Gönderen Konu: M3500 tek kurşun da nasıl?  (Okunma sayısı 2071 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Davut ATACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
M3500 tek kurşun da nasıl?
« : 04 Ocak 2021, 11:39:26 »
Sevgili ustalar stoeger m3500 ü domuz avında kullanan varmıdır tek kurşun da isabet ve yıkıcılığı nasıldır?
1993 Ankara

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: M3500 tek kurşun da nasıl?
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2021, 14:44:42 »
Sevgili ustalar stoeger m3500 ü domuz avında kullanan varmıdır tek kurşun da isabet ve yıkıcılığı nasıldır?

İsabet tüfekle ilgili olabilir de, yıkıcılık fişekte.
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Davut ATACA

Çevrimdışı Davut ATACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2021, 22:22:44 »
İsabet tüfekle ilgili olabilir de, yıkıcılık fişekte.
usta bende sizin gibi düşünürdüm ancak aynı fişek ve farklı tüfeklerle yaptığımız mesafe ve delicilik testlerinde bariz farklar var imkanım olsa videolu bir test te yapmak isterim açıkçası.
1993 Ankara

Çevrimdışı Davut ATACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2021, 22:27:12 »
Özellikle domuz avında farkı tüfeklerle aynı kurşun la vurulan hayvanın hemen hemen aynı yerlerden yara almasına rağmen kimisi kalıyor kimisi gidiyor. Karnından vurulan hayvan ikiside yaralı ama birisi gidemiyor bununla çok karşılaştım ve genelde aynı kişinin vurduğu domuzların kolay ölmediğini gördüm bu da bende şüphe oluşturdu.
1993 Ankara

The following users thanked this post: Rıza BOZOKLU

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 06 Ocak 2021, 11:59:14 »
Davut kardeşim,

delicilik, durduruculuk, öldürücülük, fişek, tüfek konusunda o kadar çok değişken (parametre) var ki, tek bir konu başlığına ve bu sayfaya sığmaz. Test yaparsanız burada paylaşın derim. İstatistik değerlendirme yapmadan da, o verilerin tutarlılığı ve güvenilirliği de ayrı bir tartışma konusudur.

Gelelim sorunuza. M3500 kardeşi M3000 den farkı, atım yatağının 3.5 inç (89 mm) olmasıdır. Yani süper magnum fişek kullanabilir. Sonuçta her ikisinin de diğer özellikleri benzer.

Kinetik tüfekle domuz avlanır mı? Avlanır ama, tehlikeli avlarda  ben kinetik tüfek kullanmam, kullanmayı da tavsiye etmem. Zaten S. Alper Erdem üstat çok yazdı. Kinetik tüfeklerin yeri, uçar avı ve yarışmalardır.
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Yaşar KÖKÇEN, Davut ATACA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2021, 22:19:46 »
Davut kardeşim,

delicilik, durduruculuk, öldürücülük, fişek, tüfek konusunda o kadar çok değişken (parametre) var ki, tek bir konu başlığına ve bu sayfaya sığmaz. Test yaparsanız burada paylaşın derim. İstatistik değerlendirme yapmadan da, o verilerin tutarlılığı ve güvenilirliği de ayrı bir tartışma konusudur.

Gelelim sorunuza. M3500 kardeşi M3000 den farkı, atım yatağının 3.5 inç (89 mm) olmasıdır. Yani süper magnum fişek kullanabilir. Sonuçta her ikisinin de diğer özellikleri benzer.

Kinetik tüfekle domuz avlanır mı? Avlanır ama, tehlikeli avlarda  ben kinetik tüfek kullanmam, kullanmayı da tavsiye etmem. Zaten S. Alper Erdem üstat çok yazdı. Kinetik tüfeklerin yeri, uçar avı ve yarışmalardır.

