Gönderen Konu: SU İLE YOK OLANLAR  (Okunma sayısı 1037 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
SU İLE YOK OLANLAR
« : 20 Ekim 2019, 15:22:06 »
Birlikte yaşıyorlardı...

Önce su yok oldu...

Sonra su ile birlikte, yaşamları suya bağlı milyonlarca canlı yok oldu... Kamış, nilüfer, su zambağı gibi bitki türlerinden; böcek, sülük, kurbağa, balık türlerine kadar bir çok canlı türü de yok oldu...

Suda ve sulak alan ekosistemlerinde yaşayabilen 100'e yakın kuş türü buradan tamamen yok oldu... 30 türe yakın ördek ve kaz türü, 6-7 tür balıkçıl, turna, yalıçapkını ve diğerleri... Leylek bile kalmadı çevrede!
Manay Gölü yok edilince, hepsi yok oldu! Sular kurutulunca, hayat kurudu...

Kuruyan sadece göl değildi.. Çevresindeki dağlardaki su kaynakları da kurudu. Çevredeki otlaklar da kurudu, hayvan kalmadı.. Yaylalarda çiçekler kurudu, arıcılık öldü...

Şimdi, bahar zamanı yemyeşil olması gereken dağlar; bom boz olmuş. Otlar bir karış uzamadan kurumuş.. Ekinler başak çıkarmadan sararmaya başlamış.. Çünkü nem yok. Çünkü gölün, çevreye hayat veren iklimi yok...

1980-Antalya

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: SU İLE YOK OLANLAR
« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2019, 21:42:56 »
 Sizin duyarlı davranışınıza katılmamak elde değil,

manay gölü gibi daha niceleri var bildiğiniz üzere,

hatta siz yazmıştınız yanlış değilsem, yanlışsamda affola;
hatırlayınız belen kuş gözetleme raporunda geçen kelimeleri ''dört mevsim 7/24 kuş kaydı'' belirlemiş o zamanki görevliler, amik gölünüde ovasınıda mahvettik göç gelmez oldu velhasılı.

ve daha bir çoğununda insan olarak ''katlettik'' tabir-i caizse.

heslerde cabası ballıkaymak o paralar güneş veya rüzgardan enerjiye harcansa daha az katliam yapılırdı belki,..

saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR

Çevrimdışı Hamza SEDA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: SU İLE YOK OLANLAR
« Yanıtla #2 : 04 Kasım 2019, 22:02:56 »
Hüseyin bey haritada kurumuş gölün yakın bir yerine kaz geliyor hala, geçen 2018 ocak ayında gündüz vakti 50 kadar vardı , ben de yamaçtan tavşan avından dönüyordum ve hayatımda ilk defa bu kadar nefsime mukayit olduğum anı hatırlamam. Mesafem yaklaşık 200-300 m filan idi, oturdum bir taşın üstüne sadece izledim, daha sonra Antalya Döşemealtı' n da sevdiğim bir avcı abime söyledim, dedi ki geçen yıl ben de gördüm ancak ondan önce en son 1996-97 de görmüştüm dedi. Bu sözü duyunca iyi ki de vurmamışım dedim. Sağlıcakla kalın.
  • Özkanlar Fx12 (Standart) 66 cm namlu Yarı Kamuflaj
1984 AFYON

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR