Gönderen Konu: kurzhaar neden yakın ferma verir  (Okunma sayısı 1918 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Atilla ÖZEN

• AvlakForum Üye
  • *
kurzhaar neden yakın ferma verir
« : 25 Şubat 2020, 14:55:11 »
Merhaba arkadaşlar. 4 yaşında A secereli kurzhaarım var ama bazen avın kokusunu 4-5 metreden alamayabiliyor. hatta es geçebiliyor. bazen de eğer kuş kalkmazsa (genelde çulluk avında) 1 metre yakınına sokulunca ancak o zaman ferma veriyor. bunun sebeplerini bilimsel olarak açıklayabilecek tecrübe edinmiş, bilgi sahibi arkadaşlar varsa ve açıklarsa sevinirim.
Atilla ÖZEN
1978 SAMSUN

Çevrimdışı Taşkın MUTLU

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: kurzhaar neden yakın ferma verir
« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2020, 17:45:26 »
merhaba atilla bey
Bilimsel açıklama yapacak donanımda değilim fakat arkadaşların size daha iyi yardımcı olması için Konuyu biraz daha açmak lazım, öncelikle avın kokusu 4-5 metreden alamayabiliyor demişsiniz, örneğin bıldırcın avında hava sıcaksa yerler kuruysa rüzgarda arkadan esiyorsa, köpeğin kokuyu almaması kadar normal bir şey yok. hangi avda hangi şartlarda kokuyu alamıyor.
Kuşun 1 metre yakına girme olayı benim pointer köpeğimde de var, köpeğin yetiştiği av ve arazi ile alakalı, benim ki çalılık yerde alıştı ava,  keklik ya da bıldırcın sıklıkta erken kalkmadığı için dibine kadar girmeye alıştı, Açıklık alanlarda da ava çok yanaşmaya çalışıyor, tabi kuş yanaştırmıyor. yoksa kokusunu 20-25 metre sürüyor, mesele kokuyu alıp almama değil, kuşun uçmayacağını sanıyor, kendisi av görerek biraz yavaş öğrenir,  ferma eğitimi için kullanılan uzaktan kumandalı makinalar var, bence onlarla daha hızlı çözülür.
  • fıas-cesa 66
  • kral queen yarı oto 12 66-76
  • Armi Marocchi 71
  • pointer (bella)
  • kopay (leydi)
  • malinois (karamel)
Taşkın MUTLU
1985-Adana

The following users thanked this post: Atilla ÖZEN

Çevrimdışı Mustafa ERTAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCI AVINI ALIR...
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2020, 20:10:12 »
Kurzhaar Drahtaar gibi continental ırklar genel olarak zemheri dediğimiz yani soğuk ve ıslak havalarda daha çok av performansı gösterir köpeğin ırkı ve seceresine göre pedigre olarak uzak ferma uzak koku yapanlarınıda gördük yani kısaca bu ırk köpekler belli zamanlarda av performanslarını artırıyorlar ..
MUSTAFA ERTAN

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 29 Şubat 2020, 16:49:03 »
Burnundan her hangi bir darbe ısırık vb aldı mı? Benim kuzrhaar yavru iken derin bir ısırık almıştı ve sonrası böyle olmuştu. koku zayıflığı.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Atilla ÖZEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 05 Mart 2020, 13:42:24 »
Burnundan her hangi bir darbe ısırık vb aldı mı? Benim kuzrhaar yavru iken derin bir ısırık almıştı ve sonrası böyle olmuştu. koku zayıflığı.
Mrb Akif bey ısırık deyince aklıma geldi. benim köpek fırsat buldukça kedi yakalayıp boğar. tabi bu sırada kedide onu tırmalar.özellikle burnunu. bu sebebi olabilirmi?
Atilla ÖZEN
1978 SAMSUN

Çevrimdışı Atilla ÖZEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 05 Mart 2020, 14:32:54 »
merhaba atilla bey
Bilimsel açıklama yapacak donanımda değilim fakat arkadaşların size daha iyi yardımcı olması için Konuyu biraz daha açmak lazım, öncelikle avın kokusu 4-5 metreden alamayabiliyor demişsiniz, örneğin bıldırcın avında hava sıcaksa yerler kuruysa rüzgarda arkadan esiyorsa, köpeğin kokuyu almaması kadar normal bir şey yok. hangi avda hangi şartlarda kokuyu alamıyor.
Kuşun 1 metre yakına girme olayı benim pointer köpeğimde de var, köpeğin yetiştiği av ve arazi ile alakalı, benim ki çalılık yerde alıştı ava,  keklik ya da bıldırcın sıklıkta erken kalkmadığı için dibine kadar girmeye alıştı, Açıklık alanlarda da ava çok yanaşmaya çalışıyor, tabi kuş yanaştırmıyor. yoksa kokusunu 20-25 metre sürüyor, mesele kokuyu alıp almama değil, kuşun uçmayacağını sanıyor, kendisi av görerek biraz yavaş öğrenir,  ferma eğitimi için kullanılan uzaktan kumandalı makinalar var, bence onlarla daha hızlı çözülür.
Mrb Taşkın bey bilimsel derken, gerçekten konuya hakim, biligisi ve tecrübesi olan kişileri kastetmiştim. genelde çulluk avında yapıyor bu es geçmeyi bazen 4-5 metre yanından geçerken transit geçiyor. arkasından ben ilerlerken kuş yanımdam kalkıyor. bazı kurzhaarları görüyorum köpek 10-15 metreden kokusunu alıp ferma veriyor ve kedileyerek yaklaşıyor kuşa. teşekkürler
Atilla ÖZEN
1978 SAMSUN

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #6 : 05 Mart 2020, 21:53:05 »
Açıklaması köpeğinin kokusu zayıf usta atlayıp geçiyorsa yapıcak hiçbişeyin yok heleki 4 yaşındaki bi köpeğe köpekler de tüm varlıklar gibi birbirlerinden farklı kardeşi annesi babası 30 metreden kedilemeye başlayan köpeğin kendisi kuş kalkınca farkına zor varabilir, bıldırcın çullukta randıman verebilir keklikte çok zor
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 08 Mart 2020, 21:03:47 »
yüzeysel çiziklerin etkisi olacağını sanmıyorum. benimki çok derindi. ama belki de derin olmuştur.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 12 Mart 2020, 12:51:59 »
https://www.facebook.com/1033229136/posts/10219419837619970/?d=n  Her Kurzhaar yakın ferma verir diye bişey yok  sayın Serkan keskinin Facebook sayfasında Kurzhaar köpeklerin av videolarını izlemenizi tavsiye ederim  Kurzhaar ve uzak ve havakokulu köpekler hakkında en iyi bilgi sahiplerinden biridir  yurtdışından beğendiği takip ettiği yetişkin yada yavruları alıyor . 

Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_