Gönderen Konu: Seter köpeğim açılmıyor aramıyor  (Okunma sayısı 1209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Seter köpeğim açılmıyor aramıyor
« : 30 Ekim 2021, 20:40:27 »

Yıllardır pointer köpeklerle avlandım geçen yıl aldığımOcak ayında iki yaşına gircek olan seterimin ferması aportu kokusu tüfek patlayınca araması avı bulması herşeyi süper fakat çoğu zaman arama yapmıyor yada açılmıyor arama hırsı yok tüfek patladığında çok hızlı arama yapıp avı bulan köpek avlanırken 15 adımdan fazla açılmıyo gezmiyo aldığımda çok ürkekti birde sahipçi ve kıskanç 2 yaşından sonra cesaret gelir belki açılır daha güzel gezer diyorum ama anlayamadım sizce alıştırmam için bi formül varmı ne yapabilirim izlediğim seterler gps le zor takip edilirken bendekinin bu durumu beni üzüyor yardımcı olursanız sevinirim
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Seter köpeğim açılmıyor aramıyor
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2021, 01:29:32 »

Yıllardır pointer köpeklerle avlandım geçen yıl aldığımOcak ayında iki yaşına gircek olan seterimin ferması aportu kokusu tüfek patlayınca araması avı bulması herşeyi süper fakat çoğu zaman arama yapmıyor yada açılmıyor arama hırsı yok tüfek patladığında çok hızlı arama yapıp avı bulan köpek avlanırken 15 adımdan fazla açılmıyo gezmiyo aldığımda çok ürkekti birde sahipçi ve kıskanç 2 yaşından sonra cesaret gelir belki açılır daha güzel gezer diyorum ama anlayamadım sizce alıştırmam için bi formül varmı ne yapabilirim izlediğim seterler gps le zor takip edilirken bendekinin bu durumu beni üzüyor yardımcı olursanız sevinirim
merhaba cihat bey yazıda belirtmişsiniz aldığınızda çok ürkekti diye  daha köpeğinizln öz güveni tam oturmamış kendi köpeğimden örnek vereyim şu an 2.5 yaşına girmek üzere olan Bretonum var 7.5 aylık iken aldım  çok ürkek idi kafesinden çıkmaya korkardı o derecede önce köpeğin stresini atması için bekledim 1 hafta sadece mama ve su harici yanına gitmedim sonra yavaş yavaş birbirimizi tanıma ve alışma süreci çeşitli sosyal aktiviteler vs sonra mera gezileri ardından silah eğitimi vs derken yavaş yavaş Ava çıkarmaya başladım önce Yanımda ve arkamda geziyordu  sürekli götürdükçe ve av görmeye başalayınca yavaş yavaş arama ve açılmaya başladı kendine özgüveni artıkça daha çok arama ve açılmaya başladı şu an ki durum  av delisi yerinde  duramayan  seri ve mesafeli gezen köpek hatta domuz fermaları ve kovalamalarında vardır 😁 önce sabır sonra bol bol mera ve av gördükçe oda mutlaka değişecektir
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2021, 11:24:02 »
merhaba cihat bey yazıda belirtmişsiniz aldığınızda çok ürkekti diye  daha köpeğinizln öz güveni tam oturmamış kendi köpeğimden örnek vereyim şu an 2.5 yaşına girmek üzere olan Bretonum var 7.5 aylık iken aldım  çok ürkek idi kafesinden çıkmaya korkardı o derecede önce köpeğin stresini atması için bekledim 1 hafta sadece mama ve su harici yanına gitmedim sonra yavaş yavaş birbirimizi tanıma ve alışma süreci çeşitli sosyal aktiviteler vs sonra mera gezileri ardından silah eğitimi vs derken yavaş yavaş Ava çıkarmaya başladım önce Yanımda ve arkamda geziyordu  sürekli götürdükçe ve av görmeye başalayınca yavaş yavaş arama ve açılmaya başladı kendine özgüveni artıkça daha çok arama ve açılmaya başladı şu an ki durum  av delisi yerinde  duramayan  seri ve mesafeli gezen köpek hatta domuz fermaları ve kovalamalarında vardır 😁 önce sabır sonra bol bol mera ve av gördükçe oda mutlaka değişecektir
Teşekkürler Özgür bey köpeğim yanımdayken çok mutlu kıskançlıktan başka köpekleri yanaştırmıyo ama benden ayrılınca cesaret azalıyo dediğiniz gibi sabır göstermek lazım demekki
  • Sarsilmaz- magic
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

The following users thanked this post: Özgür ATAŞ, Murat AYSİLİ

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2021, 23:21:10 »
ara sira merada köpeğinle gez hiç çağirma yaniniza gezerken birakin özgürce dolaşşin.yalniz ava gittikçe köpek arama ve açilma yapar demekki bazen diğer köpeklerden sakiniyor size koruyucu göü ile baktiği için size yakin duruyor
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2021, 21:01:12 »
ara sira merada köpeğinle gez hiç çağirma yaniniza gezerken birakin özgürce dolaşşin.yalniz ava gittikçe köpek arama ve açilma yapar demekki bazen diğer köpeklerden sakiniyor size koruyucu göü ile baktiği için size yakin duruyor
Ustam bizde kopaylar da var köyde serbes yaşıyolar arada bağlıyorum mesela bazen kopaylarla geziyo dolaşıyo orman bahçe aramadık yer bırakmıyor arabaya atıyorum tüfeği elime alıyorum arkamdan önüme geçmiyor tüfekten korkmuyor aksine patlayınca aramaya başlıyo kokusu yüksek avıda her köpekten önce buluyor bıldırcında bazen arıyo bazen yanımda geçen yıl usta köpeğimle ormanları döküyodu çullukta busene onlada gezmiyo çok acayip bi durum anlayamadım gitti
  • Sarsilmaz- magic
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa