Gönderen Konu: Bu olayı çözebilecek fabarmcı?  (Okunma sayısı 10874 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
Bu olayı çözebilecek fabarmcı?
« : 13 Aralık 2015, 12:46:13 »
Dostlar merhaba,

Geçen gün avda yaklaşık 25 metre mesafedeki üzerimden geçen sakarcaya attım. İlk atışımda saçmaların hayvana çarptığını net duydum. ikincide yine aynı, düşecek diye beklerken uçtu gitti muhtemelen ileriye düştü. Ama o mesafeden mümkün değil düşmemesi. Vurduğuma eminim. Benim sormak istediğim o saçmaların hayvanın derisine çarpma sesi gelmesine rağmen neden düşmediği.Üç ihtimal aklıma geliyor. Birincisi delip geçti, ikincisi delicilikte sıkıntı var tüyü aşmadı üçüncüsü de fişekte sıkıntı var.Kullandığım fişek RC2 5 numara. 

Fikri olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Bu olayı çözebilecek fabarmcı?
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2015, 13:37:16 »
gökay bey merhaba kullandığınız tüfek fabarm sanırım  :) öyle yerden sordunuz ki nereden baksanız sıkıntı bnce :) delip geçme ihtimalini yüksek buluyorum diycem ama  ezbere konuşmak istemiyorum  sakarca kazıda ufak bişi değil ama bariz olan bişi var tüfekte sıkıntı olmadığıdır özellikle su avlarında hayvan şok geçiiriyor delip geçtiği için gidiyor 100 metre ileride salıveriyor kendini görsen aşkından attı sanarsın ama bütün bu yazdıklarım fişekte sıkıntı yoksa malum artk fişekler hakkında yorum yapmaya gerek yok aynı kutu içinde bile birbirini tutmayan fişekler ilk  ihtimal fişekte sıkıntı olabilir eğer fişekte sıkıntı yoksa kesinlikle delip geçmiştir 25 metre gayet ideal bir mesafe saçma seslerini duydum diyorsunuz selamlar :)
  • Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2015, 14:24:27 »
Evet fabarm xlr5 kullanıyorum benim de ilk aklıma gelen oydu tüfekte olacağını sanmıyorum gaz ayarı olmuş olsa delicilik değişir ama bizimkilerde ayar yok bildiğim kadarıyla muhtemelen sakarca dirençli çıktı artık hangi fişeği alacağımı şaşırdım haftaya ördeğe gideceğim yine aynısı olmaz umarım fişek b&p aldım bakalım onda nasıl sonuç alacağız
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2015, 15:06:14 »
gökay bey size tavsiyem kesinlikle tüfekle alakalı bir sorun değil kafanızı karıştırmaya hiç gerek yok dediğim ilk etmen fişek kaynaklı gibi geliyor zayıf ihtimal olsa delicilik derim bp yumuşak bir saçmadır kesinlikle öneririm rc gibi tüm avcılar tarafından kabul gören evrensel bir fişektir istisnalar olabilir rastgele...
  • Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

Çevrimdışı Muhammed DALGALI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2015, 17:33:48 »
Merhaba gokay bey bende tufeginizle alakali bir sorun oldugunu kesinlikle dusunmuyorum.Ancak surekli kaz avi yapan birisi olarak soyle bisey soylemek istiyorum.Ayni sizin dediginiz olayi yani sacmalarin kusa degme sesini duyupta kusun dusmedigini idda eden birkac arkadasim vardi ki mesafede sizin dediginiz gibi cok yakindi.Ben kusu vuramadigini soyluyordum o ise yok sacmalrin sesini duymuyomusun diyordu ki bende duymustum o sesi ama o ses genelde tufek sesinin kusun kanadina carpipta geri bize donmesidir.Bunuda uzerimizden gecen kazlarin 4 5 metre yanina bilerek tufek atarak denedim ve arkadasima gosterdim ve sonunda onu kusu vuramadigina ikna ettim :)biraz uzun oldu ama diyecegim o ki ne fisekte ne tufekte bence hata tufegi atanda :) cunku her marka fisegi kullandim ve hemen hemen hepsiyle yakin veya uzak sayilacak mesafelerden kaz vurdum vuramayincada fisege veya tufege hic bahane bulmadim :)

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Armsan Phenoma Carbo 66-76 cm
Armsan a612 max5 71 cm
Yıldız A71 professional 71 cm
                          1991-KIRŞEHİR- BOZTEPE

The following users thanked this post: Gürkan ONAT, Ahmet YAZICIOĞLU

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2015, 17:48:55 »
Bence de kuşlar isabet almadı sebebi o mesafede grupman toplu olduğundan ıska ihtimali fazla bir de ebatlarından dolayı yavaş sanılan kazlar gerçekte ördekten dahi hızlı hareket ederler ve önleme hatası yaygındır.O mesafeden en uyduruk silahla dahi paket olması gerekir değil fabarm..
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 13 Aralık 2015, 18:19:24 »
Dostlar merhaba,

Geçen gün avda yaklaşık 25 metre mesafedeki üzerimden geçen sakarcaya attım. İlk atışımda saçmaların hayvana çarptığını net duydum. ikincide yine aynı, düşecek diye beklerken uçtu gitti muhtemelen ileriye düştü. Ama o mesafeden mümkün değil düşmemesi. Vurduğuma eminim. Benim sormak istediğim o saçmaların hayvanın derisine çarpma sesi gelmesine rağmen neden düşmediği.Üç ihtimal aklıma geliyor. Birincisi delip geçti, ikincisi delicilikte sıkıntı var tüyü aşmadı üçüncüsü de fişekte sıkıntı var.Kullandığım fişek RC2 5 numara. 

Gökay bey  ^-^
tüfekte  full şok takılı ise 
34gr 5 no fişekte 221 adet saçma var
25m mesafede 76cm dairede %100 pattern yapar
yani o kuşla o fişek top oynar
enkötü ihtimal  hiç yok desek 20 adet saçma isabeti alır

yani isabet etmemiş  ^-^
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 13 Aralık 2015, 18:54:19 »
Gökay kardeşimin bahsettiği SAKARMEKE sanırsam..Kaz değil..Sakarmekeler çok diri hayvanlardır saçma kaldırırlar..Bazen insanda göz yanılması olabiliyor 25 mt dediğimiz mesafe aslında daha uzak olabiliyor..Ben sakarmeke avında çoğu kez saçma almasına rağmen gidip ileri düşen çok kuş gördüm..Gerçekten çok diri hayvanlar..Bence gökay kardeşim sana 25 mt gibi görünen mesafe daha uzak bir mesafe gibi geliyor bana..Şayet havada eksi derecelerde ise Bp 34 F2 kullanmanı tavsiye ederim..Rasgelsin..
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 13 Aralık 2015, 19:24:20 »
Kaçak saçma yada diğer adınla etek saçma vurma sindan kaynak li. Bende xlr5 kullanıyorum 89 adımdan sakar memeyi cansız aldım tabiri caiz sen havada canı çıktı hayvanın. Yanliz ben kicks high flayer x full şok kullanıyorum. Bende full şok sabittir akşam sabah çıkarmam.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #9 : 13 Aralık 2015, 19:29:14 »
Gökhan tüfekten olamaz mı ? :)

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #10 : 13 Aralık 2015, 20:00:18 »
Dostlar merhaba,

sorun %90 fişekte. rc nin bu yıl bazı fişeklerinde saçmalar eskiye göre biraz daha yumuşak. tenekeye attığımda farkettim. öncedende delmezdi ama adamakıllı ezerdi boya falan söker atardı şimdi aynı fişekler okadar ezmiyor tenekeyi. delip geçmeden ziyade penetre eksikliği olabilir...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 13 Aralık 2015, 20:16:13 »
Mesafe çok kısa abi olamaz. Ben 4 yıla yakın zamandır fabarm kullanıyorum  biliyorsun  sürekli li deniyorum tufeyi değişik fişeklerle  böyle birşey bende yaşadım ama öle alıp başını giden olmadı ama saçma vurup 20m gibi havada canı çıkıp düşen de oldu tabiki. Bence fişek ve şok kombinasyonunu la alakalı.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 13 Aralık 2015, 20:39:51 »
Sık ve sert tüylü bir kuş, aynı şey fabarmla bizim de başımıza geldi.Bacanak fişekleri 2-3 no olarak değiştirince netice almaya başladı.
1982-İstanbul

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 13 Aralık 2015, 20:41:55 »
Gökay kardeşimin bahsettiği SAKARMEKE sanırsam..Kaz değil..Sakarmekeler çok diri hayvanlardır saçma kaldırırlar..Bazen insanda göz yanılması olabiliyor 25 mt dediğimiz mesafe aslında daha uzak olabiliyor..Ben sakarmeke avında çoğu kez saçma almasına rağmen gidip ileri düşen çok kuş gördüm..Gerçekten çok diri hayvanlar..Bence gökay kardeşim sana 25 mt gibi görünen mesafe daha uzak bir mesafe gibi geliyor bana..Şayet havada eksi derecelerde ise Bp 34 F2 kullanmanı tavsiye ederim..Rasgelsin..

Ersin bey   ^-^

mesafede yanılsa 25 degilde 40m olmuş olsa
iyibir atışla yinede düşmesi lazım gelmezmi

sakarya çok soguk memleket özellikle Hendek
ben orada av yapsam B&P longrange 36gr  3-4 no fişek kullanırım
veya Lambro biturbo 36-38gr 3-4 no
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 13 Aralık 2015, 21:46:58 »
Su kuşu avlarında bu tarz olaylar çok oluyor. Bir keresinde izmir maltepe açık iken ördek avına giden 2 arkadaşım konan avı vurduklarısuya gömüldüğü ve kalkıp gittiği olayını anlatmışlardı. Korkmuşlar ;D dua okuyup gelmişler.

Fabarm xlr kullanıcısı olarak Gökhan KAN a katılıyorum. Vurulup düşmeyen hiç avım olmadı...
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 13 Aralık 2015, 21:55:03 »
Ersin bey   ^-^

mesafede yanılsa 25 degilde 40m olmuş olsa
iyibir atışla yinede düşmesi lazım gelmezmi

sakarya çok soguk memleket özellikle Hendek
ben orada av yapsam B&P longrange 36gr  3-4 no fişek kullanırım
veya Lambro biturbo 36-38gr 3-4 no

Hüseyin bey göl avında benim sık karşılaştığım bir olay o yüzden anlattım..Kuş resmen saçma arasında kalıyor ve gidiyor..Bu arada sizi bilmem ama ben sağlamcıyım Hüseyin bey 35 mt den sonra kolay kolay atmam ava yaralı gitme ihtimalinden dolayı..Selamlar..
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 14 Aralık 2015, 09:20:52 »
Herkese ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim. Bu tip yorumlar ve fikir alışverişiyle tüfeğimizi daha iyi tanıyoruz. Muhammed Bey'in dediği doğru olabilir belki de o ses kanatlarına çarpma sesidir avı vuramamış olabilirim. Gerçi iki fişekte de bariz saçmaların dövme sesi geldi, kanatlara isabet etse o mesafede kanadı kalmaz :) Mesafede yanıldığımı sanmıyorum çünkü grupman testi mesafesini gözümde kestiriyorum ondan en az 5 metre kadar yakındı. Fakat her zaman benim vuramadığım fikri daha tercih edilir birşey çünkü tüfeğimden çok memnunum. Penetrasyonla alakalı olmasından çok korkmuştum açıkçası. Ama olmadığına eminim artık. Bazen fabarm da olsa arkasındakinde bitiyor iş :) Emrah bey'in dediği gibi bu yıl bazı fişeklerde bir gariplik var. Gerçi bu yıl havalar diğer senelere göre olduğundan daha yumuşak geçiyor belki de gramaj ve numarayı kestiremiyoruz. Ördek avına f2 2-3-4 numaralarla gidicem nasip olursa umarım yanıltmaz.

Rasgele ;)
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Ali ÖZTÜRK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 14 Aralık 2015, 12:50:33 »
Merhabalar.
Çok sinir bozucu bir durum diye düşünüyorum. benim beraber ava gittiğim bir abimde xlr 5 vardı o sadece bp fişek atardı başka fişek bu tüfege yaramıyo diyodu.tek saçmayla kekliğin düştüğüne ben sahidim kusu ben yoldum.

bence bir test edin aynı gr aynı numaralı farklı fişeklerle.

birde şok neydi acaba?
1990 İstanbul tuzla

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 14 Aralık 2015, 14:43:48 »
2 çentik şok vardı üzerinde ben de b&p'de daha iyi randıman alıyorum bu bir gerçek ve sanki kalın saçmalar daha etkili gibi. Bu haftasonu bolca test imkanım olacak inşallah bereketli av yaparız :)
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 18 Aralık 2015, 11:51:29 »
Son bir aydır bende Fabarm xlr kullanıyorum.bizde su avı yoktur yoğun olarak keklik ve tavşan avında deneme fırsatım oldu.yakın avlaklarımızda keklik olmadığı için bize göre uzak mesafelerde  değişik iklim şartları ve rakımlarda tüfeğimi denedim.çok abartmak istemiyorum ama hakikatten mesafe tanımayan bir tüfek olduğunu söyleyebilirim bir çok vuruşta keklik üzerinde çok az saçma olduğu halde kesinlikle düşürüyor canlı dahi olsa gidebilecek bir durumu olmuyor hatta bıldırcın avında 28 g power tapa fişekle avlanmama rağmen kuşları incir gibi aldım fazla uzatmadan diyebileceğim eskilerin tabiri ile otu bulunduğu (uygun sıkı) takdirde kesinlikle kullanıcısın üzmeyecek parasını kuruşuna kadar hak eden bir marka
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 18 Aralık 2015, 12:15:35 »
Eğer mesafe gerçekten 25 metre ise bence hayvana iyi isabet sağlayamamışsınızdır. Grupmanın etrafındaki etkisiz saçmalar vurup hayvana işlememiş ya da ses geldi diyorsanız. 25 metrede delip geçse bile hayvan uçmaya devam edemez çünkü 5 numarayla her tarafı saçma dolar kanatları da kırılır.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Cihangir GÜNEL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • "Sabır Her Kişinin Değil Er Kişinin Harcının"
« Yanıtla #21 : 18 Aralık 2015, 12:37:03 »
Vallahi ben şu delip geçme olayını pek görmedim. Hep şu söylenir "fişek o kadar hızlı ve etkili idi ki hayvanı deldi geçti" hayvan hissetmedi gitti 100 metre ileride kendini bıraktı. Genelde tüy dökmelerinde söylenir bu laf.

Şahşi fikrim ses konusu da duyulabilinecek olduğunu düşünmüyorum malum saçmanın hayvana çarpma sesi 25 metreden tüfeğin gürültüsünden sonra duyulacağını

Bazen hayvana fişeğin tabası neredeyse değer ama nasıl düşmedi deriz buda onun gibi olmalı.

RC nin özellikle bu seneki fişeklerinde bence de sorun var tüy döktüğü çok oluyor. Bence buda vuruş açısı ile alakalı diye düşüyorum. geçen iki atışta zorla indirdiğim Keklikte yaptığım otopside 25 metreden hayvanın Sipe ile tüylerini döke döke düşürdüm.

sanki keklik dayak yemiş gibiydi, saçmalar sanki sıyırmış geçmiş yada güçleri yetmemiş gibiydi.

İşin özü bence uygun şok kombinasyonu, ve saçma kalitesi.
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
  • Deutsch Black Kurzhaar (Rockey)
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 18 Aralık 2015, 20:00:49 »
dediğin mesafede 3 te 3 atış sakarı cansız aldım .. aynı anda duble çamurcun  duble tahtalı duble üveyk atışlarım oldu....ancak boş atışlarımda oldu...atışınızın ben tam isabet alamadığını düşünüyorum...ben de full şok seviyorum..vuruşlarda daha etkili oluyor..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 18 Aralık 2015, 21:56:16 »
dediğin mesafede 3 te 3 atış sakarı cansız aldım .. aynı anda duble çamurcun  duble tahtalı duble üveyk atışlarım oldu....ancak boş atışlarımda oldu...atışınızın ben tam isabet alamadığını düşünüyorum...ben de full şok seviyorum..vuruşlarda daha etkili oluyor..

Full şok ile vurulan av inceden hopluyor, tat verir illaki ;D
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 21 Aralık 2015, 21:32:06 »
Tüfekte problem olduğu korkusuyla İpsalaya gittik ve geldik. ;D :D Fabarmdan boş yere şüphelenmişim ya ben vuramadım ya da sorun fişekteydi. Neyse bir kez daha ne kadar güzel bir tüfek kullandığımı farkettim. 1 no şok b&p f2 fişekle fabarm harikaydı.F2 ile gerçekten çok iyi performans gösterdi. Bana yardımcı olan fabarm sahibi abilerime de teşekkür ediyorum.

Herkese rasgele ....
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA