruma .
  • Armsan Phenoma Cantilever
  • Ata Arms Sp
  • Çifsan ÇSP 555
  • Genç Huğlu Sp 101
  • Sarsılmaz AR24
1985 BURSA

The following users thanked this post: Murat PAKEL

Çevrimdışı Murat PAKEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 29 Aralık 2021, 23:04:16 »
Bende belgeli avcı olmalı diyorum yasal olmalı ama ben cürük bir sistemde yasal avcı da olmayana kızamıyorum. Avlaklar da limitler komik ve doğa koruma ne kadar etkin çalışıyor. Sadece avlak avlak gezip ceza kesmek mi. Tüfekle avlanan en masumu. Kota alınamayan av yapılsa da kota düşen vb. bir sürü sıkıntı varken ama para isterken yasal olunsun derken sınırsız çalışma yapan doğa koruma .

Çok doğru ama belgeli kalıp savaşmak lazım fakat mevcut dernek veya federasyonlar ile bu iş de yürümüyor. Bir güç birliği şart ama yıllardır olmuyor belki avcılar da da sorun var. Fakat şunu net olarak söyleyebilirim bence bunlar daha iyi günlerimiz. Biz böyle devam ederken abuk subuk STK kar avcılık yasaklansın diye mahkeme mahkeme koşturuyor. Biz hala fişek di grupmandi paraydi dolardi diye kendi kendimize konuşuyoruz
  • Simson Suhl
  • Özkanlar FX015
  • Akdaş AG 212
  • English Pointer
Murat PAKEL
1975 İZMİR

Çevrimdışı Gürkan AKMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 29 Aralık 2021, 23:08:57 »
Evet doğru.Abd'de bazı eyaletler de ruhsatsız makinalı tüfek bile alınabiliyor yasal olarak.Biz de kurusıkı için bile satın alma belgesi istiyorlar.Yani dediğiniz gibi ses çıkarmazsak yakında tüfek bile yasaklanabilir.
  • Torun taktikal otomatik
  • Sarsılmaz taktikal otomatik
  • Bora barak br20
  • Sar kılınç 2000 mega
  • Sig sauer p226
  • Senatör sx21
1987-Çanakkale

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 30 Aralık 2021, 09:20:19 »
Fiyatlara sadece dolar kuru üzerinden bakmayın, mesela biz kağıt üreten firmayız yılbaşında hammadde kilosu 4 lirayken şimdi 15 lira civarında (isteyenlere fatura gösterebilirim) bize de müşterilerden itirazlar geliyor ama durum böyle yapacak bişey yok. 2022 de de aynı hızla pahalanacagını düşünüyorum
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

The following users thanked this post: Murat PAKEL, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 30 Aralık 2021, 12:44:43 »
Fiyat artışlarına karşı en etkili yol, yerli üretimin arttırılması. Sadece fişek dolumu anlamında değil, fişek dolum malzemelerinin de yerli olarak üretimi şart. Eskiden devletimiz tüm dolum malzemelerini üretiyordu. Bu fabrikalar yenilenebilir ve üretim yapabilir diye düşünüyorum. O zaman fiyat dengeye oturacaktır. Şimdi ipler bir kaç ithalatçı firmanın elinde. Yurt dışında fiyatlar değişmiyorsa ve vergi miktarları aynı kaldıysa, doların üzerinde bir artışı anlamak mümkün olmaz. Devletimiz dışında da, bazı malzemeleri üreten firmalar vardı (metin, güven, şimşek, suna, ceylan vs) onlarında, yenilerinin de çalışması yerli üretimi artırır. Bu şekilde piyasa dengeye gelecektir. Başka çıkış görmüyorum.
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

The following users thanked this post: Osman KÜÇÜKMUMCULAR

Çevrimdışı Murat PAKEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 01 Ocak 2022, 20:44:17 »
Fiyatlara sadece dolar kuru üzerinden bakmayın, mesela biz kağıt üreten firmayız yılbaşında hammadde kilosu 4 lirayken şimdi 15 lira civarında (isteyenlere fatura gösterebilirim) bize de müşterilerden itirazlar geliyor ama durum böyle yapacak bişey yok. 2022 de de aynı hızla pahalanacagını düşünüyorum
Bir de sanayinin kullandığı elektrik ve doğalgaza ne çok zam yapıldı onları gören yok
  • Simson Suhl
  • Özkanlar FX015
  • Akdaş AG 212
  • English Pointer
Murat PAKEL
1975 İZMİR

The following users thanked this post: Çağrı ECE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 02 Ocak 2022, 13:45:25 »
Elbette maliyetler ciddi şekilde arttı. Fişeğin, plastiginden barutuna barutundan azzesine bütün bunları bir araya getiren makine takim tezgah, enerji hersey ithal. Sadece insanımızın emeği ucuz. Elbette bir adam karnını doyuramazken ava gitmeye kalkması abestir ancak tuzu pek kuru birisi olarak herşeyin bir bedeli var ancak bunun da bir vicdanı var kardeşim. Ha kanun neyse uyalım peki bu kadar para pul saçarken bu işe, avlakta yasal Avcı'dan çok kaçak hakim, savcı, asker, torpilli bir de yerli koylu vatandaşa kimse bisey sormuyorsa burada sıkıntı büyük. Yakında tabanca başı vergi olduğu gibi herkesi tüfek basi vergiye mahkum ederlerse şaşmam. Bedel ödemek tamam nereye kadar? Av tezkeresi 1 trilyon tl olursa bedel odeyemiyorsan otur evinde denirse kabul mu edecegiz? Hadi oradan.
1974-Ankara

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 15 Şubat 2023, 13:31:35 »
Arkadaslar çok doğru hayat pahalı Harcları v e pulu senede bir alıyoruz elbette alma gücü olmayan avcı dostlarımız vardır bunlar müstesna senelik harcını yatıramıyacak arkadaşlarımızda pek azdır.Ben dernek baskanıyım benim dernekte avlanma bedellerini ödeyemiyecek arkadaşımız cok az fakat haftada bir birbüyük rakı.yedi paket sigaraya para veriyor üstelik çıkıp ben avlanma bedellerimi ödemiyecegim belgemi donduracağım fakat kacak ava da devam edeceğim diyor bu da hiç hos deyil avlanacaksan kuralına kayidesine göre avlanacaksın pireye kızıp yorganı yakmıyacaksın.
Avına avcısına ve de dogasına sahip çıkan dostlara selam olsun.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN