Gönderen Konu: bu kuş yenirmi ? (alakanat-alakarga)  (Okunma sayısı 81024 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
Ynt: bu kuş yenirmi ? (alakanat-alakarga)
« Yanıtla #50 : 29 Temmuz 2014, 16:56:32 »
ala karga benim bildiğim kadarıyla yenir haram değildir ancak hoş karşılanmaz dinen
çünkü fırsatçı ne yediği bilinmez bir hayvandır.
edep erkanda tavukta mesela başı boş bırakılmaz. kümes hayvanıysa ne yediğine siz
karar verirsiniz yayılacağı yerin temizliği ve bakımı ile sorumlu olursunuz. yoksam
tavuğuda bırak fare leşinden börtü böceğe kadar herşeyi yer.
mesela bir ara yediğimiz tavuklara kesim yapılan tavukların kafasından bacaklarına
tüylerine kadar öğütülüp yemine karıştırılıp veriliyordu halen veren firmalar var
ancak vermeyip yem sertifikalı satanlarda var.
Bence börtü böcek çekirge solucan kuşun doğası gereği problem değil  ancak hastalık yayma potansiyelli, iğrenç
tiksindirici, bir şekilde sürekli beslenme eğilimli canlıları yemek caiz değil sanırsam. Aynı şekilde avcı ruhlu
pençeli avlanıp parçalayarak sürekli bu şekilde beslenen kuşlarıda yemek hoş değil. Zaten birçok yırtıcı koruma altında. 
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Coşkun ÇAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #51 : 29 Temmuz 2014, 18:36:29 »
Alagabak denir bizim buralarda.hiç yiyen duymadım kimse yüzüne bakmaz ama keklik yumurtalarını yediğini öğrendim iyi oldu avda denk gelirse kaçırmam bundan sonra
1988 BALIKESİR

The following users thanked this post: Mehmet ÇELİK 35

Çevrimdışı Emrah GİRGİN

• Müdavim Üyemiz
  • Emrah GİRGİN
« Yanıtla #52 : 09 Ağustos 2014, 11:13:30 »
bu sezon yasak

jpg image hosting
Emrah Girgin
DENİZLİ-ÇİVRİL
...İnanmak yağmur duasına giderken şemsiyeyi yanına almaktır...

Çevrimdışı Murat YAVUZ 34

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #53 : 03 Aralık 2014, 00:26:50 »
Bizim orda kestane kargası derler hiç yakından görmediğim için mavi kanatlarını ilk kez görüyorum. Bu kuş hakkında, eğer vurmaya çalışırsan bütün ormanı gezdirir sana demişlerdi :))
1992 İstanbul/Ataşehir--Düzce/Akçakoca

Çevrimdışı Tolga ALDANMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Winter is Coming
« Yanıtla #54 : 13 Ekim 2015, 19:00:09 »
Dün vurduğum alakarga. Yeni aldığım ilk tüfeğimi deniyeym diye bağlara çıktım ve ilk attığım fişek ile alakarga vurdum :) ancak bu karga türünden inanılmaz çok var bunun limitinin bu sene 1 olmasına anlam veremiyorum...

Tolga Aldanmaz / Antalya-Konyaaltı / 1993 / 0 RH +/ AKDAŞ 412 L

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #55 : 14 Ekim 2015, 00:21:42 »
Dün vurduğum alakarga. Yeni aldığım ilk tüfeğimi deniyeym diye bağlara çıktım ve ilk attığım fişek ile alakarga vurdum :) ancak bu karga türünden inanılmaz çok var bunun limitinin bu sene 1 olmasına anlam veremiyorum...

Limitinin 1 olmasının ne anlamı olacak ki? Sallama bir limit işte. Tüm ülke için aynı limit ne demektir, o da ayrı bilmece. Bir daha sefer aynısından vurursanız yere açığa düzgünce koyun bekleyin isterseniz. Bakalım arkadaşları ona gelecekler mi? Denemek için yani... Rastgele
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mehmet KILIÇ 41

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #56 : 14 Ekim 2015, 02:15:09 »

tüfeğin hayırlı osun kardeşim bu kuşu aslında vurmamak gerekiyor gözlemlediğim kadarıyla meşe palamutu ve diğer orman ağaçlarının tohumlarıyla besleniyor ve beslenirken oraya buraya kaçıştıklarında tohumları düşürüyorlar buda yeni fidanların yetişmesi demek .  herhangi bir zararını görmedim duymadım
  • tek kırma huğlu
  • çift kırma huğlu
  • sarsılmaz magic
  • setter

Mehmet KILIÇ
1982 İZMİT

Çevrimdışı Adem ÖZENEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #57 : 14 Ekim 2015, 10:48:06 »
Kestane kargası ya da ala kuş bu kuşla sadece çulluk zamanı karşılaşabiliriz nedeni de çulluğa ormana girmiş olmamız
benim bildiğim bu kuş sadece tohum yer tavuğun bile yılan,fare,akrep,kuş yavrusu yediği dünyada tabiki oda
önüne gelen kısmeti kaçırmayacaktır benim çantacılık yaptığım yıllarda abilerimiz önüne çıktımı atardı av çoksa
öğlenleyin ayıklar ızgarasını yapar afiyetle yerdik ben evde önce haşlar sonra pilavin üzerine kapatır 15 dakika
pilavla demler afiyetle yerim limiti niye bir zaten çok vuramazsın ki uzak kalkar aynı bekasin [ su çulluğu ] gibi
onunda limiti bir 3 tane vurabilen zaten süper atıcıdır.
1963 Maltepe-İstanbul

Çevrimdışı Savaş GÜLTEKİN

• Müdavim Üyemiz
  • http://www.yabanda.com
    • www.yabanda.com
« Yanıtla #58 : 12 Kasım 2015, 20:41:13 »
Limitinin 1 olmasının ne anlamı olacak ki? Sallama bir limit işte. Tüm ülke için aynı limit ne demektir, o da ayrı bilmece. Bir daha sefer aynısından vurursanız yere açığa düzgünce koyun bekleyin isterseniz. Bakalım arkadaşları ona gelecekler mi? Denemek için yani... Rastgele

Bizdeki ada buğday kuşu dur. Herhalde yemek için uydurulmuş bir isim😏 Volkan bey benimde bu alakarga ile ilgili bir anın var... Acemilik yıllarım avdayiz keklik avında bu kuşu ilk gördüğümde karga ile tahtalı arasında bir av hayvani tanısı koydum rekat  anladıktan sonra yaninda sadece tahtalı ile eve döndüm tabiki tadını test etmek gerekiyordu 😭 arkadaş ekşimtırak kara kuru bir tadı vardı yiyinceye kadar baya caba harcadim tahtalı onun yaninda bıldırcın eti gibi kalıyordu... Aradan baya bir zaman geçti yine avdayiz eski avci kardan biri bunu gördü iç geçirdi hey dedi  karganın tadına bakmayan av i olamaz dedi kahkahayi bastım tabiki bu kuşla anısı olmayan avcı yoktur...😋
Savaş GÜLTEKİN (KEKLİK AVCISI) BİTLİS/TATVAN
http://www.yabanda.com
1975

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #59 : 04 Eylül 2016, 11:57:01 »
vallahi o dekileride tavukta yiyor eskstıradan b.k da yiyor tavuğuda çoğunkluka herkes yiyor. bu kuş niye yenmesinde eti kötü bir iki kez yemeyi denedim sevmedim köpeklere verdim ondan sonra ne vurdum nede yedim herkes kendi yoluna dedim ;D  dini yönden bakarsak tavukta haram olması lazım o zaman dediklerinize göre ;D
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2016, 12:29:36 Gönderen: Selim UYGUN »

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #60 : 04 Eylül 2016, 12:05:20 »
Ömer Nasuhi Bilmen ilmihalinde okumuştum eti yenen kuşların içinde karga familyasından ekin kargası ve alakarga yenilebilir yazıyordu. Küçük karga leş kargası ve kuzgun yenmez. Çünkü bunlar leşe oturan hayvanlardır.

Diğer taraftan Selim bey tavuk da herşeyi yiyor ama biz de tavuğu yiyoruz demiş. Ben köyde tavuk besliyorum tavukları kesmeden önce 2-3 gün kümeste kapalı yerde bekletip sadece tahıl veya mısır yedirerek sindirim sistemini kısmen de olsa temizliyeyip öyle kesiyoruz.. Çünkü tavuk kırsalda yetiştiği için besin yelpazesi biraz geniş oluyor :)
Velhasıl alakarga ve ekin kargası da yenilebilir ama gerek var mı ? Yani çok mecbur kalmadığın sürece tercih edilecek bir besin değil..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #61 : 04 Eylül 2016, 12:11:53 »
Tadı kötü, eti sert zaten. Ceneniz yorulur yerken  :D
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #62 : 04 Eylül 2016, 12:15:18 »
Denk gelirse vuruyorum ben etini seven arkadaşlar var.Helal haram konusuna birşey diyemem zaten hiç yemedim ama vurduklarım da ziyan olmadı.
1982-İstanbul

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #63 : 04 Eylül 2016, 12:36:31 »
aynen katılıyorum Emrah ve Yasin beye çok doğru söylediniz. ne gerek var .tadı kötü etide kayış gibi attığın fişeğe vurduğun kuşada deymez mecburiyetin aç açıkta kalmadıkça yememde vurmamda dağda ovada avda görmezden geldiğim hayvanlardan biri ;D
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2016, 12:58:26 Gönderen: Selim UYGUN »

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Yasin TORAN

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #64 : 09 Ekim 2016, 11:29:28 »
Bildiğim adları Muğla: Merge ,Kelmaleç , Alabak /  Kütahya : Alakabak , Alabak / Antalya : Alakarga , Alabak

Emrah'ın dediği gibi olması gereken kötü birşey yediğini düşündüğünüz veya gördüğünüz hayvanı kesmeden kapatıp helal gıdalar ile sistemi temizlenene kadar tutmaktır .

Ömer Nasuhi Bilmen ilmihalinde okumuştum eti yenen kuşların içinde karga familyasından ekin kargası ve alakarga yenilebilir yazıyordu. Küçük karga leş kargası ve kuzgun yenmez. Çünkü bunlar leşe oturan hayvanlardır.

Diğer taraftan Selim bey tavuk da herşeyi yiyor ama biz de tavuğu yiyoruz demiş. Ben köyde tavuk besliyorum tavukları kesmeden önce 2-3 gün kümeste kapalı yerde bekletip sadece tahıl veya mısır yedirerek sindirim sistemini kısmen de olsa temizliyeyip öyle kesiyoruz.. Çünkü tavuk kırsalda yetiştiği için besin yelpazesi biraz geniş oluyor :)
Velhasıl alakarga ve ekin kargası da yenilebilir ama gerek var mı ? Yani çok mecbur kalmadığın sürece tercih edilecek bir besin değil..
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN