Gönderen Konu: kuş türü yardım?  (Okunma sayısı 2518 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yavuz YILDIRAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
kuş türü yardım?
« : 19 Eylül 2019, 22:51:42 »
herkese selamlar , konuyu yanlış yere açmış olabilirim lise yıllarımda avladığım bir kuşun  bilimsel veya kayıtlara geçmiş ismini bulamıyorum bilen birileri vardır umarım , av yerim ordu ünye idi kuş kış sonu gibi 5-10 lu sürüler halinde olurdu uyanık bir türdü yüksek ağaçlara csayırlara konardı ....ardıç kuşuna benziyor (bozail,botak ) gibi biraz daha büyük ve rengi daha griye çalıyor ... bizim yöresel verdiğimiz isim calcav- cakcak  tır mutlaka avlayan olmuştur cak cak diye çok güzel ötüşü vardır... herkese rastgele....
  • huğlu super poze

Çevrimdışı Emre OCAKTAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • DOMUZ 🐗TAHTALI 🕊️ AVCISI
Ynt: kuş türü yardım?
« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2019, 22:56:23 »
SİYAHIN KADERİ SUÇLANMAKSA BEYAZIN KADERİ KİRLENMEKTİR.. 🐗🇹🇷🕊️

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2019, 23:36:31 »
Sığırcık olabilir mi?

https://images.app.goo.gl/n2r2rUnaX8Lj83sS6

hayır sığırcık değil çok bilinmeyen kuşlardan https://www.kuslar.gen.tr/ardic-kusu.html ardıç kuşunun daha gri güzel renklere sahip ve iri olanı gibi hatırlıyorum türü tükendi mi merak ediyorum ... fındık ağaçlarına çayırlara veya yüksek ağaçların tepesine konarlardı  yaklaşmak çok zordu sürünerek atış pozisyonuna girerdim .. eski avcılar mutlaka bilir...
  • huğlu super poze

Çevrimdışı Emre OCAKTAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • DOMUZ 🐗TAHTALI 🕊️ AVCISI
« Yanıtla #3 : 19 Eylül 2019, 23:45:42 »
Arı kuşu olabilir mi renkli olur ama üzeri
SİYAHIN KADERİ SUÇLANMAKSA BEYAZIN KADERİ KİRLENMEKTİR.. 🐗🇹🇷🕊️

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 19 Eylül 2019, 23:49:30 »
bulabildiğim  benziyor diyebileceğim bu kuş var eski üstatlar doğrularsanız sevinirim

is car insurance worth it
  • huğlu super poze

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2019, 00:14:50 »
ardıç kuşu ciklada deniyor birkaç boy olanları var en buyuk boyları çok lezzetli şuan yasak galiba avı bölgesel avlanılıyor sanki
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
  • remington 11-87 premier
  • toztula 16 ussr vursan a92
  • franchi 48 al ,franchi prestij ,beretta 303
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2019, 00:26:51 »
ardıç kuşu ciklada deniyor birkaç boy olanları var en buyuk boyları çok lezzetli şuan yasak galiba avı bölgesel avlanılıyor sanki

youtube da birkaç video izledim sesine baktım %99 fotoğraftaki kuş evet... av listesinde genel olarak ardıç kuşu geçiyor olabilir hepsi günlük 3 adet sanırsam.. bolşanslar ...
  • huğlu super poze

Çevrimdışı Sefa KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 20 Eylül 2019, 08:59:18 »
Çok uzun bir süredir görmedim ama biz de bu kuşa ''Çırnık'' diyoruz. Tarifinize tam uyan ve daha okurken gözümde canlanan bir tür oldu. Hatta yine okurken bir kaç şey canlandı gözümde mesela baza büyüklükte olanlara ''Pür Çırnık'' daha büyük olanlara ise ''Sürgün Çırnığı'' diyoruz. Fakat türünün tam olarak ne olduğunu ben de bilmiyorum.
  • Baikal USSR ij 58
  • Huğlu GT1
  • Ata Arms Cy 12
  • Deutsch Kurzhaar - Akhisar'dan GEKAS
1987 Hendek/SAKARYA

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 20 Eylül 2019, 09:18:01 »
herkese selamlar , konuyu yanlış yere açmış olabilirim lise yıllarımda avladığım bir kuşun  bilimsel veya kayıtlara geçmiş ismini bulamıyorum bilen birileri vardır umarım , av yerim ordu ünye idi kuş kış sonu gibi 5-10 lu sürüler halinde olurdu uyanık bir türdü yüksek ağaçlara csayırlara konardı ....ardıç kuşuna benziyor (bozail,botak ) gibi biraz daha büyük ve rengi daha griye çalıyor ... bizim yöresel verdiğimiz isim calcav- cakcak  tır mutlaka avlayan olmuştur cak cak diye çok güzel ötüşü vardır... herkese rastgele....
Muhtemelen bahsettiğiniz  kuş  cıkcık  bakalı veya Mart sürüsü de  denilen, kışın çok kar yağıpta   dağlardaki meyveleri  bitirdiği için  kış sonuna  doğru yerleşim yerlerine   20-30' lu  gruplar halinde  inen,  ardıç kuşuna benzeyen ama ardıç kuşundan  biraz  daha irice  koyu grimsi renkli bir  kuştur.Ötüşü de  ardıç kuşundan  farklı olarak  cık cık... cık cık cık  şeklindedir.Çok kar yağmayınca  yüksek dağlardan kolay kolay inmez. Bazen nadiren  tek başına da  görüldüğü olur. Bu genellikle  bağlı olduğu sürünün  avlanması sonucu  tek kalan kuşlardır. Biz  bu kuşu çok  kar yağınca  yabani hurmaların tepelerine  sürü halinde geldiği  zaman 3-4 tanesi   bir araya gelsin diye  bekleyip  atardık ki o zamanlar  fişek  az olduğundan  bir atışta  birden fazla   kuş vurmaya çalışırdık.Muhtemelen bahsettiğiniz kuş bu kuştur.Latince ismi "TURDUS PİLARİS"  imiş.Bana  eski  günlerimi  hatırlattığınız için teşekkürler.
.

https://amatorbiologen.wordpress.com/veckans-fagel/2013-2/veckans-fagel-apr-maj-2013/bjorktrast/
https://radnorshirebirds.wordpress.com/2013/01/28/field-fare-today-a-m/
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2019, 14:55:04 Gönderen: Rıza BOZOKLU »
1974 İnebolu/KASTAMONU

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Ertuğrul GÖRÜŞÜK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 20 Eylül 2019, 10:29:31 »

GAGA: Sarı turuncu, üst gaganın bir bölümü ile ucu kahverengimsi siyah.
GÖZ: Koyu kahverengi.
KAFA: Alın ve tepe: Grimsi mavi, ok şeklindeki desenleri siyahımsı.
Lore: Siyah. Göz altında bulunan bölüm: Siyah.
Kaşlar: Gri beyaz. Kulak bölgesi: Bulutumsu açık gri.
Boyun ve tepe arkası: Grimsi mavi.
SIRT: Manto ve kanat örtüsü: Koyu kahverengi, kenarları daha açık.
SAĞRI: Grimsi mavi.
Kuyruk üstü örtüsü: Kahverengi.
ÇENE-BOĞAZ: Sarı- kahverengi kırmızı, desenler ok şeklinde siyahımsı.
GÖĞÜS: Sıcak kahverengi, üzeri siyah, geniş mızrak ucu şeklinde desenli.
KARIN: Beyazımsı.
BÖĞÜR: Sıcak kahverengi, geniş mızrak ucu şeklindeki desenleri siyah.
KANAT: Telekler: Siyah kahverengi, dış tüylerin kenarları grimsi.
İkincil uçuş tüylerinin ucu beyazımsı.
KUYRUK: Kahverengi siyah, kenarları açık, dış kuyruk tüylerinden ikisinin kenarları daha çok açık.
AYAK-PARMAK: Kahverengi.
TIRNAK: Koyu kahverengi.

DİŞİ: Erkeğe benzese de gri rengin yerini dişilerde kahverengi alır. Baştaki siyah desenler daha küçüktür. Böğürleri kahverengimsidir.

Bilezik ölçüsü: 5,00 mm.

Arkadaşlar başka bir bakış açısı sunmak istedim.

Ülkemizde Türkiye kanarya ve kafes kuşları federasyonunun Dünyada ise Dünya ornitoloji konfederasyonunun düzenlediği yarışmalarında Avrupa faunasına dahil kuşlar kategorisinde tekler ve takımlar halinde yarışırlar.
1959-Sivas

The following users thanked this post: Rıza BOZOKLU, Emrah AKDENİZ, Doğan ATEŞ, Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #10 : 20 Eylül 2019, 15:56:37 »
Ertuğrul Bey güzel bilgilendirme yapmış.
Ortaokul zamanlarımda ava ilk başladığım dönemlerde şubat zamanı karlı günlerde tekkırma ile ben de çok avlardım.
Tarla ardıç kuşu veya kızıl ardıç da deniliyor, isimlerini sonradan öğrendik.
Yöresel olarak "collayık" derler. Yine yöresel olarak bizim "borzail" dediğimiz normal öter ardıçın bir tık büyüğü.
Ara sıra avladığım karatavukları saymazsak, uzun yıllardır ardıç kuşu familyasından av yapmıyorum.
Bahar ve yaz başlarında mükemmel ötüşleri var. Sırf onları dinlemek için seher vakitlerinde kalktığım bile olur bazen..
O kadar güzel öten bir kuşu avlamak pek içime sinmiyor açıkçası  :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Murat ÖZBAŞ, Ertuğrul GÖRÜŞÜK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 21 Eylül 2019, 00:38:02 »
 cevaplar için teşekkür ediyorum  ... lise yıllarımda kış sonu köyümde  sürüler halinde görünürdü en ufak hareketimde kaçıp başka ağaca konarlardı 3-4 lü vurmak için ses yapmadan  1 saat sürünerek atış pozisyonuna girerdim ;) ve ötüşlerine hayran kalırdım ..... uzun yıllar göremedim av yapma fırsatım da olmamıştı merak ettim cevap bulundu ..... rastgele herkese...
  • huğlu super poze

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 21 Eylül 2019, 12:52:43 »
 :marmara bolgesinde çıkrıncın denilen ardıç kuşu.çıkardığı ötüş sesinden dolayı öyle demişler keklik avında yükseklerde bol bol görülür.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 23 Eylül 2019, 21:27:14 »
 bildiğim kadar doğruları paylaşacağım naçizane,

resimde görülen bu kuşun adı ''ardıç kuşu'' yaz kış toroslarda yüksek yaylalık çevresindeki ormanlarda görünür bizim yörede,

birde bunun alt akrabası var onada ''öter ardıç kuşu'' diyoruz göçle gelir keklik tavşan avı açıldımıydı bir akın  gelir gider meralardan denizden azyükselip  dağ eteklerine zeytinin yetiştiği heryerde görülür zamanı geldimiydi.

aralarındaki fark boyları ardıç öterardıçtan daha büyüktür

ve yaşam alanları farklıdır yöresel isimlerinde olduğu gibi.

ardıç kuşu avı yasaktır, öter ardıç limit dahili izin verilendir.

velakin şuda varki,  çocuk yaşlarda dolma tüfekle vurmuşlum vardır eti simsiyah bi gıram yağ yok ve o cüsseye rağmen belki üte bir veya dörtte bir eti var avlanacak şey değil amma velakin öterardış yağlandımı sitenin yemektariflerinde reçetesi var geçmişte yazdığım tantunisini bile yaptığım leziz bir av kuşudur kendileri zaten yeni göç geldimi tad vermez zeytin kurt solucan tohom vs. yiyip yağlandımı limit düşük olduğundan 10 tane biriktirip öylece yediğim lezizlerin 2. sıradaki avlarımdandır kendisi göğüs kemiği kafa ayak harici kemikleriyle yiyorum kemikleri kurabiye gibi dağılıyor çünki :D

bildiklerim bundan ibarettir.

saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Fuat DEMİRBAŞ