Bence domuz avı tüfeği gazlı bir shotgun  y oto da olamaz.
Her şey bir ipliğe bağlı.
Bir kapsülün ateşlememesi ve akabininde sistemin çalışmaması çok kötü sonuçlar doğurabilir.
Ya da tahliye olmayan bir boş fişek sistemi tamamen devre dışı bırakabilir.
Ben domuz avcılığı yapmıyorum.
Şayet yapmış olsam ve bir yivlim yoksa , bu av da kullanacağım ilk tüfek kesinlikle  pompalı bir tüfek olurdu.
Ancak malesef yivli tüfek almak ve harçlar insanı mecburen yivsizde kalmaya mecbur ediyor.
Birde şarjörlü tipi tüfekler var ki internette boy boy videoları olan arkadaşların bir gün k......nın çizildiğini izleyeceğim gün  mutlaka gelecek.
 Fazla andrenalin ve özgüven bir gün bu arkadaşlara çok pahalıya patlayacak.
Bence çift  kırma bir tüfek  her halükarda en iyi ithal bir yarı oto tüfekten bile çok daha güvenlidir.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Davut ATACA, Hüseyin İŞCEN

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 08 Ocak 2021, 14:25:56 »
Bence domuz avı tüfeği gazlı bir shotgun  y oto da olamaz.

Her şey bir ipliğe bağlı.
Bir kapsülün ateşlememesi ve akabininde sistemin çalışmaması çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Ben domuz avcılığı yapmıyorum.
Şayet yapmış olsam ve bir yivlim yoksa , bu av da kullanacağım ilk tüfek kesinlikle  pompalı bir tüfek olurdu.

Bence çift  kırma bir tüfek  her halükarda en iyi ithal bir yarı oto tüfekten bile çok daha güvenlidir.

Suat bey,

Aşağıda bağlantısını verdiğim üstadım S. Alper Erdem'in harika yazısında düşündüğünüzün tam tersine pompalı tüfeğin tehlikeli durumlarda niye kullanılmaması gerektiği çok güzel anlatılıyor:

http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=200903.msg1444368#msg1444368

Çift namlulu yivsizler elbette güvenilir ama domuz avına giderseniz 3. bir fişek ihtiyacı her zaman olabilir.

Benim kişisel görüşüm, domuz avı için seçilecek tüfek, güvenilirliği ve rüştünü ispat etmiş yarıotomatik GAZLI bir tüfektir.
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 08 Ocak 2021, 14:59:15 »
Yazıyı daha öncede okumuştum.Hatırlıyorum.
Ancak bu yazıda sadece pompalı bir tüfeğin avantaj ve dezavantajları anlatılmış.
İster gazlı,ister kinetik sistem olsun ( bence her zaman gazlı model tercihimdir ) y oto bir tüfeğin rüştünü ispat etmiş olması, pompalı bir tüfekte meydana gelebilecek sorunlar kadar sorun barındırabilir.
Yarı oto bir tüfeğin sadece 3. fisek avantajı var ve bunun için tercih edilebilir diyebiliyorsanız, Akkar firmasının 3 namlulu kırma modeli de mevcut.
Sadece domuz avı için kullanılabilecek  3 fişeği  diğer tüfeklere göre daha risksiz atabilme olanağına sahip bir model.

Yine de evimden hiç eksik olmayan y oto modellerininde beni bir gün beni bir şekilde yüzüstü bırakacaklarını hep düşünmekteyim.
Kinetik modellerde daha çok sorunla karşılaştım.
Gazlı modellerde de Armsan,Beretta ,Winchester,Akkar gibi firmaların gazlı modellerini sorunsuz bir şekilde ( çalışma olarak )  kullandım.
Evet gazlı y oto tercih edilmesi en mantıklı seçenek olarak görünüyor.
Ancak imkanlar el veriyorsa bu gün bir üst düzey gazlı ithal bir  y oto alınacağına  aynı fiyatlara domuz avı yapıyor olsam bir yivli tüfek almayı tercih ederdim.

« Son Düzenleme: 08 Ocak 2021, 15:08:29 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979